Mrok, który nas poprzedza

Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Cykl: Książę Nicości (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
The Darkness that Comes Before
powieść, fantasy,

Nie można odgrodzić się murem przed tym, co zostało zapomniane. Od czasu Pierwszej Apokalipsy minęły stulecia. Nie–Bóg został pokonany, a myśli ludzi w nieunikniony sposób zwróciły się ku bardziej przyziemnym sprawom… Drusas Achamian, którego dręczą koszmary liczące sobie 2 000 lat, jest czarnoksiężnikiem i szpiegiem. Nieustannie szuka wieści o odwiecznym wrogu, w którego istnienie jeszcze...

Nie można odgrodzić się murem przed tym, co zostało zapomniane.

Drusas Achamian, którego dręczą koszmary liczące sobie 2 000 lat, jest czarnoksiężnikiem i szpiegiem. Nieustannie szuka wieści o odwiecznym wrogu, w którego istnienie jeszcze wierzą nieliczni.

Ikurei Conphas, siostrzeniec cesarza Nansuru, jest Arcygenerałem Armii Cesarskiej i geniuszem militarnym. Zamierza podbić dla swego władcy wszystkie znane kraje i marzy o tronie. Maithanet, tajemniczy i obdarzony charyzmą, jest duchowym przywódcą Tysiąca Świątyń. Dąży do Świętej Wojny, która oczyści kraj z niewiernych. Cnaiür, herszt Utemotu, jest scylvendyjskim barbarzyńcą. Odrzucony przez własny lud, szuka zemsty na byłym niewolniku, który zamordował jego ojca, a jego samego upokorzył na oczach plemienia.

W taki właśnie świat wkracza Anasûrimbor Kellhus, owoc trwających od dwóch tysięcy lat krzyżówek, znający mowę myśli, ciała i twarzy. Posługując się subtelnymi mechanizmami mowy i wyrazu twarzy, z wolna nagina wszystkich – mężczyzn i kobiety, cesarzy i niewolników – do swojej woli.

Jednak los ludzi – nawet tych wielkich – niewiele znaczy, kiedy świat stoi w obliczu zagłady. Za zasłoną polityki, roszczeń, religijnego żaru ponownie budzi się mroczne, znane od wieków zło.

Po dwóch tysiącach lat powraca Nie–Bóg. Druga Apokalipsa jest już blisko. I nie można odgrodzić się murem przed tym, co zostało zapomniane…

Karolina | 2013-11-28
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 listopada 2013

Ciekawa opowieść. Sporym mankamentem było słownictwo - nazwy różnych nacji, grup religijnych, gdzie czasem jedną grupę określano różnymi mianami oraz skomplikowane, a czasem podobne nazwiska przewijających się w książce postaci (co kończyło się określaniem ich przeze mnie jako ten na "T..." "Xen-coś-tam"). Czytałam książkę w formie e-booka, zatem do słowniczka dotarłam już po przebrnięciu przez całość, ale jakoś dałam radę. Historia wciąga bardzo, zwłaszcza gdy się już rozgryzie i zapamięta kto jest kim. Ogromnym plusem jest narracja z perspektywy kilku bohaterów, dzięki czemu bardzo dobrze poznajemy ich motywacje i cele. Już sięgam po kolejną część!

Kamil Olędzki | 2010-11-06

Jedna z wartościowszych pozycji fantastyki lecz mało znana. Powiedziałbym osobiście , że to jest mix Diuny z Władcą Pierścieni. Główny bohater jest postacią bardzo ciekawą, na uwagę zasługuje jego przeszkolenie jakie zdobył w młodości, dzięki któremu może idealnie manipulować ludźmi. Odczytuje wszystkie emocje z twarzy, doskonale walczy w kilka dni opanowuje języki. Wyrusza na wezwanie swojego ojca który został wygnany z klasztoru miejsce przebywania ich "narodu".

Siemomysła | 2016-09-09
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 08 września 2016

To jedna z tych książek, które mi trudno jednoznacznie ocenić. Podobała mi się na poziomie pojedynczych scen, a w całości bardzo mnie zmęczyła. Źle się czułam w świecie pełnym przemocy i okrucieństwa, gdzie kobiety służą do seksu lub do bicia (to wrażenie chyba najmocniej wpłynęło na odbiór całości) a jednocześnie były w niej momenty, które bardzo mnie poruszały. Najgorsze jest chyba to, że do samego końca czułam się zagubiona w świecie. Owszem, z początkowego chaosu trudnych do wymówienia a więc i zapamiętania nazw, imion i frakcji zaczął się w pewnym momencie wyłaniać spójny obraz, ale motywacje i cele, powody działań władców i szpiegów pozostawały dla mnie ciągle do końca niezrozumiałe. Jakby zamglone. Były momenty, gdy nie rozumiałam w ogóle bohaterów, oni rozmawiali, prowadząc grę polityczno-dyplomatyczną, ja myślałam, że rozumiem, po czym tłumaczyli nawzajem swoje zachowania i słowa (w myślach) i okazywało się, że wcale nie miałam racji - po prostu dla mnie co innego wynikało...

Adam Joka | 2012-07-17

Pierwsza część mojej ulubionej serii fantasy. Czytałem już chyba 4 razy ale najlepsze wrażenie robi za drugim :) Polecam fanom Diuny (pierwszej), zbliżony sposób narracji, brak jednolicie pozytywnych bohaterów, humoru jak na lekarstwo. Po przeczytaniu trylogii ciężko mi znaleźć książkę, która wciągnęłaby mnie równie mocno.

p3x | 2015-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Historia wielkich rodów,książąt, królów i cesarzy łączy się z losami ludzi zwykłych i teoretycznie nic nie znaczących.
Dwa tysiące lat po wielkiej apokalipsie szpieg i czarnoksiężnik Drusas Achamian szuka swojego wroga - od pokoleń nikt ich nie widział jednak on stara się wierzyć, że oni - RADA - istnieją.
Cnaiür - wielki (i za razem "mały", płaczliwy) przywódca "Utemotów" - jednego z plemion Scylvendów po przegranej bitwie pragnie zemścić się na swoim byłym niewolniku, którego oskarża o przyczyny niepowodzeń w swoim życiu postanawia po 30 latach wyruszyć na jego poszukiwania by go zgładzić.
Anasûrimbor Kellhus - mnich dûnyain, który zostaje przywołany przez swojego ojca poprzez sny. Od dziecka jest uczony jak odczytywać ludzkie zachowania i ich słowa. Jest w stanie przejrzeć na wylot każdego nawet przez rozmową.

Losy ludzi tak odmiennych od siebie łączą się w jednym momencie - Świętej wojnie przeciw Fanimom - co może być początkiem Drugiej Apokalipsy.

Książkę czyta się bardzo...

Jola | 2011-10-12
Na półkach: MAG, Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 września 2011

Dla mnie ta książka to rewelacja.

Od dawna nie czytałam tak mrocznej, głębokiej, wielowątkowej, niejednoznacznej powieści. Motyw mesjanistyczny i apokaliptyczny przywodzi mi na myśl Diunę (choć Diuna nadal pozostaje niedoścignionym wzorem i ideałem). Rozmach i barwność wykreowanego świata, zróżnicowani bohaterowie, intryga zakrojona na szeroką skalę sprawiają, że książka jest fascynująca. Wciągająca. Uzależniająca :)

Polecam!

Temptation | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Początek książki nie jest lekki, łatwy i przyjemny - autor rzuca nas na głęboką wodę i początkowo można się trochę pogubić. Z czasem, jak już zapamiętamy kto kim jest i losy bohaterów zaczynają wiązać się ze sobą, historia wciąga i nie pozwala się oderwać.
Widać inspirację Diuną Herberta, między innymi w tym, że jeden z głównych bohaterów to jakby skrzyżowanie Mentata z Bene Gesserit. Cykl ten przypomina mi też trochę Malazańską Księgę Poległych, gdyż przedstawiony tu świat jest również wielowątkowy, nieprzewidywalny, mroczny i skomplikowany.
Dziwię się, że cykl ten jest dość mało znany, nie jest może arcydziełem (jak książki z których czerpie inspiracje) ale zdecydowanie polecam fanom gatunku. Ja już sięgam po następny tom.

Ricardo | 2015-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Nie jest prosto napisać opinie o tej książce. Inni oceniają ją albo bardzo wysoko, albo bardzo nisko. Jest tu dobry i spójny świat fantasy, wielkie bitwy zmagania narodów i domów rządzących. Co jest nie tak? Według mnie problem polega na tym że świat widzimy z perspektywy paru głównych bohaterów wraz z ich przemyśliwaniami. A nimi miotają bardzo mocne uczucia. Czasami ich myśli są na granicy szaleństwa i geniuszu. Nie wiem jak innych, ale mnie męczyły te opisy uczuć i ich natłok. Generalnie radzę po przeczytaniu tej książki nie sięgać od razu po następny tom, a przeczytać coś prostego gdzie ludzie są nieskomplikowani, a świat opisywany jest z perspektywy narratora.

Jakuubaoficial | 2015-11-19
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 19 listopada 2015

Polecam. Szczerze polecam. Dawno żadna ksiązka, ani płyta, ani film, ani nic innego nie było dla mnie tak pozytywnym zaskoczeniem. Fabuła, zwroty akcji, wielowątkowość i to jak te wątki łączą się na koniec w całość. Magia, naprawdę warto przeczytać.

PR1234 | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Początek zagmatwany: dużo imion, nazw miast, plemion, odwołań do histori...
Ale od połowy robi się fajnie.