Przeobrażenie

2005-01-01
2005-01-01
Anna Studniarek-Więch
powieść fantasy

Nie wiem co się odjaniepawla w mojej głowie ostatnio. To już trzecia czy czwarta książka której nie mogę. Niektóre rzucam po paru stronach, inne, jak właśnie Przeobrażenie mam w 2/3 przeczytane i niby cóż prostszego niż usiąść, doczytać, ocenić i zacząć coś innego? A ja nie mogę. I książki dobieram tak że powinny do cholery mi się podobać. To taki mój krzyk o uwagę, jeśli też tak masz to się odezwij, może razem odkryjemy dlaczego tak się dzieje.
A samo Przeobrażenie jest dobre. Czytałam z przyjemnością ale nie wiem jak się kończy :D

Mroczna fantasy. Będąc w skórze niewolnika widzimy paskudny świat złych ludzi i demonów, a do tego Berg kreśli ciekawą symbiozę pan - niewolnik. Nieźle wykreowany świat ( wzorzec arabski),intrygi, ostre postacie, a wszystko przelane na papier niezłym stylem pisarskim, powoduje, że mamy w ręce kawał bardzo dobrej fantasy.

Może być, ale irytuje mnie trochę jak to możliwe że niewolnik tak ceni swojego złego pana. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam ale wygląda to trochę jak wątek homoseksualny.

Carol Berg (ur.1948) - amerykańska pisarka. (Wikipedia):
„…….Carol Berg is the author of several fantasy novels, including the books from the Rai-Kirah series, Song of the Beast, the books from The Bridge of D'Arnath series, and the Lighthouse novels. In January 2010, she introduced a new series with the release of The Spirit Lens: A Novel of the Collegia Magica.
Berg holds a degree in mathematics from Rice University, and a degree in computer science from the University of Colorado. Before writing full-time, she designed software. She lives in Colorado, and is the mother of three boys…”
Debiutowała w 2000 roku „Przeobrażeniem”, a potem doszły dwa tomy, razem tworząc serię Rai-Kirah.
Pierwsza sprawa to oryginalność nazw i imion, bo „normalne” imiona maja tylko przywódcy Imperium Zła, oczywiście!! o brzmieniu rosyjskim: Ivan, Dmitri i Aleksander. Imperium zniewala wszystkich sąsiadów, a nieposłuszne narody „likwiduje” („aluzju poniał” - Aleksander jest m.in. palatynem anagramowego AZHAKSTANU) Aleksander bitnym i okrutnym jest, jak i analfabetą (hmmm, „kacap”). Czytam te amerykańskie dyrdymały, mylę pokrętne nazwy i powoli dojrzewa myśl, że dobrnę do s.100 z 325 pdf. Nie wiem, o co chodzi, lecz podziwiam oryginalność języka autorki (s.71):
„– Lys na Llyr. – Tienoch havedd, Llyr. Nepharo wydd – odpowiedziałem. – Śpij spokojnie..”
Fajne, nie? W dodatku nasz bohater - niewolnik, który był Strażnikiem, czuje przymus (s.82):
„..kształcić tych, którzy nosili Fedanach..”.
To bardzo poważna sprawa. lecz zaciekawienie moje wzrosło, bo pojawiła się „kobitka”, która natychmiast rozwiązała język naszemu milczącemu niewolnikowi, imieniem Seyonne. Trup sieje się gęsto, a analfabetyzm - szeroko. No i czary-mary i zaklęcia są. Autorka uprzedza moje pytanie dlaczego Seyonne, znający czary-mary, daje się torturować i zniewalać od 16 lat. Bo moc utracił, ale pomagać (kolaboracja??) wybiórczo Aleksandrowi może…
Tymczasem minąłem stronę 100 i postanowiłem czytać dalej, by dowiedzieć się w co autorka zmieni księcia Aleksandra; no i zmieniła w jakąś smokowatą bestię - shangara, którego Seyonne wypędził, a patrząc w oczy Aleksandra, ujrzał, że (s.126):
„..W głębinach jego duszy płonął Fedanach….
Aby efektownie zakończyć lekturę i znajomość z autorką, zajrzałem na następną stronę (s.127):
„…Powróciliśmy do szopy ogrodnika, choć Aleksander przysięgał, że ma dosyć taplania się w błocku….”
Brawo, Aleksandrze! A ja mam „dosyć taplania się” w takich nieporadnych dyrdymałach. Estetyki mojej specjalnie ta lektura nie ubodła, więc wspaniałomyślnie daję 3/10

Carol Berg (ur.1948) - amerykańska pisarka. (Wikipedia):
Berg...

Przyznam się szczerze, że po przeczytaniu opisu od razu wiedziałam jak ta opowieść się skończy. I niejednokrotnie, taka oczywistość zakończenia, zniechęcała mnie do czytania a książka lądowała na półce po pierwszych rozdziałach. W "Przeobrażeniu" trafiłam jednak na wyjątkowo dobrze poprowadzoną historię! Akcja nie pozwala na rozluźnienie a zmiany w bohaterach są tak sprytnie przedstawione, że dodają jeszcze dodatkowej warstwy napięcia. Polecam.

Na tę książkę natknęłam się przez zupełny przypadek jednak nie żałuję, że ją przeczytałam. Nie będę oceniać pojedynczych tomów książki, ale wszystkie trzy traktuję jako całość. Jeśli na tak spojrzymy na całą historię zawartą w 3 tomach książki wypada ona zdecydowanie lepiej niż każdy tom osobno.
Myślę, że warto ją przeczytać, choćby ze względu na bardzo ciekawie opisane zmieniające się na kartach książki relacje między głównymi bohaterami - księciem Derzich Aleksandrem i jego niewolnikiem Seyonnem. W świetny sposób zostały pokazane rodząca się przyjaźń, lojalność i inne relacje międzyludzkie, od nienawiści po miłość. A wszystko to dzieje się w z pozoru normalnym świecie, w którym tak na prawdę istnieje jeszcze inny świat, niewidoczny dla zwykłego człowieka - świat demonów, Strażników z Ezarii broniących ludzi przed opętaniem przez demony.

Myślę, że warto ją przeczytać, choćby ze względu na bardzo ciekawie opisane...

Genialna! Wysmakowane szczegóły, opisy, powala okrucieństwem i smutkiem.

Genialna! Wysmakowane szczegóły, opisy, powala okrucieństwem i smutkiem.

Sympatyczna, lekka lektura. Odmiana po barbarzyńcach, herosach i cudach. Momentami nieco naiwna, ale... wciąga. Zdecydowanie. Pokazanie świata z punktu widzenia niewolnika okazało się być całkiem przyjemnym i odświeżającym spojrzeniem na fantastykę ogólnie.

Bardzo bliska memu sercu.

Bardzo bliska memu sercu.

Dynamika relacji między dwoma bohaterami jest tym, co sprawiło, że zakochałam się w tej powieści. Aleksander, lekkomyślny i czasami brutalny książę i Seyonne, pokorny niewolnik, który z czasem przestaje być niewolnikiem, a zaczyna być wiernym i oddanym sługą - z wyboru. Prawdziwa przyjaźń między tymi z pozoru najbardziej nieprawdopodobnymi bohaterami jest prawdziwą perełką tej powieści. Bardzo serdecznie polecam!

• Literatura amerykańska
  • 9 - Biblioteczka E-booków
  • Nieprzeczytane
  • 2007