Kartoteka 64 #5

2 174
1 240
Behing Closed Door
giovanna

Perfekcyjna para? Doskonałe małżeństwo? Czy idealne kłamstwo? ŚWIATOWY BESTSELLER, KTÓRY WYWOŁAŁ SENSACJĘ NA MIĘDZYNARODOWYM RYNKU WYDAWNICZYM Wszyscy znamy takie pary jak Jack i Grace: on jest przystojny i bogaty, ona czarująca i elegancka. Chciałoby się poznać Grace nieco lepiej, ale to niełatwe, bo Jack i Grace są nierozłączni. Niektórzy nazwaliby to prawdziwą miłością. Wyobraź sobie...

Perfekcyjna para? Doskonałe małżeństwo? Czy idealne kłamstwo?

Wyobraź sobie uroczystą kolację w ich idealnym domu, miłą konwersację, kolejne kieliszki dobrego wina. Oboje wydają się w swoim żywiole. Przyjaciele Grace chcieliby zrewanżować się lunchem w przyszłym tygodniu. Ona chętnie przyjęłaby zaproszenie, ale wie, że nigdy z nimi nie wyjdzie. Ktoś mógłby spytać, dlaczego Grace nigdy nie odbiera telefonów, nie wychodzi z domu, a nawet nie pracuje. I jak to możliwe, że gotując tak wymyślne potrawy, w ogóle nie tyje? I dlaczego w oknach sypialni są kraty? Doskonałe małżeństwo czy perfekcyjne kłamstwo?

„Najlepszy i najbardziej przejmujący thriller, jaki kiedykolwiek czytałem”
San Francisco Book Review

„Porywający debiut! Przerażenie, które czuje Grace, jest zaraźliwe, klaustrofobiczna atmosfera zagęszcza się, a niepokojąca gra w kotka i myszkę zmierza do przerażającego i niespodziewanego finału”
Publishers Weekly

„Wciągające i powodujące szybsze bicie serca momenty gwarantują, że po tej lekturze inaczej zaczniecie patrzeć na swoich przyjaciół i sąsiadów”
Margaret Madden, Bleach House Library

„Psychologiczny thriller w stylu Hitchcocka”
Woman

„Mrożący krew w żyłach thriller, który nie pozwoli ci zasnąć”
Mary Kubica, autorka „Grzecznej dziewczynki”

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
DziewczęZksiążką książek: 71

Ukryta prawda

Wszyscy lubimy zaglądać za cudze firanki. Lubimy wiedzieć więcej o czyichś tajemnicach, już szczególnie tych wstydliwych. A co jeśli zamiast firanek w domu są zamontowane metalowe żaluzje, dom odgradza od reszty świata wysoki płot i nijak nie da się sprawdzić co dzieje się u tych skrytych, perfekcyjnych na pierwszy rzut oka sąsiadów? Za ich zawsze bardzo dokładnie zamkniętymi drzwiami?

Jack i Grace to para idealna. On to przystojny, bogaty dżentelmen, ona to opanowana, perfekcyjna pani domu. On zapewnia jej wszystko, o czym tylko można zamarzyć. Ona zajmuje się domem i wydaje przyjęcia. On nie odstępuje jej ani na krok. Ona jest bardzo powściągliwa, jakby bała się zrobić jakiś fałszywy krok. Wszyscy znajomi zazdroszczą im ich miłości i szczęścia. I tylko nieliczni dziwią się, że ona poświęciła dla niego wszystko, rzuciła pracę, wyrzekła się niezależności i dała się zamknąć w domu jak perfekcyjna żona ze Stepford. A ona oddała swoją niezależność z miłości. I w zamian za obietnicę szczęścia swojej upośledzonej siostry, którą się opiekuje. I bajka trwa, jej bajka się właśnie ziszcza. Pierwsza rysa na szkle pojawia się jednak już w czasie podróży poślubnej. Lecz Grace zabrnęła za daleko w tej idealnej bajce, nie ma już dla niej odwrotu…

Debiutancka powieść B.A. Paris, porównywana do suspensu Hitchcocka, napisana jest jak przeplatanka wydarzeń z teraźniejszości i przeszłości. „Teraz” i „kiedyś”, z rozdziału na rozdział odkrywają przed czytelnikami kolejne szczegóły mrocznej tajemnicy. Czasami aż trudno powstrzymać się od przewinięcia rozdziału „kiedyś”, aby jak najszybciej rozwikłać kolejne zagadki „teraz”. Czy Ty dasz radę się powstrzymać?

