Zaklinacz ognia

Tłumaczenie: Dorota Dziewońska
Cykl: Starcie królestw (tom 1)
Wydawnictwo: Moondrive, Otwarte
Flamecaster
Angelika

Pierwszy tom nowej serii "Starcie królestw". Chłopiec sięgnął do swojego amuletu, jak robił kilkanaście razy dziennie, i poczuł charakterystyczny przepływ energii. Czarownicy stale emanowali magiczną energią. Amulety gromadziły tę moc, aż uzbierało się jej tyle, że można ją było wykorzystać. Bez amuletu magia rozpraszała się i marnowała. Trwa wojna między królestwami Arden i Fellsmarch....

Pierwszy tom nowej serii "Starcie królestw".

Trwa wojna między królestwami Arden i Fellsmarch. Władca Ardenu Gerard nie cofnie się przed niczym, żeby zapanować nad całym kontynentem – nawet przed zniewoleniem czarodziejów. Na jego drodze staje jednak dwoje ludzi, których uczucia zranił za bardzo.

Adrian, syn Wielkiego Maga i królowej Fellsmarchu, marzy o tym, by zostać magicznym uzdrowicielem. Gdy jego ojciec ginie w zasadzce wroga, poprzysięga zemstę i doskonali znajomość trucizn. Jenna ma na karku tajemnicze znamię, a jej serce bije w rytm płomieni. Przez lata zmuszana była do pracy w kopalniach miasta Delphi. Przyłącza się do walki, gdy żołnierze Ardenu zabijają jej przyjaciół.

Wspólny cel splata losy Adriana i Jenny na ardeńskim dworze. Aby pokonać Gerarda, będą musieli odnaleźć się w świecie, gdzie nie ma prostego podziału na dobrych i złych, wśród ryzykownych sojuszy i pałacowych intryg. Równie niebezpieczna okaże się prawda o ich przeznaczeniu...

źródło opisu: otwarte.eu

źródło okładki: empik.com

Oficjalna recenzja
Gwiazdopatrznia książek: 1072

Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem

Pierwsza część nowego cyklu „Starcie Królestw” zabiera nas do świata, w którym od dwudziestu pięciu lat trwa nieustanna wojna między królestwami Arden i Fellsmarch. Bezwzględny władca Ardenu uczyni wszystko, by zapanować nad kontynentem, uleczyć zranioną dumę oraz zniewolić obdarzonych mocą, po czym zdusić wszelką magię.

Jenna Bandelow to zmuszana do pracy w kopalni dziewczyna o płomiennym sercu, tajemniczym znamieniu na karku i oczach koloru starego złota. Po tym jak władca Ardenu zabija jej przyjaciół, przyłącza się do rebelianckiej walki w mieście Delphi. Posiada niezwykły dar, dzięki któremu widzi rzeczy niedostrzegalne dla innych, urywki przyszłości oraz prawdę, gdy ktoś kłamie. Natomiast Ash, a właściwie Adrian sul’Han, to książę Fellsmarchu. W tragicznych okolicznościach traci ukochaną siostrę oraz ojca. Przez lata, niestrudzenie zdobywa wiedzę i z oddaniem leczy cudze rany, ukrywając własne. Jenna i Adrian wiedzeni pragnieniem zemsty, postanawiają wziąć odwet i wstrząsnąć królestwem Ardenu.

Ciężka praca w niedoli, utrata bliskich, paląca potrzeba zemsty, królewski dwór oraz szukanie własnego przeznaczenia. Są to wszystkim czytelnikom dobrze znane problemy przetaczające się przez multum książek. Uwielbiamy te wątki, dlatego tak chętnie do nich wracamy. Okładka również zachęca fanów nieustraszonych bohaterek do sięgnięcia po książkę. Jednak, co sprawia, że lubimy „Zaklinacza ognia”?

Losy bohaterów przeplatają się ze sobą w sposób nie do końca oczywisty. Każdy z nich ma kilka twarzy walczących ze sobą. Tak, że z czterech osób kształtuje się grono bohaterów, zmieniających tożsamość jak rękawiczki. Stają się mimo woli sojusznikami, lecz każde z nich ma do odegrania własną rolę. Podoba mi się równomierne rozłożenie akcji na czworo bohaterów, każdego z innego świata, a jednak połączonych ryzykownymi sojuszami, dworskimi intrygami oraz niezrozumiałą nicią przeznaczenia.

Destin Karn to czarownik na usługach Ardenu, porucznik tajnych służb Królewskiej Mości, a Lila Barrowhill to zadziorna przemytniczka o ciętym języku, idealny szpieg i stała bywalczyni czarnego rynku. Choć Lila i Destin są postaciami drugoplanowymi, to właśnie oni grają pierwsze skrzypce i są motorem napędowym całej powieści. Destin zmienia swoje maski, a Lila doprawia wszystko humorem. Wisienką na torcie jest Lord Evan Strangward – poznajemy go jako pewnego siebie emisariusza cesarzowej Celestyny, ale okazuje się dużo bardziej złożoną osobowością, którą warto poznać.

Magowie, smoki, konflikty między Królestwami, złowroga cesarzowa Celestyna, tajemnicza Gildia Darianów, czarownicy zakuci w magiczne obręcze i zmuszani do walki po stronie wroga. Gdyby ktoś mnie zapytał o czym jest „Zaklinacz ognia”, odpowiedziałabym, że o Prawdzie. Prawda jest tutaj, tym z pozoru niedostrzegalnym, a jednak najważniejszym bohaterem. Prawda o sobie, Prawda w stosunku do siebie samego, Prawda ukryta, Prawda, której nie sposób powstrzymać.

Jennę i Adriana połączyła „jaskrawa, rozdzierająca serce, nieupiększona prawda”, wspomnienia i marzenia, „wspólne doświadczenia smutku i utraty, niezaspokojonego gniewu i pragnienia zemsty”. Już przy pierwszym spotkaniu zobaczyli w sobie prawdę niedostrzegalną dla innych. Jednak wątek miłosny nie dominuje akcji powieści. Choć jak wiemy, nigdy nie uciekniemy od tego, ze to miłość determinuje nasze czyny i popycha do rzeczy pozornie niemożliwych.

Jest kilka wątków, którym autorka powinna poświęcić więcej swojej uwagi i dorzucić bohaterom kilka wad, ale nie rzutują one na całościowy odbiór książki. Otrzymujemy postaci, którym kibicujemy i nie możemy doczekać się jak potoczą się ich dalsze losy. Cieszę się, że na polskim rynku znalazła się nowa seria skierowana do fanów fantastyki. Warto sięgnąć po „Zaklinacza Ognia”, przestać nadmiernie analizować, oddać się słowom i zatopić w odległym świecie nie wystawiając stopy za próg domu, a po skończeniu wypatrywać na horyzoncie kolejnej części prosto z Siedmiu Królestw.

Anna Gajewska

blackdark | 2019-08-07
Przeczytana: 2018 rok

Fajna książka fantasy dla młodzieży. Szkoda tylko, że w wersji polskiej ukazała się tylko pierwsza część ;(

Molikowo | 2019-06-13
Przeczytana: 2019 rok

"Zaklinacz ognia"książka, która zaintrygowała mnie swoją okładka, opisem jak i tytułem. Akcja książki rozgrywa się w większości w Ardenie królestwie króla Gerarda.
Książka opowiada o chłopcu , który utracił siostrę i ojca. Adrian jest dobrze zapowiadającym się magiem uzdrowicielem , a raczej takie są jego marzenia. Dowiadujemy się o losach chłopca po śmierci ojca. Ojciec Adriana bardzo lubił używać przezwiska Ash zamiast Adrian sul'Han . Losy Ash'a nie są zbyt łaskawe. Uciekł z rodzinnego miasta by chronić siostrę i matkę królowa Fellsmarchu. Chłopak postanawia zabić króla , który nie cofnie się przed niczym by zapanować nad całym kontynentem. By przedostać się do króla Ash musi przebyć długą drogę od szkoły w Oden's Ford, po próbę zabójstwa jego i znalezieniem pracy w królestwie , najpierw jako uzdrowiciel stajenny później uzdrowiciel mieszkańców Ardenu. Jednak na jego drodze staje Jenna dziewczyna z tajemniczym magicznym znakiem na karku. Jakaś magiczna siła przyciągania ich ku...

Agugu | 2019-02-03
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 02 lutego 2019

Sięgając po tą powieść miałam co do niej bardzo duże oczekiwania. Szczególnie dlatego, że zachwyciła mnie poprzednia saga owej autorki. I z jednej strony te oczekiwania zostały spełnione z drugiej zaś nie do końca. Po raz pierwszy czytałam książkę napisaną z tak wielu perspektyw, ponieważ wbrew temu co sądzi się po opisie wyłania się z niej więcej głównych postaci. Każda z nich jest inna i zaskakująca co jest ogromnym plusem. W książce nie ma jednolitości. Jednakże według mnie szkodzą jej duże niejasności w postaci Lili. Wiem- tajemniczość. Tylko wszystko z umiarem.

Generalnie polecam powieść, jest w co się wciągnąć :)

zaczytana | 2019-01-26

Pod koniec nie wiedziałam już kto stoi po kogo stronie i odrobinę się zawiodłam na końcu ale ogólnie dobra książka, choć odnoszę wrażenie, że brakuje "tego czegoś".

BookBooshka | 2019-01-18
Przeczytana: sierpień 2019

Ogień, to jeden z żywiołów rządzących światem. Niezależnie od tego czy mowa o naszej szarej rzeczywistości, czy o świecie stworzonym przez światowej klasy pisarkę. Obok namiętnej miłości to chyba najsilniejszy pierwiastek każdego życia, nic więc dziwnego, że przewodzi fabule powieści pod tytułem "Zaklinacz ognia".

