Nie wiedzą, co czynią

Tłumaczenie: Sebastian Musielak
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
He eivät tiedä mitä tekevät
literatura piękna

Zwycięzca prestiżowej Finlandia Prize! Ponad 100 000 sprzedanych egzemplarzy! Nagrodzona prestiżową Finlandia Prize powieść to fascynujące połączenie zaangażowanej krytyki społecznej z wciągającą, wielowątkową fabułą. Autor nie szczędzi gorzkich słów nikomu, kto na nie zasługuje: Europejczykom i Amerykanom, naukowcom i ekologom, wielkim koncernom i organizacjom pozarządowym, pogrążonemu w...

Zwycięzca prestiżowej Finlandia Prize!
Ponad 100 000 sprzedanych egzemplarzy!

Autor nie szczędzi gorzkich słów nikomu, kto na nie zasługuje: Europejczykom i Amerykanom, naukowcom i ekologom, wielkim koncernom i organizacjom pozarządowym, pogrążonemu w bezmyślnym konsumpcjonizmie społeczeństwu i idealistycznym działaczom społecznym. Wszyscy oni bowiem – mówi Valtonen – są tak przekonani o własnej wyższości, że od dawna nie wiedzą, co czynią.

Kiedy profesor Joe Chayefski zostaje zaatakowany w Baltimore przez obrońców praw zwierząt, nie od razu rozumie, o co chodzi. Dopiero telefon od jego byłej żony, uświadamia mu, że zdarzenie może mieć związek z Samuelem, porzuconym przez profesora wiele lat wcześniej synem. Wszystko wskazuje na to, że życie Samuela nie potoczyło się najlepiej… Teraz Joe, by chronić swoją żonę i dwie córki, musi zrobić wszystko, co w jego mocy. Naprawdę wszystko.

Wciągająca i trzymająca w napięciu historia o porzuceniu, zemście i o tym, że za każdy błąd trzeba kiedyś zapłacić.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Michał Maliszewski | 2019-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2019

Ta powieść jest doskonała na każdym poziomie. Aktualna i poruszająca te naprawdę palące problemy współczesnego świata, a jednocześnie opowiadająca o ojcach i synach, matkach i synach, rodzicach i dzieciach. I o tym, jacy jesteśmy. Gorzkie, smutne choć momentami zabawne. Polecam bardzo mocno.

Elle | 2019-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 15 marca 2019

Ileż w tej powieści jest wątków i tzn tematów ważnych społecznie! Pojawia się temat trudności w relacjach międzyludzkich, zwłaszcza tych miedzykulturowych, problem relacji międzypokoleniowych, ekologii i bioterroryzmu, wykorzystywania zwierząt w badaniach naukowych, rozwoju nauki, działań (nie zawsze etycznych) dużych koncernów oraz wpływu prywatnych dom na sektor rządowy, rozwoju nowoczesnych technologii i ich wpływu na życie ludzi, malwwrsacji bankowych i przekrętów w celu osiągnięcia jak największych zysków, itd...

Ale przede wszystkim poruszany jest temat tego jak różni ludzie, w różny sposób patrzą na wydarzenia, których są uczestnikami i w jak różny sposób je interpretują. Genialnie pokazane jest to, że perspektywa jednak ma znaczenia. Czasami nasze własne wyobrażenie o sobie i naszym zachowaniu jest inne, niż zostaje to odebrane przez drugiego człowieka. Co powoduje eskalację nieporozumień, które mogą doprowadzić do tragedii. Ludzie nie wiedzą co czynią, zwłaszcza w oczach...

magja | 2018-03-22
Przeczytana: 20 marca 2018

Książka wielowątkowa, wielowymiarowa. Moim zdaniem porusza ciekawe tematy, takie jak odnalezienie się cudzoziemca w obcym sobie kraju (lub brak odnalezienia się), wpływ rozwodu rodziców na rozwój dzieci, przemianę bohatera na tle dłuższego okresu z uwzględnieniem stresu, presji otoczenia, pokazanie wizji świata elektronicznego i to, do czego zmierza.
W pewnych momentach książka była dość ciężka, ale warto przeczytać ze względu na zakończenie. Tego typu rozwiązanie pozostawia niedosyt oraz przemyślenia, które jeszcze długo towarzyszą czytelnikowi.

książek: 1910
Kornelia | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

Jak dla mnie przerost formy nad treścią, lektura jest wręcz męcząca, a autor zapomniał chociażby o porządnej kreacji postaci. Naprawdę zawiodła mnie ta książka, mimo, że poruszona tematyka sugerowała dość obiecujące dzieło.

