Czerwone koszule

Tłumaczenie: Marcin Wawrzyńczak
Wydawnictwo: Akurat
cube

Grupa rekrutów rozpoczyna służbę na „Nieustraszonym”, okręcie flagowym Unii Galaktycznej. Szybko odkrywają, że na pokładzie dzieje się coś dziwnego: doświadczeni członkowie załogi do perfekcji opanowali umiejętność chowania się po kątach, byle tylko uniknąć uczestniczenia w misjach zwiadowczych. Okazuje się, że to coś więcej niż zwykłe cwaniactwo lub lenistwo: to jedyny sposób, żeby przeżyć, ponieważ każda, nawet z pozoru najbardziej błaha misja, kończy się jatką wśród szeregowych żołnierzy i podoficerów. Bez szwanku wychodzą tylko dowódcy, którzy chełpią się później swoimi krwawo okupionymi sukcesami. Nikt nie pamięta nazwisk poległych. Podporucznik Andrew Dahl nie ma zamiaru zostać kolejną ofiarą bezsensownej potyczki na jakiejś bezimiennej asteroidzie. Postanawia wyjaśnić zagadkę „Nieustraszonego”. Zdumiewająca prawda, którą odkrywa, przewraca jego świat do góry nogami.

źródło opisu: Wydawnictwo Akurat, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoakurat.pl

Gubernator | 2019-08-08
Przeczytana: 02 sierpnia 2019

Jeśli spojrzeć głębiej to ze zwykłej humorystycznej parodii seriali SF staje się głęboką metafizyczną rozprawą filozoficzną. Sztos.

Siemomysła | 2019-06-17
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 16 czerwca 2019

Brat powiedział: to dla ciebie, masz, czytaj.
I przeczytałam w kilka godzin - bardzo dobrze się bawiąc na różnych poziomach. Raz, bo było zabawnie wracać do tych wszystkich odcinków Star Treka, gdzie usiłujemy się z Frąą doszukać logiki w działaniach Gwiezdnej Floty. Dwa, bo bohaterowie są sympatyczni. Trzy, bo w lekkiej, prostej i szybkiej historyjce kryją się bonusy. Zakończenie w trzech epilogach, w trzech kolejnych osobach - miód dla mnie, bo lubię zabawy formą. Wątek o kryzysie twórczym - dobra szpilka dla kogoś, kto w tym roku ma całkiem spory problem, by przysiąść do klawiatury, czyli dla mnie osobiście. Dziękuję, autorze! No i jeszcze to miłe i całkiem na miejscu pogłębienie humorystycznej opowiastki o rozważania nad sensem bycia. Lubię.

sulibrat | 2019-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2019

Książka do prawdy zaskoczyła mnie. Stałaby jeszcze wciąż na półce i czekała na swoją kolej... ale to zupełnie inna historia. Spojrzałem na okładkę i a potem na jej opis. No dobra, para twardzieli (mężczyzna i kobieta), opis tajemniczy, zobaczymy co to będzie. I nie było nic czego oczekiwałem. Fabuła wciągnęła mnie od razu. Wartka akcja, doskonały pomysł. Może nie w 100% oryginalny bo już kiedyś spotkałem się z podobnym ale... to było na prawdę niezłe. I z jajem. Dodać do tego epilogi które były już na poważnie. Ho, ho, całkiem nieźle panie Scalzi. Lektura na miarę XXI wieku, doby Internetu, tłiterów i fejsbuków. Po lekturze mogę powiedzieć jeszcze dwie rzeczy:

1. Okładka jest z d**y... a myślałem, że tylko w latach 90' robili takie bzdury. Nie żeby była słaba - fajna jest... tylko z fabułą ma tyle wspólnego co ser z Księżycem.

2. Po przeczytaniu tej opinii wszyscy wisicie mi ręczną robotę :) Za dużo by tłumaczyć - przeczytajcie książkę :P

biqer | 2019-05-03

Krótko - chociaż reklamowali tą książkę jako taką przy której można się śmiać to ja pomimo bycia wesołą osobą nie zaśmiałem się ani razu (a żarty o lodziku były tragiczne...). Więc jako książka komediowa odpada. Jako książka s-f to przez pierwszą połowę ujdzie ale w drugiej wszystko było nudne i przewidywalne. Ogólnie bez szału.

impu | 2019-03-12
Na półkach: Przeczytane, 2019

Całkiem ciekawa pozycja. Niech Was nie zmyli infantylna pierwsza połowa książki, to tylko tło dla fajnego zakończenia.

