Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego

Tłumaczenie: Jan Jacuda
Cykl: Dzieci Ziemi (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Clan of the Cave Bear

Inne wydania

W Europie epoki lodowcowej Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego przygarnia osierocone dziecko, jednakże jasnowłosa Ayla jest pariasem w tej społeczności z powodu swego dziwacznego wyglądu. Trochę serca okazuje jej wiekowa szamanka, widząca w dziwnej dziewczynce swoją następczynię oraz stary przywódca klanu, który, sam nie wiedząc dlaczego, chroni białoskórą przed złośliwością członków gromady. Po pewnym czasie dziecko wyrasta na atrakcyjną w swej odmienności kobietę, a klan przypisuje jej rolę nałożnicy syna wodza. Jednakże niebieskooka Ayla buntuje się przeciw swemu przeznaczeniu, sięgając po zakazaną dla kobiet wiedzę i takież umiejętności...

Isil | 2011-11-21

Wszystkie tomy sagi uwielbiam. One zapoczątkowały moją fascynację ludźmi z epoki neolitu i starymi kulturami. Z książki można się wiele nauczyć o sposobach przetrwania w trudnym środowisku ostatniego zlodowacenia.

Pablos | 2015-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Trudno chyba znaleźć czytelnika, który nigdy nie słyszał o sadze zatytułowanej Dzieci Ziemi, stworzonej przez Jean M. Auel. Nie każdy jednak wie, że cykl ten - dość jednoznacznie określany przez większość jako fantasy - wcale jako fantasy traktowany być nie musi. Przynajmniej jeśli chodzi o pierwszy tom, którego zaliczenie do tego gatunku to nic innego, jak złośliwość, robienie powieści i autorce krzywdy. Ja tam bym swobodnie “Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego” nazwał powieścią historyczną, albo nawet, wzbijając się na szczyty własnej grafomanii, prehistoryczną. :)

Jean M. Auel jest bardzo zainteresowana epoką lodowcową, konkretnie jej przebiegiem i wpływem na ludzi w Europie. Fascynują ją czasy, gdy wciąż po naszych ziemiach przechadzały się nie tylko dwa odrębne gatunki ludzi - człowiek neandertalski i człowiek kromanioński - ale także wiele zwierząt, które od dawna nie istnieją, które wyginęły. “Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego” opowiada o plemieniu (klanie) neandertalczyków, którzy...

ira | 2014-06-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Problemem jest, oczywiście, komunikacja. Każdy logicznie myślący człowiek rozumie, że porozumienie człowieka współczesnego z jaskiniowcem byłoby niemożliwe nie tylko ze względu na różnice biologiczne.
Autorka, próbując przedstawić czytelnikowi życie klanu zmusza często swoich bohaterów do absurdalnych popisów oratorskich. Trzeba jednak przyjąć, że był to jedyny sposób, żeby taka powieść w ogóle powstała.
I dlatego przełknęłam to, że jeden pierwotny tłumaczy z zaangażowaniem drugiemu, co dobrze mu robi na jego artretyzm. Wystarczy uświadomić sobie, że to nie był de facto dialog, ale strumień wrażeń, przekazany gestami, chrząknięciami, i wszystko nabiera sensu.
Akcja powieści jest świetnym pretekstem do pokazania codziennego życia jaskiniowców, którego elementy naprawdę potrafią zaskoczyć.
Mam nadzieję, że kolejne części cyklu mnie nie zawiodą.

PS.
"Po pewnym czasie dziecko wyrasta na atrakcyjną w swej odmienności kobietę, a klan przypisuje jej rolę nałożnicy syna...

Anna-mojeksiążki | 2012-03-22
Przeczytana: marzec 2012

Chęć przeczytania "Dzieci Ziemi" chodziła za mną od jakiegoś czasu, po przeczytaniu wielu pełnych zachwytu recenzji. Kiedy nadarzyła się taka okazja - z chęcią wzięłam do rąk I tom. Po przeczytaniu kilku rozdziałów nie bardzo wiedziałam skąd te zachwyty - książka jest niezła, ale żeby aż tak chwalić.... Moje zdanie się zmieniło gdzieś w 1/3 książki, kiedy nie mogłam się już oderwać od tej fascynującej książki :)

"Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego" to niepowtarzalna opowieść o pradawnych czasach, pierwszych ludziach, klanach i ich obyczajach. To powieść o odwadze i łamaniu stereotypów, o dążeniu do akceptacji - wzruszająca i poruszająca.

W pierwszym tomie poznajemy Aylę, małą, niespełna pięcioletnią dziewczynkę Innych, która na skutek trzęsienia ziemi traci matkę i zostaje sama na świecie, zdana tylko na siebie. Po długiej wędrówce, głodna, wyczerpana i poraniona przez lwa, zostaje znaleziona nieprzytomna przez wędrujący Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego. Bierze ją pod swoją opiekę...

