Fafarułej czyli pastylki z pomarańczy

Wydawnictwo: Wielka Litera
literatura piękna
Monika Stocka

Każdy czasem marzy, by cofnąć się w czasie i jeszcze raz poczuć się dzieckiem. Zrobić niektóre rzeczy jeszcze raz, ale inaczej. Bo w gruncie rzeczy ciągle żyje w nas dziecko, czy mamy lat 30, 50 czy 80. Uważajcie jednak o czym marzycie. Czasami marzenia się spełniają… Jarko Wolski też wracał wspomnieniami do bezpiecznych, sielskich lat dzieciństwa. Ale nie żeby chciał znów mieszkać w ciasnym...

Uważajcie jednak o czym marzycie. Czasami marzenia się spełniają… Jarko Wolski też wracał wspomnieniami do bezpiecznych, sielskich lat dzieciństwa. Ale nie żeby chciał znów mieszkać w ciasnym pokoju dzielonym z siostrą, jeszcze raz wkuwać bezużyteczne wzory skróconego mnożenia, walczyć z upiorną woźną, zgłębiać wstydliwą sztukę podrywu i znów czuć niepokój na widok wyniszczonego chorobą ojca. A to właśnie mu się przydarzyło - wrócił do przeszłości NAPRAWDĘ.
W powieści Sosnowskiego mieszają się epoki, lata, pory roku, a Jarko uwięziony w pętli czasu zaczyna wierzyć, że utknął w niej na dobre. Nie może pozbyć się wrażenia, że na ulicy właśnie minął swoją żonę, której przecież jeszcze nie ma. Gdzieś na peronie widzi siebie samego sprzed kilku lat. A może raczej za kilka lat? Jarko będzie musiał nieźle pogłówkować, by odnaleźć powrotną drogę z odległych zakamarków pamięci...

Jerzy Sosnowski - ur. 1962 roku w Warszawie, pisarz i publicysta, członek redakcji kwartalnika „Więź”, były dziennikarz radiowej Trójki. Laureat Nagrody Kościelskich za zbiór opowiadań „Wielościan” (2001). Autor m.in. powieści "Apokryf Agłai" oraz “Sen sów”. Nominowany do Nagrody Literackiej Nike za zbiór esejów “Co Bóg zrobił szympansom?”
Prowadzi blog: www.jerzysosnowski.pl.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl

jolasia | 2017-07-26

Tym razem pan Jerzy Sosnowski porządnie przynudził. Rozumiem, że postanowił pójść za ciosem i odciąć sobie kupon od niezmiernie, moim zdaniem, udanej poprzedniej ksiązki "Sen sów". Wziął więc tego samego bohatera, Jarka, błąkającego się w meandrach czasu i tę samą konwencję opowiadania, skoro raz zadziałało czemu nie spróbować jeszcze raz. Ładnie to tak? No nieładnie, wiadomo. I niestety paliwa wystarczyło jedynie na kilkadziesiąt pierwszych stron. Wszystkie uroki "Snu sów" wyparowały bezpowrotnie. Wdzięk. Zawadiacki, łobuzerski urok. Poczucie humoru. Inteligentna zabawa formą, Na darmo będziecie ich szukać w nowej książce Autora. To jest tzw. ssanie miodu z badyla. Bilans: z całego tego chybionego przedsięwzięcia godny uwagi jest jedynie tytuł i okładka.

Trzcionka | 2018-01-30

Zamysł autora na ten tytuł bardzo mi się spodobał. Zapowiadał przyjemne przeniesienie się w przeszłość. Niestety styl w jakim pisze autor, nagromadzenie metafor, jak i tempo i kierunek fabuły to coś zupełnie nie dla mnie. Po 100 stronach odpadłam.

Paweł | 2017-05-08
Przeczytana: 03 maja 2017

Pełna recenzja: http://przymuzyceoksiazkach.pl/2017/05/08/jerzy-sosnowski-fafarulej-czyli-pastylki-z-pomaranczy-recenzja/

„Fafarułej, czyli pastylki z pomarańczy” czyta się świetnie. To nie tylko powieść przygodowa, równie atrakcyjna dla młodzieży jak i dorosłych, ale też swego rodzaju lekcja dla nas wszystkich. Dla każdego z nas to może być doskonała okazja do przepracowania własnej przeszłości, zmierzenia się z tym, co było. A może jest albo będzie? Kto to wie?

bess | 2017-10-25
Przeczytana: 25 października 2017

tak należy pisać o dzieciństwie
tak ujmować wspomnienia
tak rozliczać się z przeszłością
i ją przywoływać
to powinien być dla mnie wzór :)

Prez | 2018-01-02
Przeczytana: 02 czerwca 2017

Kontynuacja "Snu sów" (choć nie trzeba go znać). Próby uwolnienia się z różnych okresów własnego życia, w których bohater jest uwięziony. Zabawa formą. Ciekawe.

Vilc | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018