Wszystko jest iluminacją

- Tytuł oryginału:
- Everything Is Illuminated
- Data wydania:
- 2017-04-26
- Data 1. wyd. pol.:
- 2003-01-01
- Data 1. wydania:
- 2002-01-01
- Liczba stron:
- 384
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328044173
- Tłumacz:
- Michał Kłobukowski
- Wydawnictwo:
- W.A.B.
- Tagi:
- literatura amerykańska podróż poszukiwanie własnej tożsamości rodzina Ukraina wspomnienia
- Tytuł oryginału:
- Everything Is Illuminated
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2017-04-26
- Liczba stron:
- 384
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328044173
- Tłumacz:
- Michał Kłobukowski
- Tagi:
- literatura amerykańska podróż poszukiwanie własnej tożsamości rodzina Ukraina wspomnienia
Nowe wydanie głośnej powieści!
Młody Amerykanin przybywa na Ukrainę, ściskając w ręku podartą fotografię. Szuka kobiety, która przed pięćdziesięciu laty uratowała jego dziadka przed nazistami. W poszukiwaniach towarzyszy mu grupa wyjątkowych ekscentryków.
Jeden z najgłośniejszych debiutów współczesnej literatury amerykańskiej. Nagrodzona National Jewish Book i Guardian First Book Award powieść to błyskotliwe połączenie komizmu i głębokiej refleksji, które spotkało się z uznaniem krytyków i czytelników na całym świecie.
Na podstawie powieści nakręcono film z Elijahem Woodem w roli głównej.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Kiedyś, teraz, jutro
Jak to jest z tymi korzeniami? Każdy skądś się wywodzi. Czy zdaje sobie z tego sprawę czy nie, ma w sobie bagaż przeszłości ichnich pokoleń. Jednak czy ma to na nas wpływ, czy koleje ubiegłych losów w jakikolwiek sposób definiują nasze obecne dokonania? To pytanie z gatunku tych bardziej nurtujących, a co za tym idzie równie skomplikowanych. Jonathan Safran Foer postanowił się z nim zmierzyć na swój, jedyny w swoim rodzaju sposób.
Sasza, dziadek, Jonathan, przeszłość i Ukraina – tak można w skrócie określić bohaterów tej opowieści, którą poznajemy w niecodziennym wymiarze czasowym. Przeszłość to wydarzenia na terenie współczesnej Ukrainy począwszy od schyłku XVIII wieku do drugiej wojny światowej. Teraźniejszość zaś poznajemy dzięki wyprawie Jonathana poszukującego kobiety, która ocaliła jego dziadka. W osiągnięciu tego celu pomaga mu niezmordowany duet dziadek i Sasza. I pies Sammy Davis Junior, Junior rzecz jasna. Przyszłość zaś definiuje korespondencja listowa między Saszą a Jonathanem, która dotyczy między innymi wspomnianych na początku wydarzeń na ukraińskiej ziemi.
Brzmi to wszystko dość przytłaczająco i zawile. Dajmy sobie chwilę na złapanie oddechu i powiedzmy, że nie należy się zniechęcać. Te trzy, wydawałoby się zbyt wymyślne i odległe od siebie ścieżki, wcale nie należą do wydumanych. Choć z początku może się wydawać, że mamy do czynienia z przerostem koncepcji nad realizacją, to im bardziej zagłębimy się w lekturę, tym bardziej docenimy koronkową robotę autora, który wszystkie rozrzucone nici splata w jednolity fabularny warkocz.
Oryginalnej i nieposkromionej w swej istocie formie idzie w sukurs nastrój całej historii. To zadziwiające połączenie dramatu z komedią, choć może bardziej trafnie należałoby je nazwać spowinowaceniem melancholii z groteską. Przechodzenie z absurdalnej w swej istocie powieści drogi, do naznaczonej smutkiem i poszukiwaniem pocztówki z przeszłości nie wypada w żadnym razie niezręcznie. Nie czyni tego również symboliczna psychoanaliza jakiej możemy doszukać się w przeplatających te rzeczywistości listach.
Kwestia pamięci i własnej tożsamości stopniowo wybrzmiewa z każdą przyswojoną relacją. Szczególnie ujmuje zawarty w niej rozkład rodzinnych więzi na czynniki pierwsze. Niestandardowy, szorstki, początkowo jak wyjęty z kliszy przerysowania, z czasem nabiera realnych uwarunkowań. Nie wiadomo kiedy uzmysławiamy sobie, że dorastamy i mierzymy się z lękami podobnie jak bohaterowie tej niezwykłej opowieści.
