Native Lands: A Global Journey into History and Memory
historia
Ag2S

Najciekawsza podróż to podróż przez historię. Azerbejdżan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuala Lumpur, Singapur, Mauritius, Tasmania, Nowa Zelandia, Teksas, Nowy Jork, Madera i Frankfurt. Co łączy te wszystkie miejsca? Oczywiście podróż. I to nie byle jaka, ale dookoła świata. Nie byle jaki jest też podróżnik – wybitny historyk i pisarz Norman Davies. Glob oglądany przez Normana Daviesa...

Najciekawsza podróż to podróż przez historię.

Glob oglądany przez Normana Daviesa jest pełen historii. Na kartach książki poznamy urzędniczkę paszportową z Azerbejdżanu i teksańskich ranczerów; dzieje pirackiego wybrzeża, dziś jednego z najbogatszych krajów świata, i losy hinduskich maharadżów; popłyniemy w rejs na Tasmanię i przejedziemy się rikszą ulicami Dehli. Podróżujący historyk wszędzie odnajduje niezwykłe opowieści.

Efekt zapiera dech w piersiach. To nowy sposób opowiadania globalnej historii. Norman Davies ponownie odkrywa przed nami starą prawdę, że „podróże kształcą”. Trzeba tylko wznieść się ponad hotelowy basen czy bar i rozejrzeć dookoła.

Na krańce świata jest najbardziej podróżniczą spośród książek historycznych i najbardziej historyczną spośród książek podróżniczych.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

zolzowata_franca | 2017-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2017

"Na krańce świata" Normana Davies'a to chyba najciekawsza podróż przez historię i to nie podróż przypadkowa, ale z podtekstem. Czytając ją doszłam do wniosku: jak ja mało wiem. Jak ograniczyłam swoją wiedzę do własnego "ogródka", a i tu znalazłam wiele braków. Trudno się nie zgodzić z opisem na okładce książki: "Na krańce świata jest najbardziej podróżniczą spośród książek historycznych i najbardziej historyczną spośród książek podróżniczych".

Autor odbył swą podróż w roku 2014. Nie jest to typowa książka historyczna, ta jest pełna dygresji, zbiorem wspomnień zebranych ze spisanych notatek z podróży, faktów historycznych oraz przewodnikiem po świecie. Książka jest pełna niespodzianek, faktów od których kręci się w głowie, jak to w ogóle możliwe?! Imperializm, dominacja etniczna, kolonializm, nie są to tematy bliskie memu sercu, no cóż chyba nigdy się tym specjalnie nie interesowałam. Nie są to tematy łatwe. Natomiast natchnęły mnie wieloma refleksjami. Weźmy np. wyjazdy, na...

Carmel | 2017-12-09
Na półkach: Historia_2, Przeczytane
Przeczytana: 09 grudnia 2017

Powstanie najnowszej książki Normana Daviesa "Na krańce świata. Podróż historyka przez historię" sprowokowała podróż dookoła świata, którą odbył autor w 2014 roku.

Książka w formie odbiega od głównego typu narracji historycznej, którą Davies uprawiał dotychczas. Co prawda już taki literacko-dygresyjny charakter miały poprzednie "Zaginione królestwa", to w pełni nowy sposób snucia opowieści objawił się w opiniowanej książce, która jest zgrabnym połączeniem reportażu z podróży z eseistyką historyczną.

Davies nie byłby sobą, gdyby nie poprzebijał kilku balonów. Jako Walijczyk, patrzy krytycznie na angielskie pretensje mocarstwowe, włącznie z mitami kolonialnymi; jako badacz Europy Środkowowschodniej punktuje nieuzasadnione utożsamianie Europy z terenami na zachód od Łaby. Jako wielki pasjonat znaczków pocztowych i zawiłości językowych, które w różnych rejonach świata przybierają zaskakujące formy, stara się obiektywnie konfrontować wszelkie 'centryzmy' i wyśmiać nieuzasadnione...

Maja | 2017-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2017

W 2014 roku Norman Davies odbył podróż dookoła świata, której owocem jest ta publikacja. Jak autor sam przyznaje we wstępie, liczył się z tym, że po powrocie napisze książkę, ale nie wiedział, co będzie zawierać. Robił notatki i czekał na to, co przyniesie kolejny etap podróży. Czym jest więc ta publikacja? Moim zdaniem jest to połączenie książki historycznej ze zbiorem wspomnień z podróży i przewodnikiem turystycznym.

Znam twórczość tego autora, ale tym razem nie wiedziałam, czego mogę spodziewać się po jego publikacji. Po lekturze stwierdzam, że to jedna z lepszych książek, jakie czytałam w tym roku. Nie da się jej co prawda przeczytać na raz i nie radzę tego robić w łóżku, bo w razie przyśnięcia można sobie podbić oko, ale warto zapoznać się z tą publikacją. Chociażby po to, by przekonać się, czego możemy się spodziewać, wyruszając na przykład do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Azerbejdżanu czy Singapuru.

