Here I Am

Wydawnictwo: Macmillan
angielski

A monumental new novel from the bestselling author of Everything Is Illuminated and Extremely Loud and Incredibly Close In the book of Genesis, when God calls out, “Abraham!” before ordering him to sacrifice his son, Isaac, Abraham responds, “Here I am.” Later, when Isaac calls out, “My father!” before asking him why there is no animal to slaughter, Abraham responds, “Here I am.” How do we...

How do we fulfill our conflicting duties as father, husband, and son; wife and mother; child and adult? Jew and American? How can we claim our own identities when our lives are linked so closely to others’? These are the questions at the heart of Jonathan Safran Foer’s first novel in eleven years—a work of extraordinary scope and heartbreaking intimacy.
Unfolding over four tumultuous weeks in present-day Washington, D.C., Here I Am is the story of a fracturing family in a moment of crisis. As Jacob and Julia Bloch and their three sons are forced to confront the distances between the lives they think they want and the lives they are living, a catastrophic earthquake sets in motion a quickly escalating conflict in the Middle East. At stake is the meaning of home—and the fundamental question of how much aliveness one can bear.
Showcasing the same high-energy inventiveness, hilarious irreverence, and emotional urgency that readers loved in his earlier work, Here I Am is Foer’s most searching, hard-hitting, and grandly entertaining novel yet. It not only confirms Foer’s stature as a dazzling literary talent but reveals a novelist who has fully come into his own as one of our most important writers.

źródło opisu: http://us.macmillan.com/books/9780374280024

źródło okładki: http://us.macmillan.com/books/9780374280024

Wojciech Gołębiewski | 2017-05-25
Przeczytana: 25 maja 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Polskojęzyczna Wikipedia podaje:

Jonathan Safran Foer (ur. w 1977), amerykański pisarz pochodzący z rodziny polskich Żydów z Bielska Podlaskiego, autor powieści "Everything is Illuminated" (2002) („Wszystko jest iluminacją”, polskie wydanie 2003), za którą otrzymał "Guardian" First Book Prize (można domniemywać, że opisuje w niej ojczyznę swoich dziadków - wschodnie rubieże dzisiejszej Polski), i "Extremely Loud and Incredibly Close" („Strasznie głośno, niesamowicie blisko”, polskie wydanie 2007)... ...W 2009 ukazało się "Zjadanie zwierząt" (Eating Animals), książka w krótkim czasie stała się bestsellerem..."

Uzupełniam na podstawie anglojęzycznej Wikipedii, że urodził się w Waszyngtonie, że jego starszy brat, Franklin, jest wydawcą "The New Republic", a młodszy, Joszua jest twórcą "Atlas Obscura" i autorem świetnej pracy pt "Moonwalking with Einstein. The Art and Science of Remembering Everything" (polskie wyd. pt ...

Monika | 2017-05-08

Studium cierpienia? Stadia rozkładu? Miłosna wiwisekcja? Zagłada intymna? Tak. W książce Foera jest to wszystko. Całe spektrum problemów małżeńskich. Wszystko to, co istniało i przestało istnieć pomiędzy Julią i Jacobem, głównymi bohaterami książki. Autor opisał relację dwojga ludzi z chirurgiczną precyzją i godną podziwu przenikliwością, zaczynając opowieść od słów zgoła zaskakujących:

"W początkach małżeństwa była taka noc w zajeździe w Pensylwanii. Zapalili z Jacobem dżointa – oboje palili pierwszy raz od college’u – leżeli nadzy w łóżku i przyrzekli sobie dzielić się wszystkim, wszystkim bez wyjątku, niezależnie od wstydu, dyskomfortu czy ewentualnego bólu. Zdawało się, że to najbardziej ambitna obietnica, jaką dwoje ludzi może sobie złożyć."

Czytelnik już wie, że szczęśliwego zakończenia nie będzie, bo takie przyrzeczenia wypowiadają albo ludzie szaleni, albo naiwni, ewentualnie zakochani. Szesnaście lat później, gdy życie codzienne stłamsiło ich życie wewnętrzne a...