Jola | 2014-04-16
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

książka opisuje życie pewnej dziewczyny Ayli, która jako małe dziecko straciła wszystkich bliskich i została przygarnięta przez obcy klan. akcja rozgrywa się w czasach prehistorycznych gdzie ludzie żyją w jaskiniach, polują na mamuty, wierzą, że wszystko co się wydarzyło to albo dzięki duchom albo przez duchy, a kobiety nie mają jakichkolwiek praw, są traktowane jak zwierzęta. po przeczytaniu tego bardziej lubię feministki:) bardzo dokładnie opisane jest jak wyglądało życie tych ludzi. można dowiedzieć się naprawde ciekawych rzeczy. momentami były trochę zbyt długie opisy, niektóre pomijałam bo były strasznie nudne. ale po za tym polecam ! :)

ardnaskela | 2015-01-05

Rewelacyjna saga. Historia osieroconej dziewczynki Homo Sapiens wychowanej przez Neandertalczyków. Historia dziecka, dziewczyny, kobiety która siłą swego ducha zmienia swoje życie, z rannej, umierającej z głodu sieroty przygarniętej przez obcy jej gatunek ludzki zmienia się w potężną szamankę z krainy malowanych jaskiń. Historia o tym że zawsze i wszędzie można spotkać dobrych i złych ludzi.

Aleksandra | 2013-11-04

Oceniając tę książkę będę pisać z dwóch punktów widzenia: pierwszy to spostrzeżenia miłośniczki fantasy, drugi zaś to przemyślenia studentki antropologii.

Książka ta wpadła mi w ręce w czasie, gdy mój ojciec czytał już kolejne tomy, więc całą serię połknęłam za jednym zamachem. Byłam pod wielkim wrażeniem natchnienia, jakie musiała mieć autorka by napisać aż tyle tak obszernych tomów.

Opisy przyrody, postaci i uczuć są świetne, głębokie i realistyczne. Zaś przedstawiony w książce świat i wyobrażenie ludzi i ich przodków z epoki neolitu bardzo przekonujące. Niewiele było nieścisłości, do których mogłabym się przyczepić z punktu widzenia antropologa.

Ayla - główna bohaterka jest odzwierciedleniem typowego Homo sapiens tamtych czasów - swego rodzaju odkrywcą i badaczem. Czytelnik w pełnym przejęcia bezdechu śledzi jej losy i kibicuje z całego serca.

Uważam też za genialne przedstawienie życia codziennego, które prowadziła Ayla. Postanowiłam wykorzystać kilka jej odkryć i sama...

ruda13 | 2014-03-28
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Ta seria towarzyszy mi już przez kilkanaście lat i przyznam szczerze, że w ogóle nie traci swojego uroku. Należy do moich ulubionych książek. Po raz pierwszy trafiła w moje ręce, kiedy byłam nastolatką i nie ukrywam, że jej zawartość zapisała się w mojej głowie na stałe. Już nie zliczę, ile razy do niej wracałam. Chociaż nie umiem określić do jakiego gatunku literatury można ją zaliczyć, bo zawiera w sobie dużo realizmu (opisuje wydarzenia w czasie epoki lodowcowej i życie ludzi prehistorycznych), fantasy (autorka ukazała ówczesne życie w oparciu o lata badań i szerokie zgłębienie tematu o tych czasach - i stworzyła jakże nierzeczywiste universum, podobnie jak w wielu powieściach fantasy) oraz romansu obyczajowego z elementami dramatu. Prześledzenie ewolucji głównej bohaterki Ayli na kartach książek daje niezapomniane wrażenia i zapiera dech w piersiach. Podchodzenie do tej książki jak do powieści historycznej, to nie najlepszy sposób, ponieważ stworzenie tego universum w oparciu o...

żabka | 2011-10-10
Na półkach: Przeczytane, Fantasy/Sci-fi
Przeczytana: 06 października 2011

Świetna, rewelacyjna, wyjątkowa. Opowiada historię dziewczynki, która jest inna od ludzi, którzy ją uratowali... Niesamowicie przedstawiony konflikt między nowym i nowatorskim spojrzeniem a tradycją. Dla mnie ta książka porusza przede wszystkim temat strachu przed zmianami i próbą odnalezienia kompromisu. Wiadomo jest to czas gdzie jaskinia to jedyne schronienie, a ludzie zajmują się tylko zdobywaniem pożywienia.
Bardzo wciągająca, pełna akcji i jej zwrotów oraz jedynej i wyjątkowej atmosfery. Byłam nią zachwycona przede wszystkim dlatego, że opowiada o czymś co mogło się wydarzyć , a jednak nie wierzy się w to. Polecam

motylek | 2015-06-23

kawalek niezlej prehistorii dla mnie najlepszy 1 tom choc warto przeczytać kolejne