Długi marsz w połowie meczu

Tłumaczenie: Tomasz Gałązka
Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Billy Lynn’s Long Halftime Walk
Ag2S

Książka, która zdobyła National Book Critics Circle Award i została nominowana do National Book Award. Trzy minuty i czterdzieści trzy sekundy nasilonej wymiany ognia z irackimi bojownikami uczyniły z ośmiu ocalałych żołnierzy z drużyny Bravo najbardziej pożądanych bohaterów Ameryki. Teraz odbywają oni intensywnie promowane przez media tournée po całym kraju, żeby przywrócić poparcie...

Trzy minuty i czterdzieści trzy sekundy nasilonej wymiany ognia z irackimi bojownikami uczyniły z ośmiu ocalałych żołnierzy z drużyny Bravo najbardziej pożądanych bohaterów Ameryki. Teraz odbywają oni intensywnie promowane przez media tournée po całym kraju, żeby przywrócić poparcie obywateli Stanów Zjednoczonych dla wojny. W deszczowe Święto Dziękczynienia będą gośćmi drużyny futbolowej Dallas Cowboys i wystąpią podczas programu estradowego w przerwie meczu.

Jednym z Bravo jest specjalista Billy Lynn. Otoczony przez patriotów ze znaczkami z flagą w klapie trafia w samo centrum towarzystwa właściciela klubu i jego bogatych znajomych. Poznaje czirliderkę - neokatechumenkę, hollywoodzkiego producenta filmowego po przejściach, przerośniętych futbolistów złaknionych wojny z drugiej ręki. W ciągu tego jednego dnia Billy będzie pił i bił, tęsknił za domem i opłakiwał tych, których nie ma już z Bravo. Będzie też musiał podjąć dramatyczną decyzję, odkryje czystą miłość i gorzką mądrość, na którą jest jeszcze o wiele za młody.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Zicocu książek: 1560

Stadionowe wojny

Mogą Państwo albo uwierzyć, albo uznać, że zgrywam się tylko na potrzeby recenzji, ale od wielu lat jestem miłośnikiem amerykańskiej koszykówki – transmisje meczów NBA to jedyna rzecz, jaką oglądam w telewizji. I choć tłem „Długiego marszu w połowie meczu” jest futbol, to Ben Fountain skupia się nie na samej dyscyplinie, a na tej unikalnej i bardzo łatwej do rozpoznania mieszance heroizmu, powagi, poświęcenia oraz totalnej, absolutnej komercyjności, która otacza wszystkie sporty narodowe w USA. Zestawia ją, dokładnie tak samo jak lubią robić to wszyscy amerykańscy spece od reżyserii spektakli koszykarskich, futbolowych czy bejsbolowych, z wojną, żołnierskim życiem i patriotyzmem – efekt jest zadziwiający.

Polski czytelnik na samym początku lektury może poczuć się zaskoczony – czy nawet przytłoczony – tym typowym dla Ameryki połączeniem, podobnie jak ma to miejsce w wypadku wielu osób rozpoczynających swoją przygodę z NBA czy NFL. Żołnierze drużyny Bravo, która na pewien czas powraca do ojczyzny po tym, jak dali dowody bohaterstwa i patriotyzmu w Iraku, zostają postawieni na piedestale – to wszak nic dziwnego; bardziej zaskakuje to, że ich heroizm natychmiast zostaje wtłoczony w formę popkulturalną, superbohaterską, komercyjną. Mało kto interesuje się ich stanem psychicznym, niewielu zastanawia się nad dramatem, który przeżyli i do którego wracają (o czym później, bo to drugi z najważniejszych tematów powieści), nikt nie zwraca uwagi na to, że stanęli na skraju egzystencjalnej przepaści, gdzie porzucili świadomość i pozwolili nieść się instynktom. Ameryka skupiła się na poklepywaniu po plecach i pokrzykiwaniu „nasi chłopcy!” z wyraźnym teksańskim akcentem. Fountain nie bez powodu wysyła ich na stadion Dallas Cowboys (podkreślę wyraźnie, iż nie jest to wymysł autora: w pierwszym akapicie nie pisałem o symbolicznym zestawianiu wojny i sportu; amerykańscy weterani rzeczywiście regularnie pojawiają się w halach i innych przeróżnych obiektach sportowych) – zestawia żołnierzy z personifikacją tryskającego testosteronu, zawodowymi sportowcami, którzy tak często toczą tak zwane boje na śmierć i życie. Scena podpisywania piłek w szatni dobitnie uświadamia, jak absurdalne jest takie stawianie sprawy, jak niewiele wspólnego ma wymuskana i otoczona niewyobrażalną wręcz opieką gwiazda futbolu z zaniedbanym weteranem. Uświadamia, oczywiście, czytelnikowi, bo w świecie powieści wszystko pozostaje po staremu.

