Nie wiedzą, co czynią

Tłumaczenie: Sebastian Musielak
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
He eivät tiedä mitä tekevät

Zwycięzca prestiżowej Finlandia Prize! Ponad 100 000 sprzedanych egzemplarzy! Nagrodzona prestiżową Finlandia Prize powieść to fascynujące połączenie zaangażowanej krytyki społecznej z wciągającą, wielowątkową fabułą. Autor nie szczędzi gorzkich słów nikomu, kto na nie zasługuje: Europejczykom i Amerykanom, naukowcom i ekologom, wielkim koncernom i organizacjom pozarządowym, pogrążonemu w...

Zwycięzca prestiżowej Finlandia Prize!
Ponad 100 000 sprzedanych egzemplarzy!

Autor nie szczędzi gorzkich słów nikomu, kto na nie zasługuje: Europejczykom i Amerykanom, naukowcom i ekologom, wielkim koncernom i organizacjom pozarządowym, pogrążonemu w bezmyślnym konsumpcjonizmie społeczeństwu i idealistycznym działaczom społecznym. Wszyscy oni bowiem – mówi Valtonen – są tak przekonani o własnej wyższości, że od dawna nie wiedzą, co czynią.

Kiedy profesor Joe Chayefski zostaje zaatakowany w Baltimore przez obrońców praw zwierząt, nie od razu rozumie, o co chodzi. Dopiero telefon od jego byłej żony, uświadamia mu, że zdarzenie może mieć związek z Samuelem, porzuconym przez profesora wiele lat wcześniej synem. Wszystko wskazuje na to, że życie Samuela nie potoczyło się najlepiej… Teraz Joe, by chronić swoją żonę i dwie córki, musi zrobić wszystko, co w jego mocy. Naprawdę wszystko.

Wciągająca i trzymająca w napięciu historia o porzuceniu, zemście i o tym, że za każdy błąd trzeba kiedyś zapłacić.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Elżbieta | 2017-07-24
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 24 lipca 2017

Bardzo opornie szło mi czytanie tej książki. Myślę,że ambitny pomysł pisarza na opis wszelkiego zła naszej globalnej cywilizacji i wizji manipulowania mózgiem człowieka za pomocą urządzeń mobilnych,przerósł jego literackie umiejętności. Nie zaprzeczę,były fragmenty bardzo ciekawe,a nawet ekscytujące,ale w przewadze były jednak tak rozwlekłe,nużące i nic nie wnoszące do akcji, że z trudem przychodziło przebrniecie mi przez nie. Czasami odnosiłam wrażenie, że czytam wyzuty z wszelkiej emocji reportaż w którym autor nie zdradza się ze swoją oceną tego w jakim kierunku zmierza nasza cywilizacja,może dlatego iż uznał, że alternatywy i odwrotu od tego kierunku nie ma.

warszafka | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

No i wychodzi na to, że znów się będę czepiać powieści uznanej, docenionej, wyróżnionej nagrodą literacką – widać taki już mój parszywy los.
Zacznę od pozytywów. Jeżeli chodzi o temat to autor walnął z „grubej rury”. Porusza w książce niemal wszystkie problemy dotyczące współczesnej cywilizacji. Bolączki świata są tu wszelakie: bezmyślny, rozpasany konsumpcjonizm; wszechogarniająca reklama, w której sami ludzie świadomie, bądź nieświadomie stają się banerami reklamowymi i nosicielami logo firm; wpływ nowoczesnych technologii, a zwłaszcza internetu na nasze życie i zanik relacji międzyludzkich; badania na zwierzętach przeprowadzane przez wielkie koncerny farmaceutyczne i kosmetyczne; zanieczyszczanie środowiska; wpływ instytucji prywatnych na rządy państw; przekręty bankowców; malwersacje finansowe; nietolerancja dla „obcych” i wreszcie zanik dialogu pomiędzy stronami konfliktów. Odniosłam takie wrażenie, jakby autor naczytał się książek Naomi Klein, Noama Chomskiego, Zygmunta...

Tomasz | 2017-02-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 13 lutego 2017

Zaskakujące połączenie wielu wątków obrazujących współczesną rzeczywistość. Autor uwidocznił jak niebezpieczna jest globalizacja, bogacenie się elit i jak bardzo jesteśmy podatni na manipulację. Całość otoczona rozterkami psychologicznymi oraz problemami rodziny. Valtonen wiele pisze o specyfice Finów jako narodzie, co jest bardzo ciekawe z racji poznawania niuansów ludzkiego życia i charakterów. Wisienką na torcie jest świetne tłumaczenie powieści. Polecam!

| 2017-02-11
Przeczytana: 09 lutego 2017

Tytuł: O krok od katastrofy

Za każdym razem, kiedy wzrok zanurzam w wirtualnym strumieniu wiadomości, do którego odprowadzane są ścieki z każdego zakamarka Internetu, odczuwam ucisk w dołku. Wyraziłam bowiem aprobatę dla kilku organizacji broniących praw zwierząt wymownym gestem uniesionego kciuka. Codziennie dzięki zamieszczanym materiałom interwencyjnym dowiaduję się o przerażających zaniedbaniach i aktach sadyzmu, jakich dopuścił się człowiek względem zwierząt domowych, dzikich i hodowlanych. Wśród tych doniesień stosunkowo niewiele lub zgoła nic pisze się o sterylnych laboratoriach, w których zwierzęta poddawane są bolesnym eksperymentom dla szeroko pojmowanego dobra ludzkości. W opinii publicznej ta ofiara złożona na ołtarzu nauk medycznych i farmaceutycznych jest całkowicie usprawiedliwiona pod kątem etyki. Perspektywa antropocentryczna usprawiedliwia wszakże przedsięwzięte środki do postępu w biomedycynie. Każdy z nas, kto zaopatruje się w testowane na zwierzętach...

