Płomienna korona

Tak, jak pod koniec XIX wieku powstała Trylogia Sienkiewicza, która zyskała rzesze czytelników, zwolenników i fanów, tak z początkiem XXI wieku powstała epopeja piastowska Elżbiety Cherezińskiej.
Pani Elżbieta jednak w odróżnieniu od Sienkiewicza nie ubarwia i nie przejaskrawia historii znanej, za to białe plamy w dziejach państwa polskiego na tle innych państw średniowiecznej Europy rzeczowo wypełnia zdarzeniami prawdopodobnymi i możliwymi, tworząc znakomitą powieść historyczną. Znajdując nowe tropy dziejów tworzy niezwykłą, niesamowicie złożoną historię przełomu XIII i XIV wieku. Rozmach cyklu "Odrodzonego Królestwa" oszałamia, a skala przedsięwzięcia budzi podziw. Cherezińska tworzy wielogłosową opowieść będącą jak najbliżej historii, a postaci historyczne ożywają, stając się nam bliższymi niż przysłowiowa koszula ciału.

I w tej części nie zabrakło krwawych bitew i barwnych potyczek turniejowych, uczt, uciech, pogańskich obrzędów i plotkarek wśród zakonnic. Przed naszymi oczami przesuwa się barwny korowód rajców miejskich, znachorek, rycerzy, giermków, biskupów, zielonych matek, srogich wyznawców Trzygłowa, a także pocztu rozlicznych królów, książąt, księżniczek, królowych. Na naszych oczach Saraceni zdobywają ostatni przyczółek Krzyżowców w Ziemi Świętej, wymiera ród Przemyślidów i Brandenburczyków, rozwija się Zakon Krzyżacki, Luksemburczyk obejmuje tron czeski, a Władysław Łokietek dzięki swojemu uporowi i niezłomności nareszcie zostaje koronowany i namaszczony w Krakowie na króla Odrodzonego Królestwa Polski.

Cudowna, zachwycająca, zapierająca dech "Płomienna Korona" jest jedną z lepszych powieści historycznych, którą przyszło mi czytać! Cieszę się, że poznałam te historie jednocześnie żałując, że już je znam... Artyzm, wyważenie, dedukcja i kunszt literacki Elżbiety Cherezińskiej zadziwia i zachwyca, ale także zasługuje na ogromny szacunek i uznanie!

Wprost niebywałe, jak Cherezińska prowadzi nas po rozlicznych nitkach do kłębka, jak misternie splata wszystkie wątki historyczne.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Następna fantastyczna część Odrodzonego Królestwa.
Śmierć Biskupa Świnki - jakże pięknie opisana. Narodziny księcia Kazimierza - kto by się wówczas spodziewał, że wyrośnie na jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich królów.
Wzruszając odejście Rulki... jakże było mi wówczas smutno, bo gdzieś tam miałam nadzieję, że to ona poniesie Władysława na koronację.
Kiedy na karty książki wstępowała Eliszka, to aż mną wzdrygało na jej głupotę, zazdrość i zachłanność.
Za to poczułam nawet nić sympatii do Jakuba de Gunterberga.
Śmierć Jadwigi głogowskiej i powitanie jej przez Jadwigę Starszą "Jadwigo, przyjaciółko moja, aleś się guzdrałaś, chodź przedstawie Cię..." - uwielbiałam słuchać, jak klaryski omawiały to, co działo się na świecie. A w tym wszystkim głos Pana Filipa Kosiora - mistrzostwo!
Oraz najważniejsi bohaterowie: Władysław Łokietek, który jak mawiał - zawsze pod wiatr. I jego mądra i dzielna żona Jadwiga.
To i wiele więcej... Intrygi, romanse, morderstwa, walki, czary.
Opis koronacji, płyt po jakich stąpał idący przyszły król - mistrzostwo. Pani Elżbieto, jestem pod mega wrażeniem i lecę słuchać następnej części.

Następna fantastyczna część Odrodzonego Królestwa.
Kiedy na...

