Kroniki z życia ptaków i ludzi

Okładka książki Kroniki z życia ptaków i ludzi Aida Amer Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Kroniki z życia ptaków i ludzi
Aida Amer Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura obyczajowa, romans
Nasza Księgarnia
2017-06-14
2017-06-14
bohaterstwo literatura polska odwaga powieść obyczajowa Prusy Wschodnie przesiedlenia rodzina samotność

Powieść-kalejdoskop

Ta książka to wiele historii i wiele wątków. Zawsze uważałam, że najwięcej można się nauczyć przez poznanie historii jednostki - a może tak jest po prostu w moim przypadku - szczególnie wtedy, kiedy ta historia jest przejmująca. I ta książka taka właśnie jest... Ukazując ludzkie losy - czasem zawiłe, a czasem przewidywalne - ale najczęściej trudne - uczy. I nie chodzi mi o to, aby celowo doszukiwać się ludzkich tragedii i zasmucić duszę, choć przecież prawdziwe życie bywa smutne, bo zazwyczaj determinują je zawiłe ścieżki dziejów - tylko o to, aby się czegoś nauczyć - czy to o życiu, czy też o historii świata. Znów czegoś się nauczyłam, choć - parafrazując biblijnego nauczyciela - gdzie jest wiele mądrości, tam jest wiele smutku..

Wciągająca. Pełna nadziei, mimo że opisuje bardzo trudne czasy. Szczególnie zrobiła na mnie wrażenie ze względu na nietypowy punkt widzenia, dzięki bardzo różnorodnym bohaterom.

2064

Opowieści z życia ptaków - mało.
Bohaterów ludzkich - całe mrowie.
Okres historyczny - obszerny.
Miejsce - nie tylko Prusy Wschodnie. Można rzec - Europa.
Historie - dziwne dla mnie przeżycie, bo znam z opowieści rodzinnych.
Czyta się z przyjemnością.

Opowieści z życia ptaków - mało.
Bohaterów ludzkich - całe mrowie.
Okres historyczny - obszerny.
Miejsce - nie tylko Prusy Wschodnie. Można rzec - Europa.
Historie - dziwne dla mnie przeżycie, bo znam z opowieści rodzinnych.
Czyta się z przyjemnością.

„Kroniki z życia ptaków i ludzi” Aida Amer. Dwie rodziny, dwa pokolenia, dwie narodowości, i to coś, jakby niewidzialna i tajemnicza nić, wspólny mianownik, który łączy, spaja i tworzy swego rodzaju historię. Kronikę pisaną wspomnieniami, gdzie ta sama ziemia, i te same zwierzęta są jakby wspólne, jakby mimo różnicy lat, i biegu wydarzeń wspólnie koegzystowały.
Kroniki dotyczą okresu II wojny światowej i bardzo bolesnych w skutkach, w pamięci i życiu, przesiedleń. Gdzie jedni tracą, tylko po to aby inni mogli się uratować. To losy Polaków i Niemców z Prus Wschodnich, a pomiędzy nimi, ba nawet wraz z nimi są ptaki i zwierzęta, które stanowią symbiozę wydarzeń, są kompatybilne z okolicznościami, których poniekąd jesteśmy świadkami. A to wszystko sprawia, że powieść jest świeża, wciągająca, piękna i tak mocno wzruszająca, że nie trudno się zatracić w czytaniu. Mimo traumatycznych tematów, z bolesnego okresu, które miały miejsce na mapie historii świata, to właśnie takie połączenie „bohaterów” pozwala spojrzeć na wojnę, przeszłość, w zupełnie inny sposób. Spotykamy tutaj nostalgię, chwilę na refleksję i własne indywidualne odczucia.
„Nad drzwiami była belka. Na belce wyryto napis: Stuhlmacher 1889 (…) i jakby tak trochę przerobić, to Sztulmowskiego można z tego zrobić (…). Nad drzwiami się poprawi. I będzie Sztulmowski 1945 a nie jakoś tam Stuhlmacher 1889 …”.
Czytanie Kronik należy do dużej literackiej przyjemności. Przenikający, płynny świat wciąga, fascynuje i pozwala zmienić tor myślenia. Przenosi do innego wymiaru i jakby pozwala na rozmowę z samymi bohaterami, daje możliwość uczestniczenia w tych wydarzeniach. Co jest dodatkowym atutem literatury i dzięki temu wciąga, odpręża i mimo trudnych tematów, pozwala się skupić na tym co jest istotne.

