Pióropusz

Seria: Proza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04421-6

Znakomita powieść autora cenionego za twórcze łączenie prozy „nurtu chłopskiego” z tradycją gombrowiczowską. Historia dotyczy powojennego dzieciństwa zadziornego bohatera pochodzącego z rodziny wiejskich „biedniaków” i złodziei. Niepiśmienny ojciec za eksces z nauczycielem oraz kradzież i zniszczenie tablicy szkolnej zostaje – jako wróg ludu – zamknięty do stalinowskiego więzienia. Chłopiec i...

Historia dotyczy powojennego dzieciństwa zadziornego bohatera pochodzącego z rodziny wiejskich „biedniaków” i złodziei. Niepiśmienny ojciec za eksces z nauczycielem oraz kradzież i zniszczenie tablicy szkolnej zostaje – jako wróg ludu – zamknięty do stalinowskiego więzienia. Chłopiec i jego matka dochodzą sprawiedliwości. Paradoksalnie, konieczność pisania podań w tej sprawie rodzi w bohaterze kult słowa pisanego. Symboliczny dar od ojca – kradzione pióro ze złotą stalówką – przesądza o jego dalszych losach.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1649

Podróż do źródeł języka. Impresja po-Nike

Jak funkcjonuje dziś polska wieś w naszej świadomości kulturowej? Bo ważny jest to motyw w naszej literaturze niewątpliwie od zawsze. Widać to, jeśli rzut okiem wykonać na wskroś naszej tradycji literackiej - od Reja i Kochanowskiego, od Biernata z Lublina, Szymonowica, ale też, ze względu na tego Filona i tę Laurę pod Jaworem, Soplicowo – „centrum polszczyzny”, przez Norwida „Polskę Kołodziejów” i Wyspiańskiego „chłop potęgą jest i basta”, przez Orzeszkową, Konopnicką, naszego literackiego noblistę i jego „chłopski epos”, przez nawłociańskie włości Wielosławskich, aż po nurt chłopski w literaturze powojennej, którego reprezentantami byli Harasymowicz, Nowak, Kawalec, Hołuj. Dziś tematyka owa jest także bogato reprezentowana przez takich tuzów naszej literatury jak Redliński czy Myśliwski. I do tego nagroda „Nike 2011” dla Mariana Pilota – wydaje się, że trudno nie docenić znaczenia kultu czarnoleskiej lipy w polskiej kulturze.

A przecież Polska wieś dziś tak często pokazywana jest z pijaną mordą, z disco-polowym młóceniem, które wcale nie przypomina młócenia zboża, ze słabą młodzią, która jeszcze została nie wiadomo po co, bo reszta już pojechała za chlebem do Londynu, do Rotterdamu i jak czasem wraca, raz do roku, do rodziny, to stawia napitki. „Arizona” i „Czar PGR-u” płyną wartkim strumieniem pod sklepem. Sam zwiedzam nieraz okoliczne festyny i przyglądam się ludziom, bawiącym się przy łup-cup, pseudo-folklorystycznych rytmach i zadaję sobie pytanie o tę polską tradycję „złotopszczołą” z „domem modrzewiowym wiejskim”, która według słów Norwida brzmiała z muzyki Chopina. A nad głową mi Bayer Full bucha.

„Piórpusz” to kolekcja, zbiór połamanych piór, które wiejski dzieciak z mozołem eksploatował, pobierając szkolne nauki. Te kleksy paskudne – tak zwane „żydy”, błędy dziwne, takie co pokazują przepaść między mową, a pismem, że są to dwa różne języki - naturalny i wyuczony - to świat powieści Mariana Pilota, traktującej o świecie naturalnego języka, języka poza kontrolą. Dziś mówimy o wtórnym analfabetyzmie jako problemie społecznym, sprowadzamy język tylko do prostej komunikacji, wspieranej przez obraz i zapominamy, że jeszcze nie tak dawno istniała mnogość języków, że każda wieś miała swą własną odmianę polszczyzny, a co za tym idzie swój odrębny charakter.

