Wyzwanie czytelnicze LC

Płomienna korona

Cykl: Odrodzone królestwo (tom 3)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
8,08 (680 ocen i 128 opinii) Zobacz oceny
10
121
9
154
8
205
7
132
6
41
5
8
4
7
3
4
2
3
1
5
Edytuj książkę
szczegółowe informacje

Książę Władysław powrócił z banicji i Kraków otworzył przed nim swe bramy. Ale Królestwo wciąż jest podzielone, w Starszej Polsce władają książęta Głogowa, w Czechach trwają zawirowania tronowe, a na północy Krzyżacy zaczynają swą grę o Pomorze. Grę, która rozpętała gdańskie piekło. Władysław znów musi walczyć z wrogami, którzy naciskają na niego ze zbyt wielu stron. Pokonać potężnego...

Książę Władysław powrócił z banicji i Kraków otworzył przed nim swe bramy. Ale Królestwo wciąż jest podzielone, w Starszej Polsce władają książęta Głogowa, w Czechach trwają zawirowania tronowe, a na północy Krzyżacy zaczynają swą grę o Pomorze. Grę, która rozpętała gdańskie piekło.

Władysław znów musi walczyć z wrogami, którzy naciskają na niego ze zbyt wielu stron. Pokonać potężnego biskupa Muskatę, co zbuntował Małą Polskę przeciw prawowitemu władcy. I nagle, dzięki uporowi Małego Księcia, wszystkie pasma porażek zaczynają zamieniać się w drogi wiodące do celu – Odrodzonego Królestwa. Czy siła Władysława płynie tylko z jego charakteru, czy też dodaje mu jej miecz króla banity? Miecz, którego niezwykła historia wpleciona jest w dzieje Polski.

W trzecim i ostatnim tomie trylogii „Odrodzone Królestwo” Elżbieta Cherezińska pokazuje znanych nam bohaterów – Władysława Łokietka i jego żonę Jadwigę, która wyrasta na Wawelską Panią, arcybiskupa Świnkę i jego następców, biskupa Muskatę i Rikissę, która ponownie zasiada na czeskim tronie. Kobiety Starej Krwi i Starcy Siwobrodzi wplątują się w wojnę, losy renegata templariuszy zaś, Kunona, niebezpiecznie splatają się z losem Królestwa. Płatni zabójcy, Guntersberg, Hunia i karzeł Grunhagen, znów nie próżnują.

W finale niewidzialna korona zamienia się w prawdziwą, na skroniach nieugiętego księcia, Władysława Łokietka.

 

źródło opisu: zysk.com.pl

źródło okładki: zysk.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1881)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2740
Koronczarka | 2017-09-25
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 25 września 2017

Coraz bardziej stanowczo protestuję przeciwko nazywaniu powieści Cherezińskiej powieściami historycznymi. Choć od postaci i wydarzeń historycznych aż tam się roi, to same portrety tych postaci, ich motywacje, przyczyny wydarzeń to wszystko ma rodowód fantasy. Ta fantastyczna deformacja jest tak duża, że spycha historyczne konkrety do roli ozdobnika. Twórczość Cherezińskiej moim zdaniem nie wyznacza nowych standardów w powieści historycznej, co najwyżej nowe standardy w powieści fantasy (ale wielbicielką tego gatunku nie jestem, więc tego twierdzenia nie jestem pewna). Autorka pisze w sposób bardzo emocjonalny, w estetyce zbliża się do kiczu (co nie jest dla mnie rzeczą jednoznacznie naganną), dlatego czytało mi się to dobrze. To naśladowanie "Gry o tron" w scenerii polskich dziejów. Tylko coraz bardziej uwiera mnie myśl, że o historii moi uczniowie zaczną myśleć Cherezińską, czyli wyprą ze świadomości to, co najistotniejsze - racjonalny ciąg przyczynowo-skutkowy, racjonalne...

książek: 357
glodnawyobraznia | 2017-11-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 15 listopada 2017

Cała recenzja tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2017/11/jak-niewielki-ksiaze-zosta-wielkim.html

Płomienna korona, trzeci tom cyklu Odrodzone Królestwo autorstwa Elżbiety Cherezińskiej, zamyka historię Władysława Łokietka i jego starań o zjednoczenie ziem polskich pod jednym władcą. I robi to w iście królewskim stylu, dostarczając czytelnikowi wielu emocji i niezapomnianych wrażeń.
(...)
Tą książką Elżbieta Cherezińska udowadnia, że jest niekwestionowaną królową powieści historycznej – nikt inny nie potrafi w tak wielowymiarowy sposób opowiadać o naszej przeszłości, budować obchodzących czytelnika bohaterów i interpretować wydarzeń z dawnych czasów, pozornie bez żadnego wysiłku tworząc wciągającą opowieść. I - co najlepsze – autorka obiecuje kontynuować opowiadanie o losach Elżuni, Władysława i Rikissy w kolejnych książkach! Nie wiem, jak wy, ale ja już na nie czekam.

