The Long Cosmos
Ag2S

Lata 2070–2071. Minęło prawie sześćdziesiąt lat od Dnia Przekroczenia, a na Długiej Ziemi rozwija się nowa, postludzka spoleczność Następnych. Dla Joshuy Valienté, dobiegającego siedemdziesiątki, nadszedł czas, by wyruszyć na jeszcze jedną, ostatnią samotną wyprawę do Wysokich Meggerów: po przygodę, która zmienia się w katastrofę. Kiedy staje wobec bezpośredniej groźby śmierci, jedyną...

Dla Joshuy Valienté, dobiegającego siedemdziesiątki, nadszedł czas, by wyruszyć na jeszcze jedną, ostatnią samotną wyprawę do Wysokich Meggerów: po przygodę, która zmienia się w katastrofę. Kiedy staje wobec bezpośredniej groźby śmierci, jedyną nadzieją ocalenia staje się stado trolli. Kiedy jednak Joshua musi się zmierzyć z własną śmiertelnością, Długa Ziemia odbiera sygnał z gwiazd – sygnał odebrany przez radioastronomów, a także – w sposób bardziej abstrakcyjny – przez trolle i przez wielkie trawersery. Wiadomość jest prosta, ale o porażających implikacjach:

DOŁĄCZCIE DO NAS.

Superinteligentni Następni odkrywają, że przekaz zawiera też instrukcje budowy ogromnej sztucznej inteligencji., By ją jednak skonstruować, muszą szukać pomocy w uprzemysłowionych światach ludzi. Część po części, bajt po bajcie, montują komputer rozmiarów kontynentu – urządzenie, które zmieni miejsce Długiej Ziemi w kosmosie i ujawni ostateczny, afirmujący życie cel tych, którzy wysłali wiadomość. Jej sens do wszystkich i odczują je wszyscy – ludzie i inne gatunki, młode i stare, społeczności i pojedyncze osoby – którzy zamieszkują Długą Ziemię.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Turystyka kwantowa

Cykl o Długiej Ziemi od początku opowiadał o różnorodnych wędrówkach i tak samo jest w „Długim kosmosie”, jego ostatniej części. Joshua Valienté w wieku 67 lat wybiera się na kolejną samotną wyprawę. Równocześnie były pastor Nelson Azikiwe wyrusza na poszukiwania rodziny, której nigdy nie dane mu było poznać. Siostra Agnes szykuje się do ostatniej podróży, a co do Lobsanga, to nie wiadomo gdzie ani pod jaka postacią przebywa. Tymczasem cała ludzkość, a właściwie wszystkie myślące istoty Długiej Ziemi, otrzymują zaproszenie z kosmosu: DOŁĄCZCIE DO NAS. Jak Ziemia odpowie na to kosmiczne wezwanie?

Wykroczne światy Długiej Ziemi dają nieskończone możliwości, ale generują również ciągle nowe problemy. Ciche światy z pierwszego tomu, opowiadającego o pionierskich ekspedycjach garstki poszukiwaczy przygód, stopniowo się zaludniają, pojawiają się nowe modele rodziny i społeczeństwa, odmienne style życia i systemy wartości. Obecność ludzi coraz mocniej odciska się też na tych niezaludnionych dotąd ziemiach i ich mieszkańcach. Konieczność ustosunkowania się do wezwania z kosmosu stanowi okazję do spotkania dla starych i nowych przyjaciół, różnych grup, ideologii i ras, w celu ustalenia wspólnej odpowiedzi.

„Długi kosmos” Terry’ego Pratchetta i Stephena Baxtera to ostatnie spotkanie z bohaterami poznanymi w poprzednich czterech częściach serii, a jednocześnie z duetem autorów w tym składzie. Po śmierci Pratchetta można by się spodziewać, że książce czegoś zabraknie, że to już nie będzie to samo, jednak w przedmowie Stephen Baxter zapewnia, że pracowali nad nią wspólnie, szkicując wszystkie tomy równocześnie. I rzeczywiści, „Długi kosmos” nie odbiega jakością ani stylem od poprzednich części. Doskonale rozbudowuje wcześniejsze idee i dodaje nowe, jakby autorzy mieli dostęp do nieograniczonych zasobów inwencji. Co więcej nie są to proste historyjki o przygodach w kolejnych światach, ale spójne opowieści z elementami filozofii, fizyki, astrologii i socjologii. Trzeba przyznać, że nie za wiele jest tu akcji, przeważają raczej analizy nowych światów i idei, rozmowy, kolejne odkrycia. Za to nie wyobrażam sobie przyjemniejszego i przystępniejszego zastosowania nauki o kwantach, ewolucji czy przyroście wykładniczym!

Agnieszka Kruk

Wkp | 2017-05-09

DŁUGA DROGA DO CELU

Z literackimi gigantami tak to już jest, że nawet po śmierci ich twórczość nie przestaje się ukazywać. I nie mówię tu tylko o wznowieniach klasycznych utworów, ale przede wszystkim o niewydanych za życia dziełach. Podobnie jest z Terrym Pratchettem, który wprawdzie zmarł przed dwoma laty, jednak na półkach księgarskich wciąż pojawiają się jego „nowości” – i pewnie nieprędko przestaną, jako że pozostawił po sobie wiele niedokończonych książek. „Długi Kosmos”, podobnie jak to było z wieńczącą „Świat Dysku” „Pasterską koroną”, to znakomite pratchettowe pożegnanie z kolejną serią, do której przyłożył rękę.

Joshua Valienté ma obecnie 67 lat i znów staje oko w oko z przygodą i niebezpieczeństwem. Kiedy odwiedza grób żony na Podstawowej Ziemi, w Wysokich Meggerach jak echo odbija się czyjeś wezwanie. Proste słowa DOŁACZCIE DO NAS niosą ze sobą brzemienne w skutkach konsekwencje, wezwanie zostaje odebrane też przez innych, jak ustalają Następni komunikat trafił także...

Fantasy-Bestiarium | 2017-07-10

„Długi kosmos” jest kolejną już książką wydaną po śmierci Terrego Pratchetta. Piąty już tom cyklu „Długa Ziemia” zabiera czytelników do ogromnego i arcyciekawego świata Długiej Ziemi. Seria duetu Pratchett i Baxter potrafi zaciekawić w szczególności miłośników science fiction, oddając w ręce czytelników porządną lekturę naszpikowaną sporą ilością nowych i zaskakujących pomysłów. Wiadomość brzmi: „DOŁĄCZCIE DO NAS"!

Od Dnia Przekroczenia minęło niemal sześćdziesiąt lat, umożliwiając w tym dość krótkim czasie rozwinięcie się postludzkiej społeczności zwanej Następnymi. Niespodziewanie do Długiej Ziemi dociera sygnał z odległych gwiazd: „DOŁĄCZCIE DO NAS". Wysokorozwinięta technologicznie rasa Następnych odkrywa, że wiadomość zawiera również zaszyfrowaną informację dotyczącą budowy zaawansowanej sztucznej inteligencji. Kto wysłał tą zaszyfrowaną wiadomość i cóż chciał nią przekazać? Okazuje się, że gdy Następni w pełni odszyfrują zakodowaną wiadomość, wszyscy mieszkańcy Długiej Ziemi...

eR_ | 2017-05-12
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 11 maja 2017

Często się zdarza tak, że po śmierci jakiegoś uwielbianego twórcy, jego dzieła wydawane są długo po śmierci. Takim przykładem może być sam Tolkien, który mimo, że od jego zgonu minęło ponad czterdzieści lat, do dzisiaj "wydaje" kolejne swoje dzieła. "Niespodziewanie" odnalezione na strychu, sporządzone z notatek, które zawierają dajmy na to jedno zdanie. Ale na tyle interesujące, że sygnowane nazwiskiem sławy podbija rynek i tak. Zazwyczaj to spadkobiercy powodowani chęcią"dzielenia" się spuścizną.