Powieść Mariana Pilota przywołuje wiele kontekstów kulturowych i literackich. Kontekst ojca – dzisiaj to puste miejsce, ojciec nieobecny, pozbawiony swojej pozycji w świecie, niechętny, by podjąć się swojej roli. Najbardziej kojarzy mi się postać ojca z bohaterem „Sklepów cynamonowych” . Z kolei kontekst wsi – jest to obraz wsi powojennej - prymitywnej, pozbawionej edukacji, zamkniętej społeczności - znanej nam choćby z „Konopielki”, „Kamienia na kamieniu” czy „Tańczącego jastrzębia” Kawalca. Następny istotny trop to świat dziecka, świat dziwny, tajemniczy, nieopisany, taki, który jest jedynie próbą języka – tu widzimy charakterystyczną dla takiego opisu hiperbolizację czy wręcz monstrualizację rzeczywistości, widoczną na przykład w „Malowanym ptaku” Kosińskiego. I jest jeszcze próba ocalenia języka – języka sprzed epoki telewizji, sprzed epoki szkoły powszechnej, a nawet sprzed epoki pisma; próba okiełznania samoistnego żywiołu, która czyni z prozy Mariana Pilota poemat.

„Pióropusz” oscyluje między tymi wszystkimi możliwościami literatury, ale nie idzie do końca w żadną ze stron i dzięki temu nie zatraca swej integralności. Jakie jest zatem literackie miejsce „Pióropusza”? Jest to opowieść o dzieciństwie, rozliczenie ze światem, ale przede wszystkim próba ocalenia języka – języka naturalnego, języka nieopisanego, rzec można językowego żywiołu, z którego jako coś wtórnego wyłania się opowieść. Na tym polega jednostkowość, oryginalny byt tej, mimo wszystko, powieści, że wdziera się ona pod podszewkę procesów językowych i opisuje świat, który umarł. W tym sensie jest „Pióropusz” literacką etnografią, która pozwala przeżyć językowi przodków. W ten sposób literatura nie jest opisem świata, ale opisem języka, który ten świat przedstawia. Tutaj nie chodzi do końca o sensy, o przesłanie, o refleksję egzystencjalną, ale o wejście w strukturę tworzenia aktu mowy. To, co najlepiej udało się Marianowi Pilotowi, to stworzenie przekonującej kreacji narratora, wejście w potencję opisania świata przez małego chłopca, który z tymże językiem się zmaga, próbuje go zorganizować, by opisać niepojętą rzeczywistość i dzięki temu zaangażowaniu sam staje się władcą piór – pisarzem.

Nie możemy podejść do tej książki jak do klasycznej narracji, bo ominie nas to najważniejsze. Spróbujmy potraktować „Pióropusz” jak poemat prozą, wsłuchajmy się w dźwięki, w szum potocznej mowy, dajmy uwieść się melodii i odkrywajmy ojczyznę zaklętą w języku – dopiero z tej tkaniny, na którą spojrzymy z dystansu, zaczną wylegać magiczne obrazy utkane z przędzy słowa. Dla mnie uhonorowanie „Pióropusza” nagrodą „Nike” jest wielką radością, bo to nie tylko docenienie książki, ale także wybór określonego sposobu myślenia o literaturze – rozumienie literatury jako pamięci języka. Pamiętam oburzenie wielu, gdy nagrodę za utwór „Paw królowej” otrzymała Dorota Masłowska, jakby nie chciano dostrzec, jak autorka zwycięsko zmierzyła się z żywiołem mowy potocznej i nadała mu poetycki wymiar. I to nie jest tak, że wygrały pretensjonalne wywody. Wygrał język, a dla mnie język to najgłębszy sens literatury. Nie opowieścią, intrygą, przesłaniem stoi dzieło literackie – wszystko to są rzeczy drugorzędne wobec „sztuki słowa”.

Sławomir Domański

Łokieć_Pana_D | 2016-06-08

Ojciec i syn. Cwaniak i dureń. Obaj złodzieje małego kalibru. Stary siedzi, bo połamał szkolną tablicę. Młody albo bije albo ucieka na drzewo. Takie jego z ludźmi relacje. We wsi brak innych normalnych. Wszyscy skretynieli.
Niech będzie, że jest oryginalnie. Że język wyobracany, na lewo wywleczony. Że ujęcie niebanalne. Jest jednak wstrętnie. Mentalna gnojówka. A ja takiej nie lubię. Bohaterów ze spłaszczonymi uczuciami, którymi kierują instynkty. Ograniczonych i ciasnych. Nie wszystko można głęboką komuną objaśnić. I sobie tłumaczę: Aurland kochany, to taka symbolika. A może stylistyka. Przerysowania jak u Gombrowicza. I nic. Dalej mi się nie podoba. Cóż - takie osobiste spaczenie, że irytuje mnie głupota. Także chłopska. Nawet gdy jest w kolorycie.

Bosy_Antek | 2011-10-25

W nocy wpadłem na ciekawą metaforę - czytanie książek przypomina bliskie spotkania z wodą. W tekstach płaskich i miernych ledwie możemy zamoczyć stopy. Woda jest brejowata i letnia. Nieco lepsze książki - wody po kolana. Po pas to już całkiem do rzeczy literatura i wystarczy się nieco "obniżyć", by poczuć "pełną" satysfakcję obcowania z solidną literaturą popularną.

Czujecie? Książki wielkie to już głęboka woda, tu trzeba umieć pływać, tu nie ma dna, które możemy wymacać wielkim paluchem u stopy. Tu jest w czym się unosić...

A laureat Nike 2011?

Gorsza sprawa...

...zachęciły mnie recenzje (oczywiście teraz widzę ich podejrzaną ogólnikowość i zachowawczość), klimaty prowincjonalne, powinowactwo z Gombrowiczem...

Otwieram, czytam i pierwsze sto stron (1/3 książki) męczyłem się niemiłosiernie. Czytanie "Pióropusza" to pływanie w głębokiej, ale mętnej i zalewającej twarz wodzie.

Autor podtapia czytelników mieszaniną gwary, neologizmów, wyliczeń. Usidla nas poplątaną składnią,...

książek: 1986
Wojciech Gołębiewski | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Marian Pilot (ur. 1936), dziennikarz, "Pióropusz" napisał w 2010; w 2011 dostał za niego "Nike"; niedobrze, bo jestem zrażony do laureatów tej nagrody; a nic jego wcześniej nie czytałem.
Zacząłem czytać, cholernie ciężko szło, to sięgnąłem do recenzji. Najdokładniej wytłumaczył mnie zalety tej oryginalnej prozy Dariusz Nowacki, którym się często wspieram. Adres:

Niestety, tym razem tyle mądrości Nowacki napisał, że ja, prosty inżynier, niewiele zrozumiałem. Bo dyrdymały o ważności słowa mnie śmieszą, bo słyszałem kiedyś o Logosie od Sokratesa, a potem ks. J. Tischner przedstawił mnie je, tzn Logos, jako jedynego ukochanego Syna Bożego inkorporowanego (wcielonego) w Jezusa (A Słowo Ciałem się stało). Tak więc tytuł recenzji Nowackiego „Słowa mają siłę” odkrywczy nie jest.
Wychwalany obecnie, po wręczeniu ...

vandenesse | 2012-01-08
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 08 stycznia 2012

Nie będę ukrywać, że czytało się bardzo trudno. Trudno też docenić kunszt języka i wartości jakie wnosi. Momentami było ciężko ale momentami było także bardzo zabawnie. Ja przynajmniej ubawiłam się przy tej książce (oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Znalazłam tu zupełnie inną realność - momentami trochę oderwaną od rzeczywistości... ciężko mi to wyjaśnić.
Podobała mi się ale uważam też, że jeżeli nagrody i wyróżnienia mają być jakimkolwiek wyznacznikiem dla ludzi - po jakie książki warto sięgnąć - to gratuluję... Czytelnictwo w Polsce raczej nie wzbije się na wyżyny...

lapsus | 2011-11-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Pióropusz

Herbi | 2013-10-31
Przeczytana: styczeń 2012

Nie jest to książka łatwa. Ale jak ktoś chce łatwej książki, to naprawdę nie ma problemu ze znalezieniem takowej.

Ja natomiast lubię czasem się pomęczyć, popotykać z językiem i potknąć się o język, bo czasem tylko potykając się jesteśmy zmuszeni coś zauważyć, na co wcześniej uwagi jakoś nie zwróciliśmy, bo nasze nogi do tej pory tę niedostrzegalną przeszkodę omijały.

A Pilot rzeźbi w języku aż miło, a czasem aż się język plącze i słychać płacz i zgrzytanie zębów. Przy tym opowiada ciekawą historię wiejskiego chłopca i tego, jak rodził się w nim pisarz.

Dla szukających językowych inspiracji lektura obowiązkowa. Dla miłośników prostych i prosto opowiedzianych historii - flaki z olejem. Sam osobiście uwielbiam.

Trudno wytrzymać ten język w takiej ilości, a młodsi czytelnicy chyba ze słownikami muszą to czytać, bo tylko z jednym, etymologicznym się raczej nie da. Cała ta naturszczykowatość mocno naciągana i fałszywą nutą mi dźwięczy, a literacka wartość, to chyba tylko taka, że w jednej książce zebrał autor sporą ilość słów, których już dzisiaj nawet co zacniejsze matki i ojcowie nie pamiętają, a na pewno nie ci (wy)chowani w mieście. Literaci, poloniści, językoznawcy itp. humaniści, maja tu orne pole językowe do uprawiania sztuk swoich.
Ale żeby nie było - to nie jest zła książka, to jest wymagająca lektura, na pewno dla cierpliwych.

gorzka | 2015-05-19
Przeczytana: maj 2015

Książka Mariana Pilota z pewnością jest czytelniczym wyzwaniem. Warstwa językowa, o której tyle już napisano, nie należy do najłatwiejszych, choć trzeba dodać, iż nie ma powodów żeby demonizować gwarę narratora, gdyż po pierwszych stronach można do niej przywyknąć i dalej czytanie „idzie jak z płatka”:).
Książka wywarła na mnie duże wrażenie, a właściwie jej główny bohater. Po lekturze pozostał mi wewnętrzny niepokój: w większości książek czytelniczym oczekiwaniom staje się zadość i fabuła zmierza do pewnej równowagi, tzn.: dobro na końcu zwycięża, złe losy się odmieniają jak nie w jednym, to chociaż w kolejnym pokoleniu itd. a w powieści M. Pilota nie ma o tym mowy.
Życie narratora to niekończące się pasmo udręki i cierpień, dźwiga je niczym krzyż. Kiedy staje się dorosły mamy nadzieję na pozytywną odmianę, liczymy, że bohater zostanie wewnętrznie uszlachetniony po tylu krzywdach, a przynajmniej sam nie będzie zadawał bólu innym. Jak się okazuje, nie dzieje się lepiej. Po...

GrzesiekLepianka | 2012-03-06

kolejna ksiazka niedoczytana. wypalilem sie w trakcie - okolo polowy. przestalo mnie to interesowac. nie rozpoznalem w tym zadnej historii. spod pieknych zdan i jezyka (to najwieksza zaleta ksiazki), ktory probuje uchronic siebie samego, zieje, jak dla mnie, pustka. bo po co czytac cos, o czym musze przeczytac notke, aby cos z tego w ogole zrozumiec? nie wiem czy kiedykolwiek do tego wroce...

nellanna | 2012-03-18
Na półkach: Przeczytane, Czytam polskie
Przeczytana: 18 marca 2012

Byłam ciekawa tegorocznego "nikeisty", o którym wcześniej jakimś cudem udało mi się nie mieć pojęcia. Jak jest wiele superlatyw a mało wyrazista treść, to zawsze nastawiam się negatywnie. Wielokrotnie przekonałam się, że krytycy sobie a czytelnicy sobie i nie mam tu na myśli armii snobów i snobek, którzy ochoczo wyruszają na łów zaraz po ogłoszeniu wyników. Obserwuje to pospolite ruszenie także w bibliotekach, kiedy to panie emerytki, czytające dotąd Danielle Steel chcą koniecznie poznać Masłowską...Niczego nie wartościuję, broń mnie Panie Boże, chcę tylko tym przykładem pokazać, że jednak gust nie podlega dyskusji a nasi rodzimi czytelnicy często i gęsto sięgają po książki, bo o nich się mówi i oni słyszeli. Czasem bezpiecznie jest zapoznać się głębiej z nieznanym dotąd autorem, aby uniknąć rozczarowania lub robienia na silę dobrej miny, po fakcie.
Marian Pilot jest moim krajanem poniekąd, wywodzi się z Wielkopolski i chętnie posługuje tamtejszą gwarą. Jako rodowita poznanianka...