Długi kosmos

Nominacja w plebiscycie 2017
Stephen BaxterTerry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Długa Ziemia (tom 5) fantastyka, fantasy, science fiction
The Long Cosmos
Data 1. wydania:
2016-06-30
Piotr W. Cholewa
Prószyński i S-ka
literatura angielska ludzkość naukowiec podróż w czasie i przestrzeni przygoda równoległa rzeczywistość świat alternatywny wizja przyszłości wynalazek żołnierz
The Long Cosmos
Długa Ziemia (tom 5)
fantastyka, fantasy, science fiction
Piotr W. Cholewa
Inne

Oficjalne recenzje i

Turystyka kwantowa

[ 2 ] Link do recenzji

Wielotomowe serie mają to do siebie, że malkontenci i czytelnicy rozczarowani po dalsze tomy zwyczajnie nie sięgają, co generalnie podnosi średnią ocenę książki. Choć przez wszystkie pięć "Długich" tomów najczęściej wystawiane jest 7/10 (nawet "Długa Wojna", krytykowana za nudę i wtórność względem pierwszej części, choć o marginalną ilość dziewięciu ocen względem oceny...

Na półkach: , , , ,

Cała seria spójna i ciekawa :) Mało humoru, ale dużo rozważań na temat ludzkiej natury, fizyki, tworzenia i ewolucji społeczności. Trzeba czytać jako całość. Polecam gorąco!

Szczerze ubolewam, że to już ostatnia książka z serii Długiej współautorstwa Terry'ego Pratchetta oraz Stephena Baxtera. Ze smutkiem rozstaję się ze wszystkimi bohaterami, z którymi odkrywałem miliony różnych Ziemii, Marsa, a także odbyłem ciekawą podróż przez kosmos.

Sama książka jest bardzo ciekawa, na wysokim poziomie i niesie w sobie przesłanie, że ludzie powinni ze...

Seria trochę już mi się przejada, ale w sumie połknąłem książkę szybko i sprawnie. Zakończenie sugeruje, że jeszcze trochę pociągniemy tę sagę, ale - prawdę mówiąc - czekam już niecierpliwie na Wielki Finał, bo pomysł na cykl osiągnął już taką skalę, że lada moment wkroczymy na równię pochyłą.

Zakończenie Długiej serii Pratchetta i Baxtera jest... fajne, ale mam niejasne przeczucie, że mogłoby być bardziej satysfakcjonujące. Niby wszystko jest na swoim miejscu, czy to tu, czy tam, ale czegoś ewidentnie brakuje.

Joshua Valiente raz jeszcze wyrusza w Długą Ziemię, choć po ostatnich rewelacjach okazuje się, że łańcuch alternatywnych rzeczywistości może być jeszcze...

Widać w tej książce pewne rozliczenie T.P. z własną osobą równocześnie pożegnanie z czytelnikami. Jest "przekazanie warty" młodszemu pokoleniu.
Jest też kilka ciekawych pomysłów, więc nie jest to tylko smętne, osobiste przesłane.
Wiele wątków wymagałoby rozdmuchania, kilka skrócenia. Pewne fakty należałoby rozpisać, kilka postaci na pewno zasłużyło na więcej miejsca.
Cóż...

Terry Pratchett powraca w duecie z Baxterem, który nigdy nie miał sobie równych na każdym froncie, który spełniał się zazwyczaj w fantastyce. Nie spodziewałem się niczego więcej, a jednak te wygórowanie marzenia zostały spełnione.

Trudno jest mi ocenić tą książkę, gdyż jeśli chodzi o początek i rozwinięcie akcji, jest jedną z lepszych serii.
Jest przygoda, tajemnica i wyzwanie.
Jest wyraźna inspiracja filmem "Kontakt" - co działa tylko na plus tej historii.

Jest wszystko co pozwoliłoby świetnie "zamknąć" historię długiej ziemi i głównych bohaterów... tyle tylko, że koniec tej historii jest słaby....

Na "Długi Kosmos" natknęłam się zupełnie przypadkiem w księgarni. Było to dla mnie nie lada zaskoczenie, ponieważ umknęła mi informacja, że cykl docelowo składa się z pięciu części, a nie jak sądziłam z czterech. No cóż :) Przyszła pora by zakończyć swą przygodę na Długiej Ziemi. Jak ją wspominam? Zobaczcie sami :)

Minęło prawie sześćdziesiąt lat od kiedy Długa Ziemia...

To ostatnia powieść mistrza jaka mi została. Dlatego ocena nie może być pozbawiona ekstra punktów za sentyment. Kulminacja głównego wątku rozczarowuje. Ale sama książka wciąga i dodatkowy bonus za bibliotekarza.

Dyskusje

• Chcę w prezencie