Bożonarodzeniowe opowieści

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...

W sumie już po świętach, ale klimat jeszcze trzyma. Dlatego też podrzucam Wam piękną pozycję, którą otrzymałam.

,, Bożonarodzeniowe opowieści" to zbiór opowieści znanych pisarzy, którzy interpretują święta we własny sposób. To zapach choinki, przygody podczas zimowych harców, zapach goździków i nie tylko.
Każdy z nas zna twórczość Bolesława Prusa czy Władysława Reymonta. Jednak jeśli chcecie przekonać się, jak w swojej opowieści przedstawiał czas świąt kardynał Wyszyński czy Maria Dąbrowska to zapraszam Was do lektury.
Pisarze z całego świata tworzą nam niesamowicie cudowny klimat. Każda z historii jest wyjątkowa, z każdą spędzimy wspaniały czas. Każda zostawia nam czas na przemyślenia. Każda jest o czymś innym, każda ma w sobie przesłanie.
Cieszę się, że przeczytałam ją właśnie teraz, kiedy mimo iż klimat świąt jeszcze jest, to wkracza codzienność, w której biegu znów zapomnimy o tym, co ważne. Teraz jest dla mnie taki czas, aby podsumować rok, przemyśleć pewne sprawy, docenić to, co mam i stać się jeszcze lepszym człowiekiem.
Z perspektywy czasu trochę mi smutno, że pewne wartości zanikają w ludziach z upływem lat. Kiedyś ceniło się więcej i bardziej, ale to takie moje przemyślenia.

Mam nadzieję, że po świętach macie się dobrze. ❤️
Całuski

Każdy z nas zna twórczość Bolesława Prusa czy Władysława Reymonta....

Piękna książka. Niesamowicie różnorodne historie, mimo że łączy je jeden temat.
Wspaniali pisarze z całego świata. Opowieści krótsze i dłuższe.
Można się wzruszyć i uronić łzę, ale i uśmiechnąć się również.
Polecam zarówno na okres świąteczny jak i przedświąteczny,
Kawał dobrej literatury w pięknej oprawie.

Piękna książka. Niesamowicie różnorodne historie, mimo że łączy je jeden temat.
Wspaniali pisarze z całego świata. Opowieści krótsze i dłuższe.
Można się wzruszyć i uronić łzę, ale i uśmiechnąć się również.
Polecam zarówno na okres świąteczny jak i przedświąteczny,
Kawał dobrej literatury w pięknej oprawie.

130/180/2022
Zestaw głównie XIX-wiecznych utworów z Rosji, Polski i Wielkiej Brytanii. Przede wszystkim są to opowiadania, ale mamy też świąteczne fragmenty "Potopu" i "Chłopów". Kilku autorów pisze o przygotowaniach do świąt i o samym świętowaniu. Zwykle bohaterami są biedni ludzie, więc tym bardziej te starania wydają się ujmujące. I wygląda na to, że to właśnie ubodzy są w święta najszczęśliwsi...
A poza tym w zbiorze znalazło się kilka opowiadań, w których Boże Narodzenie odgrywa rolę drugorzędną (np. "Niebieski karbunkuł" z Sherlockiem Holmesem),ale akcja rozgrywa się zimą, śnieg skrzypi, mróz szczypie, sople błyszczą... A zatem w klimat wpisują się świetnie.
Polecam, także na letnie upały. A może przede wszystkim :-)
"Matka kowala Wakuły liczyła nie więcej niż czterdzieści lat. Nie była ani piękna, ani brzydka. Zresztą trudno być piękną w tym wieku."

130/180/2022

,,Bożonarodzeniowe opowieści" to ciekawy i urokliwy zbiór opowiadań, dzięki któremu poczujemy magię świąt. Historie są przesiąknięte świąteczną atmosferą, pozwalają poczuć czytelnikowi to, co czują w ten niezwykły czas ich bohaterowie. Niektóre z opowiadań czytało mi się dość ciężko, nie wszystkie też mnie przekonały swoją fabułą. Mimo wszystko, uważam iż warto było sięgnąć po tę książkę i przeczytać nawet niektóre z opowieści w ten niezwykły czas.

Opowiadania o tematyce świątecznej, jednak podejście do tematu bardzo różnorodne - jak na monotematyczny zbiór jest to dość interesujące - raz czytamy o typowych, tradycyjnych Świętach na polskiej wsi czy o tym, jakie to cuda można znaleźć na choince, by dalej zobaczyć świąteczny czas oczami dzieci, które zimę i Święta wykorzystują do czystej zabawy tarzając się w śniegu, ślizgając się na zamarzniętym jeziorze i wreszcie wieczorem ogrzewając się przy trzaskającym kominku po całym dniu zimowych zabaw; następnie przechodząc do niezwykłych i zarazem komicznych wydarzeń, w których swoje czarcie paluchy miesza sam diabeł, i kończąc na historiach detektywistycznych i kryminalnych, gdzie sam Sherlock Holmes, pod wpływem świątecznego nastroju, okazuje miłosierdzie; a definitywnie już kończąc na trupie znalezionym w hotelu gdzieś w Zakopanem.

