Na krańce świata. Podróż historyka przez historię

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Native Lands: A Global Journey into History and Memory
historia
Ag2S

Najciekawsza podróż to podróż przez historię. Azerbejdżan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuala Lumpur, Singapur, Mauritius, Tasmania, Nowa Zelandia, Teksas, Nowy Jork, Madera i Frankfurt. Co łączy te wszystkie miejsca? Oczywiście podróż. I to nie byle jaka, ale dookoła świata. Nie byle jaki jest też podróżnik – wybitny historyk i pisarz Norman Davies. Glob oglądany przez Normana Daviesa...

Najciekawsza podróż to podróż przez historię.

Glob oglądany przez Normana Daviesa jest pełen historii. Na kartach książki poznamy urzędniczkę paszportową z Azerbejdżanu i teksańskich ranczerów; dzieje pirackiego wybrzeża, dziś jednego z najbogatszych krajów świata, i losy hinduskich maharadżów; popłyniemy w rejs na Tasmanię i przejedziemy się rikszą ulicami Dehli. Podróżujący historyk wszędzie odnajduje niezwykłe opowieści.

Efekt zapiera dech w piersiach. To nowy sposób opowiadania globalnej historii. Norman Davies ponownie odkrywa przed nami starą prawdę, że „podróże kształcą”. Trzeba tylko wznieść się ponad hotelowy basen czy bar i rozejrzeć dookoła.

Na krańce świata jest najbardziej podróżniczą spośród książek historycznych i najbardziej historyczną spośród książek podróżniczych.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

zolzowata_franca | 2017-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2017

"Na krańce świata" Normana Davies'a to chyba najciekawsza podróż przez historię i to nie podróż przypadkowa, ale z podtekstem. Czytając ją doszłam do wniosku: jak ja mało wiem. Jak ograniczyłam swoją wiedzę do własnego "ogródka", a i tu znalazłam wiele braków. Trudno się nie zgodzić z opisem na okładce książki: "Na krańce świata jest najbardziej podróżniczą spośród książek historycznych i najbardziej historyczną spośród książek podróżniczych".

Autor odbył swą podróż w roku 2014. Nie jest to typowa książka historyczna, ta jest pełna dygresji, zbiorem wspomnień zebranych ze spisanych notatek z podróży, faktów historycznych oraz przewodnikiem po świecie. Książka jest pełna niespodzianek, faktów od których kręci się w głowie, jak to w ogóle możliwe?! Imperializm, dominacja etniczna, kolonializm, nie są to tematy bliskie memu sercu, no cóż chyba nigdy się tym specjalnie nie interesowałam. Nie są to tematy łatwe. Natomiast natchnęły mnie wieloma refleksjami. Weźmy np. wyjazdy, na...

Carmel | 2017-12-09
Na półkach: Historia_2, Przeczytane
Przeczytana: 09 grudnia 2017

Powstanie najnowszej książki Normana Daviesa "Na krańce świata. Podróż historyka przez historię" sprowokowała podróż dookoła świata, którą odbył autor w 2014 roku.

Książka w formie odbiega od głównego typu narracji historycznej, którą Davies uprawiał dotychczas. Co prawda już taki literacko-dygresyjny charakter miały poprzednie "Zaginione królestwa", to w pełni nowy sposób snucia opowieści objawił się w opiniowanej książce, która jest zgrabnym połączeniem reportażu z podróży z eseistyką historyczną.

Davies nie byłby sobą, gdyby nie poprzebijał kilku balonów. Jako Walijczyk, patrzy krytycznie na angielskie pretensje mocarstwowe, włącznie z mitami kolonialnymi; jako badacz Europy Środkowowschodniej punktuje nieuzasadnione utożsamianie Europy z terenami na zachód od Łaby. Jako wielki pasjonat znaczków pocztowych i zawiłości językowych, które w różnych rejonach świata przybierają zaskakujące formy, stara się obiektywnie konfrontować wszelkie 'centryzmy' i wyśmiać nieuzasadnione...

Maja | 2017-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2017

W 2014 roku Norman Davies odbył podróż dookoła świata, której owocem jest ta publikacja. Jak autor sam przyznaje we wstępie, liczył się z tym, że po powrocie napisze książkę, ale nie wiedział, co będzie zawierać. Robił notatki i czekał na to, co przyniesie kolejny etap podróży. Czym jest więc ta publikacja? Moim zdaniem jest to połączenie książki historycznej ze zbiorem wspomnień z podróży i przewodnikiem turystycznym.

Znam twórczość tego autora, ale tym razem nie wiedziałam, czego mogę spodziewać się po jego publikacji. Po lekturze stwierdzam, że to jedna z lepszych książek, jakie czytałam w tym roku. Nie da się jej co prawda przeczytać na raz i nie radzę tego robić w łóżku, bo w razie przyśnięcia można sobie podbić oko, ale warto zapoznać się z tą publikacją. Chociażby po to, by przekonać się, czego możemy się spodziewać, wyruszając na przykład do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Azerbejdżanu czy Singapuru.

Norman Davies w swoich wspomnieniach z podróży przemyca nie tylko...

Ludwik Lutra | 2017-12-15
Lizak | 2017-12-12