Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego

Okładka książki Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego Jean M. Auel
Okładka książki Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego
Jean M. Auel Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Dzieci Ziemi (tom 1) Seria: Światowy Bestseller [Zysk i S-ka] fantasy, science fiction
Dzieci Ziemi (tom 1)
Światowy Bestseller [Zysk i S-ka]
The Clan of the Cave Bear
Zysk i S-ka
2009-01-01
2009-01-01
prehistoria saga dzieci ziemi

Historia o byciu innym w jednorodnym społeczeństwie. O nie przystawaniu do narzuconej roli. O przekraczaniu ograniczeń, wyznaczaniu nowych szlaków. O odwadze. I o cenie bycia kimś nie pasujacym, obcym... I nawet jeśli momentami mocno nie realistyczna (bo bohaterka powinna wiele razy zginąć) to mobilizująca do rozwoju, do bycia zmianą.

książka przeczytana przeze mnie już dość dawno temu, ale pamiętam ją doskonale do dziś: zachwyciła mnie niesamowicie, bardzo wyjątkowa ze względu na świat, w którym osadzona jest akcja oraz bohaterowie, którymi są zarówno ludzie jak i neandertalczycy; nie czytałam równie niezwykłej historii

Wyjątkowo ciekawa powieść historyczna. Jej wyjątkowość związana jest z bohaterami, a są nimi..... neandertalczycy. Autorka płynnie przedstawia ich życie materialne, polowania, jaskinie będącą domem, klanową hierarchię grupy. Wyjątkowym jest przedstawienie ich.. duchowości. Nasi bohaterowie zastanawiają się nad przeszłością, wyznają swoistą pierwotną religię i myślą z przestrachem o przyszłości. Zachowują się jak my tylko jakby trochę inaczej. Trudno nie myśleć o nich z sympatią. Czyta się łatwo, szybko, nawet dla człowieka niezbyt obeznanego z historią antropologii wyobrażenie sobie realiów nie stanowi problemu, choć oczywiście warto doczytać nieco o historii tego zaginionego gatunku aby poczuć się pewniej. PS - pewne interpretacje co do człowieka neadertalskiego są już nieaktualne. Książka była pisana kilkadziesiąt lat temu. A co konkretnie się zmieniło? Trzeba doczytać. Również w literaturze naukowej.

Pierwsza część kilkutomowej opowieści o losach Ayli. Człowieczego dziecka, którym zaopiekowały się "humanoidy"... Historia o uczuciach, komunikacji między gatunkami...

Ciekawa historia. Czasami nużące opisy ale ogólnie przyjemna lektura. Na pewno sięgnę po kolejne tomy.

Nie dalam rady skonczyc.

Nie dalam rady skonczyc.

Pod koniec epoki lodowcowej, gdzieś w Europie, po trzęsieniu ziemi, klan neandertalczyków znajduje zagubioną dziewczynkę. Uzdrowicielka Iza, za zgodą szefa klanu, przygarnia znajdę i zostaje jej przybraną matką.
"Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego" to przepiękna, napisana współczesnym językiem, historia zarania ludzkości. Jean M.Auel bardzo barwnie opisuje trudne życie w jaskini, zwyczaje jakie mogły panować w tamtych czasach. Opisuje sposoby zdobywania i konserwacji pożywienia, leczenie chorych i rannych, wychowanie dzieci i zwyczaje panujące między mężczyznami i kobietami. Język powieści jest bardzo barwny. Czytelnik z łatwością może się wczuć w akcję. Książka jest bardzo wciągająca. Przeżywałam mocno polowanie na mamuta, poród mieszanego dziecka i ceremonię Niedźwiedzia Jaskiniowego.
Książkę dostałam w prezencie, podeszłam do niej z dużą rezerwą, ale nie żałuję. Wiem, że z wielką przyjemnością sięgnę po następne tomy.

" Ziemia, którą zostawimy, jest piękna i bogata - dawała nam wszystko, czego potrzebowalismy; dzięki niej przetrwało tyle pokolen. W jakim stanie zostawicie ją, kiedy przyjdzie wasza kolej? Co zrobicie?"

Dawno temu ktoś mi polecił tę książkę, dlugo dojrzewałam do tego by ją przeczytać. No bo jakże? Ksiazka o ludziach prehistorycznych? Co moze byc w tym ciekawego? Dzis ją skonczylam i napiszę, że ta książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Myslalam o niej, śniłam o niej. Historia malej dziewczyny z Innych, przygarnięta przez klan neandertalczyków bardzo mnie poruszyła. Nie wiem na ile są prawdziwe przedstawione zwyczaje klanu neandertalczyków, ale czytało mi się świetnie. Piekny język, uczucia i mysli bohaterow przedstawione w piekny sposób. Bardzo ale to bardzo polecam tą część.

Książka, która bardzo mi się spodobała. Potem dowiedziałam się, że istnieje ciąg dalszy, przeczytałam całość z dużą przyjemnością. Najbardziej podobały mi się pierwsze tomy, dwa ostatnie już są trochę słabsze (troszkę przegadane),ale wszystkie dostarczyły mi dużo przyjemności z lektury.
Przy okazji dowiedziałam się wielu nieznanych mi przedtem rzeczy, takich, jak na przykład do czego stosowano korę wierzbową :)
PS. Nie wiem, kto napisał "streszczenie", ale niby się zgadza, ale nie do końca. Nie wiem, czy można okazać dziecku więcej serca, niż zrobiła to Iza. Tak samo nie klan wyznaczył jej rolę nałożnicy syna wodza, przeciwnie, wszyscy byli bardzo zdziwieni zainteresowaniem okazywanym Alyi przez Brouda.

Pozdrawiam

Pozdrawiam