Jestem ciekaw, jak polscy czytelnicy zareagują na głęboką ironię Bena Fountaina wobec własnej ojczyzny i amerykańskiego snu, który od tylu lat zdają się śnić nie tylko mieszkańcy USA, ale właściwie wszyscy odbiorcy kultury popularnej. Cały „Długi marsz w połowie meczu” podszyty jest gęstą tkaniną krytycznych komentarzy: od sprawy z filmem o dokonaniach Bravo począwszy, przez karykaturalną postać właściciela Cowboys i przypadkowe spotkanie z ich pijanymi fankami po drodze na stadion, aż do doskonale poprowadzonego wątku miłości jednego z żołnierzy i czirliderki. Scena ich zapoznania to majstersztyk: autor dba o to, aby była jak najbardziej naiwna i pensjonarska (o ile wypada użyć tego słowa w odniesieniu do wielkiej Ameryki), ale zasilany empatią czytelnik po prostu nie może nie kibicować weteranowi. Dzięki temu całość zwyczajnie chwyta za flaki – a „Długi marsz w połowie meczu” staje się jeszcze lepszy.

Drugim kluczowym tematem powieści jest pacyfizm, który Fountain przemyca bardzo sprytnie: daje głównemu bohaterowi możliwość uniknięcia powrotu do Iraku i każe mu mierzyć się z potężnymi wątpliwościami (podkręca je wspomniany już wątek miłosny). I choć pisarz staje się we fragmentach poświęconych tym refleksjom zdecydowanie poważniejszy, nie kpi już z amerykańskiego snu tak otwarcie, to z premedytacją wykorzystuje inny wielki motyw popkultury: żołnierskie braterstwo krwi. Wątek poprowadzony jest bardzo zgrabnie, szczególnie z punktu widzenia psychologii protagonisty, ale nie jest już tak świeży, tak lotny jak ten związany z mieszaniem się doświadczeń żołnierskich i sportowych. Powieść Fountaina stanowi dzieło ważne dla literatury o postrzeganiu oraz oswajaniu wojny, o literaturę pacyfistyczną tylko zahacza.

„Długi marsz w połowie meczu” to świetna rzecz, która zrobi wrażenie przede wszystkim na czytelnikach zainteresowanych Ameryką i jej doświadczeniami. Autorowi udało się zachować idealną równowagę między ironicznym komentarzem a rzetelnym opisem poważnego tematu, a dynamiczna narracja sprawia, że powieść wciąga bez reszty. Zdecydowanie polecam!

Bartosz Szczyżański

Zuba | 2017-10-01
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 26 września 2017

Zaskoczenie in plus, duże zaskoczenie. Czytając pierwsze pozytywne opinie nie byłam przekonana. Przede wszystkim ten tytułowy mecz - akcja powieści toczy się w czasie meczu futbolu amerykańskiego rozgrywanego w Dniu Dziękczynienia. Zdecydowanie nie moje klimaty - nie rozumiem tej dyscypliny, nie podoba mi się wygląd graczy, ich zniekształcone sylwetki, nie potrafię zrozumieć tego bzika na punkcie graczy, to mnie zniechęcało. Ale opinie mówiły, że to nie o meczu i futbolu jest rzecz, a o współczesnej Ameryce, jej tańcu chocholim, o wojnie i łatwym patriotyzmie i stu innych kwestiach.

Na pierwszym planie mamy głównego bohatera, zaledwie 19-letniego żołnierza piechoty morskiej (to chyba sprzeczność sama w sobie?), który wykazał się wielką odwagą w czasie walki w Iraku, a ponieważ sama walka była nagrywana i transmitowana, nasz bohater Billy zyskał sławę i uznanie. Wraz ze swoja drużyną objeżdża USA w trasie nazwanej Tournee Zwycięstwa, żeby robić dobrą minę do złej obecności wojsk w...

Michał | 2017-06-01
Na półkach: Przeczytane, Czarne
Przeczytana: 31 maja 2017

Soczyste i celne niczym pocisk z M4 porównania, szorstki, wojskowy język, trochę po-frontowych refleksji oraz czarny jak gęba Snoop Doga humor. Przy użyciu takich oto rekwizytów Ben Fountain obnaża oczywiste wady amerykańskiego społeczeństwa w swojej książce.
A o czym ona w ogóle jest? W dużym skrócie o tym, jak w prosty sposób omamić i wykorzystać naiwnych młodych żołdaków. A że oni przy tym giną? Trudno, dostają przecież medale i chwilę sławy. Honorowo powinni więc zdychać z gwieździstym sztandarem w sercu, bo w sumie i tak nie mają do czego wracać.
Jest też o tym, jak gawiedź reaguje na swych herosów. Jak narasta przerysowany, parujący sentymentalizmem i patosem stolec i jakże szybko można go spłukać w stadionowej toalecie.
I jeszcze o zderzeniu dwóch światów czyli jak trep wpada w szpony bezlitosnego szołbiznesu.
Gorzki to obraz, ale przecież piękny sen o kraju ojczystym musi trwać. Choć, jak zauważa główny bohater: „Amerykanie w głębi serca wiedzą, co jest grane, ale coś w...

Tomek | 2017-04-09

Amerykańskie „Wesele”. Wirująca szaleństwem smoliście czarna komedia będąca wielką alegorią Stanów Zjednoczonych i ich mieszkańców. Gorzka satyra na wielki cyrk zbudowany na obsesji sprzedawania i kupowanie, cwaniackim wykorzystywaniu znajomości oraz kolejnych wplątujących w sieć zadłużenia narzędzi finansowych. Cyrk, w którym celebrowanie wystawnych, absurdalnych spektakli zastępuje intelektualną i emocjonalną pustkę.
Ben Fountain nie mówi w „Długim marszu…” o Ameryce nic nowego. Raczej nawiązuje do wielkich Gorzkich Amerykańskich Ironistów z Philipem Rothem (przede wszystkim jego pracami z lat 70.) i Tomem Wolfem (zwłaszcza „Ognisko próżności” i „Facet z zasadami”) na czele. Patrzy na swoją ojczyznę oraz rodaków z ciepłem, sympatią i dumą skrywanymi pod maską cynizmu. Piętnuje natomiast cynizm i chciwość elit, które swoją krótkowzrocznością, interesownością oraz głupotą zawłaszczają i niszczą Amerykę. Ale w tym nie ma nic odkrywczego – tak naprawdę podobnie diagnozuje swoje kraje...

Elwira | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Ciekawe to spektrum prób pojęcia sensu w bezsensie.

Dziewiętnastoletni Billy, który nie stracił jeszcze dziewictwa, stracił już całą niewinność, gdy jego przyjaciel umarł na jego kolanach podczas jego pierwszej tury w Iraku. Jako członek drużyny Bravo przoduje tutaj jako narrator grupy bohaterów w glorii chwały Amerykanów, którzy ślepo wielbią swoich wojskowych idoli. Nie dają im odetchnąć. Nie pozwalają na chwilę namysłu. Przyczepiają medale, by zatkać usta.

I Billy okazuje się być tutaj pierwszorzędnym narratorem. Billy przez przypadkowy splot zdarzeń trafia na wojnę, z której wraca wybrakowany, sam jeszcze o tym nie wiedząc. Jest prostym chłopakiem, który rzucił się na pomoc przyjacielowi, a z dnia na dzień uczyniono z niego marionetkę słuszności wojny w Iraku. Powieść jest mięsista, ustawiona w szeregu zaledwie kilku dni oddechu zanim rzeczoni bohaterowie nie zostaną znów rzuceni Irakowi na pożarcie.

Książka rozważa, pokazuje palcami sprawców i...

rebelka | 2017-07-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 lipca 2017

Świetna powieść! Tylko tyle i aż tyle ciśnie się na usta po skończonej lekturze. Na wskroś współczesna, antywojenna i krytyczna wobec amerykańskiego społeczeństwa. Wspaniała.
"Długi marsz w połowie meczu" to opowieść o amerykańskich żołnierzach zwanych drużyną Bravo. W Iraku wzięli udział w zwycięskiej bitwie, która niemal na żywo była transmitowana przez amerykańską telewizję. To młodzi chłopcy, którzy z dnia na dzień stali się ucieleśnieniem amerykańskich bohaterów. Poznajemy ich, gdy niczym cyrkowe zwierzątka obwożeni są w czasie Tournee Zwycięstwa po amerykańskich miastach. Spotykają się z prezydentem, mają okazję uścisnąć dłonie setkom dumnych z ich odwagi i bohaterstwa obywateli. Jednocześnie hollywoodzki producent stara się o nakręcenie filmu na podstawie ich zwycięskiej akcji. Niby niewiele, a jednak dzieje się tu ogromnie dużo.
Fountain świetnie sportretował amerykańskie, a głównie teksańskie, społeczeństwo, które popiera prowadzone przez USA działania wojenne. Bo 11.09....

jaje | 2017-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 08 maja 2017

Duzo jest juz ladnie napisanych opinii, wiec ja zostawie tu tylko kilka luznych uwag.