Jednak czasem powodem takiej polityki, jest także to że jakaś powieść powstała we współpracy z innym twórcą i może doświadczyć wrażenia że nasz ulubiony pisarz nadal tworzy, bo jego utwory nadal powstają. Nie znaczy to że wszystkie z tych publikacji są jakieś złe, sam z ciekawością sięgam po takie wydania. Jednak bazowanie na jakimś pomyśle i dodawanie do niego kolejnych, mimo że pisarz już niestety nie tworzy, uważam za zły pomysł.

Na szczęście, w tym gronie są i doskonałe utwory....

malaskierka | 2017-10-21
Przeczytana: 13 października 2017

Na "Długi Kosmos" natknęłam się zupełnie przypadkiem w księgarni. Było to dla mnie nie lada zaskoczenie, ponieważ umknęła mi informacja, że cykl docelowo składa się z pięciu części, a nie jak sądziłam z czterech. No cóż :) Przyszła pora by zakończyć swą przygodę na Długiej Ziemi. Jak ją wspominam? Zobaczcie sami :)

Minęło prawie sześćdziesiąt lat od kiedy Długa Ziemia stanęła przed ludzkością otworem. Joshua Valiente, dobiegający już siedemdziesiątki, pragnie znów wziąć urlop i wyruszyć w samotną podróż pasmem Długich Ziem. Czuje, że coś się zmieniło i wie, że mimo swego wieku pora ruszyć w drogę, być może ostatnią. W tym czasie na wszystkich Ziemiach słychać tajemniczą wiadomość: "Dołączcie do nas". Wołanie docierające nie tylko do ludzkich sond, ale także do wszystkich inteligentnych istot. Trolle grupują się, trawersery znikają, coś wisi w powietrzu. Po raz kolejny ludzkość musi się zjednoczyć by wspólnymi siłami odkryć prawdziwą istotę Długich Ziem. "Długi Kosmos"...

deprywacja | 2017-06-30

Ot i koniec historii. Aż trochę smutno.

Powieści o Długiej Ziemi to specyficzny rodzaj fantastyki. Mocno oldskulowy, nie ma tu wiele dramatyzmu, mimo czasem dość dramatycznych wydarzeń. Wydaje się, że autorom jakoś nie chodziło o napisanie thrillera łapiącego za gardło - trochę szkoda, bo wszystkim książkom z serii brakuje nieco ognia. Zamiast tego jest jednak coś innego, coś czego wielu innym książkom sf brakuje - pogoń za czymś prawdziwie fantastycznym, próba skonfrontowania bohaterów z nieznanym, ale w taki sposób, by czytelnik mógł wczuć się w to, co czyta. Myślę, że najlepiej udało się to w pierwszej książce, ale ciągłe sięganie w głąb Długiej Ziemi, ku coraz bardziej dziwnym światom przewija się, rzecz jasna, przez wszystkie tomy cyklu. I to jest plus, bo na rynku księgarskim zdecydowanie za dużo pisanych maszynowo powieści postapo, cyberpunku i kiczowatych spaceoper brzmiących jak przewodniki po muzeum.

Pratchett i Baxter mieli dobry pomysł i co ważne - na przestrzeni 5...

Miniut | 2017-08-03
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Ten tom jest z pewnością lepszy niż poprzedni. Pozostawia niedosyt, bo pomysł "długich światów" pozytywnie mnie powalił od samego początku i mam wrażenie, że nie został po mistrzowsku do końca wykorzystany. I już chyba nie będzie, choćby ze względu na śmierć jednego z autorów. To dziwny dla mnie cykl, bo same książki nie powalają, ale ich idea przewodnia utkwiła w mojej głowie i prawdopodobnie pozostanie tam już do końca życia. Czyli w sumie OK :)

Kaś | 2017-07-08
Przeczytana: 04 lipca 2017

Nie mogę uwierzyć, że to już koniec. Po pięciu latach pełnych wyczekiwania na kolejne części moja przygoda z Joshuą, Lobsangiem i spółką zostaje zamknięta... I wiecie co? Może to wpływ nostalgii i sentymentów, ale po wielu chwilach zniecierpliwienia i znudzenia, tym razem naprawdę mi się podobało!

