Król Demon

Okładka książki Król Demon Cinda Williams Chima
Okładka książki Król Demon
Cinda Williams Chima Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Siedem Królestw (tom 1) fantasy, science fiction
Siedem Królestw (tom 1)
The Demon King
Galeria Książki
2022-05-17
2022-05-17
2009-10-06
Dorota Dziewońska
złodziej amulet siedem królestw

Wyzwanie LC 2024 na kwiecień.# Przeczytam książkę, która przeniesie mnie w inne miejsce.
...
Przeniosłam się do krainy 7 Królestw i nie żałuję spędzonego w niej czasu. Chociaż spodziewałam się "nieco" więcej, książka zainteresowała mnie na tyle, że zabieram się za drugi tom. Jestem ciekawa jak fabuła i losy bohaterów rozwiną się w kolejnej części. Na chwilę obecną 7 (odrobinę naciągane).

...

Nie rozumiem dlaczego o tej serii jest tak cicho. Jak dla mnie jedna z najlepszych serii jaka miałam przyjemność czytać. Han jest moim ulubionym bohaterem literackim. Książka z gatunku fantasy. Ciekawe historie i zwroty akcji których kompletnie się nie spodziewałam. Przyjemnie się czyta, ciekawość kolejnych zdarzeń powoduje że nie można się oderwać. Bardzo polecam ! 🩷📚

Pierwsza połowa książki jest dośc nudna, początek powolny, ale jak tylko się przez nią przedrze, to okazuje się, że mamy do czynienia z interesującą historią.
Zdecydowanie warta polecenia!

Zdecydowanie warta polecenia!

Bardzo przyjemne, lekkie, dobrze napisane młodzieżowe fantasy. Sympatyczny główny bohater, charakterna bohaterka. Tylko tytuł wprowadza w błąd - jeśli ktoś chce sobie poczytać o demonicznym władcy, to nie tutaj.

W skrócie CUDO.

Książka która przyciągała mnie już od dawna (może ze względu na tą przepiękną okładkę) a przed którą tak długo się wzbraniałam, bo nie było okazji a może z lekkiej obawy że nie przekona mnie jej zawartość. Powiem szczerze że nie było czego się bać.

Historia opowiadana jest z perspektywy dwóch postaci - Hana oraz Raisy. Co do drugiej postaci- Raisy mogę z przykrością przyznać że jej perspektywa mnie nie porwała (może to dlatego że nie przepadam za pałacowymi klimatami). Bohaterka była równie zagubiona co ja, podejmując dla mnie- dziwne wybory- odejmowała sobie charakteru. Mimo tego nie mogłam oderwać się od czytania czekając na kolejne rozdziały z perspektywy Hana.
Boże, jak cudownie było wracać do tego bohatera. Tajemniczego i pełnego sekretów a równocześnie tak otwartego i sympatycznego.

Przez tą książkę się po prostu płynie, dawno nie czytałam tak lekkiej i przyjemnej fantastyki. Zdecydowanie sięgne po kolejne tomy.

W skrócie CUDO.

,,Król Demon” Cindy Williams Chima to pierwsza część cyklu Siedmiu Królestw. Przedstawiona jest w niej historia Raisy, która powróciła na dwór królewski po trzech latach pobytu u swego ojca, gdzie korzystała z wolności, jaką miała. Przygotowuje się do swojego święta imienia, mając po drodze kilka problemów. Jest opowiedziana też historia Hana Alistera, który nie miał w życiu najłatwiej. Szybko musiał dorosnąć, gdyż musiał utrzymać swoją siostrę i matkę, a jego życie komplikuje się jeszcze bardziej po tym jak w jego życiu pojawi się tajemniczy amulet.

Miałam wrażenie, że Raisa jest zagubiona. Ona była zagubiona, a ja razem z nią. Nie potrafiłam zrozumieć niektórych jej zachowań. Czasami trochę zazgrzytały mi zęby na jej zachowanie, którego nie rozumiałam. Aż w końcu się do niej przyzwyczaiłam, polubiłam ją. Han Alister, jacie, on po prostu wydawał się dla mnie zwyczajny, mało interesujący. I nie mam pojęcia, dlaczego kupił mnie od razu. Od pierwszego rozdziału polubiłam go. Czekałam na rozdziały z jego perspektywą, czekałam aż się pojawi, aż mnie czymś zaskoczy i robił to nie raz. A końcówka z nim nie da mi spokoju. Był też Amon. Amon, który nie musiał długo pracować, by zaskarbić moją sympatię i uznanie. Chciałam go więcej, chciałam go lepiej poznać i mam nadzieję, że tak się stanie.

Mogłabym powiedzieć, że przez tę książkę płynęłam, a nie czytałam. Płynęłam przez prosty styl, który wciągnął mnie. Czasami nie miałam tylko pojęcia o co chodzi, pogubiłam się w kilku zdaniach, ale to było tylko kilka zdań na całą książkę, której zakończenie nie da mi o sobie zapomnieć.

Większość tej książki jak dla mnie była niestety nudna. Bohaterowie mało charakterystyczni. Wolałabym poznawać ich historię na bieżąco a nie z wspominek czy słabo zarysowanych retrospekcji. Końcówka uratowała tą książkę i na prawdę zachęciła mnie do sięgnięcia po kolejne części.

Książka z potencjałem, niestety nie w pełni wykorzystanym.

Daję 3 gwiazdki, bo jednak przeczytałam do końca, podobały mi się aspekty polityczne i parę drobiazgów w budowie świata przedstawionego.

Jednak mam wiele zastrzeżeń. Główni bohaterowie są… no właśnie, tutaj zaczyna się problem. Mają po 16 lat, wielokrotnie znajdują się w bardzo dorosłych sytuacjach… a jednak widać, że to naiwne dzieciaki. Może to kwestia tłumaczenia, ale nie pomagał fakt, że w jednej scenie dany bohater określany jest „chłopcem”, a w drugiej, z punktu widzenia głównej bohaterki, jest „zabójczo przystojnym mężczyzną”. Bleh. Miałam tu duży rozdźwięk między tym, jak bohaterowie mieli być przedstawiani, a jak faktycznie wypadli.

Spory problem miałam też z motywem wykorzystania seksualnego - pojawia się on co najmniej dwa razy. Raz jako wykorzystanie „potencjalne”, w porę udaremnione; raz jest przywołane, wspomniane jako coś, co się wydarzyło. I… wszyscy jakoś przechodzą nad tym do porządku dziennego??? Nikt się nad tym głębiej nie zastanawia, nikt wprost nie potępia. Źle mi się te fragmenty czytało, nawet jeśli szczegóły pozostawały w strefie domysłów. Uważam, że taki temat, skoro już autorka zdecydowała się na taki obrót wydarzeń, powinien zostać jakoś lepiej „zaopiekowany”.

Kolejna rzecz - w ogóle nie czułam się związana z tymi bohaterami. Brakuje tu jakiejś głębi. Nawet, gdy zderzają się oni z naprawdę straszną sytuacją, wcale nie czuć ich rozpaczy czy desperacji. Po prostu o tym czytamy, ale nie przeżywamy tego na równi z nimi.

No i naprawdę nie rozumiem tego zwalania na barki szesnastolatka bagażu doświadczeń, które starczyłyby na życie trzydziestopięciolatka. W stylu… to zajmuje czas, a ty, chłopcze, masz 16 lat! Czy naprawdę nie możemy dawać postaciom takiego wieku, jaki powinni mieć, jeśli nie ma to szkody dla fabuły, a co najwyżej książka nie wpadnie w kategorię YA? (Ale bez obaw, przecież tak się nie stanie, bo teraz pod YA podpinane jest absolutnie wszystko!)

Jest to książka zbyt długa. Z korzyścią byłoby skrócenie jej o 1/3, tym bardziej, że dopiero w 3-4 ostatnich rozdziałach zaczyna się coś dziać. Mniej więcej od połowy zerkałam już na dół czytnika, żeby sprawdzić, ile jeszcze. I zawsze to było zbyt dużo, biorąc pod uwagę ślimacze tempo akcji.

Sięgnę po drugą część, jednak jeśli nie podniesie poziomu, na niej zakończę przygodę z tą serią. Jestem rozczarowana, bo liczyłam na więcej. Może gdybym była o 15 lat młodsza i czytałabym to w wieku nastoletnim, podobałoby mi się bardziej. Ale widzę zbyt wiele niedoróbek, by uznać to książkowe spotkanie za udane.

Książka z potencjałem, niestety nie w pełni wykorzystanym.

Fantastyka młodzieżowa, która ma już swoje lata. Odczuwa się te różnice, gdy porównuję do aktualnie wychodzących tytułów fantasy i chyba właśnie z tego powodu nie przemówiła do mnie całkowicie. Nie wiem do końca, czym to jest spowodowane, bo sam świat wydaje się interesujący i dobrze zbudowany, ale fabularnie nie wczułam się i nie byłam pewna, do czego zmierzamy. Bohaterowie też niezbyt trafili w gusta. Jedynie Amon i Tancerz zaskarbili sobie moje zainteresowanie i z chęcią poznawałam, jak ich wątki się rozwijają.

Dostałam całą serię, więc i tak po nią sięgnę, ale nie wiem, jak prędko to nastąpi. Pierwszy tom nie zostawił po sobie na tyle silnej ciekawości, bym od razu wzięła się za czytanie kolejnego. Mam tylko nadzieje, że poziom się nie obniży, a zaskoczy mnie czymś naprawdę ciekawym.

Bardzo przyjemna fantastyka. Dobrze napisana ale nie jest jakaś szczególnie innowacyjna.