Księga nocnych kobiet

2017-10-12
2017-10-12
2014-10-02
Robert Sudół
dyskryminacja Jamajka kobieta literatura jamajska literatura karaibska miłość niewolnictwo odmiana losu powieść obyczajowa przemoc rasizm walka o wolność wykluczenie
Inne

Nic nie jest tylko czarne, nic nie jest tylko białe…

Napisane językiem, który zupełnie do mnie nie trafia. Trudno zrozumieć o co chodzi

Nie dało się przez to przebrnąć. Poszukuję pięknego języka, który pobudzi wyobraźnię a tutaj męczyło mnie każde zdanie.

Najlepszy polski przekład twórczy, jaki w życiu czytałem.

Najlepszy polski przekład twórczy, jaki w życiu czytałem.

Książka zabiera nas do niesamowicie brutalnego i mrocznego świata niewolników, w którym znalezienie własnej godności kosztuje bardzo wiele i nie każdemu się to udaje. Bo jak zachować godność ludzką będąc traktowanym jak zwierze, przedmiot? Okrucieństwo otrzymywane, zwracane, przekazywane dalej przelewa się przez wszystkie postaci. W tym świecie wchodzimy do głowy najpierw dziecka, zrodzonego gwałtu i dorastamy wraz z tą młodą dziewczyną patrząc, jak staje się kobietą. W prostych, wulgarnych słowach (bohaterka nie zna innych) poznajemy jej świat i codzienność. Mimo, że na początku trudno czytało się nieskładne zdania wypowiadane przez postaci a urywki myśli czasami się przeplatały to bardzo szybko zatonęłam w historii. Zatonęłam tak bardzo, że nawet odkładając książkę i wracając do swojego życia w głowie miałam życie i historię Lilith.
Dawno żadna książka mnie tak bardzo nie pochłonęła, dawno tak szybko żadnej nie przeczytałam.

Pierwsza przeczytana przeze mnie książka o powstaniu niewolników na Jamajce. Pisana prostym językiem. Można szczerze polecić

Wydarzenia opisane w powieści koncentrują się na powstaniu czarnych niewolników na plantacji na Jamajce na początku XIX wieku. Książka dotyczy nie tyle przebiegu samego powstania, ale raczej opisuje proces dochodzenia czarnoskórych do świadomości o konieczności wzniecenia powstania.
Proza Marlona James'a jest absolutnie wybitna, wielki plus dla tłumacza polskiego, który sprawnie przedstawia angielszczyznę czarnych niewolników sprzed ponad 200 lat. James opowiada o sprawach tak okrutnych, bestialskich, że aż nieprawdopodobnych. Jednocześnie surowy styl książki sprawia, że przedstawione w niej okrucieństwa nie są nastawione na efekciarskie zaszokowanie czytelnikiem. To duży plus. Dodatkowo, James stara się przekazać nagromadzenie rozmaitych aspektów samej relacji "pan-niewolnik", które czynią ją znacznie bardziej złożoną, niż się na ogół wydaje; zadaje pytania o winę i o odpowiedzialność, o samostanowienie i wolność, wzajemne uzależnienie, itd.
Zdecydowanie powieść godna polecenia!

Przerażająca historia niewolnic na Jamajce w XIX w. Opis okrutnego życia, próby buntu, chęci uwolnienia się z jarzma za wszelką cenę. Wspaniała powieść.

Mroczna, bardzo działająca na wyobraźnię opowieść. Wciąga tak, że zapominasz o bożym świecie. Bohaterowie wyraziści, a szczególnie ich język. Sama historia oparta jest na doświadczeniach prawdziwych niewolników.

Ogromnie wciągająca. Czytając przeżywa się emocje głównego bohatera. Akcja toczy się idealnym tempem. Jedna z lepszych książek jakie miałam okazję czytać o tej tematyce.

Jest to książka brutalna, pisana prostym a wręcz prostackim językiem(a na pewno pełno go w dialogach) i na początku zastanawiałam się, czemu ja to właściwie czytam. Ale jak się okazało - to działa. Brutalny realizm w opisie życia czarnych niewolników sprawdził się i niemal pochłonęłam tą książkę. Zdążyłam wcześniej negatywnie ocenić pozycję, w której autor nie oszczędza głównego bohatera, bo wydawało mi się to wręcz nieprawdopodobne żeby przeżył, i mimo bardziej eleganckiego brzmienia jakoś nie mogłam przejść przez tą historię. Może dlatego, że kultura i historia Jamajki nie jest mi tak znana i bliska jak w tamtej książce? W każdym razie powtórzę - tutaj to działa. Jest pełno śmierci, nieprzyzwoitych określeń, okrutnych tortur i niepewności jutra, a jednak jakoś się to czyta. W przeciwieństwie do innych opowieści wierzyłam, że taki los mógł się przydarzyć komuś naprawdę. Bez słodzenia, bez taryfy ulgowej, za to z krwawym finałem i niezwykłą wolą przeżycia u wszystkich opisanych niewolników. Straszne, a wciągające.

Video

Video