Świętosława - królowa wikingów

Okładka książki Świętosława - królowa wikingów Agata Stopa
Okładka książki Świętosława - królowa wikingów
Agata Stopa Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Poligraf
2016-12-15
2016-12-15
Sygryda Storrada

Świętosława to na wpół legendarna królowa Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Córka Mieszka I i Dobrawy z rodu Przemyślidów, która została wysłana do Uppsali w Szwecji, by pomóc ojcu przypieczętować sojusz z Erykiem – zwanym później Zwycięskim – wymierzony przeciwko Danii.

Zapewne zginęłaby w mroku dziejów, wspominana jedynie jako matka królów Skandynawii i Anglii oraz córka pierwszego władcy Polski. Dzięki niezłomności, sile woli i odwadze, została osławiona w sagach, a w książce Pani Agaty ukazana jest tak, jak powinniśmy ją zapamiętać.

To kobieta pewna swego, wcześnie osierocona przez matkę, wychowywana przez macochę Odę, z dala od brata Bolesława, z którym była zżyta, musiała bardzo szybko dorosnąć. Po opuszczeniu domu ojca rzucona została na pogański dwór męża, mając do dyspozycji tylko kilka oddanych jej osób.

Książka jest naprawdę bardzo rzetelnie napisana. Widać tu doskonałe przygotowanie autorki pod względem historycznym. Liczne przypisy czy ilustracje pozwalają dosłownie “wsiąknąć” w historię Sławki i poznać zamierzchłe czasy naszego państwa, ościennych sąsiadów oraz zawiłą politykę. Polecam z całego serca! :)

Prawdziwa historia królów pokazana od strony ich zwykłego, a może i niezwykłego życia. Poznajcie Świętosławę, piastowską księżniczkę, córkę Mieszka I, królową Danii, Norwegii i dajcie porwać się w jej świat.

Historia ukazuje jej dzieciństwo, pierwszą burzliwą miłość, życie z dala od rodziny po tym jak została wydana za króla Szwecji oraz klątwę, która ciążyła na całej jej rodzinie. Miała być gwarancją sojuszu dla ojca, lecz okazała się zbyt charakterną osobą, niezwykle władczą, a w dodatku bardzo ambitną i powiedziałabym przebiegłą kobietą, która nie zamierzała z pokorą pochylać głowy przed mężczyznami. To urodzona władczyni z krwi i kości. Ta młoda kobieta władała połową Skandynawii i musiała zjednoczyć sobie silnych, dzikich wikingów, którzy mieli odmienną religię, tak ważną dla nich w tamtych czasach.

Za cicho było o tej książce, przeszła w zasadzie bez echa, a według mnie zasługuje na dużo więcej uwagi. Pewnie w dużej mierze to z tego względu, że ukazała się w tym samym roku co tak znana i popularna „Harda”.

Wspaniała książka, która umiejętnie przenosi czytelnika w realia średniowiecznej Europy i świetnie oddaje klimat polityczno-społeczny panujący przede wszystkim w Polsce i Skandynawii, ale też w krajach ościennych. Doskonałe dialogi oraz dobrze ukazana charyzma i nieprzewidywalność głównej bohaterki intrygują i sprawiają, że jej historia ożywa w wyobraźni czytelnika.

Niesamowicie dobra. Zasluguja duzo wiecej slawe, ta kziazka i ta autorka.

Niesamowicie dobra. Zasluguja duzo wiecej slawe, ta kziazka i ta autorka.

Mimo całej mojej fascynacji możliwymi wersjami życia Świętosławy, ta książka jakoś najmniej do mnie trafiła. Trochę nudna, nadmiar opisów nic (przynajmniej dla mnie) nie wnoszących i jeszcze ilustracje pokazujące w co np. Świętosława była ubrana. Mnie przerosło dotrwanie do końca ;)

Inna niż Harda ale nie mniej ciekawa. Bardziej ludzka

Inna niż Harda ale nie mniej ciekawa. Bardziej ludzka

Moim zdaniem całkiem udany debiut literacki.
Książka mi się podobała.
Oczywiście nie sposób nie porównać jej z powieściami Cherezińskiej.
Książki są inne, obydwie mają swoje plusy i minusy. "Harda" i "Królowa" są na pewno lepiej napisane, postać jest bardziej wyrazista, historia bardziej barwna ale czy bliższa historii?
Wydaje mi się że Świętosława w Królowej wikingów jest postacią bardziej ludzką zwyczajną i może dzięki temu bardziej rzeczywistą.
Polecam tę książkę do przeczytania.

Moim zdaniem całkiem udany debiut literacki.
Książka mi się podobała.
Oczywiście nie sposób nie porównać jej z powieściami Cherezińskiej.
Wydaje mi się że Świętosława w Królowej wikingów...

Polecam tą książkę miłośnikom średniowiecza.

CUDNA. Z rezerwą podchodziłam do tej książki, po przeczytaniu Hardej i Królowej E. Cherezińskiej, bo przecież, co można nowego jeszcze "dopowiedzieć". Okazało się, że A. Stopa inaczej podeszła do źródeł historycznych i opowiedziała nam fantastyczną historię Świętosławy po swojemu. Książka zawiera dużo detali historycznych oraz kilka zdjęć, mapek i rycin. Super sprawa....

Moim zdaniem dobra książka, która wspaniale opisuje fabułę romansu, polityki i codzienności księżnej, na tle kształtującej się Europy, obrzędów pogańskich i słowiańskich i dość skomplikowanego wówczas układu politycznego naszego ówczesnego kraju. Ogromny plus dla autorki za przystępne i nienudne wplatanie faktów historycznych; głównie możemy skupić się na życiu bohaterki, jej odczuciach i dojrzewaniu a nie jesteśmy zmuszani do nauki żmudnej historii i genealogii poszczególnych rodów ( kto nie chce czytać przypisów- nie musi:) Nie jestem historykiem tylko pasjonatem, więc bardzo dobrze czytało mi się tę powieść.

Po przeczytaniu książek Elżbiety Cherezińskiej o Świętosławie, powieść Agaty Stopy mocno mnie rozczarowała.
Przedstawiona w niej postać polskiej księżniczki (córki Mieszka I, siostry Bolesława Chrobrego),jest mniej wyrazista od tej, którą stworzyła Cherezińska. Może autorka chciała by jej bohaterka była bardziej ludzka - przez co wydaje się niestety trochę śmieszna, w swoich miłostkach i wierze w to, że choć jest córką jednego z ważniejszych w danym czasie władców Europy, może poślubić tego, kogo kocha, a nie tego kogo wybrał dla niej ojciec. Wydaje mi się, że Świętosława Cherezińskiej jest mocno stąpającą po ziemi kobietą swoich czasów. Znającą współczesne realia i choć idącą zgodnie z wolą rodzica, to jednak nie rezygnującą z własnej tożsamości i własnych pragnień. W odniesieniu do niej "Sławka" Stopy jest zagubioną dziewczynką, skupiającą się głównie na własnych miłostkach i tym czy mimo upływu lat wciąż może podobać się mężczyznom. Na dodatek całe całe życie nęka ją słowiańska zjawa-wiedźma.
Trudno powiedzieć, która z nich jest bliższa historycznemu pierwowzorowi, bo o księżniczce, a później królowej Świętosławie, zwanej też Sigridą Storradą nie dowiadujemy się z kronik, a głównie ze skandynawskich sag i pieśni.
Dodatkową wadą powieści A. Stopy jest jej naszpikowanie historycznymi wiadomościami - opisami stoczonych walk lądowych i morskich, opisami miast, kościołów i innych budowli z tego okresu. Autorka pokusiła się nawet o dokładny opis strojów z epoki. Wydaje mi się, że osoby chcące pozyskać takie informacje sięgają raczej po literaturę naukową traktującą o średniowieczu, a nie po powieści. Tu wystarczyłyby rysunki (których także mnóstwo jest w książce, choć to uważam za plus).
Innymi słowy, "Sławka" mnie nie uwiodła, jednak postać Świętosławy jest tak interesującą, że każdemu, kto się nią zachwycił, poleciłabym przeczytać i "Świętosławę Królową Wikingów", bo być może ktoś będzie wolał "tę wersję" niezwykłej jak na owe czasy władczyni.

• Do kupienia
  • Polska