rozwiń zwiń

Nowości i zapowiedzi tygodnia. Co będziemy czytać?

LubimyCzytać LubimyCzytać
06.02.2023

W pierwszym lutowym zestawieniu patronatów nie zabrakło różnorodności. Wśród ośmiu książek, które ukażą się w tym tygodniu z logo Lubimyczytać znajdują się i kryminały, i pozycje z literatury pięknej, i powieści dla młodzieży, i książki z gatunku science fiction czy biografie. Sprawdźcie szczegóły!

Nowości i zapowiedzi tygodnia. Co będziemy czytać?

„Farma lalek” Wojciech Chmielarz (wyd. Marginesy)

Odnalezione w starych sztolniach ślady makabrycznej zbrodni prowadzą komisarza Mortkę do świata, w którym ludzie traktowani są jak towar.

W karkonoskich Krotowicach ginie jedenastoletnia Marta. To już drugi przypadek zaginięcia w ciągu ostatnich miesięcy. Policja podejrzewa pedofila, ale trop okazuje się fałszywy. Wkrótce Marta, cała i zdrowa, zostaje odnaleziona w starej kopalni uranu. Niestety, wraz z dziewczynką śledczy odkrywają ciała czterech niezidentyfikowanych kobiet.

Komisarz Jakub Mortka do sennego miasteczka zostaje zesłany w ramach kary za niesubordynację, a pobyt w Krotowicach ma być okazją do odpoczynku i refleksji. Zamiast tego śledczemu przyjdzie się zmierzyć nie tylko z makabryczną zbrodnią, ale także z niedoświadczeniem lokalnych funkcjonariuszy, małomiasteczkowymi uprzedzeniami i niechętną do współpracy z policją społecznością romską.

„Farma lalek” to druga – po „Podpalaczu” – część cyklu z komisarzem Jakubem Mortką.

Odyseja kosmiczna 2010” Arthur C. Clarke (Dom Wydawniczy Rebis)

Dziewięć lat po katastrofalnej misji Discovery połączona ekspedycja amerykańsko-rosyjska wyrusza w kierunku Jowisza, by dotrzeć do statku i zasobów pamięci komputera pokładowego. Mogą się tam znajdować wskazówki, co wcześniej poszło nie tak i co przytrafiło się Davidowi Bowmanowi. Niespodziewanie Amerykanom i Rosjanom wchodzą w paradę Chińczycy. Rozpoczyna się swego rodzaju wyścig.

Tymczasem istota, która była Davidem Bowmanem, jedynym człowiekiem zdolnym rozwikłać zagadkę monolitu krążącego wokół Jowisza, wyrusza na Ziemię z własną misją…

„W przeklętą godzinę” Adam Faber ( We need YA)

Czy nadszedł mroczny czas dla rodziny Bies?

Babkę Agreę zaczyna prześladować miłość. Aż trudno uwierzyć, prawda? Jak na osobę, która miała tylu mężów, uczucie to nie powinno być jej obce. Tyle że tym razem nadciąga ono zza grobu! A to już nie przelewki. Po raz kolejny zaczyna się akcja ratowania własnej skóry…

Draga zostaje wplątana w poczynania babki. O dość niefortunnej porze razem z kolegami rozkopuje grób wisielca. Dlaczego? O to trzeba już zapytać Agreę, która potrzebuje pomocnej dłoni. Draga nie spodziewa się jednak, jakie jej czyn będzie miał konsekwencje. Tymczasem Sat przeżywa coś, czego jeszcze w życiu nie doświadczył: rodzi się w nim dziwne przeczucie na widok tajemniczego chłopaka z nowej szkoły. Czy okaże się jego nowym największym wrogiem? A może wydarzy się coś, czego obaj się nie spodziewają?

Wilk znowu zawyje w księżycową noc. Obudzą się mroczne siły, a miłość zacznie zbierać żniwo! Niech zacznie się kolejna przygoda.

„George Sand i język wolności” Beate Rygiert tłumaczenie: Anna Kierejewska (wyd. Marginesy)

Historia ukochanej Fryderyka Chopina, kobiety, która łamała wszelkie konwencje.

Paryż, 1831. Odrzuciwszy swoje arystokratyczne środowisko i zrezygnowawszy z nieszczęśliwego małżeństwa z baronem, Aurore Dudevant jest gotowa zacząć życie od nowa. Ubrana w męski strój wchodzi do redakcji słynnego dziennika "Le Figaro" i tam pod okiem Henriego de Latouche'a ćwiczy warsztat pisarski. Wkrótce ze swoim młodszym kochankiem, artystą Jules'em Sandeau, pod wspólnym pseudonimem wydaje pierwszą książkę, ale po zakończeniu tego związku decyduje się rozwijać karierę pisarską na własny rachunek. Jako kobieta nie ma jednak szans na odniesienie sukcesu wydawniczego ani na uznanie krytyków.

Tak rodzi się George Sand, która każdym zapisanym słowem inspiruje do zmian społecznych i toczy walkę o własną wolność i szczęście. Czy po destrukcyjnym związku z pisarzem Alfredem de Mussatem odnajdzie w końcu spokój u boku Fryderyka Chopina?

Beate Rygiert - niemiecka pisarka, scenarzystka oraz reżyserka filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. Studiowała teatrologię , muzykologię i literaturę włoską na uniwersytetach w Monachium i Florencji, a także produkcję filmową na Nowojorskiej Akademii Filmowej. Za swoją twórczość została uhonorowana m.in Würth-Literaturpreis (2002) i Literacką Nagrodą Corine (2011). Nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się jej powieść biograficzna Pianistka (2022) o Clarze Schumann.