książek: 3306
Beata | 2018-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2018

Niestety, to już ostatni tom cyklu Odrodzone królestwo – zarazem najlepszy z nich. Genialna powieść – oparta na motywach historii Polski i krajów ościennych, wspaniała opowieść o ponownym połączeniu rozbitego królestwa polskiego, okraszona wplecionymi wątkami fantastycznymi. Obejmuje czasy od powrotu księcia Łokietka z wygnania po koronację Władysława na króla Polski. Jednocześnie obserwujemy dzieje Rikissy bis reginy, zawirowania w Czechach i na Morawach, zapoczątkowanie dynastii luksemburskiej w Czechach i andegaweńskiej na Węgrzech. Podoba mi się włączenie wątków Starej Krwi i tylko zakończenie wątku złotego smoka nieco rozczarowujące… Pokochałam Borutkę, tajemniczego, obdarzonego czymś nieokreślonym i niewyjaśnionym do końca. Świetnie wykreowane postaci Władysława Łokietka, Jakuba Świnki i Jana Muskaty… oraz papieża Jana XXII i biskupa Gerwarda:) Kobiety, silne i władcze, mądre i przebiegłe, czasami okrutne.
Powieść pochłonęłam z olbrzymią przyjemnością - niezwykłe barwny i...

książek: 711
Karol | 2017-08-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

Bez dwóch zdań najlepsza książka w całej trylogii.

Co prawda sama autorka wspomina na końcu że nie była do końca przekonana by zawęzić swoją opowieść i liczbę jej uczestników, ale wydaje mi się że wyszło to jej na dobre. W poprzednich częściach panował lekki chaos, niektóre postacie zlewały się ze sobą i często nie miały okazji wybić się czymś z tłumu. Tym razem mamy zaledwie kilku głównych bohaterów, ale przez to możemy przyjrzeć im się dużo lepiej i przywiązać się do nich jeszcze mocniej.

Ba, powiedziałbym wręcz że spokojnie można by sobie darować historię zakonu oraz wątek Michała Zaremby - który jest notabene największą pomyłką tego cyklu - zaczęło się fajnie, dało się zauważyć spory potencjał, ale koniec końców wszystko "skończyło się" w dosyć dziwnym i niezbyt interesującym stylu. Krzyżacy za to początkowo jeszcze coś tam wnosili, szczególnie gdy ich wątek splatał się z wątkiem Władysława Łokietka, ale im bliżej końca tym było gorzej i ostatnie rozdziały czytałem już...

książek: 3281
Anna | 2018-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2018

W gorączce przedświątecznych obowiązków udało mi się, mimo wszystko, przeczytać ostatni tom z cyklu "Odrodzone Królestwo".

Książkę czyta się bardzo dobrze; jest ona zwieńczeniem poprzednich powieści o wątku historycznym Elżbiety Cherezińskiej. Jej akcja rozpoczyna się na początku XIV wieku, kiedy to książę Władysław, zwany Łokietkiem, wraca z wygnania do rozbitej na dzielnice Polski. Niedawny wygnaniec próbuje zjednać sobie zwolenników zjednoczenia poszczególnych dzielnic, małymi krokami, nie unikając błędów, powoli włącza pod swoje panowanie coraz więcej ziem dawnego Królestwa. Tym samym staje się najpoważniejszym pretendentem do królewskiej korony Odrodzonego Królestwa. Pusty skarbiec, nie pozwalający na wzmocnienie wojsk oraz trudna sytuacja w Gdańsku, zmusza Władysława do zwrócenia się o pomoc do Krzyżaków, którzy wykorzystują tę okazję, by zagarnąć dla siebie Pomorze. Ale to nie jedyni przeciwnicy księcia - dynastia Brandenburska też próbuje najeżdżać ziemie Starszej Polski,...

książek: 3288
filozof | 2018-03-03
Na półkach: Przeczytane

Dlaczego warto przeczytać Płomienna Korona
Jak się zaczęło dwa tomy,to trzeba i trzeci
Można nie lubić Cherezinską,ale ona potrafi pisać
ładna okładka
dużo wydarzeń z historii,podanych w lekki sposób
brak nudy
opis uczt,potraw,krajobrazów
można poznać wielu bohaterów
jest robota na parę dni
To tylko mały,fragment ,że to świetna książka

książek: 640
Roland | 2018-06-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 11 czerwca 2018