Kocham całą serię, nie mam dość. Czyta się wspaniale, postaci są prawdziwe i budzące emocje. Do tego szczypta magii. Gotowy materiał na film.

Książka miała być zakończeniem trylogii Odrodzone Królestwo, ale jak wiemy nie jest to do końca prawdą. Przeplatana historia Polski, Czech i Zakonu krzyżackiego z początku XIV wieku. Dużo wątków i postaci może powodować zamieszanie ale wydaje się mi, że inaczej się nie dało. Spiski, intrygi, przekupstwa, morderstwa, dążenie do władzy nawet po trupach - wszystko to znajdziemy w książce. Jeżeli chodzi o elementy magiczne, to albo powinno być ich więcej albo nie powinno być ich wcale.

Powieść aż kipi od życia. Tyle wydarzeń, na wielu dworach i w Malborku. Mam nadzieję, że autorka przybliża wydarzenia historyczne bez naleciałości powieściowych. Prawdziwa skarbnica historyczna.

Świetna seria w której bohaterowie dzielnie pokonują wiele trudności w drodze do celu by zjednoczyć królestwo polskie .postać króla Władysława jest perła w tej powieści.

Kolejny solidny tom tej serii. Widać, że autorka mimo, że jest to beletrystyka a nie książka historyczna trzyma się faktów historycznych, nieco je niekiedy modyfikując czy "domyślając się" jak mogło być. Świetnie oddany duch epoki. Od razu biorę się za kolejny tom.

"Płomienna korona" to trzeci tom z serii "Odrodzone królestwo".
Elżbieta Cherezinska w cyklu Odrodzone królestwo udowadnia po raz kolejny, że historia Polski wcale nie jest nudna, należy tylko odpowiednio ją zinterpretować. Płomienna korona jest tego wybitnym przykładem. Cudowna przygoda czytelnicza, choć to ponad 1000 stron. Czytanie o historii Polski jest samo w sobie wyjątkowym przeżyciem. Czytanie wciągającej powieści o tej tematyce u mnie rozwija zainteresowanie tą tematyką. Postacie historyczne stały się mi bliższe, uwarunkowania polityczne, religijne, a właściwie religia decydująca o polityce bardziej zrozumiała. Autorka piękne przedstawiła rozbicie dzielnicowe a następnie wejście na tron Króla Władysława Łokietka. Gorąco polecam całą serię, bo jest cudowna. "Płomienna korona" niesamowicie wciąga czytelnika. Mamy tutaj zbeletryzowaną historię państwa, jak w całym cyklu. Ale poza wątkiem historyczno - politycznym są też romanse, zdrady, zbrodnie, magia, czytelnik spotyka też średniowieczne femme fatale i najwybitniejsze umysły epoki. Polecam zwłaszcza osobom zainteresowanym historią naszego państwa.

"Płomienna korona" to trzeci tom z serii "Odrodzone królestwo".

Miała Cherezińska wenę przy tym tomie bo natrzaskała ponad 1000 stron. Książka zdecydowanie trzyma poziom z poprzednich części. W moim odczuciu pojawia się małe ale. Autorka trochę na siłę stara się urozmaicać fabułę np. wprowadzając wątek homoseksualny, bądź przywołując do życia dziwne stworzenia typu żmij ( zaznaczam nigdy nie byłem fanem fantasy, dlatego ta książka jest dla mnie swego rodzaju fenomenem, że już 3 tomy przeczytałem). Jeżeli chodzi o tło historyczne, tak jak wcześniej autorka solidnie się przygotowała. Zostały jeszcze mi 2 tomy, zapewne przeczytam, ale coś czuję, że formuła tego cyklu dla mnie już się skończyła i nie będzie Łał jak przy pierwszej części.

Mam za sobą całą serię i darzę ogromnym szacunkiem autorkę za zamiłowanie do historii oraz dzielenie się z czytelnikami tym ogromem wiedzy. Pojawiają się motywu zahaczające lekko o fantasy.

• Historyczne
  • Powieść historyczna