Tego jest więcej, jednak w każdym opowiadaniu, w mniejszym lub większym stopniu, unosi się magia Świąt - pokazany jest ich sens, prawdziwe znaczenie, na wielu przykładach, z perspektywy wielu osób, przy pomocy nie tylko istot ludzkich.
Prezenty, wspólne przygotowania, gościnność, poświęcenie, miłosierdzie, odwaga, zabawa, tradycje, miłość... To właśnie Święta.

Bardzo dobry zbiór opowiadań, idealny na Święta.

Czas świąteczny co prawda jest już za nami, nie mniej jednak każdy wielbiciel Bożego Narodzenia zapewne chce jeszcze przez chwilę trwać w tym cudownym, świątecznym klimacie. Jaki jest sposób na przedłużenie tego magicznego czasu? Oczywiście książka o bożonarodzeniowej tematyce. Książek takich nie brakuje, możemy je znaleźć w każdej księgarni czy też bibliotece.
W tym roku, Wydawnictwo Zysk i S-ka przygotowało dla nas ślicznie oprawiony zbiór „Bożonarodzeniowych opowieści”, pióra zarówno polskich jak i zagranicznych pisarzy.

W „Bożonarodzeniowych opowieściach” znajdziemy opowiadania dwóch polskich noblistów - Henryka Sienkiewicza i Władysława Stanisława Reymonta, a także krótkie historyjki Marii Dąbrowskiej, Bolesława Prusa, kard. Stefana Wyszyńskiego i wielu innych. Wielbiciele zagranicznej literatury także znajdą tutaj coś dla siebie. Arthur Conan Doyle (znany ze swoich opowiadań o przygodach Sherlocka Holmesa),Luisa May Alcott ( „Małe kobietki” ) – to tylko kilka nazwisk wartych zwrócenia swej uwagi.
Mimo iż cechą łączącą wszystkie te opowiadania jest wątek świąteczny, to jednak każde opowiadanie tworzy odrębną historię, całkowicie różną od pozostałych. Znajdziemy tu zakończenia smutne jak i wesołe; historie współczesne, ale także „stare dzieje”; opowieści opisujące klasyczną Wigilię, ale także i historyjkę z wątkiem kryminalnym, z Sherlockiem Holmesem w roli głównej. Każdy czytelnik znajdzie w tym zbiorze coś w sam raz dla siebie.

twarda oprawa, a na niej wytłoczony święty Mikołaj wraz z reniferami w złotym kolorze. Ale to nie wszystko. Mamy także śliczną kolorową obwolutę, z małymi, brokatowymi elementami, które nadają temu zbiorowi opowiadań naprawdę magiczny wygląd.
Wygląd wewnętrzny też zasługuje na duże oklaski. Grubsze i pożółkłe kartki, dopracowanie każdego, nawet najmniejszego szczegółu – Wydawnictwo Zysk i S-ka odwaliło kawał świetnej roboty!

Uważam, że to co jest najważniejsze w tej książce, to możliwość odkrycia świąt Bożego Narodzenia na nowo. Dzięki temu zbiorowi opowieści możemy na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości, gdzie Boże Narodzenie kojarzone jest z masą prezentów pod choinką, zagranicznymi przebojami „Last Christmas” czy „All I want for Christmas”, które w kółko, aż do znudzenia słyszymy w każdym radiu.
Dzięki tej książce możemy na nowo uświadomić sobie, że Boże Narodzenie to nie tylko prezent, suto zastawiony pysznościami stół, czy też bogato przystrojona choinka. Święta to przede wszystkim cudowny i radosny czas, który możemy spędzić z bliskimi. To czas w którym możemy choć na chwilę się zatrzymać i cieszyć się wraz z tymi, których mamy wokół siebie.

„Bożonarodzeniowe opowieści” to zbiór historyjek, napisanych naprawdę na wysokim poziomie. Myślę jednak, że czytelnik, który szuka łatwych i prostych opowiadań świątecznych, nie odkryje prawdziwej wartości tej książki.
Ogółem rzecz biorąc nie mam do tej pozycji większych zastrzeżeń, ale nasuwa mi się myśl, iż szkoda, że wydawnictwo nie uwzględniło w tym zbiorze współczesnych opowiadań. Wtedy świetnie byłoby widać ten ogromny kontrast między tym, co było a tym, co jest. Ale to tylko taka moja mała dygresja.

Podsumowując, „Bożonarodzeniowe opowieści” jest bardzo mądrą i wartościową pozycją, po którą każdy, niezależnie od wieku powinien sięgnąć. Jest to zbiór opowieści, więc nie musimy od razu przeczytać całej pozycji. Możemy każdego dnia czytać po jednej historyjce i w pełni delektować się jej pięknem. Gorąco polecam!

Recenzja znajduje się na moim blogu:

W tym roku,...