Bohaterowie cyklu są już starsi, zmieniły ich doświadczenia i przemiany, w których czynnie uczestniczyli. Część z nich nie żyje, a ci, którzy pozostali, osiągnęli słuszny wiek. Długa Ziemia również nie jest już taka sama – skolonizowana, w znacznej mierze poznana nie kryje już tak wielu tajemnic, jak do tej pory. W każdym razie tak wszyscy podejrzewają. Nastawienie zmienia się jednak, gdy słyszalny staje się przekaz niewiadomego pochodzenia: Dołączcie do nas... Czy ludzkość powinna przyjąć propozycję? I dlaczego wiadomość pojawiła się właśnie teraz?

Paradoksalnie wątkiem, który najbardziej mnie zaciekawił, nie był tajemniczy przekaz z kosmosu; znacznie bardziej interesują mnie Następni,...

Azkabanowy | 2017-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2017

Trudno jest mi ocenić tą książkę, gdyż jeśli chodzi o początek i rozwinięcie akcji, jest jedną z lepszych serii.
Jest przygoda, tajemnica i wyzwanie.
Jest wyraźna inspiracja filmem "Kontakt" - co działa tylko na plus tej historii.

Jest wszystko co pozwoliłoby świetnie "zamknąć" historię długiej ziemi i głównych bohaterów... tyle tylko, że koniec tej historii jest słaby. Kończy się zbyt szybko i w sumie niczego nie wyjaśnia.
Nie pozostawia też czytelnika z niedosytem wynikającym z nierozwiązanej tajemnicy. Pozostawia go z niedosytem wynikającym z po prostu słabego zakończenia, zbyt szybkiego, chaotycznego, nijakiego... Nie wyjaśniającego praktycznie nic.

Szkoda, że tak się kończy ta historia, która mogłaby się skończyć o wiele, wiele lepiej... chyba że to jeszcze nie koniec...

Kern | 2018-03-12
Na półkach: 2018, Przeczytane, SciFi
Przeczytana: marzec 2018

Widać w tej książce pewne rozliczenie T.P. z własną osobą równocześnie pożegnanie z czytelnikami. Jest "przekazanie warty" młodszemu pokoleniu.
Jest też kilka ciekawych pomysłów, więc nie jest to tylko smętne, osobiste przesłane.
Wiele wątków wymagałoby rozdmuchania, kilka skrócenia. Pewne fakty należałoby rozpisać, kilka postaci na pewno zasłużyło na więcej miejsca.
Cóż nie ma ich i już raczej nie będzie.
Nie jest to spowodowane też brakiem czasu, raczej koncepcją twórców.

Książka jest porządnym sf z drugim dnem, odpowiednio innowacyjną w stosunku do tomu czwartego by nie budzić skojarzeń z odgrzewaniem kotleta.

Artur | 2017-05-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 maja 2017

Koncepcja światów równoległych do których ludzie mogą się przenosić ot tak, od pstryknięcia krokera - ewoluowała przez kilka ostatnich książek. Zaczęło się od pojedynczych ziemi, które porównywane były do naszyjnika, a przeskakiwanie do podróży między poszczególnymi paciorkami. Koncepcja ta od tego czasu zmieniła się o tyle, że dodano kolejne naszyjniki, które splatają się z tym naszym. Nasi dotychczasowi bohaterowie, w wieku sugerującym, że to już ich ostatnia przygoda - po raz kolejni są wzywani do rzeczy pozornie odrębnych, a jednak splatających się w jedną dużą misję. Misję ważną dla całej ludzkości. W końcu nie często dostaje się zaproszenie gdzieś stamtąd. Dołączcie do nas - brzmi wołanie, na które odpowiadają nie tylko ludzie, gdyż przekaz jest słyszalny dla wszystkich istot długiej ziemi.

Powiem szczerze, że w "Długim Kosmosie" nie zauważyłem ręki "Mistrza". Podejrzewam, że jego wkład był bardziej na etapie koncepcji i kompozycji. Jakby nie było - zawsze jest miło sięgnąć...