„Naznaczone złotem” Namina Forna tłumaczenie: Anna Dobrzańska (wyd.  We need YA)

Szesnastoletnia Deka musi przejść Rytuał Czystości, który zadecyduje, czy zostanie prawowitą członkinią swojej wioski. Świadoma, że wyróżnia się wśród innych, Deka modli się, aby jej krew była czerwona, a ona wreszcie mogła poczuć, że gdzieś przynależy. Kiedy jednak podczas Rytuału jej krew staje się złota, Deka wie, że za nieczystość poniesienie konsekwencje gorsze niż śmierć.

Z wybawieniem przychodzi tajemnicza kobieta, która proponuje Dece przyłączenie się do grupy dziewcząt takich jak ona – armii walczącej dla cesarza.Świadoma niebezpieczeństw, które czyhają, Deka ponad wszystko pragnie akceptacji, dlatego postanawia porzucić to, co dotychczas znała. Kiedy dociera do stolicy, aby przygotowywać się do największej bitwy swojego życia, odkrywa, że otoczone wielkimi murami miasto skrywa wiele niespodzianek. Nikt i nic nie jest tym, czym się wydaje. Nawet sama Deka.

Wadliwy klient” Olga Rudnicka (wyd. Prószyński i S-ka)

Nie ma głupich zleceń, są tylko wadliwi klienci.

Detektyw Dominiczak jedzie na spotkanie z kolejnym zleceniodawcą. Sytuacja nie należy do przyjemnych, jako że szoferem Matyldy jest grabarz. Zdecydowanie nie sprzyja to negocjacjom, a co dopiero odmowie. Sprawę próbuje ratować towarzyszący pani detektyw mecenas Piasecki. Matylda przyjmuje na pozór proste zlecenie. Ma udawać najnowszą zdobycz bogatego klienta, prześladowanego przez jedną ze swoich byłych kochanek. Znudzona wiszeniem na ramieniu kobieciarza i wypatrywaniem nieuchwytnej prześladowczyni, wykracza poza ramy zlecenia i odkrywa, że w szafie można znaleźć trupa, a nawet dwa.

„Nim dojrzeją maliny” Eugenia Kuzniecowa tłumaczenie: Iwona Boruszkowska (wyd. Znak)

Trzy siostry, jedno miejsce na ziemi. Kojąca opowieść o powrocie do domu.

Mijka właśnie się zaręczyła, ale wciąż kocha innego mężczyznę. Lilka pragnie spędzić na ukraińskiej wsi ostatnie lato przed wyjazdem na drugi koniec świata. Marta niebawem urodzi bliźniaki i nie chce zdradzić, kto jest ojcem. Wszystkie trzy pragną schronić się przed światem. Marzą o tym, by wziąć oddech przed kolejnym skokiem na głęboką wodę życia.

Azyl znajdują w swoim raju z dzieciństwa – u babki Teodory. W jej domu, ukrytym w gąszczu krzewów, wśród śpiewu ptaków i zapachu owocujących drzew, czas na chwilę się zatrzymuje. Kobiety mogą na nowo odkryć siebie i łączące je więzi. Ale życie nie pozwala o sobie zapomnieć i coraz gwałtowniej wdziera się do ich niemal magicznego schronienia. Nie da się przed nim uciec, ale teraz już można stawić mu czoła.

„Nim dojrzeją maliny” niesie nadzieję wszystkim, którzy marzą o szczęśliwym miejscu na ziemi. To opowieść o tym, że czasem trzeba się zatrzymać, aby odnaleźć w sobie siłę.

„Sobie pisani” Jolanta Kosowska (wyd. Zaczytani)

Magiczna Praga, przyjaźń i alchemia miłości – najbardziej romantyczna powieść Jolanty Kosowskiej!

Życiem Marty, właścicielki biura podróży i przewodniczki po czeskiej Pradze, wstrząsa nagła burza – jej ukochany, z którym wiązała przyszłość, otwarcie romansuje z inną i odjeżdża po gwałtownej kłótni. Choć jej życie osobiste się rozsypało, w pracy sukces przychodzi za sukcesem, a wszystko dzięki wsparciu oddanej przyjaciółki Aleny oraz jej nieco ekscentrycznej babci Sofii. Starsza pani, zajmująca się „prostowaniem ludzkich dróg i korygowaniem niesprawiedliwości losu”, ma swój własny pomysł, jak pomóc odnaleźć Marcie szczęście. W wyniku jej intryg otaczająca młodą kobietę rzeczywistość powoli zmienia się w teatr iluzji, odgrywanych ról i niedopowiedzeń. Czy Marta, brnąc coraz głębiej w stworzony dla niej świat, zorientuje się, że jej życie stało się fikcją?

[zb]


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Arteminetta 20.02.2023 21:33
Czytelniczka

Sagę rodu bies zaczęła czytać niedawno i na razie bardzo mi się podoba. 😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Monika 08.02.2023 09:32
Czytelniczka

Moja ci ona  😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna-Maria 06.02.2023 17:07
Czytelniczka

Dla mnie naprawdę interesująca jest powieść Kuzniecowej  Nim dojrzeją maliny

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Nim dojrzeją maliny
Agnieszka Żelazna 06.02.2023 15:07
Czytelniczka

Ciekawe propozycje, chciaż książkę Chmielarza już mam. Natomiast z  nowości, które są dopiero w przygotowaniu, zamówiłam  W mroku Epilog 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 W mroku  Epilog
LubimyCzytać 06.02.2023 10:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna Pruska 07.02.2023 11:27
Czytelniczka

Chciałabym przeczytać książkę "Nim dojrzeją maliny". 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się