Historię Adriana i Jenny rozpoczynamy od tragedii. Od śmierci, która przychodzi z różnych stron. Od śmierci, która jest bronią okrutników. Adrian sul'Han jest synem Wielkiego Maga i królowej Fellsmarchu. Jenna wychowuje się poza królewskim pałacem i od najmłodszych lat, co rano wędruje do kopalni, by tam z innymi dziećmi pracować do utraty tchu na rzeczy skarbca króla Ardenu – Gerarda Montaigne. Choć pewnie myślicie, że życie chłopaka musi być usłane różami, to zapewniam, że się mylicie. Ścieżki losu stawiają go w sytuacji niewiele lepszej niż wycieńczenie zabójczą pracą w pyle kopalni. Koniec końców Jenna nie musiała opuszczać rodziny....

Jak to bywa w życiu...

Katy | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

Książka nie jest ani porywająca, ani zła. Akcja toczy się dość szybko- momentami zbyt szybko (autorka wyrywa do przodu, czasem przeskakuje po kilka tygodni z życia bohaterów tylko krótko wspominając co przez ten czas robili). Akcja jest raczej przewidywalna, ale czytało mi się dość przyjemnie. Mimo to raczej nie sięgnę po kolejną część cyklu. Polecam ją przeczytać jeśli akurat nie macie żadnej bardziej interesującej książki pod ręką.

MarzycielkaM | 2018-06-03
Przeczytana: 31 maja 2018

Opis książki skłonił mnie do wybrania właśnie tej lektury z pośród tysiąca innych książek w bibliotece. Jednak zaintrygował mnie tylko on.. Czytając natrafiłam na słabo zarysowane postacie co utrudniało wczucie sie w dość ciekawą historię, którą autor moim zdaniem nie umiał przedstawić jej w sposób ciekawy. Poświęcony czas uważam za stracony

estarie | 2018-05-21

Powiem tak. Fabuła jest naprawdę dobra. Gdyby przełożyć to na film, wyszłaby niezła bajka fantasy. Problem za to miałam z wbiciem się w świat przedstawiony. Wszystko dlatego, że w książce brak mapki, za to nie brakuje od grona ilości nazw własnych. Chyba nawet po skończeniu tego tomu jeszcze nie do końca ogarniam, jaka nazwa czemu odpowiada. Nie mówiąc o polityce, ilości królestw oraz łączących ich stosunków dyplomatycznych. No i bohaterowie... jacyś tacy nijacy. W sumie polubiłam tylko Destina, ale nie jestem pewna, czy autorka planuje jego rozwinięcie w dalszych tomach. Ash i Jenna, czy Lila... jakoś bez szału. Tacy papierowi, mało wyróżniający się. Trochę szkoda. Jedynie dobra fabuła nieco wynagradza to wszystko. Mimo, że autorka trąca o schematy, nie miałam poczucia czytania wtórnej historii, stąd moja wysoka ocenia. Nie ukrywam jednak, że mogło być lepiej. Niemniej, fanom gatunku, polecam!

LenaLouve | 2018-05-05
Przeczytana: 03 maja 2018

Lektura obowiązkowa dla miłośników Siedmiu królestw. Warto, bo zaczyna się od łez, a do ostatniej strony napięcie nie spada. Magia, przyjaźń, tajemnice, wojna i zdrady. Jak dla mnie trzyma poziom poprzedniej serii, a ma szanse ją przerosnąć.

dwor_ksiazek_i_slow | 2018-04-28
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

"Zaklinacz ognia" miał być pełen magii, smoków, konfliktów między królestwami, walki i intryg, a okazał się zupełnie inny... Mdły i nijaki.

Jest to pierwsza część cyklu "Starcie Królestw" i sequel serii "Siedem Królestw".

Między królestwami Arden i Fellsmarch trwa od 25 lat wojna. Król Gerard Mantaine, władca Ardeny, chce zniszczyć Królową z linii Szarych Wilków, bo chowa do niej urazę z przed lat. Jest bezwzgledny i nie cofnie się przed niczym by osiągnąć swój cel. Zabił już córkę Wilczej Królowej oraz jej męża - Wielkiego Maga i ojca Adriana sul'Hana zwanego Ashem, który był przy jego śmierci. Ash od tej chwili pragnie zemścić się na władcy Ardeny, przez co ucieka do szkoły magów. Tam udaje zwykłego chłopca i uczy się nie tylko uzdrawiania ale i przyrządzania trucizn. W tym samym czasie Jenna Bandelow pracuje w kopalni w Delphi, gdzie przez władcę Ardeny giną jej przyjaciele. To powoduje, że przyłącza się do rebeliantów i działa przeciwko tyranowi. Jednak do miasta...