Dom bez klamek

Okładka książki Dom bez klamek Jędrzej Pasierski Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Dom bez klamek
Jędrzej Pasierski Wydawnictwo: Czarne Cykl: Nina Warwiłow (tom 1) Seria: Ze Strachem kryminał, sensacja, thriller
Nina Warwiłow (tom 1)
Ze Strachem
Czarne
2018-06-06
2018-06-06
kryminał literatura polska policjantka przemoc szpital psychiatryczny śledztwo trauma wspomnienia zabójstwo zło

Polskie kryminalne podwórko

1960 ocen

Nie porwała mnie ta historia. Początek wydawał się być obiecujący, ale potem coś poszło nie tak. Wdarł się pewien chaos, który już wszystko na wstępie pogmatwał. Momentami nie wiadomo było o kim mowa, być może moje skupienie nie było wystarczające, żeby to ogarnąć.

Postać podkomisarz Niny Warwiłow wydaje się jednak być obiecująca więc dam autorowi jeszcze szansę, pomimo, że nie urzekła mnie ta opowieść.

Pierwszy tom z serii przeczytałam jako ostatni, myślę, że to mogło wpłynąć na moją ocenę. Dobrze się czyta, ale jak dla mnie trochę zbyt zagmatwane wyjaśnienie całej intrygi.

Miłe zaskoczenie. Czyta się lekko i przyjemnie. Ale jest wszystko czego spodziewany sie w kryminale, prowadzący śledztwo komisarz a właściwie "ona" Nina, z bagażem nielekkich doświadczeń życiowych, są trupy i jest zaskakujące zakończenie.

szpital psychiatryczny i morderstwa , intryga , oraz intrygująca główna bohaterka.

pierwsze spotkanie z podkomisarz Niną Warwiłow uważam za satysfakcjonujące. jak dla mnie trochę przekombinowane wyjaśnienie intrygi no i na jedną rzecz zwróciłem uwagę, zupełnie nieistotną dla fabuły - otóż dowiadujemy się, że pod koniec lat siedemdziesiątych radny zdefraudował pieniądze na benzyną dla OSP. otóż PRL ograniczył władzę samorządową i radnych w obecnym rozumieniu nie było. Były za to rady narodowe (dzielnicowe, gminne, miejskie i wojewódzkie),były organem kolegialnym i istnieje mała szansa, że jakiś radny mógł coś zdefraudować. chyba, że był kacykiem. drobnostka, ale zwróciłem na nią niepotrzebną uwagę.
literacko jest jednak świetnie, fajnie się czyta, postaci ciekawe - można polubić bądź nie, ale nie jest się obojętnym. przebieram nogami na myśl o kolenych częściach, obecnie zabieram się za "Roztopy".

No i mam, co chciałam 😐. Co roku z okazji świąt, zarzucam na ten czas swoją porządnie poustawianą kolejkę do czytania i wybieram sobie książkę na "chybił-trafił", licząc na miłą niespodziankę czytelniczą. Niestety tym razem trafiłam jak przysłowiową kulą w płot. Wyciągnęła mi się z półki książka Jędrzeja Pasierskiego "Dom bez klamek". Lubię książki, w których akcja dzieje się w psychiatryku, ale to Pasierski i jego podkomisarz Nina Warwiłow. Babsztyl, którego nie polubiłam od początku, od pierwszej przeczytanej książki z jej postacią, czyli od "Kłamczucha".

W "Kłamczuchu" Nina się wciąż dziwiła, tutaj za to wszystkich, na okrągło straszy. Co to ona nie może komuś zrobić, jak nie będzie tańczył tak jak ona gra. Typ jak dla mnie zupełnie antypatyczny. Ale nie dla autora, który wciąż powtarza ustami swoich bohaterów, jaka to Ninka piękna, cudna, śliczna i jaką ma intuicję, jaka mądra z niej dziewczyna. Jakoś ja tej "mądrości" dojrzeć nie potrafię. Czarną robotę zwala na swego "asystenta", a reszta jej śledztwa to jakieś dziwne przypadki i "szczęśliwe" zbiegi okoliczności.

No nie lubię babsztyla i już, nic na to nie poradzę i nie usprawiedliwia jej sposobu traktowania innych ludzi, ani rosyjski tatuś pijak i złoczyńca, ani naciągane, seksistowskie uwagi jej kolegów z pracy. Co jeszcze w tym pierwszym tomie z cyklu z Niną Warwiłow? , jedna z bohaterek książki jest w ciąży, więc dostałam rozbudowaną wersję zachowań i zachciewajek kobiet w ciąży (w pierwszych tygodniach ciąży) 🤭 informacji zupełnie zbędnych w świetle prowadzonego śledztwa. Reasumując, z panem Pasierskim, zupełnie mi nie po drodze, już po pierwszej jego książce wiedziałam o tym, teraz się tylko dodatkowo upewniłam. Mam nadzieję, że żadna inna książka tego autora nie czai się na mnie w mojej przepastnej biblioteczce i nie wyskoczy znienacka w czas jakichś kolejnych świąt.

Naprawdę dobry kryminał. Historia misternie ułożona, interesujące wątki.
Nie ukrywam , iż miałam kilka podejść do książki, ponieważ nie mogłam się wciągnął, jednak cieszę się, że dałam książce szansę i przeczytałam ją.

Naprawdę dobry kryminał. Historia misternie ułożona, interesujące wątki.

Moje pierwsze spotkanie z autorem. Bardzo ciekawa fabuła. W interesujący sposób przestawiony problem psychiatrii. Z chęcią przeczytam kolejny tom.

Pierwszy tom z komisarz Niną Warwiłow otwiera cykl,który napisał Jędrzej Pasierski autor zarysowane świetnie postacie,znakomita intryga jest tu zabójstwo i sprawca.
Czyta się dobrze.
Wciągnięta byłam w tą książkę niesamowite,dobre wrażenia oddała lektura mnie podczas czytania,od książki nie łatwo było się mi oderwać chciałam wiedzieć co się wydarzy do samego końca.
Bardzo dobry,niezwykły i mocny kryminał z przyjemnością przeczytany.

Czyta się dobrze.
Bardzo...

Poprawny kryminał, ciekawa intryga, bohaterka z problemami, nie wiadomo kto zabił, na pewno sięgnę po kolejną część.

Jędrzej Pasierski Dom bez klamek Zobacz więcej
Jędrzej Pasierski Dom bez klamek Zobacz więcej