Kroniki...

Świetna książka, po której się płynie niczym ptak na niebie utkanym z historii i losów ludzkich

Dla mnie rewelacja. Losy zwykłych ludzi, ich dramaty na tle historii, przeplatane pięknymi opisami przyrody i snutymi opowieściami, bajami. Ta książka mnie urzekła, jej prostota, fakty historyczne opisane w sposób obrazowy, a jednocześnie bardzo trafny. Przejmujące ludzkie życie, którym przyszło zmierzyć się z czasami, które wszystkich przerosły. Gorąco polecam.

To było bardzo przyjemne doświadczenie. Książka jest o życiu, niekoniecznie o czymś konkretnym. Historie bohaterów snują się powoli, nie zawsze poznamy ich zakończenia.

Początkowo chciałam dać tej książce wyższą ocenę, ale po przemyśleniu stwierdziłam, że zasługuje jednak tylko na 6. Bardzo mi się podobała pod względem opisów - pięknych i obrazowych - i niektórych postaci, ale jako całość dość mocno kuleje. Przede wszystkim ukazane w niej historie są albo opisane po łebkach albo urywają się niezręcznie, bez żadnego zakończenia. Poznajemy całą gamę postaci... I tak w sumie to naprawdę, dogłębnie, nie mamy szansy ich poznać. Poza jednym bohaterem, ale nawet jego losy się urywają i nie wiemy, co się z nim stało dalej w życiu i po śmierci (w sensie pochówku, nie życia pozagrobowego). Widać też wyraźnie, że wątki bohaterów miały się ze sobą w jakiś sposób splatać, ale bardzo słabo to wychodzi. Jedna rodzina osiada w domu drugiej i to tyle. Nie czuć, że mieszkają w obcym domu, poza kilkoma króciutkimi napomknieniami o pozostawionych przez poprzednich gospodarzy ptakach, no i dziecku, też ledwo przez nich zauważanym. Ot i tyle.
Dodatkowo, jak na historię o prostych ludziach i ich przyziemnym życiu, to gdzieś od połowy zaczyna się wkradać sporo patosu. Bohaterowie stają się nagle więksi niż życie, umierają niemal jak męczennicy. Bardzo to raziło.
Mimo wad, jest to książka, którą chętnie polecam. Napisana została bardzo ładnym językiem, czyta się ją szybko i przyjemnie. Niektóre fragmenty i rozdziały są tak świetnie, że na pewno zapadną mi w pamięć. Warto ją przeczytać choćby dla niesamowitego klimatu, który stworzyła autorka.

Brawo dla autorki za pomysł, ogromną empatię i opisy - czasem poetyckie, czasem rozweselające.

Autorka przepięknie opowiada losy ludzi, ich wędrówki, wzajemne relacje, uczucia, codzienne życie, czasem niecodzienne przygody. Wszystko umiejętnie i ciekawie łączy z przyrodą, z konkretnym miejscem, z historią. Może trochę za dużo postaci, głównie tych dalszoplanowych, wplata ich krótkie historie kosztem głównych bohaterów, dla których potem nie ma już miejsca. Nie bardzo też przekonuje mnie nawiązanie do czasów współczesnych, niewiele opowiada o dalszych losach bohaterów.

• Historyczne
  • Przeczytane 2018