- jest flow, ze czyta sie jak haps, haps, haps,
- o wojnie, ze bez sensu gina mlodzi wyslani za ocean; do tego
zdziwienie, ze ludzie na miejscu nie sa im wdzieczni, a probuja
ich pozabijac (co wytkniete tez np. w 'Full metal jacket' w kontekscie
wietnamu), nieumiejetnosc spojrzenia na sytuacje z boku; tzn. ludzie, ktorzy widza interwencje amerykanskie jako rzeczywiscie 'walke o wolnosc', a brak empatii nie pozwala im dostrzec w sobie okupantow w
oczach lokalsow,
- i o amerykanach w macierzy, ktorzy geby maja pelne wielkich slow,
a nie maja pojecia ani wyobrazni nawet, by sobie wyobrazic, jak wyglada
sytuacja Tam; a ameryka najwspanialsza i nasi najlepsi,
- i ze wojna w wyobrazni niektorych to taka gra komputerowa, gdzie
z dobrym karabinem masakruje sie tlumy wrogow; b. dobra scena w tym temacie,
- i stereotypowa zolnierskosc do posmiania, alkohol i wulgarnosc,
prostactwo, ale do tego kapka...

Hubert Igliński | 2017-04-29
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Wybitna powieść! Niezwykle prawdziwa i nasycona emocjami (przynajmniej ja tak ją odebrałem), a do tego soczysty język, ale zawsze w punkt.
Bardzo jestem ciekaw jego kolejnych powieści jeśli je kiedykolwiek napisze...

Jarek1983 | 2017-05-25
Przeczytana: 07 maja 2017

Najśmielsza książka o współczesności.

„Długi marsz w połowie meczu” to literacki popis zręczności, pomysłowości i odwagi w poruszaniu niewygodnych kwestii. Intelektualna frajda jaką zafundował Ben Fountain budzi mój podziw. Dostało się społeczeństwu amerykańskiemu, armii, gwiazdom footallu i wyższym sferom. Nie tylko z resztą. Bo w jakiś sposób uniwersalnym jest to, że wszyscy powoli gapimy się na te same rzeczy w telewizji i stawiamy na piedestale osoby, które nie powinny tam stać. Fountain skupił się głównie na swoim kraju, ale jak w miejsce Dallas Cowboys wstawimy naszą narodową reprezentację w piłce nożnej, to różnic w odczuciach nie będzie.

„Długi marsz…” porusza mnóstwo dodatkowych wątków. Mamy rosnący prawicowy sposób postrzegania świata. Dobrze jest to pokazane na przykładzie spotkania żołnierzy z wiceprezydentem USA. Takich smaczków jest więcej na przykład rozmowa głównego bohatera Billy`ego ze sportowcami. Mnóstwo fantastycznych postaci, z których moim ulubionym jest...

Wiktoria | 2017-04-23

Przejmujący obraz społeczeństwa amerykańskiego pochłoniętego uwielbieniem dla bohaterów wojny w Iraku . Rewelacyjnie obnaża brak zrozumienia narodu dla kwestii wojny . Głównym bohaterem jest 20 letni Billy , chłopak dopiero wkraczający w dorosłość a jednocześnie przez uczestnictwo w działaniach w Iraku już zbyt dojrzały jak na swój wiek. Smutne zestawienie ludzi ślepo podziwiających wojnę z 20 latkiem ktory doświadczył jej na własnej skórze. Demaskując mankamenty polityki Busha na Bliskim Wchodzie Fountain swoją powieścią zmusza nas do refleksji . Polecam każdemu

GZal | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017

Jedno z najlepszych moich trafień w tym roku. Dodatkowo przeczytanie jej tuż po Czasie życia i czasie śmierci Remarque’a dodaje pewnego smaczku. No bo tak, lubię to pisanie o wojnie u Remarque’a. Ono jest intelektualne, filozoficzne, nostalgiczne, pompatyczne nawet. Fountain sprowadził wszystko do parteru. Do poziomu rozmów i przemyśleń zwykłych chłopaków z oddziału stacjonującego w Iraku. To nie są intelektualiści, ale ich przeżycia wojenne sprawiają, że spojrzeniem na świat nie różnią się od bohaterów Remarque’a. Choć językiem bardzo.
[...]
całość: