Mistrz zagadek z Hed

Okładka książki Mistrz zagadek z Hed
Patricia A. McKillip Wydawnictwo: Mag Cykl: Mistrz zagadek (tom 1) Seria: Andrzej Sapkowski Przedstawia fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
1999-01-01
1999-01-01
Jacek Manicki

więcej Więcej

Nie jestem wielkim miłośnikiem fantasy, chyba, że pod tą formą autor przemyca przesłanie przekraczające ramy "action", tak jak potrafił to zrobić Tolkien albo Herbert.

Niemniej "Mistrz zagadek z Hed" nie rozczarował. Bo to bardzo sprawnie napisana powieść, która potrafi utrzymać zainteresowanie czytelnika, z dużą dozą (fantasy!) magii i z oryginalnymi pomysłami.

Nie...

Nie znajdziemy w tej trylogii lejącej się strugami krwi, bezpardonowej walki o władzę, czy totalnej magii, nie, Patrcia podała nam fantasy w subtelnym języku i fabule. Jest to typ pisania jaki znajdziemy u Andre Norton (Świat czarownic), czy Carol Berg (Rai-Kirah) , a który nie znajdziemy u facetów. Lubię takie fantasy.

Przeczytałem po raz pierwszy po niemal dwudziestu latach posiadania tej książki. Pamiętam, że sprezentowała mi ją matka, skuszona zapewne serią wydawniczą „Andrzej Sapkowski przedstawia”, ja natomiast nie dotarłem nigdy dalej niż przedsłowie Sapka i co najwyżej pierwszy rozdział. Lektura nudziła mnie wówczas śmiertelnie i nawet po czasie nie widzę w tym nic dziwnego,...

Jak to Patricia Anne McKillip - fantasy nastrojowa, "kobieca" w tym sensie, że skupia się bardziej na przeżyciach bohaterów, nie akcji.
Najważniejszą zaletą tej książki jest to, że nie jest przegadana - nie ma wodolejstwa (no może jeden wątek można by przyciąć) , ale i tak - więcej przekazuje, niż niejedno opasłe tomiszcze.
Poza tym - denerwujący główny bohater, ale ze...

"Jak to nie zachwyca Gałkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Gałkiewiczowi, że go zachwyca."
Tak mogę odnieść się do wstępu Andrzeja Sapkowskiego, w którym wychwala on pod niebiosa autorkę Patricię A. McKillip i jej trylogię. Nie wiem jak jest z innymi jej książkami, ale pierwsza część trylogii "Mistrz zagadek z Hed" jest zwyczajnie słaba. Nie mogę oprzeć się wrażeniu,...

Dawno temu znikneli wszyscy czarodzieje swoja wiedze zostawiajac w zagadkach.Morgon książę z wyspy Hed wurusza rozwiązać zagadkę Pevena przy okazji wygrywając koronę a to dopiero początek zagadek i podróży aby odkryć przeznaczenie chłopca z trzema gwiazdkami.Morgon uczy sie oklumecji a także transformacji.Przyjemne fantasy z ciekawymi czarnymi charakterami w postaci...

Książka Patrici McKillip pod tytułem "Mistrz Zagadek z Hed" przenosi nas w świat, gdzie dawno zmarli czarodzieje pozostawili mnóstwo nierozwiązanych zagadek. Głównym bohaterem jest Morgon, książę Hed, które jest ojczyzną prostych chłopów. Ziemdziedzic jednak ma dar do odgadywania odpowiedzi na nurtujące pytania, mądrość i ciekawość, przez co trafia na uczelnię w Caithnard....

Główny bohater Morgon zostaje Mistrzem Zagadek. Pokonuje w pojedynku na zagadki starożytnego ducha i od tej chwili zaczyna się jego przygoda. Bardzo miło i szybko się czyta. Świetny pomysł na fabułę. Jedna z bardziej oryginalniejszych.

Trylogia ta, to jedno z moich pierwszych spotkań z fantastyką. Spodobała mi się na tyle, że sięgnąłem jeszcze po inną pozycję tej samej autorki, a później po kolejne książki z szerokiej gamy gatunku fantazy. Dzisiaj, już z perspektywy czasu muszę stwierdzić, że jest to na mojej liście pozycja średnia - na pewno nie gniot ale też nie rewelacja.
Książka wprowadza nas w...

Nie rozumiem zachwytów Sapkowskiego; czyta się w miarę lekko i przyjemnie, ale cała ta magia zagadek to przerost formy nad treścią, język poprawny, postaci takie sobie.

• Fantastyka
  • Fantasy