Powrót dawnej chwały

Możemy ją kochać lub nienawidzić, możemy z zapartym tchem wpatrywać się w jej oblicze lub przejść obok niej obojętnie, lecz nie zmieni to faktu, że wszyscy jesteśmy jej dziećmi. Mowa oczywiście o historii, zarówno tej odległej, która kształtowała przeszłe pokolenia, ale również tej bliskiej kształtującej nas samych. Wielkim wyzwaniem jest uzmysłowienie, że wszak historia to nie są tylko daty oraz nazwy, czy nazwiska, ale przede wszystkim ludzie z krwi i kości, którzy kiedyś przed nami żyli na tym świecie, tak samo czuli, mieli podobne pragnienie, ambicje, którzy zostawili po sobie trwały ślad, abyśmy my potomni uczyli się na ich porażkach oraz sukcesach. Ludzie pełni pasji w pewien sposób zarażają swą pasją innych. Niewątpliwie do takiego grona należy Elżbieta Cherezińska, która tyle serca włożyła w cykl „Odrodzone Królestwo”, że czytelnicy mimowolnie zżywają się z jej powieściami. Odnosząc się do kolejnych tytułów trylogii można śmiało napisać, że...

książek: 704
Olena | 2017-11-03
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 03 listopada 2017

Czytajcie Cherezińską! Cóż z tego, że polską historię wzbogaciła o nieprawdopodobne wydarzenia lub postaci? Cóż z tego, że wątki fantastyczne czasami wyglądają zbyt groteskowo? Cóż z tego, że powieść przypomina w pewien sposób kolejny sezon serialu w wersji papierowej? Dzięki autorce mogłam wyruszyć w pasjonującą i niepowtarzalną podróż w wiek XIV, a objętość ponad 1000 stron wcale mnie nie przeraziła. Mimo kilku słabszych fragmentów oraz zbyt rozbudowanego wątku Michała Zaremby, ostatnia część trylogii wywarła na mnie dobre wrażenie.

Najlepsza scena? Podczas oblężenia Wawelu przez czeskie wojska i ich popleczników Jadwiga Łokietkowa z gracją – jak przystało na wielką damę – ochrzania księcia Bolka Opolskiego, każąc mu sp…adać „Fru, do Opola”.

książek: 610
jerrymarch | 2019-01-15
Przeczytana: 13 stycznia 2019

"Płomienna korona" to ostatnia część trylogii, której akcja osadzona jest w epoce rozbicia dzielnicowego ziem polskich. Śledząc losy głównych bohaterów, czytelnik staje się świadkiem mozolnych dążeń książąt piastowskich i arcybiskupa Jakuba Świnki, zmierzających do zjednoczenia rozdartego królestwa oraz odzyskania królewskiej korony. Wszystkie książki wchodzące w skład trylogii mają niewątpliwie walor edukacyjny szczególnie, że wiedza o tym okresie naszych dziejów nie jest zbyt duża wśród osób nieinteresujących się historią. "Płomienna korona" opowiada o losach księcia Władysława Łokietka, nieustannie walczącego o przejęcie zwierzchnictwa nad poszczególnymi dzielnicami oraz próbującego obronić je przed zakusami agresywnych sąsiadów. Pomny na błędy młodości, książę nieustępliwie walczy o odzyskanie upragnionej korony, mimo buntów mieszczaństwa i możnych, a także zdradzieckich działań krakowskiego biskupa. Zjednoczenie ziem polskich w obliczu tak wielu przeciwności, czyni z...

książek: 1031

W materiałach promocyjnych rozsyłanych po redakcjach kulturalnych można przeczytać, że Cherezińska „wyznacza nowe standardy powieści historycznej”. Tak oto język marketingu zdradza prawdę – nie mamy do czynienia z powieścią historyczną, a z jakąś wariacją na temat czy karykaturą. Ersatz, jak zwykle.
„Płomienna korona” to mieszanina infantylizmu z patosem, potencjał zmarnotrawiony przez nieumiejętność selekcji materiału przy klęsce urodzaju i brak szerszego zamysłu, chęć schlebiania najniższym gustom, wypaczenie zwłaszcza czeskiej historii. Nastolatki piszą na blogach opka o idolach – muzykach, bohaterach seriali i książek – a Cherezińska wydaje opka o Piastach na papierze.
Ratujmy drzewa.

Na wstępie polecam tekst Pauliny Małochleb (http://www.ksiazkinaostro.pl/cherezinska-dlaczego-nie/) – wszystkie poruszone w nim kwestie występują u Cherezińskiej permanentnie, a nie jest to wcale wyczerpanie tematu. Niestety to jedyny znany mi głos krytyka literackiego, który traktuje nie o tym,...

zobacz kolejne z 1871 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
„Harda” i „Królowa” pojawią się za Oceanem!

„Królowa współczesnej powieści historycznej” zdobyła już serca polskich czytelników i niepokonana zmierza w kierunku Stanów Zjednoczonych. Książki Elżbiety Cherezińskiej, „Harda” i „Królowa”, zostaną wydane na amerykańskim rynku.


więcej
Nominacje do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego 2018

Kapituła Nagrody im. Jerzego Żuławskiego ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji. Wśród siedmiu nominowanych tytułów znalazły się dwa, które zwyciężyły w plebiscycie Książka Roku 2017 serwisu lubimyczytać.pl.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd