Dudziak

Herbert. Biografia I. Niepokój

Wydawnictwo: Znak
Ag2S

Najważniejsza książka 2018 roku! Monumentalna biografia Zbigniewa Herberta. Niestrudzony podróżnik. Porywający eseista. Genialny poeta. Wieczny dowcipniś i kawalarz? Czy raczej pisarz dręczony depresjami, gniewem, przez dekady walczący z bólem ciała i duszy? Nieprzenikniony? Zawsze osobny? Z pewnością: człowiek budujący swe życie na przekór historii, modom, przeciwnościom losu, biedzie,...

Najważniejsza książka 2018 roku! Monumentalna biografia Zbigniewa Herberta.
Niestrudzony podróżnik. Porywający eseista. Genialny poeta.

Wieczny dowcipniś i kawalarz? Czy raczej pisarz dręczony depresjami, gniewem, przez dekady walczący z bólem ciała i duszy? Nieprzenikniony? Zawsze osobny? Z pewnością: człowiek budujący swe życie na przekór historii, modom, przeciwnościom losu, biedzie, własnym słabościom. Płynący pod prąd.

Andrzej Franaszek, autor znakomicie przyjętej w Polsce i na świecie biografii Czesława Miłosza, z pieczołowitością portretuje Zbigniewa Herberta. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

Marek | 2018-05-12
Przeczytana: 12 maja 2018

Ten rok czytelniczo jest dla mnie znakomity, a do zakończenia jeszcze zostało. Herbert wpisuje się w to swoim niepokojem i mistrzostwem dyskrecji. Muszę przyznać się do czegoś (może napisałem to przy biografi Miłosza), nie lubię Andrzeja Franaszka, za maniery i "pudelkowatość" w mediach. Ciekawe jak będzie teraz ? Ale przyznać muszę iż pierwsze 860 stron, przeczytałem i zachwyt mnie nie opuści jeszcze przez czas jakiś. Ten tekst to jest zegarmistrzowska robota, listy, fragmenty wierszy, dobrze jest gdy podczas lektury mamy w pobliżu "Wiersze zebrane". Poza tym eseje,artykuły ,recenzje i ploteczki literackie które składają się na obraz czasów. Ostatnia Aleksandria może zachwycić opisem kresów i atmosfery przedwojennego Lwowa. Przy fragmentach omawiających"Barbarzyńcę w ogrodzie" musiałem przeczytać esej "Il Duomo" o katedrze w Orvieto. Nie, nie będę opowiadać o czym pisał Franaszek.Czytelnik powinien niespiesznie przeżyć to sam. Do tej książki właśnie potrzebny jest jakiś wewnętrzny...

Kot_grudniowy | 2018-09-09
Dawid J | 2018-06-09
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Zaczęły się Targi Książki we Frankfurcie

Frankfurckie Targi Książki to najważniejsze branżowe wydarzenie w świecie wydawniczym. Co roku bierze w nim udział około 300 tysięcy odwiedzających. Wśród wystawców nie zabraknie Instytutu Książki, który jest organizatorem polskiego stoiska. Targi rozpoczynają się 10 października i potrwają do niedzieli.

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

Podstawowym obowiązkiem intelektualisty jest myśleć i mówić prawdę. (…) Myśleć to znaczy zastanawiać się nad tym, kim jesteśmy i jaka jest otaczająca rzeczywistość. Oznacza to siłą rzeczy odpowiedzialność za słowo. Autora tych słów nie ma z nami już 20 lat. Zbigniew Herbert, bo o nim mowa, przez ostatnie lata życia był niemal na stałe przykuty do łóżka. Zmagał się z ciężką astmą, jednak mimo choroby intensywnie pracował. Zmarł 28 lipca 1998 roku w Warszawie w wieku 73 lat.