Jonathan Safran Foer pokazał, że ma w sobie niezliczone pokłady wrażliwości. Otwarty umysł budujący karkołomne na pierwszy rzut oka konstrukcje, które okazują się stać na przemyślanych fundamentach. Wszystko jest iluminacją to w jego wykonaniu niezwykła opowieść inicjacyjna, w której trauma, dojrzałość i akceptacja wybrzmiewają w dramatyczno-humorystycznym sosie. Przede wszystkim zaś dysputa o pamięci, którą każdy z nas odczyta na swój, jedyny w swoim rodzaju sposób.
Patryk Rzemyszkiewicz
Popieram [ 7 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
To chyba jest miłość - myślała - prawda? Kiedy zauważa się czyjąś nieobecność i nienawidzi się jej jak niczego na świecie? Bardziej nawet ni...
RozwińPotrzebowałam nie tyle uczucia pełni, ile pragnęłam nie czuć już, że jestem pusta.
nasza miłość byłą chorobą, a zarazem jedynym na nią lekarstwem..
Artykuły

Opinie [103]
Dobra powieść dotycząca poszukiwania wiedzy o swoich korzeniach. Iluminacja w psychologii jest terminem oznaczającym efekt gwałtownego poznania. Tak samo Jonathan, główny bohater Wszystko jest iluminacją, na zasadzie iluminacji dokopuje się do nieznanych faktów o swoich przodkach. A te, jak w każdej rodzinie pewnie, okazują się być zaskakujące...
więcejKsiążka mądra, ale bardzo...
„Wszystko jest iluminacją” Jonathan Safran Foer. W filozofii iluminacja to poznanie prawd wiecznych, w psychologii to olśnienie i uświadomienie sobie czegoś - czyli „efekt aha!”. W bibliotekarstwie to lluminare czyli z łacińskiego rozjaśniać, ozdabiać. Takim określeniem nazywano zdobnictwo inkunabułów. A w życiu? A w socjologii? A w tu i teraz? Co znaczy? I pytanie czy...
więcejPokłony dla tłumacza. Doskonała tragikomedia
Pokaż mimo toFilm ogromnie mi się podobał, więc wysłuchałem też audiobooka. Trudno mi dokonać jednoznacznej oceny, bo to jakby dwie różne książki w jednej. Zachwyciłem się postacią Alexa i jego sposobem mówienia (kłaniam się w pas tłumaczowi). Ta część opowieści była snuta genialnie. Wyczekiwałem tych rozdziałów. Pomiędzy nimi była opowieść o małej społeczności żydowskiej. Świat już...
więcejWyjątkowo trudna w odbiorze książka. Przez kilkadziesiąt stron ciężko oderwać się od poruszającej historii, po czym dostajemy męczący, "przyprawiający migreną" rozdział jakby przepisany z kapryśnego internetowego translatora (to absolutnie nie jest zarzut, wręcz przeciwnie - pokłony za tytaniczną pracę dla polskiego tłumacza).
więcejJeśli mierzyć jakość literatury tym, czy...
Lektura jest zarazem dobra, ale także bardzo trudna. Z początku książka wydaje się zwykłą historią. Młody Amerykanin Jonathan wyrusza na Ukrainę, aby odnaleźć Augustine, która uratowała jego dziadka przed Nazistami. W podróży po Ukrainie towarzyszy mu Aleksander(tłumacz), jego niewidomy dziadek oraz pies Sammy Davies Junior Junior. Książka ukazuje obraz biednej Ukrainy lat...
więcejJestem pod naprawdę dużym wrażeniem książki Foera. Świetny, dojrzały (!) warsztat literacki, oryginalna konstrukcja, wspaniała, naprzemienna narracja. Ciekawe są też sama fabuła i tematyka.
więcejRzadko spotyka się tak dobrze napisaną powieść. Z tych "nowszych", zachodnich, "Wszystko jest iluminacją" przypomina mi doskonałe "Życie Pi" Yanna Martela. Obaj autorzy używają bardzo...
Książka niezwykła,kontrowersyjna,wyrazista,budząca skrajne emocje:od zachwytów po obrzydzenie;właśnie taką jest ta i taką powinna być każda książka , którą czytamy.Powinniśmy unikać książek tych znajdujących się pomiędzy: zachwytem a obrzydzeniem,czyli książek przeciętnych,które najszybciej opuszczają zakamarki naszej pamięci,bo i dlaczegóż miały by tam pozostawać,skoro są...
więcej1. Tematyka poruszająca, historia przejmująca i bardzo ważna.
więcej2. Forma trudna - nie do końca zrozumiały zabieg językowy autora - początkowo ciekawy i zabawny (co jest ciekawym kontrastem dla przejmującej tematyki), ale z czasem męczący i mało zrozumiały.
3. Książka o tym, że w sytuacji zagrożenia nikt nie wie co zrobi, że przyjaźnie, więzy rodzinne, społeczności sprawdza...
7.6
Pokaż mimo to