Norman Davies w swoich wspomnieniach z podróży przemyca nie tylko...

zoska111 | 2018-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2018

Książka pisana pod polskiego czytelnika. Sympatia Normana Dawisa do Polski widoczna jest na każdym kroku i dobrze :) Były momenty kiedy cztałam z zapartym tchem, były takie, które tylko skanowałam - kiedy w grę wchodziły statystyki. Niemniej wdzięczna jestem synowi za gwiazdkowy prezent :)

Madame Booklet | 2017-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2017

Któż nie marzy o podróżach w czasach, gdy pokonywanie dużych odległości nie sprawia wielkich problemów? Tysiące kilometrów z łatwością można przebyć na siedząco w samolocie w zaledwie kilka godzin. A jednak Gilbert Highet twierdzi, że "czasem można dotrzeć znacznie dalej, siedząc we własnym domu i czytając książkę historyczną". Potwierdzenie tych słów znajdziemy w książce 'Na krańce świata. Podróż historyka przez historię" Normana Daviesa. Chociaż nie jest to idealna podróż, tak jak nic nie jest idealne w tym świecie, to podczas tej wspólnej wędrówki z autorem odkrywamy coś ważnego i nieposkromionego – historię.

Podróż z Daviesem rozpoczynamy od poznania historii jego rodziny oraz miasta urodzenia – Bolton, by po chwili przemierzać Azerbejdżan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie, Malezje, Singapur, Mauritius, Tasmanię, Nową Zelandię, Tahiti, Teksas, Nowy Jork, Maderę oraz Frankfurt. Poznajemy te miejsca nie tylko z perspektywy historyka, ale również Europejczyka. W swoich...

Jacek Jarosz | 2018-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2018

To nie jest powieść, ani podręcznik historii. "Na krańcach świata" Normana Daviesa w ogóle nie jest, jak jego wcześniejsze prace, opowiadaniem historii. To podróż dookoła świata (dosłownie - od Azerbejdżanu po Stany Zjednoczone) i przez współczesny świata, oglądany jednakże nie oczami turysty, a historyka. Każde zwiedzane miejsce staje się dla Daviesa pretekstem do sięgnięcia w przeszłość, aby pokazać, jak współczesność danego kraju z jego problemami wyrasta z przeszłości, jak nierozerwalnie łączą się ze sobą wydarzenia na krańcach naszego globu.

Polski czytelnik znajdzie w najnowszej książce Daviesa uwagi bezpośrednio odnoszące się do naszego kraju, które wielu mogą się nie spodobać - jak o tym, że nie odrobiliśmy należycie lekcji z naszej historii, nie "przerobiliśmy" naszej historii, wskutek czego nierzadko żyjemy w oparach mitów i narodowej megalomanii lub cierpiętnictwa. Norman Davies, miłośnik Polski i popularyzator jej historii, ma pełne prawo do formułowania takich...

Joanna1969 | 2018-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2018

Trudno jednoznacznie ocenić tę książkę,chyba jestem trochę rozczarowana,bo nazwisko Normana Devisa zobowiązuje i można by spodziewać się fajnego dzieła,
a dostajemy jeszcze jedną książką o podróżach,trochę nudnawą,miejscami ciekawą. Biorąc ją do ręki spodziewałam się czegoś innego,mimo to polecam może kogoś zaciekawi i nie znudzi.

Smuggler | 2018-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2018

Norman Davies odbył podróż dookoła świata - której nie zaplanował, ot samo tak jakoś wyszło. Wędrując przez kraje i miejsca mniej lub więcej dla nas egzotyczne (Azerbejdżan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuala Lumpur, Singapur, Mauritius, Tasmania, Nowa Zelandia, Teksas, Delhi) ale mamy też Nowy Jork, Maderę i Frankfurt. Każda nowa miejscówka to okazja do wędrówki po historii i teraźniejszości danego miejsca, to strony zapełnione masą informacji - zwykle ciekawych, choć czasem jednak czułem się zbombardowany wręcz ilością detali (czy naprawdę muszę znać WSZYSTKIE słowa w australijskim angielskim zapożyczone z języka aborygenów, nie można tego było wrzucić do aneksów)?

Tym niemniej, choć czasem męcząca, książka dostarcza intelektualnej satysfakcji. To troszkę jak bieg na 10 km - może to męczące, może się spocisz, może w trakcie sobie pomyślisz "nie, chyba jednak nie dam rady" ale gdy dobiegasz do mety jesteś szczęśliwy i uważasz, że było warto.

Z uwagi na dużą objętość i masę...

Roman | 2018-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2018

Kiedy zobaczyłem ją na półce w księgarni, ucieszyłem się, że znów
mogę zanurzyć się w historię prezentowaną w sposób bardzo ciekawy
i obiektywny. Kupiłem ją bez namysłu, wierząc z góry, że zapewni mi
wiele dobrego czasu podczas lektury i powrotów do niej. Nie
zawiodłem się, autor przez wiele stronic prowadzi nas od początków
naszej historii do współczesności, prezentując bardzo racjonalne i
pełne ciekawych wniosków spostrzeżenia. Dzięki dużej znajomosci
historii i realiów polskich zyskujemy to, czego brak w innych,
polskich książkach historycznych - to jest osadzenia w realiach
europejskich i światowych wydażeń naszego kraju.

Kasiek m | 2018-02-18
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam