Zawisza Czarny: Droga do króla

Cykl: Zawisza Czarny (tom 2)
Wydawnictwo: Bukowy Las
Literatura piękna, historia
historyczna
tomek2514

Dobiega końca XIV wiek. Unia z Litwą otwiera przed Polakami nieograniczone możliwości ekspansji i rozwoju: militarnego, gospodarczego i kulturowego. Ten nagły awans Polski wywołuje dyplomatyczno-propagandową akcję zakonu krzyżackiego. Do Gdańska, prosto z Aragonii, udaje się Zawisza Czarny, by spotkać się z jednym z kupców pruskich. Przybywa za późno. Kupiec nie żyje. Tak rozpoczyna się kolejny etap polsko-krzyżackiej wojny wywiadów, w której stawką jest bezpieczeństwo króla Władysława Jagiełły i przetrwanie unii Polski z Litwą.

źródło opisu: https://bukowylas.pl/ksiazki/zawisza-czarny-droga-do-krola

źródło okładki: https://bukowylas.pl/ksiazki/zawisza-czarny-droga-do-krola

Northman | 2017-03-26
Przeczytana: 23 marca 2017

Gra wywiadów i sieć intryg w przededniu polsko-krzyżackiego starcia

Świetna, świetna, po trzykroć świetna książka! Kolejna opowieść Szymona Jędrusiaka spod szyldu "Zawisza Czarny" wciąga, ciekawi i trzyma w napięciu. I to pomimo (dzięki?) faktowi, iż jest to opowieść osadzona w świecie sprzed ponad sześciu wieków! Czyta się to wszystko znakomicie. Wielkie brawa dla autora! Zarówno za podjęcie wątku i kontynuację "Aragonii", jak i za wykonaną, tytaniczną wręcz pracę nad tą książką.

W "Drodze do króla" witamy się ze znanymi już z "Aragonii" bohaterami, a więc z Aaronem Abnarrabí i z samym Zawiszą (złośliwi zapewne wytkną, że w pierwszej części cyklu Rycerz z Garbowa był jedynie postacią epizodyczną; w porządku, to wolny kraj, każdy ma możność wypowiedzenia się, również złośliwie). Stają oni na polskiej ziemi, na której rzuceni są od razu na głęboką wodę machinacji dyplomatycznych. Z wielką polityką i splamionymi krwią sztyletami w tle... Aż ciarki przyjemności przechodzą człowieka...

KittyAilla | 2017-08-18
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

Tym razem autor przenosi nas z Aragonii do Polski. Uroku książce dodają opisy polskich miast, zwłaszcza Gdańska i Krakowa, oraz relacji polsko-krzyżackich. Polityczne rozgrywki, relacje społeczne oraz zgrabne wplecenie historii naszej ojczyzny niesamowicie wciągają, a styl autora pozostaje plastyczny oraz opisowy.
Aaron musi na jakiś czas zniknąć z Aragonii. Zawisza postanawia zabrać go ze sobą. Tak wkraczamy do Polski, którą toczy choroba zakonu krzyżackiego i zdrady. Wojna wywiadów, miłość, nieoczywiste rozwiązania - to wszystko i jeszcze więcej autor wplótł w opowieść o polskim rycerzu. Jedyny minus to to, że mam wrażenie, że w książce bardziej śledzimy losy Aarona niż Zawiszy, choć to on powinien grać pierwsze skrzypce. Pomijając ten defekt, powieść jest bardzo zaskakująca - najbardziej postać zdrajcy, z którą mamy do czynienia od pierwszego tomu. Ponadto nie można tak kończyć! Nie zgadzam się! Urwać akcję w takim momencie.
Do puli bohaterów dołączają Rojek, Jan z Tęczyna,...

Pavo | 2017-03-01

Książka tak bardzo mnie zainteresowała,ze szukam kiedy wydawnictwo Bukowy Las planuje wydać trzeci tom tz.Wieka Wojne. Ponieważ nie znalazłem wiadomości na ten temat wróciłem do IV tomu Jacka Komudy.Polecam wszystkim "Zawiszę Czarnego" choć przychylność się do opinii,że II
Tom"Droga do Króla" jest dużo ciekawszy od I-"Aragonii". Jeśli ktoś wie kiedy ukaze się III bardzo proszę o informację 😎

Olga | 2019-05-31
Przeczytana: 21 maja 2019

Historia szpiegowsko z elementami romantycznymi. Momentami bardzo brutalna, ale takie czasy to były. Zaskakujące zakończenie no i Zawisza. Zupełnie inny niż ten z historii rycerz bez skazy. Człowiek, który też ma wady i błądzi. Bardzo sympatyczna pozycja.

Przeczytana: 13 lutego 2017

Wątkiem tej powieści, drugiego tomu cyklu, są dalsze przygody rycerza Zawiszy Czarnego i jego aragońskiego przyjaciela Aarona Abnarrabí'ego, tym razem na ziemiach polskich i litewskich. A osnową polityka finansowo-militarna w Europie końca XIV wieku z jej propagandą, machinacjami, przekrętami, siatkami szpiegowskimi itd. itp. Wspaniała lektura oparta na faktach historycznych, osadzona w tamtych realiach… Czyta się jakby się odbywało podróż w czasie! To podróż od Gdańska, przez Kraków po Wilno tamtych czasów. Polecam nie tylko miłośnikom powieści historycznych, ale także współczesnych polityczno-gospodarczych thrillerów.

Więcej w mojej recenzji:

Nika | 2019-05-05
Przeczytana: 05 maja 2019

Drugi tom, równie przyzwoity jak pierwszy. I podobnie mam wrażenie, że akcja dzieje się całkiem niedawno. O Zawiszy nieco więcej niż w pierwszym tomie, ale nadal jest to dla mnie zagadkowa postać.

makroman | 2019-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2019

Powiem szczerze - rozczarowanie. Nie doczytałem do końca bo totalnie mnie znudziło. Główny wątek "szpiegowski" rozciągnięty do granic możliwości ale niestety bez konkretów. Główny bohater niesiony przez los bezwładnie niczym spławik na bezkresnym jeziorze. Jeziorze, a nie morzu bo spokojnie wszystko, kłopoty go mijają, opiekunowie o niego dbają - spokojnie, jak na zasiłku dla bezrobotnych. A Zawisza - rycerz rębajło - as wywiadu bez sukcesów. Nudzi się fabuła szybko i mnie doprowadziła do porzucenia książki. Tyle w temacie.

Ludgar | 2018-09-24

Dobre. Nic nie ustępuje 1-tomowi