Rantis

Wydawnictwo: Amea
978-83-934098-7-7
Palestyna
nieperfekcyjnie

"Rantis" Aidy Amer jest nostalgiczną opowieścią o miejscu, które znajduje się poza czasem i przestrzenią, a także o ludziach, którzy trwają na granicy świata rzeczywistego i świata fantazji. Rantis to palestyńskie miasteczko, którego próżno by szukać na mapach. Na piaszczystej ziemi, na rantijskim bruku, wokół miejskiej studni, Aida Amer gromadzi najważniejszych i najbarwniejszych bohaterów:...

Rantis to palestyńskie miasteczko, którego próżno by szukać na mapach. Na piaszczystej ziemi, na rantijskim bruku, wokół miejskiej studni, Aida Amer gromadzi najważniejszych i najbarwniejszych bohaterów: Miriam – lokalną Szeherezadę; Fatimę – znachorkę mądrzejszą od lekarzy; jednorękiego Jusufa Odiego – żartownisia, a jednocześnie sprawcę wielu nieszczęść; Hafeza – sprawiedliwego oraz prawego spadkobiercę imienia i bogactwa rodu Amer Khalefów; jego posłuszną żonę Ranię; namiętną i rozwiązłą Bośniaczkę Itydal; chorego z zazdrości Khaleda…
Aida Amer wraca do prywatnego raju utraconego, do palestyńskich korzeni, do rodzinnych opowieści, do miejsc dla niej najważniejszych. "Rantis", choć wyrosło z prawdziwych historii, jest fikcją pozwalającą Aidzie Amer ocalić najpiękniejsze familijne legendy. Jej powieść można śmiało nazwać orientalną odpowiedzią na latynoamerykańskie "Sto lat samotności".

banato | 2015-12-20
Na półkach: Posiadam

Cudowna książka. Autorka w niezwykle plastyczny sposób przedstawiła historie mieszkańców Rantis: Miriam- lokalnej Szeherezady,zielarki Fatimy-starej i mądrej kobiety, Hafeza- dobrego i bogatego spadkobiercy rodu, jego zazdrosnego brata Khaleda, czy jednorękiego Odiego. Wszystkie te historie są niesamowite, utrzymane w klimacie realizmu magicznego, brak mi słów, gdyż uległam czarowi tej wspaniałej opowieści. Polecam fanom "Zaklinacza słów".

Edrisan | 2014-05-08
Przeczytana: 07 maja 2014

Bohaterem powieści jest tytułowe miasteczko Rantis. Autorka w doskonały sposób "ocaliła je od zapomnienia". A opowieść snuje się trochę w stylu Marqueza, trochę w stylu "Baśni z tysiąca i jednej nocy" a niesamowicie barwna paleta postaci przywiodła mi na myśl "Pchli pałac" Elif Safak. Każdy może odnaleźć w "Rantis" odniesienia do swoich własnych doświadczeń literackich. Powieść jest prosta a bogata. Poszerza wiedzę na temat świata Bliskiego Wschodu, jego historii i pozwala choć trochę zrozumieć istotę współczesnego konfliktu w Izraelu. Jest tu miłość, jest cierpienie, zazdrość, zdrada, śmierć, zapomnienie, wojna i to wszystko na 250 stronach. Miriam, Fatima, Hafez, Khaled, Rania, Wael na długo pozostaną w mojej pamięci. Polecam.

okularnica | 2016-08-01
Na półkach: 2016
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Na początku ta książka działała na mnie usypiająco ale nie poddałam się i brnęłam dalej. Później na moment dałam się wciągnąć w całą historię i nie jest ona taka zła tylko że niezbyt moje klimaty.

julia-orzech | 2013-03-22
Przeczytana: marzec 2013

Skąpana w słońcu wąska i stroma uliczka była poprzecinana pasmami cienia. Samo południe. Mury miasteczka w swym gorącym oddechu wypromieniowały z siebie wonie palonej kawy, mydlin, kardamonu, piżma i uryny.*
Dla takich książek warto żyć. Tym zdaniem zamknęłam ostatnią stronę Rantis. Jaki ubogi jest człowiek, który nie dosięgnie nigdy przyjemności obcowania z literaturą, nie wzniesie się na wyżyny, nie spadnie w dół, nie wybuchnie śmiechem, nie zapłacze. Właśnie wtedy, kiedy z wyrytą na twarzy emocją odkładam przeczytaną (TAKĄ) książkę, myśli o bogactwie jakie posiadam dzięki rodzicom, którzy zaszczepili we mnie miłość do słowa pisanego, każą mi ocierać łzy wzruszenia, radości i dumy…
Rantis to palestyńskie miasteczko, którego właściwie już nie ma. Pozostały gruzy, szczątki, fragmenty dawnej egzotycznej świetności. Polityczne potyczki nie pozwoliły mu przetrwać. Pozwolą jednak słowa. Aida Amer pół Polka, pół Arabka ocala ten świat od zapomnienia. Czy jej się udaje? Myślę, że tak,...