Urszula | 2017-10-03
Przeczytana: 02 października 2017

1.totalny misz masz
2. Ostatecznie nie wiesz czy czytasz manifest polityczni- ekonomiczno-społeczny czy powieść
3. Bohaterowie giną w tym bałaganie wątków, sa nijacy
4. Autor chce sie rozprawić z całym złe świata - ekologia, technologia, fałszowaniem danych naukowych, eksperymentami na zwierzętach, tożsamością narodową, anerykocentryzmem - przez co w końcu nie wiesz o czym ta książka jest.
5. Książka zmęczona na siłę

martasok | 2017-08-23
Przeczytana: 20 listopada 2017

Niewiarygodne, jak można było rozciągnąć na 570 stron taką treść. Brak szacunku autora do czasu czytelnika.

Kayunia | 2017-08-15
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Ze względu na styl, mnogosć wątków i... objętość, powieść mocno przypomina dokonania Franzena, którego, jak wiadomo, albo się lubi, albo nie cierpi. Ponieważ zaliczam się do pierwszej grupy, tym samym Jussi Valtonen również zasila grono autorów, na których książki zawsze będę czekać ;)
"Nie wiedzą co czynią" to powieść obyczajowa, która  jednocześnie porusza i wnikliwie traktuje mnóstwo spraw i problemów społecznych współczesnego świata, jak globlizacja czy bogacenie się elit. Czytałam zarzuty odnośnie drobiazgowości i wtórności, które akurat  mnie nie zmęczyły, a wręcz zmusiły do świeżego spojrzenia na pewne kwestie.
Autor rozprawia się z każdym po równo  - kytykuje więc luz Amerykanów, jednocześnie nie pochwalając "zamknięcia w sobie" Skandynawów.  Mocnym akcentem, dajacym na prawdę do myślenia, jest  pokazane zachowanie obrońców zwierząt, dla których idea bywa ważniejsza od życia ludzkiego... Pisarz "jedzie" po mediach, boleśnie naświetlając ich wpływ na naszą...

Elżbieta | 2017-07-24
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 24 lipca 2017

Bardzo opornie szło mi czytanie tej książki. Myślę,że ambitny pomysł pisarza na opis wszelkiego zła naszej globalnej cywilizacji i wizja manipulowania mózgiem człowieka za pomocą urządzeń mobilnych,przerósł jego literackie umiejętności. Nie zaprzeczę,były fragmenty bardzo ciekawe,a nawet ekscytujące,ale w przewadze były jednak tak rozwlekłe,nużące i nic nie wnoszące do akcji, że z trudem przychodziło przebrniecie mi przez nie. Czasami odnosiłam wrażenie, że czytam wyzuty z wszelkiej emocji reportaż w którym autor nie zdradza się ze swoją oceną tego w jakim kierunku zmierza nasza cywilizacja,może dlatego iż uznał, że alternatywy i odwrotu od tego kierunku nie ma.

Mateusz Straszewski | 2017-07-12
Na półkach: Przeczytane, Legimi, E-book, 2017
Przeczytana: 12 lipca 2017

Trochę Franzena, trochę Shteyngarta. Ani bardzo złe ani bardzo dobre. Przeciętne i momentami zbyt naiwne.

Feronique | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ponieważ mam kilku fińskich przyjaciół, którzy są dla mnie pod wieloma względami kulturowo fascynujący - rzucam się na każdą fińską pozycję, którą uda mi się upolować. Ponieważ Finlandia Prize to bardzo prestiżowe wyróżnienie w Finlandii, więc książkę kupiłam bez namysłu.
Z uwagi na zboczenie zawodowe nie lubię czytać tłumaczeń, no ale w tym przypadku oczywiście było to nie do uniknięcia. Obawiam się, że przekład w przypadku tego tytułu mógł go znacznie zubożyć, gdyż lektura wcale nie wywarła na mnie takiego wrażenia, jakiego oczekiwałam.
Fabuła jest nieco futurystyczna i niezbyt odkrywcza, choć może z perspektywy tych kilku lat wstecz dość prorocza, gdyż uzależnienie od nowinek technologicznych i postępujący w związku z tym rozkład więzi rodzinnych i społecznych staje się problemem coraz bardziej wszechobecnym.
Poziom zagłębiania się w faktyczne detale techniczne czy naukowe w książce był, w moim odczuciu, pewnie zbyt duży dla czytelnika, którego takie rzeczy zupełnie nie...