Farma lalek

Cykl: Jakub Mortka (tom 2) | Seria: Ze Strachem
Wydawnictwo: Czarne
Ag2S

Krotowice – miasteczko zagubione gdzieś w Karkonoszach. Jedenastoletnia Marta nie wraca do domu na noc. Policja rozpoczyna poszukiwania i szybko odnajduje pedofila, który przyznaje się do gwałtu i zabójstwa. Ale to tylko początek. Stare uranowe sztolnie kryją bowiem wiele tajemnic. Dla komisarza Jakuba Mortki staż w Krotowicach miał być odpoczynkiem i spokojną chwilą na przemyślenie własnego...

Dla komisarza Jakuba Mortki staż w Krotowicach miał być odpoczynkiem i spokojną chwilą na przemyślenie własnego życia. Zamiast tego będzie zmuszony szukać sprawcy makabrycznej zbrodni, której okrucieństwo przerasta wszystko, z czym do tej pory się spotkał.

TVN przygotowuje ekranizację książki.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/farma-lalek-2017

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/farma-lalek-2017

Paco | 2017-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2017

Się swoich rzezimieszków ma.
Ma się góry, jaskinie i stare kopalnie. Ma się wokół tego sporo biedy. Ma się zdesperowanych ludzi i potencjalne miejsce, gdzie styk jednych z drugimi zaowocować może zgniłymi jabłkami. Się ma w końcu policję, CBŚ i Mortkę. Ale byłoby płytko, wąsko i ciasno, gdyby się nie miało Chmielarza. I Jego talentu do pisania kryminałów. Nie trza Las Vegas ni Kuala Lumpur by powstał byczy, konktretny utwór :)
A to się wzięli za mordki. A to się poobrażali nawzajem. A się zakotłowało. A nie wiadomo, któren grzeszny jest, kto cnotliwy. Jak, no...szukam słów...w życiu normalnie.
Pokładam nadzieję Panie Wojtku, że Pan nie odpuścił. Będzie Pan nadal podążać, poprzez nasze żyzne ziemie. Poprzez knieje,  bory, lasy. I dżunglę. Tę miejską. Poprzez meandry tubylczych bon ton i nie bon ton. Przez sidła politycznych pułapek, w które Pan nie wpada i zatoczki humoru, których Pan nie omija. I wielu, wielu ślicznych netoperków życzę, na tych pańskich przestępczych wertepach :)

Kiwi_Agnik | 2016-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Bardzo dobry kryminał z idealnie budowanym napięciem, świetnie wykreowanymi postaciami i intrygującą fabułą.

Książkę świetnie się czyta, bo posiada naturalny język i budzi empatię; czytelnik kibicuje Mortce w pomyślnym rozwiązaniu kryminalnych zagadek i dopinguje mu w zmaganiu się z własnymi życiowymi problemami.

Może ta część spodobała mi się trochę mniej, bo nie zachwyciła mnie tak bardzo jak "Podpalacz" i po jakiejś połowie przewidywałam jak się skończy, to jednak przeczytałam ją z przyjemnością i w bardzo krótkim czasie, więc jestem usatysfakcjonowana, jednakże na trzecią część chcę nabrać "apetytu", dlatego robię sobie przerwę.

Joanna | 2014-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

Okładka książki może sugerować rodzaj wakacyjnej rekreacji, okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego.
Kolejna powieść po wysoko ocenianym przez czytelników kryminale " Podpalacz" młodego pisarza, trzydziestoletniego z pochodzenia gliwiczanina to pełna zagadek i wzbudzających sporo emocji powieść kryminalna.
Jej bohaterem jest komisarz Jakub Mortka , który w ramach programu " Most" zostaje przeniesiony na kilka miesięcy ze stołecznej komendy do Krotowic - malowniczego, spokojnego miasteczka w Kotlinie Jeleniogórskiej w Karkonoszach.
Pozorny spokój miasteczka zakłóca zgłoszenie przez rodziców na policję zaginięcia jedenastoletniej Marty. Prowadzone śledztwo szybko wiąże fakt zniknięcia z pedofilem . Okazuje się jednak, że sprawa jest o wiele bardziej zawiła, ślady śledztwa prowadzą do makabrycznego odkrycia w pobliskiej , nieczynnej od dawna kopalni uranu, gdzie swego czasu umiejscowione było sanatorium radonowe.
Mocny, trzymający od samego początku kryminał z...

Roman Dłużniewski | 2018-10-17
Przeczytana: 17 października 2018

Oczko lepiej od poprzedniego tomu, ale to ciągle nie jest poziom "Żmijowiska".
Jakub Mortka jakby odrobinę wydoroślał. Jest bardziej opanowany. Sama zagadka jest dobrze skonstruowana. Pomysł z umieszczeniem w powieści nieczynnych kopalni uranu przedni. Również sama okolica, Kotlina Jeleniogórska, Karkonosze przydają powieści uroku. Szkoda, że układy z Olą są takie, jakie są. Ocenę dałbym może i wyższą, gdyby nie osoba głównego sprawcy. Strasznie to było sztampowe i można było się domyślić sporo przed zakończeniem.
Tym niemniej książka jest naprawdę niezła i z chęcią sięgnę po następne tomy.

gwiazdka | 2017-07-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 04 lipca 2017

Książka wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, czyli dostałam to, na co liczyłam; dobry, sprawnie napisany kryminał. Co prawda początek dłużył mi się nieco, niby było przestępstwo, niby byli podejrzani, a niby nic nie było. Jednak kiedy akcja ruszyła, to już na całego, treść była wciągająca, a rozwiązanie sensowne i logiczne. Autor bawi się czytelnikiem niemal do samego końca, człowiek nie wie, co jest prawdą, a co koleiną zmyłka pisarza. Niby domyśliłam się jednej czy dwu prawd gdzieś po drodze, ale do końca nie byłam pewna, czy aby na pewno Chmielarz nie wpuszcza mnie w maliny. Brakowało mi tylko na zakończenie jednego wyjaśnienia- jaka była rola tejże osoby w całej akcji, nie mogę jednak zdradzać kogo, bo byłoby to wypisanie wielkimi literami nazwiska sprawcy na początku książki. Czyli z „Farmy lalek” ja osobiście jestem bardzo zadowolona, czytało m się szybko i z prawdziwą przyjemnością i oczywiście dużą dozą ciekawości.

