To, co ukryte

Seria: Kryminał z klasą
Wydawnictwo: Amber
Every secret thing
powieść amerykańska

Żadnego planu, Żadnego motywu, Żadnej logiki zbrodni... Dwie jedenastoletnie dziewczynki wyproszone z urodzin koleżanki, za niegrzeczne zachowanie, skręcają w złą stronę na nieznanej ulicy. Przed jednym z domów widzą samotny wózek z dzieckiem. To, co następuje potem, przekracza granice wyobraźni i nieodwracalnie niszczy trzy rodziny. Siedem lat później Alice i Ronnie wychodzą z zakładów...

Żadnego planu,
Żadnego motywu,
Żadnej logiki zbrodni...

Siedem lat później Alice i Ronnie wychodzą z zakładów poprawczych. Wracają do domów, mają szansę zacząć wszystko od nowa. Jednak tajemnica, którą owiana jest ich dawana zbrodnia, wciąż dręczy ich rodziców, prawników i policjantów. Wszystkich, którzy wtedy nie odważyli się stawić czoła szokującej prawdzie. A teraz znika kolejne dziecko w niepokojących okolicznościach...

Przesycony atmosferą tajemnicy kryminał z klasą nagrodzony Anthony i Barry Award: najwyższymi amerykańskimi nagrodami literackimi dla najlepszej powieści kryminalnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2008

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/301/to-co-ukryte

Priada | 2015-01-25
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Postanowiłam się przerzucić na kryminały, ale ta pozycja bardzo się ciągnęła. Owszem przeczytałam, ale akcja zaczeła się rozgrywać, gdzieś za połową przeczytanej książki.
Pomysł dobry, bo porusza temat dzieci jako małych morderców. Owiane tajemnicą zabójstwo małej Olivii Barnes. Czy dwie 11-letnie dziewczynki, skazane na 7 lat w zakładach poprawczych, naprawdę dopuściły się takiego aktu zbrodni?
A może nic nie jest takie na jakie wygląda?
Koniec zaskakujący to jedyny plus...reszta znośna...
Osobiście nie polecam, chyba, że ktoś ma dużo czasu na myślenie kiedy autor w końcu nas zaskoczy.

wiola | 2016-02-13

Jak dla mnie książka co najmniej przereklamowana, trzeba ogromu czasu żeby się wczytać w książkę. Autorka dosyć przerysowuje akcje, daje zbyt długie opisy postaci. Na pewno nie jest to książka z tych do których wrócę.

Natalia | 2012-02-09
Przeczytana: 10 lutego 2012

Książkę można krótko określić mianem zaskakującej. Historia wstrząsa jak każda w której biorą udział dzieci. Mamy tutaj dwie jedenastolatki, które spędziły 7 lat w więzieniu za morderstwo niemowlaka. Wychodzą z więzienia i zostaje porwane kolejne dziecko. Mamy do czynienia z próba nawiązania do zbrodni sprzed lat czy w sprawę zamieszane są te same, dorosłe już dziewczyny? Książka pokazuje, że nie wszystko co oczywiste jest prawdziwe. Odpowiada także na tabu rasizmu, stereotypów i nierówności społecznych.

wasp | 2014-06-30
Na półkach: Przeczytane, Kryminały

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Osobiście uważam, że kryminał jest to słaby, bo nie trzyma w napięciu, co jest przecież kwintesencją tego gatunku. Momentami się nudziłam, bo autorka potrafiła spowolnić akcję do granic możliwości. Jednakże pomysł na fabułę był całkiem niezły, a i zakończenie zaskakujące, i chyba nawet przerażające. Postać Alice również bardzo dobra, bo zadziwia czytelnika swoją podwójną osobowością i brakiem jakichkolwiek granic moralnych w momentach, kiedy chciała osiągnąć swój cel.
Oczekiwałam więcej, acz mogło być gorzej.

anetapzn | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Nie ukrywam, iż liczyłam na coś więcej. Co prawda kilka lat temu przeczytałam 4 inne książki Lippman i zdawałam sobie sprawę, że to bardzo nierówna autorka), ale sądziłam, iż To, co ukryte znajdzie się na górze sinusoidy, jaką jest twórczość tej pisarki. Niestety, ale tak nie jest.
Chwytliwy, poruszający temat, zabójstwo, zaginięcie dziecka, dwie 11-latki skazane za tę zbrodnię, zniknięcie kolejnego dziecka i zagadka z tym związana. Historia wstrząsa. Bo kogo nie poruszy porwanie, zabójstwo dziecka?! To na plus.
Dodatkowy plus to prolog. Nie ukrywam, nie przepadam za prologami. Zbyt często niewiele one wnoszą do fabuły, albo są kiepsko napisane. W tym przypadku sprawa przedstawia się zupełnie inaczej. Doskonały prolog, mocne wejście.
Kolejny plus to zaskakujące zakończenie całej historii.
Atutem także są ciekawie nakreśleni bohaterowie. Jednak minusem z kolei ich przeogromna ilość. Można się pogubić. Zdecydowanie usunęłabym kilka postaci, które wg. mnie nic do treści i samego...

Fey | 2011-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 05 grudnia 2011

Trudno powiedzieć coś o tej książce. Należałoby chyba zaliczyć ją do gatunku tych, które czytasz z przyjemnością, choć to może złe słowo, które cię wciągają, mimo iż nie do końca są tak fascynujące, jakbyś chciał. Owszem, w pewnym momencie zaczynasz zastanawiać się, czy za porwaniem, a może i morderstwem?, nie stoi ktoś zupełnie inny - tak wskazują przemyślenia bohaterów. Koniec końców odkrywasz jednak, że nie ma tu wielkiej zagadki. Jeśli zaś jesteś spostrzegawczy, dostrzeżesz również niewielkie sygnały naprowadzające cię na rozwiązanie o wiele wcześniej, niż przychodzi zakończenie książki.
Polecić, na pewno bym nie polecała. Mogę powiedzieć, że jest całkiem ciekawa, na tyle interesująca, że może skuszę się na inne książki Laury Lippman, ale nie na tyle by czytać ją z zapartym tchem. Ot, taka ciekawostka w świecie kryminałów.

betina360 | 2013-03-20
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 20 marca 2013

Zakrecony kryminal za duzo niepotrzebnych opisow.Glowny watek to porwanie przez 11 letnie dziewczynki malej mulatki i nie powiem wiecej ale koniec jest zaskakujacy.

Aurelia | 2012-11-27
Przeczytana: wrzesień 2012

Książka nie tylko o młodych dziewczynkach przestępczyniach ale i też dobrze ukazuje jak to mają ciężko osoby wychodzące z poprawczaka, więzienia. Bardzo fajna i warto ją przeczytać. Książka na koniec mnie zaskoczyła.

Ata77 | 2012-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2012

Sam pomysł na fabułę niezły, zakończenie lekko zaskakujące. I to tyle jeśli chodzi o pozytywy. Całość momentami nudnawa, w niektórych miejscach zbędne dygresje nic nie wnoszące do akcji. Przeciętność.

Paulina | 2015-05-09
Przeczytana: 09 maja 2015

Niezły kryminał na dwa spokojniejsze, weekendowe wieczory.
Momentami nudny...i przekartkowany :) ale ogólnie nie jest zły.
Sam temat bardzo ciekawy.

Polecam wielbicielom kryminałów.