Mac | 2017-05-20
Na półkach: Przeczytane, Książki
Przeczytana: 20 maja 2017

Gdy dowiedziałem się, że nowa książka Foera, jednego z moich ulubionych pisarzy, jest już w sprzedaży, nie myśląc wiele złożyłem zamówienie. Po dwóch świetnych, wręcz genialnych powieściach, do "Oto jestem" przysiadłem z wypiekami na twarzy. Po prawie 800 stronach wypieki te znikły.
Otóż mam problem z tą książką. Z jednej strony czuć rękę Foera i czyta się to zwyczajnie dobrze i szybko. Nie sposób jednak nie zauważyć chaotycznej narracji, która miejscami męczy. Sama historia jakoś specjalnie mnie nie zaangażowała, a niektóre problemy bohaterów wydawały mi się wydumane. Oczywiście może to wynikać z tego, że nie pochodzę z amerykańskiej żydowskiej rodziny, obce mi wszelkiego rodzaju tradycje (tak samo jak katolickie), nie jestem matką, nie jestem ojcem w średnim wieku, nie przeżywam kryzysu małżeńskiego. Czyli wielce prawdopodobnym jest, iż tematyka nie jest skierowana do mnie. Albo to wina postaci, z którymi nie potrafiłem się zżyć, a to co ciekawsze się marginalnie potraktowane....

Elwira | 2017-05-24
Przeczytana: 22 maja 2017

Oto jest. Na niektóre książki czeka się latami. Po "Wszystko jest iluminacją" i "Strasznie głośno, niesamowicie blisko" na nowe cudo Jonathana czekałam jedenaście lat. Bałam się. Ale oczywiście, że warto było!

I oto jest i zachwyca. Udowadnia, że żadna jego książka to nie przypadek, tylko zbieg talentu, ważnych zdarzeń i wraków ludzkich relacji.

Odarty z ideału porter żydowskiej rodziny w nowoczesnym świecie bez wiary, istota niemoty rodziców, którzy są ze sobą już wiele lat, ale zapomnieli jak przełamuje się lody, wraz z piekielnie ważnymi tematami pamięci i tożsamości "w świecie, w którym morze wyrzucało na brzeg ciała syryjskich dzieci", bo "brutalne obrazy były ostrymi przedmiotami, których używał przeciwko sobie-tak wiele było w nim tego, co musiał wydobyć z siebie, ale ten proces wymagał ran."

Książka niełatwa. Mierzy prawie 800 stron i tyle samo prawie waży. Rozważa ciężkie tematy, może wciąż krąży wokół tych samych, ale przecież niektóre tematy nigdy nie tracą na...

buhaha | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Chyba najlepiej tą ksiązkę określi cytat "oratorski kozak", "psychologiczna akupunktura" czy "zadurzenie autoanonimami". Historia rozpadu rodziny połączona nierozerwalnie z żydowskością i izraelskością pełna jest szalenie inteligentnych wielowarstwowych zdań. Można otworzyć na losowej stronie i rozkoszować się wymiarowością i znaczeniami słów.

Wojciech_Chmielarz | 2017-06-19

Najpierw miałem problem z tą książką, bo ma ona, moim zdaniem, lepsze recenzje niż na to zasługuje. Ale jak ochłonąłem, to stwierdziłem, że nawet mimo tego "Oto Jestem" to kawał solidnej, amerykańsko-żydowskiej prozy. Wnikliwe stadium pożycia małżeńskiego, opowieść o trzecim i czwartym pokoleniu po Zagładzie, samotności, miłości i rodzinie. Jeśli nie będzie się spodziewać arcydzieła, to dostaniecie książkę, która was zadowoli, a miejscami zachwyci

pio6713 | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017
Kartuzka | 2017-06-15
tulila | 2017-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2017
moniskape | 2017-06-01
Literacki Horoskop LC – Książkowe Bliźnięta

Maj w pełnej krasie, nadszedł czas dla Bliźniąt. Planetą Bliźniąt jest Merkury, pozytywnym kolorem – żółty, a szczęśliwym dniem – środa. Jakimi Bliźnięta są pisarzami, a jakimi czytelnikami? Odpowiedzi poszukamy w księgach. Czy odkryjemy prawdę, czy tylko jej cień? Sprawdźcie!

Nowy numer magazynu „Książki. Magazyn do czytania”

To naprawdę książkowy tydzień: nie dość, że już w czwartek rozpoczynają się Warszawskie Targi Książki, a od poniedziałku trwa festiwal literacki Apostrof, to na dodatek premierę ma nowe wydanie magazynu „Książki. Magazyn do czytania”. Czego możemy się po nim spodziewać? Całkiem sporo!