Wszystko jest iluminacją

2003-01-01
Data 1. wydania:
2002-01-01
Michał Kłobukowski
literatura amerykańska podróż poszukiwanie własnej tożsamości rodzina Ukraina wspomnienia

Oficjalne recenzje i

Kiedyś, teraz, jutro

Link do recenzji

719 1 155

Genialna tragikomedia!

Nie wiem, co kocham bardziej, oryginał, polski przekład czy ekranizację. Przy wszystkich trzech na przemian wybucham śmiechem i ściska mi się gardło ze wzruszenia.
Mistrzowskie tłumaczenie pana Michała Kłobukowskiego rozśmiesza do łez.

A w filmie postać Alexa gra Eugene Hütz z zespołu Gogol Bordello. Czy może być lepiej? Chyba nie. Wspa-nia-łość!

Dobre, naprawdę dobre, ale dawno nie czytałam niczego tak gorzkiego. Po przekomicznym początku można się nieźle zaskoczyć.

Polecam przeczytać w oryginale - rozszyfrowywanie pierwszych listów Saszy, pisanych dziwnym "ukraińskim" angielskim było dla mnie świetną zabawą xD Nie wiem, jak poradził sobie z tym polski tłumacz.

Jeżeli jesteś – podobnie jak ja - wyznawcą tezy, że warta naszego zainteresowania, zachodu, cierpienia, tego, by o niej myśleć, by co rano podnosić się z łóżka jest tylko miłość, polecam twórczość Foera.

Jonathan Safran Foer (ur. 1977) zdaje się popierać tę tezę.

Analizując jego powieści: wydane w 2002 roku, kiedy Foer miał zaledwie 25 lat (!) „Wszystko jest iluminacją”,...

Wyjątkowa książka, ale bardziej w dziwnym sensie niż pozytywnym. Narracja z perspektywy Saszy tworzyła najciekawsze fragmenty książki, choć na dłuższą metę męczyła przez niespotykany język. Swoją drogą, jestem ciekaw, jak brzmiało to w oryginale i jak dobrze poradził sobie z tym tłumacz. Odskocznią od dziwnego języka Saszy mogły być historie Trachimbrodu,...

Nie wiem co mądrego mogłabym napisać po lekturze. Fabuła prowadzona w trzech różnych liniach czasowych mająca jednak wspólny mianownik - bohaterów i ich przodków. Okraszona barwnymi postaciami i świetnie napisana.
Zdecydowanie, nie dla każdego jednak niezmiernie polecam.

Z oczami jak spodki sięgnęłam po książkę „Wszystko jest iluminacją”, ponieważ lata temu zakochałam się w ekranizacji tej powieści! Niestety, na tej drugiej bawiłam się znacznie lepiej.

Jest to pozycja specyficzna (oryginał, jak i adaptacja), z definicji oznacza to, że nie trafi do każdego. I tak to pozostawmy. Niemniej jednak, czapki z głów dla debiutanta, autora Jonathana...

Nadal brakuje mi słów do opisania tej książki i tego, co czuję po jej przeczytaniu. Z pewnością żadna książka nie miała jeszcze na mnie tak dużego emocjonalnego wpływu

Nie nie i jeszcze raz nie.

Powieść Foera dosłownie pochłonęłam. Dawno żadna książka nie wciągnęła mnie tak , żeby przeczytać całą w 2 dni .
Wszystko jest iluminacją to pozycja bardzo specyficzna. Na pewno nie wszystkim przypadnie do gustu. Z jednej strony mamy fascynująca opowieść o burzliwych losach przodków głównego bohatera, pisanych w stylu, który przypominał mi Sto lat samotności. Z drugiej...

Mogłabym chyba napisać mały esej o swoich zmaganiach z książką Foera. A dlatego, że czytanie książek tego Autora to dla mnie istna droga przez mękę. Osobiście cenię sobie bardziej treść nad formę, tutaj zaś mamy klasyczny przerost formy nad treścią. Albo inaczej – sama historia jest przednia, trzeba ją tylko wyłuskać z całości. A Foer zrobił wszystko, żeby to czytelnikowi...

2 339
    1 146