Stokrotka | 2018-05-27
Przeczytana: 27 maja 2018

Komisarz Jakub Mortka – po sprawie „Podpalacza” - zostaje „zesłany” do Krotowic, miasteczka w Karkonoszach, gdzie zazwyczaj nic się nie dzieje. Oczywiście, do czasu. Nie byłoby kryminału, gdyby w Krotowicach nie doszło do zbrodni i przestępstwa. A jak już doszło, to Mortka musiał się włączyć, błysnąć, a nawet namieszać. I stracić sporo nerwów.
Na „Farmę lalek” Wojciecha Chmielarza czekałam dosyć długo w bibliotecznej kolejce, bo jak na złość osoba czytająca przede mną zwlekała z oddaniem książki do biblioteki w terminie. Opłaciło się jednak uzbroić w cierpliwość. Kryminał pierwsza klasa! Lubię, gdy autor ma kilka asów w rękawie i zaskakuje czytelnika w najmniej spodziewanym momencie. Książkę czyta się błyskawicznie, bez ziewania i sprawdzania, ile jeszcze kartek zostało do końca.
Mam nadzieję, że komisarz Mortka czegoś się nauczył przy krotowickiej sprawie i wyciągnie wnioski na przyszłość w kwestii rodziny, kobiet i pracy.

A tak na marginesie, do wtajemniczonych:
Zapisałam...

Beata | 2017-08-02
Na półkach: Przeczytane, Najukochańsze
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Kolejny doskonały kryminał p. Chmielarza. Komisarz Mortka w cichym, spokojnym miasteczku ma odpocząć i przemyśleć sobie … normalnie – wkurzył szefa i musiał mu zejść z oczu:) A w miasteczku, pozorny spokój zostaje zakłócony odnalezieniem zwłok. I zaczyna się … Intryga wciągająca, spójna i starannie poprowadzona. Powieści p. Chmielarza to prawdziwe perełki gatunku. Bohaterowie niejednoznaczni, ale tym razem wcześniej udało mi się odkryć kto i co (choć końcówka i tak mnie zaskoczyła:).

Eli1605 | 2017-09-10
Na półkach: 2017, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 10 września 2017

Ręce same składają się do oklasków. Brawo. Najlepszy polski kryminał jaki czytałam ostatnio. Komisarz Mortka - zwyczajny człowiek z problemami osobistymi, który umie skoncentrować się na swojej pracy. A temat nie jest łatwy, kilka zamordowanych kobiet, handel ludźmi, prostytucja, cyganeria itp. Mam nadzieję , że Mortka ( którego to bohatera, mimo jego wad, bardzo polubiłam) złapie jeszcze niejednego przestępcę i ułoży sobie życie prywatne.

basik | 2017-08-20

Druga powieść o komisarzu Mortce jest jeszcze lepsza o ile to możliwe niż pierwsza.
Widać, że autor doskonali swój warsztat w robieniu z czytelnika tylko obserwatora wydarzeń, bo bardzo trudno domyśleć się całej skomplikowanej intrygi. Nawet gdy ju znamy sprawcę i motywy postępowania, to jeszcze wcale nie koniec, jest jeszcze "wisienka na torcie", żeby zaskoczyć na koniec czytelnika.
Cała intryga jest wielowątkowa, bardzo pogmatwana i skomplikowana.
Dla komisarza Mortki zesłanie do małej miejscowości w Karkonoszach miał być czasem odpoczynku i wyciszenia, miało być spokojnie.
Tymczasem prosta sprawa odnalezienia zaginionej dziewczynki, pociąga za sobą lawinę wydarzeń. Zaczyna się od znalezienia kilku ciał młodych kobiet, okaleczonych i ukrytych w zamkniętej kopalni uranu. Pierwsze podejrzenie pada na mieszkających w pobliżu Romów.
Mortka musi zmagać się z handlarzami ludźmi, mafijnymi porachunkami jak również z niechęcią i uprzedzeniami do ludności romskiej.
Jak dla mnie autor...

żurawie_origami | 2017-08-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Pana Wojciecha Chmielarza postawiłam na półkę swoich ulubionych autorów juz po pierwszej powieści jaką przeczytałam jego autorstwa. Każdą kolejną książką autor udowadnia, że w pełni zasłużył na to miejsce.
"Farma lalek", drugi tom przygód Jakuba Mortki, tym razem w Karkonoszach. Komisarz ma w tych sielskich okolicznościach przyrody przemyśleć swoją służbę w policji i życie prywatne. I jak zawsze wszystko się komplikuję, i to co na pozór wydawało się oczywiste nagle przestaje takie być. Pełna zwrotów akcji, zaskakująca powieść, która trzyma w napięciu do końca. I choć domyśliłam się "kto nie jest tym za kogo się podaje" to i tak wielki szacunek za pomysł i realizację. Lubię jak nie ma zbędnych dłużyzn, bardzo podoba mi się styl pisania autora. Biorę się za trzecią część cyklu o komisarzu. Polecam.