Agnieszka | 2013-08-17
Na półkach: Literatura zagraniczna

Tajemnicze Rantis to niewielkie miasteczko położone gdzieś w Palestynie. Losy mieszkańców przeplatają się wzajemnie, tworząc barwne historie. Prym wiedzie bogacz Hafez, spadkobierca rodu Amer Khalaf. Jest miejscowym pracodawcą, który zaskarbił sobie szacunek sąsiadów. Gdy dwa razy traci dom w wyniku nieszczęśliwych wypadków, ludzie garną się do odbudowy. Z czasem Hafezowi nie wystarczają dwie piękne żony i gromadka dzieci. Zakochuje się w młodej i świadomej swojej urody Itydal. Sielance może zagrażać jednoręki Jusuf Odi, niegdyś przyjaciel, po konflikcie z rodziną- niebezpieczny wróg. Nad mieszkańcami czuwa opiekuńcza Fatima, która niesie ulgę w chorobach, podając napary z zebranych przez siebie ziół i odbierając porody.
Powieść pokazuje, że siła wspólnoty jaką tworzą ludzie, łatwiej przeciwstawia się przeciwnościom losu. "Rantis" to klimatycznie odmalowane emocje szczęścia i tragedii zwyczajnych ludzi, na tle egzotycznego miejsca.

Karkam | 2013-06-24
Na półkach: Biblioteka domowa
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Rantis to egzotyczne miasteczko pełne sekretów. Mieszkańcy są różnorodni, lecz każdy z nich skrywa tajemnicę. Po wielu latach wszystko się zmienia, nadchodzi wojna, a konflikty wewnętrzne - również rodzinne - doprowadzają do tragedii o których nie sposób zapomnieć. Książka wciąga i fascynuje, a styl autorki jest świeży i przejmujący. Amer dorównuje najlepszym, stworzyła świat wyjątkowy i prawdziwy.

Agata | 2014-06-29
Na półkach: Wakacje 2014 :3

Opowieść o niezwykłym miejscu, zwykłych ludziach, normalnym życiu i o spustoszeniu jakie przynosi ze sobą wojna dotykając małe społeczności. Rantis to na pewno niezwykłe miasto, a w zasadzie wieś, mimo że nie ma tam wspaniałych budowli, zabytków, etc. Ludzie również są zwyczajni, ktoś niepełnosprawny, mężczyzna z żonami, dzieci, służący, sklepikarz i inni.

Wszystko to buduje nastrój tej książki, jej magię. Wprowadza w nostalgię i pozwala podjąć refleksje jak wojna, i ludzie za nią odpowiadający niszczą życie nie sobie, ale ludziom niczemu niewinnym, który chcą żyć tak jak ich przodkowie, z godnością, w swoim domu, w swojej małej ojczyźnie.

Książkę gorąco polecam. Czyta się szybko i wprowadza w magiczny, spokojny nastrój, który otacza człowieka w momencie i nie wypuszcza z objęć zapachu mandarynek, ziół i przypraw.

Natasha Natblue | 2012-12-04
Na półkach: SPRZEDAM
Przeczytana: 03 grudnia 2012

„Czas znów zaczął płynąć, choć wcześniej z pewnością miał chwilę odpoczynku. Trochę wytchnienia w nieustannej gonitwie.”

Gdzieś poza czasem i przestrzenią istniało magiczne palestyńskie miasteczko, zamieszkałe przez ludzi żyjących na granicy fantazji, a jednocześnie świadomych bólu, cierpienia, rozpaczy i wszelkich trudów życia, z którymi muszą walczyć każdego dnia. Uratowane od zapomnienia przez polsko-arabską pisarkę Aidę Amer historyczne postacie oraz miejsce zaklęte w jedną pełną magii i bajkowości opowieść, powstałą z rodzinnych legend i prawdziwych historii, noszoną przez wrażliwą kobietę w tornistrze od dziecka. Ożywia miasteczko, wszelkie jej barwy, zapachy oraz emocje. Wytacza piórem wojnę upływowi czasu z pietyzmem i dbałością o szczegóły.

Ulotne oraz orientalne osobowości z jakimi spotykamy się w Rantis są niezwykłe i ponadczasowe.
Miriam – Szeherezada skupiająca wokół siebie liczne grono słuchaczy jej fascynujących, egzotycznych i baśniowych opowieści. Zakochany w...

nieperfekcyjnie | 2012-12-03
Na półkach: Zrecenzowane
Przeczytana: 01 grudnia 2012

Aida Amer jest Arabką po tacie, a Polką po mamie. Urodziła się i mieszka w Krakowie. Ukończyła archeologię klasyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz szkołę aranżacji wnętrz. W wolnym czasie pisze. Jej literackim debiutem jest opowiadanie Igor i Igor, znajdujące się w antologii Wbrew naturze, która została wydana w 2011 roku. Natomiast 25 października tego roku na rynku wydawniczym pojawiła się powieść Rantis, w której autorka wraca do swoich palestyńskich korzeni, istotnych miejsc oraz opowieści krążących w rodzinie. Ta książka przedstawia fikcyjne wydarzenia, które wyrosły jednak z prawdziwych historii i legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Tytułowe Rantis to małe miasteczko leżące w Palestynie. Każdy z mieszkańców posiada swoje tajemnice, marzenia, obawy i nadzieje. Ta niewielka społeczność składa się z wielu interesujących, barwnych postaci.

Lubił taką samotność. Taką, którą odczuwa się raz na jakiś...

olcik_81 | 2013-08-08
Na półkach: -2013-
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Autorka ma rzeczywiście talent do snucia ciekawych historii. Niestety nie trafiła w mój chwilowy książkowy nastrój i może dlatego nie umiałam jej należycie docenić.
Mimo niewielkiej objętości dłużyła mi się niemiłosiernie i za diabła nie mogłam wczuć się w losy bohaterów. Ich historie, mimo iż pełne uczuć, wzlotów i upadków, były mi zupełnie obojętne.
Może to ten upał za oknem, a może liczyłam na coś szybszego. Ostatecznie przeczytałam, odłożyłam na półkę i momentalnie zaczęłam myśleć o czymś innym.
Książka nie jest jednak absolutnie zła czy przeciętna. To po prostu nie jest moja bajka.