Na dnie nieba

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-0833-8
felietony feminizm

Zbiór felietonów, drukowanych m.in. w "Pani", "Twoim Stylu", "Sukcesie", "Wprost" składających się na obraz Polski współczesnej. Pisarka zwraca uwagę przede wszystkim na sytuację kobiet i absurdy naszej rzeczywistości.

Katherina87 | 2012-11-21

Współczesna Polska: mody i zjawiska, hipokryzja społeczna i sytuacja kobiet.

W swoim zjadliwym i pełnym ironii stylu znana pisarka bierze "pod lupę" naszą rzeczywistość. Prześmiewa fałszywą moralność i powszechne zakłamanie, broni samostanowienia kobiet i wytyka mężczyznom, że "nie wrócili jeszcze mentalnie z polowania na mamuty". Ale też wielka pochwała życia rodzinnego i macierzyństwa w tekstach pisanych po urodzeniu córki.

Alfalfa | 2011-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2011

Jak zwykle celne spostrzeżenia autorki. Mimo, że od publikacji niektórych felietonów minęło dobre 10 lat, nie straciły one na aktualności. Warto przeczytać.

CzarodziejkaSłów | 2014-10-14
Przeczytana: 12 października 2014

Manuela Gretkowska to pisarka specyficzna. W swoich książkach podejmuje trudne tematy, które czasami odrzucają czytelnika. Ja osobiście przeczytałam całą książkę w 7 dni, ale nie dla tego ,że była nudna. Czytałam ją tak wolno by zrozumieć sens słów pisanych na kartkach tej książki. Przyznam szczerze ,że dały mi sporo do myślenia. Filozoficzna książka na temat wszystkiego. Serdecznie polecam :) :) :)

Aniołeczek | 2011-07-14
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane

Według mnie książka, w której zebrane są felietony Manueli Gretkowskiej jest dobra, lekko i przyjemnie się ją czyta. Uważam tak mimo tego, że w wielu kwestiach mam odmienne zdanie niż autorka. Najbardziej podoba mi się język, którego używa i to, że jest taka bezpośrednia, zupełnie jak ja. Ta bezpośredniość, mówienie (pisanie) tego co myśli podoba mi się najbardziej w jej twórczości. Oraz to, że porusza tematy, o których inni boją się nawet pomyśleć, a co dopiero mówić czy pisać o nich.

zglonowana nana | 2010-07-31
Przeczytana: kwiecień 2010

Nudna, zupełnie zwyczajna, banalna i trochę snobistyczna opowieść o życiu autorki. Zdarzają się ciekawe felietony na tematy współczesne (teraz już trochę mniej aktualne), ale jest ich zdecydowanie zbyt mało.

Karolina Charchowska | 2016-11-29
Przeczytana: listopad 2016

Bardzo fajne felietony, aczkolwiek widać diametralną różnicę przed i po urodzeniu przez Autorkę dziecka. Po pojawieniu się na świecie Poli, Gretkowska pisze głównie (ale nie tylko) o macierzyństwie. Najlepsze teksty pisane dla Cosmopolitanu! :)

Francesca19 | 2012-06-02
Przeczytana: 2009 rok

Dotąd unikałam jej ksiązek. To nazwisko. Bardzo medialne i nieco oklepane. Byłam pewna że przereklamowane. Zajrzałam jednak ostatnio do pobliskiej biblioteki i zobaczyłam ją. Malutką niebieską zgrabniutką książeczkę. Spodobała mi się okładka, jak i tytuł i postanowiłam zabrać do domu na nieco dłuższy moment. I co się okazało? Wielkie zdziwienie, szok, zaskoczenie, popadanie w marazm po zjedzeniu każdego z artykułów zamieszczonych w tej publikacji. Gretkowska umie zirytowac i zszokować czytelnika. Oj , umie! Wręcz powiedziala bym że jest mistrzynią w tej dziedzinie. Umiejętnie dobiera słowa, uwielbia oksymorony, wszelkie językowe nadużycia i makaronizmy. Pisze lekko, z nutka ironii i sceptycyzmu dla gatunku męskiego, co może nieco zniechęcić Panów do ukończenia lektury tejże książki. Mimo wszystko bardzo polecam jej felietony: są żywe, słowa zdają się pływać po kartce papieru by później sprytnie przeskoczyć na głowe niewiasty a następnie uszami czy też innymi otworami dostają się...

Klaudia Goszczyńska | 2016-10-28
Przeczytana: 20 października 2016

Felietony... Nie przepadam. Nie dokończyłam książki. Połowę czytałam miesiąc! Podczas kiedy czytadła, które mnie ciekawią czytam w dwa wieczory. Nie przemawia do mnie ten sposób pisania. To moja pierwsza książka Manueli i chyba ostatnia. Trochę się zraziłam.
Felietony nieaktualne. (i zdaję sobie sprawę że pisane były już jakiś czas temu) Nie do końca pojmuję sposobu pisania Gretkowskiej. Może kiedyś wrócę, jak bardziej dojrzeję.

irena | 2014-05-28

o.k.