Araxara | 2019-02-04

Podporucznik Andrew Dahl trafia na służbę na pokładzie flagowego okrętu Unii Galaktycznej "Nieustraszony". Oficer szybko odkrywa, że na pokładzie statku nie wszystko jest tak jak być powinno. Na okręcie zaskakująco często ktoś ginie. Na samo zdanie o misji zwiadowczej ludze chowają się po kątach. Nowi członkowie załogi ginął jak mrówki. Podporucznik Dahl wraz z grupą innych świeżo przybyłych na "Nieustraszonego" chce dowiedzieć się co się tu właściwie dzieje. Wiedzą, że nie chcą zostać kolejnymi "czerwonymi koszulami".
Okładka książki Redshirts

Zacznijmy może od tytułowych czerwonych koszul, bo one mają tu duże znaczenie. Co ten termin oznacza?
Wikipedia mówi mniej więcej tyle:

"A "redshirt" is a stock character in fiction who dies soon after being introduced. The term originates from the original Star Trek (NBC, 1966–69) television series in which the red-shirted security personnel frequently die during episodes. Redshirt deaths are often used to dramatize the potential peril...

RAFWOLO9027 | 2019-02-01

Ogólnie zgadzam się z przedmówcą z mojej strony tylko tyle nie doczytałam do końca nie dam rady

Alex | 2019-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Niestety książka okazała się rozczarowaniem.
Przeczytałem ją „na fali” Scalziego – tzn. po wcześniejszej lekturze „Wojny Starego Człowieka” (fajnej) oraz „Brygad Duchów” (pozycji minimalnie słabszej od pierwszej części, ale mimo to dosyć wciągającej).
Tu: inna historia, inne uniwersum.
Początek dosyć słaby, ale czytałem z nadzieją, że może się jakoś interesująco rozwinie. Niestety narracja (a może „Narracja” ;) ) poszła w kierunku, który mi się niespecjalnie spodobał. W połowie zastanawiałem się poważnie czy nie zrezygnować, bo szkoda czasu na lektury, które w żaden sposób nie wciągają. Dotrwałem jednak jakoś do końca.
Fabuła jest prowadzona tak, że w sumie z żadnym z bohaterów nie identyfikowałem się i szczerze mówiąc ich los był mi zupełnie obojętny.
Chyba najciekawszym fragmentem były te 3 różne epilogi. Potem... ufff nareszcie koniec.
Oczywiście każdy może sam sobie wyrobić opinię. Moja jest taka: Szkoda pieniędzy by kupować, ewentualnie można sprawdzić na bibliotecznych...

Vae | 2019-01-09
Przeczytana: 05 stycznia 2019

To moje drugie starcie z Johnem Scalzi.
I jest dobrze, ale nutkę słabiej niż w przypadku "Wojny starego człowieka", która czytałem kilka miesięcy temu.
W sumie to dałbym takie 6,5 gwiazdki, no ale muszę być konsekwentny. Jest słabiej.

"Czerwone Koszule" czyta się dobrze i szybko. Przejechałem przez lekturę w dwa wieczory.
Pomysł jest mega oryginalny i może wydać się zaskakujący (dla mnie nie do końca był ale to chyba przez przypadkowy spoiler gdzieś tam dawno temu w internecie. No pech!).
Ale chyba gorzej z wykonaniem. Na temat fabuły nic pisać nie będę. Grozi właśnie spoilerem a opis z okładki w zupełności wystarczy.

Zatem czy polecać? Sądzę, że tak jeśli szukasz raczej lekkiego i momentami zabawnego SF. Natomiast nagrodą Hugo bym się nie sugerował bo raczej "Koszulom" daleko do takiego wyróżnienia.

"-Przeżyjemy albo umrzemy - odparł. - Po co pierdolić się w tańcu?
-Lubiłem cię bardziej, zanim zostałeś fatalistą"

PS: geez serio co ta okładka ma wspólnego z...

LegionWar | 2019-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2019

Książka miła w czytaniu i ciekawa pod względem fabuły. Końcówka jest wybitna.