Fillo | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017

Mam mieszane uczucia. Książka ma bardzo dobre momenty, ogólnie czyta się ją dobrze, ale trudno pozbyć się uczucia, że autor sam nie bardzo wiedział, o czym chce napisać. Lata 90-te w Finlandii, rzeczywistość pracy uniwersyteckiej w Fin i w USA, eksperymenty na zwierzętach (naukowe i komercyjne), problemy małżeńskie i w końcu rozstanie, podejrzenia o zdradę, relacje rodzice-dzieci, zagrożenia związane z rzeczywistością wirtualną, zagrożenia czyhające na dzieci i młodzież ze strony koncernów farmaceutycznych... można tak wymieniać i wymieniać. Bardzo dużo się dzieje i przez to książka traci na sile i klarowności.

Kayunia | 2017-08-15
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Ze względu na styl, mnogosć wątków i... objętość, powieść mocno przypomina dokonania Franzena, którego, jak wiadomo, albo się lubi, albo nie cierpi. Ponieważ zaliczam się do pierwszej grupy, tym samym Jussi Valtonen również zasila grono autorów, na których książki zawsze będę czekać ;)
"Nie wiedzą co czynią" to powieść obyczajowa, która  jednocześnie porusza i wnikliwie traktuje mnóstwo spraw i problemów społecznych współczesnego świata, jak globlizacja czy bogacenie się elit. Czytałam zarzuty odnośnie drobiazgowości i wtórności, które akurat  mnie nie zmęczyły, a wręcz zmusiły do świeżego spojrzenia na pewne kwestie.
Autor rozprawia się z każdym po równo  - kytykuje więc luz Amerykanów, jednocześnie nie pochwalając "zamknięcia w sobie" Skandynawów.  Mocnym akcentem, dajacym na prawdę do myślenia, jest  pokazane zachowanie obrońców zwierząt, dla których idea bywa ważniejsza od życia ludzkiego... Pisarz "jedzie" po mediach, boleśnie naświetlając ich wpływ na naszą...

lotosu_kwiat | 2017-05-01
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

W trafny sposób autor ujmuje problemy dzisiejszego świata zdominowanego przez Internet, globalizację, nierówności społeczne i przemiany społeczno-kulturowe towarzyszące współczesności - niespotykane wcześniej na tak dużą skalę. Czy w dobie łatwego dostępu do wiedzy i środków wyrazu możemy oddzielić łatwo ziarno od plew? Czy specjalista jest jedynym guru w swojej dziedzinie, czy też wolność słowa obowiązuje na tyle by każde zdanie mogło choćby próbować się liczyć? A co z manipulacją konsumenckimi preferencjami prowadzoną za kasę i dla kasy? Na ile na nasze opinie mają wpływ media i kto za tym stoi? A nasz wizerunek w Internecie, czy sami aby pomału nie stajemy się reklamowym towarem? Na kanwie nieco banalnej fabuły poruszone zostały kwestie dziś w zasadzie przegadane, aczkolwiek po zajrzeniu w codziennie serwowaną nam papkę cywilizacji XXI wieku zawsze warto znaleźć chwilę na refleksje. Książka przypomina to o czym się zapomina, wyostrza to co przegadane, przyjęte za pewnik i...

Kornelia | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

Jak dla mnie przerost formy nad treścią, lektura jest wręcz męcząca, a autor zapomniał chociażby o porządnej kreacji postaci. Naprawdę zawiodła mnie ta książka, mimo, że poruszona tematyka sugerowała dość obiecujące dzieło.

Falbala | 2017-06-04

Nie potrafię jednoznacznie ocenić tej książki. Mnogość wątków i poruszanych problemow społecznych jest faktycznie imponująca. Jeśli miałabym jednym słowem ja opisać to zdecydowanie byłoby to PRZEJMUJĄCA. Wiśnią, na tym fińsko-amerykańskim torcie niezgody, jest iście amerykańskie zakończenie powieści.

Agata | 2017-04-04

Świetna powieść, trudno się oderwać, tym bardziej przed zaskakującym finałem. Konsumpcja tego postkapitalistycznego świata prowadzi do samozagłady. Jednak zanim to nastąpi, człowiek sam odda swoją własną wolę i intymność, w zamian za wygodę i przyjemność. Nasze bezpośrednie kontakty z innymi ludźmi nastręczają nam trudności, nie potrafimy ze sobą rozmawiać, słyszymy się, ale nie słuchamy. Za to w wirtualnej rzeczywistości pod pozornym plaszczem animowości czujemy się znakomicie. Przerażające, że nie zdajemy sobie sprawy, jak nasze dzieci karmimy obawami i lękami. Jak nasze frustracje wpływają na nasze relacje z członkami rodziny.