7,15 (119 ocen i 35 opinii) Zobacz oceny
10
7
9
14
8
33
7
34
6
16
5
4
4
7
3
2
2
1
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The German Girl
data wydania
ISBN
9788380155671
liczba stron
392
słowa kluczowe
Ewa Spirydowicz
kategoria
Literatura piękna
język
polski
dodała
Ag2S

Co łączy nastolatkę z współczesnego Nowego Jorku z rówieśniczką z Berlina sprzed siedemdziesięciu lat? Wszystko i nic. Łączy je cudownie ulotna symetria losu; podobne matki, dramatyczne podróże, i Kuba, na którą prowadzą wszystkie drogi. Berlin 1939. Dwunastoletnia Hanna ucieka przed koszmarem rzeczywistości – najpierw w wymyślony świat, gdzie wszystko jest zabawą, potem, wraz z rodzicami,...

Co łączy nastolatkę z współczesnego Nowego Jorku z rówieśniczką z Berlina sprzed siedemdziesięciu lat? Wszystko i nic. Łączy je cudownie ulotna symetria losu; podobne matki, dramatyczne podróże, i Kuba, na którą prowadzą wszystkie drogi.
Berlin 1939. Dwunastoletnia Hanna ucieka przed koszmarem rzeczywistości – najpierw w wymyślony świat, gdzie wszystko jest zabawą, potem, wraz z rodzicami, wsiada na pokład statku wiozącego uciekinierów na Kubę. Zaczyna się podróż, która zdefiniuje całe jej życie, nada mu sens, wyznaczy granice.
Nowy Jork, 2014. Dwunastoletnia Anna opiekuje się depresyjną matką i żyje w świecie marzeń. Rozmawia w wyobraźni z ojcem, który zginął, zanim się urodziła. Z szarej codzienności wytrąca je tajemnicza przesyłka z Kuby od nieznanej krewnej. Wyruszają w podróż, by poznać przeszłość rodziny.
Dwie małe dziewczynki, dwa światy, dwa zaczynające się życia. A może tak naprawdę to jedna i ta sama dziewczynka, jedno życie, jeden świat?

 

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/niemka,p1791909821

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (430)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 993
Joanna | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Oryginalnie napisany debiut powieściowy hiszpańskiego dziennikarza o zakrętach losu, samotności i bezradności w obliczu tragedii i zawirowań drugiej wojny światowej. Powieść łączy w sobie elementy fikcji literackiej oraz autentycznych wydarzeń , których dokumentację oraz zdjęcia autor dołącza na końcu książki.
Głównymi bohaterkami powieści są dwie dwunastoletnie dziewczynki - Anna i Hanna , które łączy wspólny dramat rodzinny , a dzieli miejsce zamieszkania oraz czas ponad 70 lat.
W tej powieści największe wrażenie wywarł na mnie wątek wydarzeń opowiadanych przez Hannę, wydarzeń będących ciemną plamą historii drugiej wojny światowej. Tragiczne losy żydowskich uchodźców, którzy w maju 1939 roku płynęli statkiem St. Louis z Niemiec na Kubę z nadzieją znalezienia schronienia i ratowania życia ponownie przypominają światu nie tylko o obliczach zagłady tego narodu , ale o złożoności problematyki uchodźców. Powieść pełna emocji, w sugestywny sposób opisująca rasistowską ...

książek: 916
Alicja | 2017-12-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 05 grudnia 2017

"Są w życiu takie chwile, gdy lepiej pogodzić się, z nieuniknionym i zaakceptować, że nic już nie można zrobić. Poddać się, porzucić nadzieję, złożyć broń". (str 200)
Smutna, a jednocześnie prawdziwa historia, jaka wydarzyła się w przedwojennych Niemczech. W związku z nasilającą się akcją w ramach czystek wiele żydowskich rodzin zostało zmuszonych do opuszczenia swojego rodzinnego kraju.Musieli pogodzić się ze zmianą statusu społecznego, spadku z piedestału na pozycję społecznie nieakceptowaną.Nie wszystkie kraje godziły się na przyjęcie żydowskich uchodźców. Państwem, które wyraziło zgodę była Kuba.Grupa dziewięciuset Żydów wyruszyła w maju 1939 roku na pokładzie transatlantyku "St. Louis" w podróż w nieznane.Stracili wszystko, majątki, domy, ojczyznę, godność i nadzieję.W podróży towarzyszył im strach i przerażenie, obawa co przyniesie im przyszłość.Kiedy cel jest na wyciągnięcie ręki, niespodziewanie pojawiają się przeszkody uniemożliwiające osiągnięcie go.
"Na zawsze...

