Za zamkniętymi drzwiami

3 239
1 847
Behing Closed Door
giovanna

Perfekcyjna para? Doskonałe małżeństwo? Czy idealne kłamstwo? ŚWIATOWY BESTSELLER, KTÓRY WYWOŁAŁ SENSACJĘ NA MIĘDZYNARODOWYM RYNKU WYDAWNICZYM Wszyscy znamy takie pary jak Jack i Grace: on jest przystojny i bogaty, ona czarująca i elegancka. Chciałoby się poznać Grace nieco lepiej, ale to niełatwe, bo Jack i Grace są nierozłączni. Niektórzy nazwaliby to prawdziwą miłością. Wyobraź sobie...

Perfekcyjna para? Doskonałe małżeństwo? Czy idealne kłamstwo?

Wyobraź sobie uroczystą kolację w ich idealnym domu, miłą konwersację, kolejne kieliszki dobrego wina. Oboje wydają się w swoim żywiole. Przyjaciele Grace chcieliby zrewanżować się lunchem w przyszłym tygodniu. Ona chętnie przyjęłaby zaproszenie, ale wie, że nigdy z nimi nie wyjdzie. Ktoś mógłby spytać, dlaczego Grace nigdy nie odbiera telefonów, nie wychodzi z domu, a nawet nie pracuje. I jak to możliwe, że gotując tak wymyślne potrawy, w ogóle nie tyje? I dlaczego w oknach sypialni są kraty? Doskonałe małżeństwo czy perfekcyjne kłamstwo?

„Najlepszy i najbardziej przejmujący thriller, jaki kiedykolwiek czytałem”
San Francisco Book Review

„Porywający debiut! Przerażenie, które czuje Grace, jest zaraźliwe, klaustrofobiczna atmosfera zagęszcza się, a niepokojąca gra w kotka i myszkę zmierza do przerażającego i niespodziewanego finału”
Publishers Weekly

„Wciągające i powodujące szybsze bicie serca momenty gwarantują, że po tej lekturze inaczej zaczniecie patrzeć na swoich przyjaciół i sąsiadów”
Margaret Madden, Bleach House Library

„Psychologiczny thriller w stylu Hitchcocka”
Woman

„Mrożący krew w żyłach thriller, który nie pozwoli ci zasnąć”
Mary Kubica, autorka „Grzecznej dziewczynki”

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fragment książki

Oficjalna recenzja
DziewczęZksiążką książek: 77

Ukryta prawda

Wszyscy lubimy zaglądać za cudze firanki. Lubimy wiedzieć więcej o czyichś tajemnicach, już szczególnie tych wstydliwych. A co jeśli zamiast firanek w domu są zamontowane metalowe żaluzje, dom odgradza od reszty świata wysoki płot i nijak nie da się sprawdzić co dzieje się u tych skrytych, perfekcyjnych na pierwszy rzut oka sąsiadów? Za ich zawsze bardzo dokładnie zamkniętymi drzwiami?

Jack i Grace to para idealna. On to przystojny, bogaty dżentelmen, ona to opanowana, perfekcyjna pani domu. On zapewnia jej wszystko, o czym tylko można zamarzyć. Ona zajmuje się domem i wydaje przyjęcia. On nie odstępuje jej ani na krok. Ona jest bardzo powściągliwa, jakby bała się zrobić jakiś fałszywy krok. Wszyscy znajomi zazdroszczą im ich miłości i szczęścia. I tylko nieliczni dziwią się, że ona poświęciła dla niego wszystko, rzuciła pracę, wyrzekła się niezależności i dała się zamknąć w domu jak perfekcyjna żona ze Stepford. A ona oddała swoją niezależność z miłości. I w zamian za obietnicę szczęścia swojej upośledzonej siostry, którą się opiekuje. I bajka trwa, jej bajka się właśnie ziszcza. Pierwsza rysa na szkle pojawia się jednak już w czasie podróży poślubnej. Lecz Grace zabrnęła za daleko w tej idealnej bajce, nie ma już dla niej odwrotu…

Debiutancka powieść B.A. Paris, porównywana do suspensu Hitchcocka, napisana jest jak przeplatanka wydarzeń z teraźniejszości i przeszłości. „Teraz” i „kiedyś”, z rozdziału na rozdział odkrywają przed czytelnikami kolejne szczegóły mrocznej tajemnicy. Czasami aż trudno powstrzymać się od przewinięcia rozdziału „kiedyś”, aby jak najszybciej rozwikłać kolejne zagadki „teraz”. Czy Ty dasz radę się powstrzymać?

Mimo takiego, pozornie skomplikowanego, prowadzenia fabuły, ta nie jest zawikłana i łatwo się w niej odnaleźć. Mała liczba pobocznych wątków i bohaterów nadają tej historii dodatkowej lekkości, przejrzystości. Jesteśmy w samym środku życia Grace i Jacka, za żelaznymi żaluzjami, w ciemnym pokoju ich perfekcyjnego domu. W samym środku wydarzeń, które jeszcze nie są jasne, musimy je odkryć podążając powoli od „kiedyś” do „teraz”. I ta niecierpliwość odkrywania towarzyszyła mi cały czas podczas tej lektury. Podążałam do „teraz” nie mogąc doczekać się odpowiedzi, wyniku tej historii.

Z reguły sceptycznie podchodzę do hitów i bestsellerów. To, że coś jest hitem, nie znaczy, że jest dobre i warto poświęcić temu kilka godzin swojego życia. Spójrzmy choćby na „Pięćdziesiaąt twarzy Greya”. Nie, to ja podziękuję. Dotąd nie udało mi się sięgnąć nawet po osławioną „Dziewczynę z pociągu”, mimo wielu pozytywnych recenzji. Jakie zatem było moje zaskoczenie gdy zaczęłam czytać „Za zamkniętymi drzwiami”. Znacie ten frazes – to książka, od której trudno się oderwać? Nadużywany w notach na tylnych okładkach marketingowych majstersztyków wystawionych w witrynach sieciowych księgarni?

Cóż, okazuje się, że czasami to jest prawda. Ukryta za zamkniętymi drzwiami ostatniego rozdziału. O ile masz na tyle silnej woli, aby oprzeć się pokusie i nie przeczytać go wcześniej… Twierdzę zatem z pełnym przekonaniem, że to jest właśnie jedna z tych opowieści, o których możemy napisać – nie sposób się od niej oderwać… Bezdech i dreszcze ekscytacji każdą kolejną stroną, każdym kolejnym zwrotem akcji - gwarantowane!

Joanna Jurzyk

Opinie czytelników (1950)
Gaja | 2019-10-20
Przeczytana: październik 2019

Jak na debiut to bardzo dobrze mi się czytało. Może to nie jest jakiś thriller/ktyminał z jajem, historia nie zbyt skomplikowana, może troszkę naiwna lub nawet infantylna, ale ja też dopiero wdrążam się w te klimaty toteż mój gust jest jeszcze raczkującym bobasem.

Bardzo ciężko mi było się oderwać, praktycznie spędziłam większość nocy na czytaniu, ale też znajdzie się parę rzeczy, które nie do końca mi odpowiadały, np. przeplatanie przeszłości z teraźniejszością. Wolałabym by fabuła toczyła się ciągiem, ponieważ nie lubię, kiedy przerywa mi się w najciekawszym momencie i zmusza do wciągnięcia w inny. Fabuła mogłaby być bardziej rozbudowana, dłuższa. Sposób w jaki główna bohaterka radzi sobie ze swoim prześladowcą i sam koniec pozostawia ogromny niedosyt i lekkie rozczarowanie. Za szybko.

A przede wszystkim głupota Grace, która na początku doprowadziła mnie do białej gorączki. W sensie nie rozumiem kobiet, które może nie za wszelką cenę, ale usilnie chcą wyjść za mąż, przez co...

byllis | 2019-10-18
Przeczytana: sierpień 2019

nie dodałam opinii do żadnej książki ale tu nie mogłam się opanować. Tak fatalnie napisanej, naiwnej, płaskiej i męczącej książki w życiu nie czytałam. Omijać szerokim łukiem.

MarcinCyrul79 | 2019-10-16

Psychologiczny thriller!

ach-patryska | 2019-10-14
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 14 października 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ehh no co za masakra mieć takiego męża. Książka ciekawa, akcja trzyma w napięciu. Polecam

camilla | 2019-10-13
Przeczytana: 13 października 2019

Pomimo wielkiej prostoty i banalności języka, autorce udało się zyskać moją uwagę. Ciekawy thriller, szkoda tylko, że nie dość dobrze zobrazowany. Drugie tyle 300 stron mogłyby zająć opisy bądź psychoanaliza zachowań, szczególnie czarnego charakteru. Duży potencjał, lecz zmarnowany. Lektura na jeden wieczór.

Qndzix | 2019-10-12
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 10 września 2018

Naprawdę ckliwa i ukazująca miłość opowieść. Intryga nieco naiwna, ale czytałam ją z zaciekawieniem i nie potrafiłam odłożyć. Uczy siły i poświęcenia dla kochanej osoby. Powinno się ją przeczytać, dobrze spędziłam przy niej wieczór.

Anna | 2019-10-12

Kolejny świetny thriller B.A Paris, od którego nie można się oderwać dopóki nie doczyta się do końca. Polecam każdemu zaczytanemu w thrillerach psychologicznych. A tych , którzy do tego gatunku literackiego nie mają jeszcze przekonania, szczerze Zachęcam .

Renata | 2019-10-10

Fakt,że nie mogłam się oderwać od lektury, nie wywołał emocji towarzyszących podczas czytania książek o podobnej tematyce. Wywołał smutek, frustrację i pewnego rodzaju gniew. Sama historia jest przedstawiona w dość banalny sposób. Prosta w przekazie, momentami naiwna. I pomijając te wszystkie niedociągnięcia pokazuje jednocześnie jak potrafimy być ślepi na ludzki dramat rozgrywający się na naszych oczach. Literacko : mało skomplikowana, ludzko : przerażająca...

MadziaLena | 2019-10-06
Przeczytana: wrzesień 2019

Przeczytałam ją zaraz po skończeniu "Żmijowiska" Chmielarza, i jedyne co myślałam to "serio? Serio? To jest ta bestsellerowa, nierozwiązywalna intryga?". Doczytałam do końca tylko dlatego, że nie byłam w stanie uwierzyć że ta historia jest aż tak naiwna.. Niestety, jest.

Ida79 | 2019-10-06
Przeczytana: czerwiec 2019

Ckliwa i mało prawdopodobna, ale daje do myślenia.