Mimo takiego, pozornie skomplikowanego, prowadzenia fabuły, ta nie jest zawikłana i łatwo się w niej odnaleźć. Mała liczba pobocznych wątków i bohaterów nadają tej historii dodatkowej lekkości, przejrzystości. Jesteśmy w samym środku życia Grace i Jacka, za żelaznymi żaluzjami, w ciemnym pokoju ich perfekcyjnego domu. W samym środku wydarzeń, które jeszcze nie są jasne, musimy je odkryć podążając powoli od „kiedyś” do „teraz”. I ta niecierpliwość odkrywania towarzyszyła mi cały czas podczas tej lektury. Podążałam do „teraz” nie mogąc doczekać się odpowiedzi, wyniku tej historii.

Z reguły sceptycznie podchodzę do hitów i bestsellerów. To, że coś jest hitem, nie znaczy, że jest dobre i warto poświęcić temu kilka godzin swojego życia. Spójrzmy choćby na „Pięćdziesiaąt twarzy Greya”. Nie, to ja podziękuję. Dotąd nie udało mi się sięgnąć nawet po osławioną „Dziewczynę z pociągu”, mimo wielu pozytywnych recenzji. Jakie zatem było moje zaskoczenie gdy zaczęłam czytać „Za zamkniętymi drzwiami”. Znacie ten frazes – to książka, od której trudno się oderwać? Nadużywany w notach na tylnych okładkach marketingowych majstersztyków wystawionych w witrynach sieciowych księgarni?

Cóż, okazuje się, że czasami to jest prawda. Ukryta za zamkniętymi drzwiami ostatniego rozdziału. O ile masz na tyle silnej woli, aby oprzeć się pokusie i nie przeczytać go wcześniej… Twierdzę zatem z pełnym przekonaniem, że to jest właśnie jedna z tych opowieści, o których możemy napisać – nie sposób się od niej oderwać… Bezdech i dreszcze ekscytacji każdą kolejną stroną, każdym kolejnym zwrotem akcji - gwarantowane!

Joanna Jurzyk

Piotr | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Generalnie czytam powieści, które wydawcy reklamują i które podobno są wybitne. "Za zamkniętymi drzwiami" zakupiłem w promocyjnej ofercie, w formie ebooka. Wcześniej zapoznałem się z opiniami czytelników. Opinie w większości były pozytywne, więc dałem szansę tej historii.

Ta, wydawać się może być na pozór banalna. Już tytuł wiele zdradza. Małżeństwo, na pozór szczęśliwe, ale po drugiej stronie drzwi, w domu, do którego nikt nie ma dostępu, dzieje się tragedia. On, ona i jej siostra, o która toczy się wojna. Paris zaskoczyła mnie umiejętnością wyciągnięcia z takiej historii pewnej świeżości, która nie pozwoliła oderwać mi się od książki w ciągu nocy.

Świat widziany oczami osoby przetrzymywanej czyli Grace w zamknięciu, zmuszanej do dziwnych praktyk względem oprawcy, zastraszanie i zmuszanie do grania przed innymi szczęśliwego małżeństwa nie jest normalne. Oprawcą jest Jack - prawnik, który pracuje na co dzień broniąc maltretowane kobiety.

Autorka podzieliła książkę,...

Perzka | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Jack Angel czarujący, inteligentny, przystojny, zabawny prawnik, który w swej karierze nigdy nie przegrał żadnej sprawy, mimo że zajmuje się trudnymi przypadkami, a mianowicie obroną żon maltretowanych przez swoich mężów.
Jack również jest szczęśliwym małżonkiem Grace i posiadaczem wspaniałej posiadłości w Spring Eaton.
Czy rzeczywiście wszystko jest takie idealne i wspaniałe w ich życiu, związku...
Najciemniej jest przecież pod latarnią...

