Królowa Watykanu

Tłumaczenie: Dariusz Kołaczkowski
Wydawnictwo: Jeden Świat

Niezwykła historia jednej z najbogatszych i najbardziej wpływowych kobiet Europy, słynącej z „nienasyconej ambicji i zachłanności” Olimpii Maidalchini, szwagierki papieża Innocentego X, którego zdominowała i całkowicie sobie podporządkowała. Uznawana za papieską nałożnicę donna Olimpia kontrolowała sprzedaż urzędów, beneficjów i awansów. Wszelkie decyzje Innocenty podejmował wyłącznie po zasięgnięciu jej rady; pod jego nieobecność zabawiała gości, podpisywała dekrety i była pod wszystkimi względami – z wyjątkiem tytułu – pierwszą damą. Zręcznie wygrywała konflikty stronnictw kardynalskich na dworze papieża. Miała wpływ na zalegalizowanie w Rzymie prostytucji, z której czerpała później finansowe korzyści. Na łapówkach za obietnice przekonania papieża do podjęcia konkretnych decyzji dorobiła się ogromnego majątku i jednego z najbardziej wystawnych dworów siedemnastowiecznej Europy. Sam Innocenty również obsypywał bratową kosztownymi prezentami, co nie zmienia faktu, że i tak go notorycznie okradała, a po śmierci - ograbiła doszczętnie, unikając nawet pokrycia kosztów papieskiego pogrzebu. Donna Olimpia przeżyła Innocentego o dwa lata. Jej śmierć kończy wstydliwą dla kościoła erę Borgiów.

źródło opisu: http://www.jedenswiat.pl/ksiazka.php?ksi_id=144

źródło okładki: http://www.jedenswiat.pl/ksiazka.php?ksi_id=144

"Królowa Watykanu" to rewelacyjna książka ,od której nie mogłam się oderwać.Autorka przedstawiła postać Olimpii Maidalchini , bratowej i jednocześnie kochanki papieża Innocentego X.Dzięki inteligencji i sprytowi kobieta ta potrafiła wprowadzić na tron papieski swego kochanka.Przez okres prawie jedenastu lat sprawowała rządy w Watykanie , decydowała o nominacjach kardynalskich oraz zagarnęła olbrzymie ilości pieniędzy i watykańskiego złota.
Autorka ukazała w jaki sposób w XVII wieku i wcześniejszych czasach dochodziło do wyboru papieża i jak często odbywało się to w sposób skandaliczny.
Świetnie się czyta.
Warto przeczytać !

Scarlett | 2012-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2012

Książka opisuje burzliwe dzieje Olimpii Maidalchini,bratowej papieża Innocentego X- kobiety, która zawojowała Rzym dzięki swojej inteligencji i sprytowi. Oprócz historii samej Olimpii znajduje się tutaj dużo fragmentów z historii (zazwyczaj niezbyt chlubnej)Kościoła Katolickiego.
Muszę przyznać, że tym razem autorka mile mnie zaskoczyła. W porównaniu z inną jej książką (którą doczytałam do 30 strony i więcej nie dałam rady) "Królową Watykanu" czyta się naprawdę świetnie.

wierzbickaj | 2012-03-09
Przeczytana: 02 marca 2012

piękna powieść, trochę fikcji większość oparta na faktach... dla mnie rewelacja
Rzym XVI/XVII w, coś o czym nie mamy pojęcia, po prostu piękne :)

olga | 2013-01-10
Na półkach: Przeczytane, Chcę mieć