Jak tytuł wskazuje, ta książka jest wprost idealna na Święta Bożego Narodzenia. Zbiór opowieści, które uprzyjemnią oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, czy każdy wolny, przedświąteczny, świąteczny i poświąteczny wieczór. Sama przez ostatnie lata sięgam po świąteczne opowiadania, powieści, które uprzyjemnią mi oczekiwania na moje ulubione święta oraz wprawią w ten świąteczny nastrój. A właśnie ta, pełna magii świątecznych historii książka jest idealna!

Zbiór szesnastu opowiadań, z których każde jest inne... Każde rzuca odmienne światło na Boże Narodzenie. Znajdziecie w nim wesołe historie i smutne. Właśnie to zróżnicowanie opowieści jest takie niesamowite. Kiedy czytałam każde z nich jedno po drugim, przeplatały się smutne-wesołe. Każde zmuszało mnie do refleksji, bo przecież świąteczny czas właśnie taki powinien być. "Bożonarodzeniowe opowieści", to książka zawierająca przepiękne historie, które są przypisane wybitnym autorom, jakich na pewno znacie chociażby ze szkolnych lektur. A nawet i dla fanów Sherlock'a Holmes'a też coś się znalazło. Naprawdę, ta książka miszmaszem świetnych tekstów i każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

W dodatku to cudowne wydanie. Piękna, czerwona i twarda oprawa, a na niej srebrne tłoczenie Świętego Mikołaja na saniach i renifery. I obwoluta. Zachwycam się tym wydaniem z zewnątrz, jak i samym środkiem, gdzie najmniejsze niuansiki są rzetelnie dopracowane. Kawał dobrej roboty!

"Bożonarodzeniowe opowieści", to książka dla każdego czytelnika, który ceni sobie dobre pióro. Nie wiem jednak, czy każdemu przypadnie do gustu... Jeśli szukacie nieskomplikowanych i lekkich powieści, to ta "perełka" literacka nie jest dla Was. Chociaż myślę, że każdy powinien docenić jej cudowność, bowiem w dobie, gdzie powstają opowiadania świąteczne, które tylko zahaczają o świąteczną atmosferę - żeby tylko tak było - ta właśnie książka jest cudownym wzorem do naśladowania. Jest prawdziwa i pokazuje nam, jak różnie ludzie podchodzą do Świąt Bożego Narodzenia. I jak ważne dla nich jest to święto. Dlatego polecam ją głównie tym, którzy naprawdę kochają Święta Bożego Narodzenia. Osobom, dla których ten czas jest czymś wyjątkowym, a nie tylko oczekiwaniem na prezenty, ubranie choinki i świętowaniem na pokaz.

OPOWIEŚCI WIGILIJNE

W ten magiczny czas, kiedy świat ściska mróz, sklepy rozbrzmiewają dźwiękiem kolęd i dzwonków, każda wystawa lśni światełkami, a udekorowane choinki i bożonarodzeniowe gadżety, spoglądają na nas z półek. I tylko śnieg, jak zwykle zresztą, nie dopisuje, chociaż nawet i telewizja i wydawnictwa robią, co mogą, by ich oferta pełna była gwiazdkowych klimatów. Niniejszy zbiór opowiadań od oficyny Zysk i S-ka to jedna z ciekawszych propozycji na ten okres, bo prezentująca bogactwo dokonań klasycznych autorów na świątecznym polu, jednocześnie mogąca służyć za skrócony kalendarz adwentowy, zamiast słodkości oferujący krótkie formy literackie.

Piętnastu autorów. Piętnaście opowiadań. Ponad trzysta stron najróżniejszych opowieści, które spina jedna, gwiazdkowa klamra. Święta tutaj ukazane mają najróżniejsze, często jakże skrajne odcienie, od obozu koncentracyjnego, do którego wsącza się nieco dobra w ten magiczny czas, przez ducha Wigilii nawiedzającego samotnika, po kolejne śledztwo Sherlocka Holmesa i doktora Watsona dziejące się właśnie w tym okresie. Nie brakuje bólu i smutku, radość, szczęście i rodzinna atmosfera królują jednak niezależnie od okoliczności. Czy w tle dzieje się wielka tragedia holokaustu, czy o wiele mniejsze, choć również przejmujące prywatne troski, czy Święta naznaczone są zbrodnią czy walką, wciąż pozostają Świętami. Wciąż jest w nich coś pięknego, wzruszającego i ciepłego. Czasem ociekają bogactwem, czasem przytłaczają biedą, czasem jest to tylko jeden list, czasem kolędowanie, czasem zwykły prezent, a czasem walka o miłość, która popycha do rzeczy niezwykłych. Zawsze jest to jednak to refleksyjne Boże Narodzenie, które przeżywamy po dziś dzień...

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater https://sztukater.pl/ksiazki/item/19699-bozonarodzeniowe-ppowiesci.html

OPOWIEŚCI WIGILIJNE

Opowiadanie Gogola, to wypisz wymaluj pomysł z "Mistrza i Małgorzaty", kilka opowiadań naprawdę niezłych. Mnie urzekło opowiadanie o Sherlocku Holmesie.

• Dla dzieci
  • Święta
  • Mój Księgozbiór

Dodaj cytat z książki Bożonarodzeniowe opowieści