książek: 6572
allison | 2017-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Po "Niemkę" sięgnęłam przed wszystkim dlatego, że to książka ze Szmaragdowej Serii. Dotychczas wszystkie powieść z tego cyklu robiły na mnie pozytywne wrażenie i tym razem także jestem usatysfakcjonowana.

Spodobało mi się przeplatanie dwóch planów czasowych - opowieści sprzed lat, która zaczyna się w Niemczech tuż przed wybuchem II wojny światowej, i historii rozgrywającej się współcześnie.

Głównymi bohaterkami są dziewczynki z tej samej rodziny. Dzieli je kilka pokoleń i inne doświadczenia życiowe, obie jednak - jako wrażliwe dwunastolatki - czują się zagubione w świecie dorosłych i decyzji, na które one same nie mają wpływu.

W obu przypadkach o losach Hanny i Anny oraz ich bliskich zdecydowały los, przypadek i historia.

Perypetie bohaterów śledzi się z zainteresowaniem i emocjami. Mnie bardziej ujęły wydarzenia sprzed lat - tak zwykle bywa w powieściach, których akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach.

Czytało mi się tę powieść szybko i przyjemnie, gdyż - mimo...

książek: 1113
Izabela Pycio | 2017-05-23
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 23 maja 2017

"Są w życiu takie chwile, gdy lepiej pogodzić się z nieuniknionym i zaakceptować, że nic już nie można zrobić. Poddać się, porzucić nadzieję, złożyć broń. Tak właśnie wtedy czułam."

Powieść napisana przyjemnym, ciepłym i ujmującym stylem. Sugestywnie maluje obrazy ludzkich losów i wywołuje wiele emocji. Wzruszająca historia rodziny uciekającej statkiem na inny kontynent w obliczu nazistowskiego antysemityzmu, brutalnych prześladowań i realnej groźby wojny. I nawiązująca do niej przejmująca opowieść o rodzinie boleśnie zranionej przez śmierć najbliższej sercu osoby. Intrygujące meandry ludzkich losów, podziw dla potęgi nadziei, wiary, wytrwałości i siły przetrwania, bez względu na dramaty i tragedie. W książkę zagłębiamy się z zainteresowaniem, sympatią i refleksją.

W maju tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku, dwunastoletnia Hanna Rosenthal ucieka wraz z bliskimi przed pogromem Żydów z hitlerowskich Niemiec. Z napięciem obserwujemy starania rodziny o wejście na pokład...

książek: 3238
Anna | 2017-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Ta historia wydarzyła się naprawdę i jest świadectwem niechlubnej karty w dziejach współczesnego świata. Mało kto słyszał pewnie o transatlantyku "St. Luis", na którego pokładzie płynęło na Kubę blisko 1000 niemieckich Żydów, których w efekcie nie przyjęto na wyspę, a którym pomocy odmówiły też USA i Kanada.

Kiedy w szykujących się do wojny Niemczech, coraz brutalniej i częściej prześladowani są Żydzi, rodzina Rosenthalów, postanawia opuścić kraj i udać się na Kubę, jedynego państwa, które wyraziło chęć przyjęcia tej nacji. Nie przewidywali, co ich czeka u kresu podróży. Wraz z Hanną, dwunastoletnią wówczas dziewczynką i jej rodzicami uciekał z ojcem jej rówieśnik - Leo, serdeczny i jedyny przyjaciel. Mimo, że mają niewiele lat, mają swoje marzenia; są nierozłączni i nie wyobrażają sobie życia bez siebie. Ale los ma inne wobec nich inne plany.

Fabuła książki rozgrywa się dwutorowo. Oprócz Hanny, która płynie wraz z rodziną w kierunku Kuby, poznajemy też dwunastoletnią Annę, która...

książek: 945
eMM | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017

"Zamykam oczy i znajduję się na pokładzie ogromnego statku płynącego gdzieś bez celu.Otwieram oczy i oślepia mnie słońce.To ja,dziewczynka na pokładzie statku,sama pośrodku oceanu." Piękna i ciepła opowieść,która toczy się w cieniu prawdziwej historii statku St.Louis,z niemieckimi żydami wygnanymi z Trzeciej Rzeszy ,w poszukiwaniu schronienia na Kubie oraz współcześnie.Narratorkami są dwie dwunastoletnie dziewczynki Hanna i Anna ,które tak przyciągają swoja wzruszającą ale i zabawną narracją,że trudno oderwać się od lektury.

książek: 1566
syla50 | 2018-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Czasem się zaprzyjaźniamy z bohaterami, ale jesteśmy z boku, a czasem widzimy świat ich oczami. Tym razem mam 12 lat i jestem Niemką-Żydówką, jest rok 1939.
Nie słyszałam o statku "St.Louis" który wiózł uchodźców głównie z Niemiec i któremu odmówiono pomocy w 1939r. Nie słyszałam, bo słabo znam historię, przyznaję. Ta książka jest dowodem, że można przekazać fakty historyczne i nie zanudzić, bo same daty i liczby nigdy do mnie nie docierały. Żeby coś zrozumieć i poczuć trzeba poznać uczucia osób które to przeżyły, doświadczyły. Trzeba spojrzeć ich oczami. Ta opowieść widziana jest oczami dziecka 12 letniej Hanny i w czasie teraźniejszym Anny. I do mnie ta opowieść dociera.Polecam

książek: 505
Jeżynka | 2017-08-22
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 22 sierpnia 2017

Nie jestem fanką tak zwanej "literatury kobiecej". Mówiąc wprost unikam jej jak ognia bo jestem raczej z grupy tych bardziej rozważnych niż romantycznych.
Po "Niemkę" Armando Lucasa Correa też bym raczej nie sięgnęła gdyby nie zaintrygowała mnie fascynująca historia która jest tłem tej powieści a o której pewnie niewielu słyszało.

Książka, co ostatnio staje się pewną regułą jeśli chodzi o powieści, toczy się na dwóch planach czasowych: w Berlinie roku 1939 (kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej) oraz współcześnie w Stanach Zjednoczonych.
W stolicy Niemiec poznajemy 12-letnią Hannę: uroczą, pełną życia Żydówkę z bogatego domu której dostatnie i beztroskie życie uległo diametralnej zmianie. Szerzący się antysemityzm i brutalne akcje wymierzone w ludność żydowską nie pozostawiają złudzeń jaki los jest im pisany w III Rzeszy.
Ojciec Hanny robi więc wszystko aby wywieźć rodzinę w bezpieczne miejsce. Udaje mu się załatwić bilety na statek "St.Louis" który ma...

książek: 3785
BagatElka | 2017-05-22
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 22 maja 2017

"Niemka" to doskonały przykład jak zepsuć dobrą historię.
Opowieść o Hannie i Annie napisana została sucho i beznamiętnie. Niektóre reportaże mają w sobie więcej życia niż książka Armanda Lucasa Correa.
Zamiast opisów są strzępy wspomnień i równie płasko opisane wydarzenia z teraźniejszości. Do tego autor upakował kilka faktów historycznych i sklecił bajkę dla mało wymagających czytelników . "Niemka" to kolejne czytadło do przelecenia i zapomnienia.Proste i tandetne żeby się czytelnik zanadto nie zmęczył.
Tematyka wojenna powinna być potraktowana z większym zaangażowaniem i talentem niż opis kuchennych rewolucji. Armando Lucas Correa to kolejny autor,którego będę omijać z daleka.

książek: 415
zaczytana | 2017-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Wojna..., dużo o niej czytam. Raz są to bardzo bolesne i dotkliwe obrazy, innym razem jak w powieści "Niemka" opowiedziane z dystansem.
Autor wyraźnie daje nam do zrozumienia, że wie, iż czas leczy rany i nie trzeba zaogniać tego, co minione, o czym pamiętamy, a mimo to staramy się wybaczyć.

Dziś...gdy uchodźcy znowu błąkają się po oceanach świata, historia opowiedziana przez hiszpańskiego pisarza przypomina odwieczną krzywdę wygnanych.

Polecam, bo to powieść i opowieść, którą warto znać.

zobacz kolejne z 420 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd