Król Demon

Okładka książki Król Demon
Cinda Williams Chima Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Siedem Królestw (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2011-06-29
Data 1. wydania:
2009-10-06
Dorota Dziewońska
złodziej amulet siedem królestw

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Większość tej książki jak dla mnie była niestety nudna. Bohaterowie mało charakterystyczni. Wolałabym poznawać ich historię na bieżąco a nie z wspominek czy słabo zarysowanych retrospekcji. Końcówka uratowała tą książkę i na prawdę zachęciła mnie do sięgnięcia po kolejne części.

Książka z potencjałem, niestety nie w pełni wykorzystanym.

Daję 3 gwiazdki, bo jednak przeczytałam do końca, podobały mi się aspekty polityczne i parę drobiazgów w budowie świata przedstawionego.

Jednak mam wiele zastrzeżeń. Główni bohaterowie są… no właśnie, tutaj zaczyna się problem. Mają po 16 lat, wielokrotnie znajdują się w bardzo dorosłych sytuacjach… a jednak widać, że to naiwne dzieciaki. Może to kwestia tłumaczenia, ale nie pomagał fakt, że w jednej scenie dany bohater określany jest „chłopcem”, a w drugiej, z punktu widzenia głównej bohaterki, jest „zabójczo przystojnym mężczyzną”. Bleh. Miałam tu duży rozdźwięk między tym, jak bohaterowie mieli być przedstawiani, a jak faktycznie wypadli.

Spory problem miałam też z motywem wykorzystania seksualnego - pojawia się on co najmniej dwa razy. Raz jako wykorzystanie „potencjalne”, w porę udaremnione; raz jest przywołane, wspomniane jako coś, co się wydarzyło. I… wszyscy jakoś przechodzą nad tym do porządku dziennego??? Nikt się nad tym głębiej nie zastanawia, nikt wprost nie potępia. Źle mi się te fragmenty czytało, nawet jeśli szczegóły pozostawały w strefie domysłów. Uważam, że taki temat, skoro już autorka zdecydowała się na taki obrót wydarzeń, powinien zostać jakoś lepiej „zaopiekowany”.

Kolejna rzecz - w ogóle nie czułam się związana z tymi bohaterami. Brakuje tu jakiejś głębi. Nawet, gdy zderzają się oni z naprawdę straszną sytuacją, wcale nie czuć ich rozpaczy czy desperacji. Po prostu o tym czytamy, ale nie przeżywamy tego na równi z nimi.

No i naprawdę nie rozumiem tego zwalania na barki szesnastolatka bagażu doświadczeń, które starczyłyby na życie trzydziestopięciolatka. W stylu… to zajmuje czas, a ty, chłopcze, masz 16 lat! Czy naprawdę nie możemy dawać postaciom takiego wieku, jaki powinni mieć, jeśli nie ma to szkody dla fabuły, a co najwyżej książka nie wpadnie w kategorię YA? (Ale bez obaw, przecież tak się nie stanie, bo teraz pod YA podpinane jest absolutnie wszystko!)

Jest to książka zbyt długa. Z korzyścią byłoby skrócenie jej o 1/3, tym bardziej, że dopiero w 3-4 ostatnich rozdziałach zaczyna się coś dziać. Mniej więcej od połowy zerkałam już na dół czytnika, żeby sprawdzić, ile jeszcze. I zawsze to było zbyt dużo, biorąc pod uwagę ślimacze tempo akcji.

Sięgnę po drugą część, jednak jeśli nie podniesie poziomu, na niej zakończę przygodę z tą serią. Jestem rozczarowana, bo liczyłam na więcej. Może gdybym była o 15 lat młodsza i czytałabym to w wieku nastoletnim, podobałoby mi się bardziej. Ale widzę zbyt wiele niedoróbek, by uznać to książkowe spotkanie za udane.

Książka z potencjałem, niestety nie w pełni wykorzystanym.

Bardzo przyjemna fantastyka. Dobrze napisana ale nie jest jakaś szczególnie innowacyjna.

Fantastyka młodzieżowa, która ma już swoje lata. Odczuwa się te różnice, gdy porównuję do aktualnie wychodzących tytułów fantasy i chyba właśnie z tego powodu nie przemówiła do mnie całkowicie. Nie wiem do końca, czym to jest spowodowane, bo sam świat wydaje się interesujący i dobrze zbudowany, ale fabularnie nie wczułam się i nie byłam pewna, do czego zmierzamy. Bohaterowie też niezbyt trafili w gusta. Jedynie Amon i Tancerz zaskarbili sobie moje zainteresowanie i z chęcią poznawałam, jak ich wątki się rozwijają.

Dostałam całą serię, więc i tak po nią sięgnę, ale nie wiem, jak prędko to nastąpi. Pierwszy tom nie zostawił po sobie na tyle silnej ciekawości, bym od razu wzięła się za czytanie kolejnego. Mam tylko nadzieje, że poziom się nie obniży, a zaskoczy mnie czymś naprawdę ciekawym.

Raczej przeciętna młodzieżówka. Nie zachęciła mnie do sięgnięcia po pozostałe tony.

Bardzo dobra powieść fantasy. Taka o magach i o królowych, o tajemnicach i wciągających opowieściach.
Taka, w którą z przyjemnością można się zanurzyć w chłodny listopadowy wieczór, najlepiej siedząc pod kocykiem z ciepłą aromatyczną herbatą.
Wciąga i przenosi w taki fantastyczny kilmat. Barwne postacie I ciekawa fabuła, bez epatowania okrucieństwem, w zamian za to intrygująca rozwijającą się opowieścią....
Z przyjemnością się pozwolę dalej się oczarowywać.

EDIT.
po przeczytaniu całej 4tomowej serii stwierdzam, że to jest na prawdę epicka powieść fantasy. Taka w której da się zanurzyć całkowicie i odpłynąć do innego wymiaru. Taka gdzie można się rozsmakować i nie czuć żadnej goryczy, że jakiś wątek został niedopowiedziany. Wszystko spójne, barwnie opowiedziane, postacie z charakterem, akcja wartka i ciekawa... ach po prostu perełka wśród przeczytanej fantastyki... trafia na półeczkę Ulubione

Przeczytana dawno temu, ale skoro pamiętam fabułę i podobała mi się, muszę zostawić tutaj notkę.

CUDOWNE

CUDOWNE

Trochę naiwne, ale spoko się czyta.

Trochę naiwne, ale spoko się czyta.

Na półkach: , , , ,

Przeczytane po raz pierwszy: 9 grudnia 2018