Po słowiczej podłodze

Okładka książki Po słowiczej podłodze Lian Hearn
Okładka książki Po słowiczej podłodze
Lian Hearn Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Opowieści rodu Otori (tom 1) Seria: W.A.B. w Kieszeni literatura piękna
Opowieści rodu Otori (tom 1)
W.A.B. w Kieszeni
Across the Nightingale Floor
W.A.B.
2003-01-01
2003-01-01
Barbara Kopeć-Umiastowska
powieść fantasy

Lekka historia, fajnie sie czyta i nie nudzi. Jak ktos lubi japonskie klimaty z lekka fantastyka to sie nie rozczaruje.

Jestem zauroczona tą książką. Do połowy czyta się ją jak baśń. Akcja osadzona jest w czasach feudalnej Japonii. Czy też fikcyjnego państwa bardzo ją przypominającego. Pisarka wręcz maluje słowami obrazy tamtej epoki. Jednak z czasem przestaje być bajkowo. Młody Takeo uciekając przed zabójcami rodziny i sąsiadów trafia pod opiekę pana Otori. Ten widząc w nim kogoś niezwykłego, decyduje się a zaadoptowanie chłopca. Chłopak szybko uczy się wszystkiego co powinien umieć młody szlachcic a przy okazji ujawniają się niezwykle jego zdolności. Ale czasy nie są spokojne i Takeo zostaje uwikłany w konflikt między klanami nie wiedząc z której strony spodziewać się niebezpieczeństwa.
Tak jak pisałam wcześniej, cała historia bardzo mnie oczarowała. Pisarka rewelacyjnie oddała klimat epoki. Postacie bardzo charakterystyczne z mentalnością bardzo egzotyczną dla europejskiego czytelnika. Zakończenie jest bardzo poruszające, mimo że można było spodziewać się takiego obrotu sprawy. Polecam z całego serca chociaż nie jest to łatwa lektura.

Tajemnicze zdolności wojowników ninja, zakazana miłość, zdrada i mnóstwo niesamowitości w kraju stylizowanym na średniowieczną Japonię – to wszystko i jeszcze więcej znajduje się w książce Po słowiczej podłodze, czyli pierwszym tomie serii Opowieści rodu Otori.

Uwielbiam tę serię z całego serduszka. Czytałam ją kilka razy i za każdym działała na mnie tak samo – zakochiwałam się w bohaterach i cierpiałam, gdy dotykały ich intrygi złych ludzi. A intryg jest sporo, bo jak zawsze, jedni chcą pokoju, a drudzy władzy oraz pieniędzy i nie zawahają się przed okrucieństwem w imię ich zdobycia.

👹 Pokój i wojna

Pokoju chciał Pan Otori, czyli zamożny wojownik (samuraj),który przypadkiem trafił na pewnego chłopca Tomasu, któremu inni wojownicy spalili wioskę i zabili całą rodzinę. Przyczyną napaści była ich wyznawana wiara, która będzie grała sporą rolę w całej opowieści. Ale to dopiero później. Na początku Otori adoptuje chłopca, choć nie bez problemów, bo jego własny klan jest temu przeciwny. Ogólnie Otori nie jest lubiany z racji na nieprzekupność i sprawiedliwość, co oznaczało, że nie dał sobą łatwo manipulować.

Wojny chciały inne klany wojowników związanych węzłami krwi (samuraje),a także inni wysocy członkowie samego klanu Otori. Co więcej, oprócz oficjalnych klanów są w tej opowieści także klany Plemienia, składającego się z wojowników skrytobójców i szpiegów (ninja). Plemię służyło tym, kto więcej płacił lub odwdzięczał się w inny sposób. Byli to ludzie zupełnie bezwględni i im też nie zależało na utrzymaniu pokoju. Wszystkie te klany wojowników i Plemienia, walczyły ze sobą w sojuszach o ziemię, kobiety, władzę i wpływy.

👹 Klątwa krwi

Okazuje się, że adoptowany Tomasu (później Takeo) jest spokrewniony z członkami Plemienia, które dziedziczą niesamowite zdolności, np. umejętność znikania, usypiania przeciwników, czy rozdwajania swojej postaci, z których bohater często korzysta. Potem na jaw wychodzi, że spokrewniony jest także z Otori, co daje płynącą w jego żyłach mieszankę charakterów i zdolności trzech zupełnie różnych ale potężnych rodzin.

Takeo zakochuje się w niedostępnej kobiecie i ta zakazana miłość jest iskrą wybuchu wojny i splata losy wszystkich. A to wszystko w otocznieniu niesamowitej Japonii. Po słowiczej podłodze to przeciekawa historia o miłości, polityce, wierności zasadom i zdradzie oraz kłamstwie.

👹 Średniowieczna Japonia

Lian Hearn (to pseudonim Gillian Rubinstein) jest brytyjską pisarką zainteresowaną Japonią. Jak sama wspomina, dostała stypendium na trzymiesięczny pobyt w Japonii, który pomógł jej napisać tę książkę. I ten czas wystarczył jej do tego, żeby udźwignąć ciężar tej historii.

Narracja toczy się dwutorowo, w pierwszej osobie. Albo opowiada Takeo albo Kaede, jego ukochana. Ich opowieść zaskakuje ilością detali, które wprowadzają czytelnika w świat lekko niesamowitego kraju wiśni z czasów feudalnych. Wszystkie postacie nakreślone są w sposób jaki wyobrażam sobie, że zachowywali się średniowieczni Japończycy. Ściśle trzymają się patriarchalnych tradycji, są przesądni i ceremonialni itp. Widać, że ktoś włożył dużo pracy w wiarygodność szczegółów.

👹 Inspiracja realiami

Nawiasem mówiąc Hearn prawdopodobnie inspirowała się prawdziwą historią Japonii, np. czasami Hideyoshiego, czyli władcy, który w XVI wieku zjednoczył większość tego kraju, czy Yamato Takeru (Otori Takeo!),który wedle legend był jednych z pierwszych ninja w IV w. Późniejszymi czasami zresztą także. Religia, którą wyznawał Tomasu/Takeo bardzo przypominała zasadami chrześcijaństwo. Podobnie mogło też wyglądać przyjęcie pierwszych europejskich żeglarzy i handlowców, którzy przywieźli broń palną i inne zdobycze zachodniej cywilizacji.

Ilość szczegółów okołohistorycznych, które łączą się w tej historii jest znaczna. Jednocześnie historia jest lekka i przyjemna. To właściwie young adult. Dwóch głównych bohaterów ma w tej części po około piętnaście lat, choć ich przygody są “dorosłe”.

Po słowiczej podłodze to pierwszy tom z czterech opowiadających historię Takeo i Kaede. Oprócz nich jest jeszcze jeden, który jest prequelem dla ich historii. Lian Hearn tą historią zapewniła mi rozrywkę na kilka wieczorów gdy ją czytałam pierwszy raz. Po latach do niej wróciłam i z zadowoleniem okazało się, że nadal bardzo mi się podobała. Znałam już losy bohaterów, ale świat okazał się równie interesujący i urzekający, co za pierwszym razem.

Powieść o samurajach, tajemniczych ninja i średniowiecznej Japonii.
Mimo że opisuje walki i porachunki na śmierć i życie między klanami, opisy nie są nadmiernie krwawe lub odrażające swoją brutalnością. Jest oczywiście wątek romantyczny i nieszczęśliwa miłość ale na szczęście nie dominuje on narracji.
Dzięki wykorzystaniu powieściowego pomysłu o głównym bohaterze posiadającego nadnaturalny słuch bardzo dobrze jest opisane dźwiękami życie codzienne japońskiego miasta i prowincji oraz otaczająca przyroda.

Dobra powieść na lato.

Powieść o samurajach, tajemniczych ninja i średniowiecznej Japonii.
Dzięki wykorzystaniu powieściowego pomysłu o głównym bohaterze...

Nie czuję w tej książce autentyczności, a jedynie stylizację. Bardzo cenię kulturę japońską i wszelkie powieści o tej tematyce łykam jak pelikan. Na pewno autorka się przyłożyła, nie odmawiam jej fascynacji kulturą ani sporej wiedzy, a jednak jest to książka na wskroś „zachodnia”. Sposób prowadzenia narracji, opisy i zachowania bohaterów, chociaż pozostają osadzone w typowo japońskich dekoracjach, pozostają dla mnie po prostu typową współczesną powieścią fantasy dla nastolatków, tyle że w egzotycznej scenerii. Dziwi mnie, że chociaż autorka (aż za bardzo) starała się nadać powieści „japońskiego” charakteru, to kompletnie pominęła ogromne możliwości, jakie daje przesiąknięty magią „prawdziwy” folklor kraju kwitnącej wiśni. Przeczytam pozostałe części jedynie po to, aby dowiedzieć się jak potoczyły się dalsze losy bohaterów i czy moje przewidywania co do zakończenia się sprawdzą (moim zdaniem historia jest dość przewidywalna).
Reasumując - książka lekka, łatwa, ale dla mnie średnio przyjemna, bo cały czas zgrzytała mi gdzieś ta sztuczna „japońskość”.

Spokojna, lekko baśniowa, z wiernym zachowaniem właściwego klimatu, wciągająca, przyjemnie się ją czytało

Cudna. Początek niemrawy, ale w momencie kiedy pojawia się Shigeru... Mnie wciągnęła.
I jeszcze moment kiedy poskładałem fakty i okazało się, że przeczytana przeze mnie wcześniej Opowieść o Shikanoko to przepiękny prequel wręcz niczym mit względem Opowieści Rodu Otori.
Bardzo podobała mi się narracja prowadzona dwoma torami. Poznawaliśmy historię na dwa zupełnie odmienne sposoby, oczami zupełnie innych bohaterów.
Pięknie oddany klimat Japonii.

Zlasował mi się mózg ;)

Zlasował mi się mózg ;)

Nie lubię jak ktoś pisze o kulturze, ktora nie jest jego. Wolę książki które pokazują świat od środka. Liczę to za wszystkie 5, kazda byla na podobnym poziomie, chcoiaz dwie ostatnio trochę dopisane na siłę, szczególnie piata

Książka dla niezbyt wymagających nastolatków.

Książka dla niezbyt wymagających nastolatków.

• Japonia