Powieść toczy się dwutorowo. Mamy dwie ramy czasowe, które autorka zatytułowała: kiedyś i teraz. Zagłębiamy się w czasy, kiedy Grace poznaje Jacka, albo czytamy o bieżących wydarzeniach z ich życia.
Powieść nie jest żadnym arcydziełem literackim. Napisana prostym językiem, bez żadnych opisów , ani głębszej analizy każdej z postaci. Mimo tego posiada w sobie to coś, co powoduje, że nie można się od niej oderwać. Pomysł na poszczególne wątki świetny. Akcja cały czas toczy się w szybkim tempie i zaskakuje coraz bardziej. Pomysłowość i...

Kiwi_Agnik | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

Nowy bestseller, którego nie wypada nie znać, tak?
Coś na miarę "Dziewczyny z pociągu", tak?
Nie, dziękuje.
A może jednak...
No dobra skuszę się.
Sięgam i czytam, ażeby móc sobie wyrobić własną opinię.
Bo przecież każdy ma własną.
Przeczytałam.
I co?
I znowu to samo.
Bestsellery są przereklamowane.

Trudny, smutny i poważny temat, poprowadzony gładko jak masło na chlebie.
Niczym nie zachwyca, niczym nie intryguje.
Jest po prostu niczym nowym, niczym, czego już nie było; czytadełko nie świeże, a lekkie, za lekkie, przeczytane w zasadzie w jeden wieczór i za to chwała.
Gdzie wgłębienie się w umysły zarówno sprawcy jak i ofiary?
Jak się podejmuje taki temat, to trzeba się w niego zagłębić.
Wzbudzić uczucia: antypatii do oprawcy i empatii do ofiary.
Tu tego nie ma.
Autorka się nie postarała, a wypromowała najlepiej jak można.
Wytłuszczone literki : "ŚWIATOWY BESTSELLER, KTÓRY WYWOŁAŁ SENSACJĘ NA MIĘDZYNARODOWYM RYNKU WYDAWNICZYM"
Ludzie o co tyle szumu?
Nie rozumiem.

Bestsellery to...

AuroraBorealis | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W końcu się doczekałam na tę książkę w bibliotece. Nareszcie zatopiłam ząbki w tym "bestsellerze".

I tak zaczęłam swoją miejscami wątpliwą przygodę z tym tytułem. Czytam, czytam i nic się nie dzieje szczególnego. Myślę sobie chyba trafiłam na książkę bubel lub jakąś wybrakowaną, bo nic mnie tu nie szokuje, a wręcz denerwuje i męczy.

Po jakichś 60 stronach nagle powoli autorka zaczyna nam podrzucać małe strzępki informacji, które zaczynają nam dawać do myślenia co może się tak naprawdę dziać w tym tylko pozornie idealnym małżeństwie Jacka i Grace i jakim człowiekiem może być nasz bohater.

Jest to kolejna już książka po ostatnio przeze mnie czytanej, która przedstawia nam temat osób chorych na zespół Downa.

Książka wydaje się być interesująca, mimo iż pewne kwestie nie są w ogóle zaskakujące, bo o takich sprawach zdarza się nam czytać w gazetach czy widzieć w telewizji. Chociaż czyta się ją szybko i w miarę płynnie to jednak musiałam ją kilka razy odkładać pewnie dlatego, że...

szaraczek | 2017-04-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Wow, wow, wow.

Z popularnymi książkami często bywa tak, że ich fenomen kończy się na dobrej reklamie. Czytelnik przekonuje się, że nawet mdłą i nudną historię można łatwo sprzedać. Ale nie tym razem.

Za zamkniętymi drzwiami to lektura, na którą długo czekałam. Grace i Jack to idealne małżeństwo. Miłość od pierwszego wejrzenia, papużki nierozłączki, mnóstwo czułości i miłości. Czy tak idealne pary mogą funkcjonować?
Autor szybko sprowadza nas na ziemię.

Jestem zachwycona. W tej książce, w tej historii cały czas coś się dzieje. W dodatku dostajemy konkrety, konkretne sceny, zachowania, brak tu rozwlekłych nudnych opisów. Tu nic nie zwalnia ani na chwilę. Całość podzielona jest na dwa okresy: „teraz” i „kiedyś”, które cały czas się ze sobą przeplatają, przez co jesteśmy jeszcze głębiej wprowadzani w całą historię, dowiadujemy się o wiele więcej no i przede wszystkim jest to zdecydowanie ciekawsze w odbiorze.

Co ciekawe i za co podziwiam autora brak w niej drastycznych czy...

Wioleta Sadowska | 2017-03-25
Przeczytana: 25 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Moje życie stało się idealne półtora roku temu (...)".

Ta książka to gotowy scenariusz na kinowy mega hit dzięki nasilającemu się, psychodelicznemu nastrojowi, makabrycznej tajemnicy, wąskiemu gronu bohaterów i zakończeniu wprawiającemu w osłupienie. Nie dziwię się temu, że to bestseller, który wywołał sensację na międzynarodowym rynku wydawniczym. Od tej książki bowiem po prostu nie można się oderwać.

B. A. Paris to autorka, która dorastała w Anglii, jednak większość swojego dorosłego życia spędziła we Francji. Matka pięciu córek, pracowała w szkolnictwie oraz w finansach. "Za zamkniętymi drzwiami" to jej debiut literacki.

Jack i Grace to małżeństwo idealne – on czarujący, przystojny i zamożny, a ona - elegancka, oddana prowadzeniu domu oraz wyrozumiała. To para, która na każdym kroku okazuje sobie miłość i oddanie. Dlaczego jednak Grace nigdy sama nie odbiera telefonów, sama nie przyjmuje gości, a w ich domu są kraty? Dlaczego Jack lubi czerwony kolor i pragnie przybycia do...

Roman Dłużniewski | 2018-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mocno ambiwalentne odczucia. Z jednej strony sprawnie poprowadzona akcja, dobre dialogi, intrygująca fabuła. Z drugiej jednakże całość wydaje się wielce nieprawdopodobna. Wczuwałem się w postać Grace, starałem się zrozumieć gigantyczną presję jakiej była poddawana, ale jednak zachowanie bohaterki wywoływało irytację. Mógłbym od razu podać kilkanaście sposobów na pozbycie się męża-sadysty bez konieczności morderstwa. Zadziwia fakt takiego właściwie biernego oporu. Tak, są mężowie-psychopaci, ale w XXI wieku, w Anglii naprawdę można znaleźć sposób, aby się od nich uwolnić.

Alicja | 2017-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2017

"Nic nie pozbawia nas sił równie skutecznie jak strach" (str 103)
Świetny debiut trzymający w napięciu do samego końca.
"Idealny dom, idealny mąż,idealne życie " (str 8) czego więc więcej wymagać?. Wymarzony książę z bajki po ślubie okazuje się despotą, tyranem i psychopatą, a życie rodzinne zamienia się w farsę, w której każdy z nich odgrywa swoją rolę. Manipulacja drugą osobą na najwyższym poziomie prowadząca do osiągnięcia zamierzonego celu.Wymyślanie perfidnych gierek, których celem jest złamanie ducha, godności i odporności psychicznej drugiej osoby.Wszelkie próby oporu kończą się kolejnym cierpieniem i upokorzeniem. Stawka w tej grze jest bardzo wysoka. Ile w stanie jest znieść człowiek by chronić bliską osobę?

Mała-Mi | 2017-02-20
Na półkach: Thriller, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 lutego 2017

Dawno nie czytałam tak wciągającego thrillera psychologicznego. Aż ciężko uwierzyć, że to debiut literacki, bo jeżeli B.A.PARIS debiutuje w ten sposób, to kolejne książki szturmem zdobędą czytelników!

Jack i Grace są nierozłączni. Są perfekcyjni. Idealni. Na pierwszy rzut oka szaleńczo w sobie zakochani. On jest odnoszącym sukcesy prawnikiem, ona jego uroczą dobrze wychowaną żoną, dbającą o cały dom, dobre maniery, urządzającą przyjęcia dla przyjaciół rodem z katalogu. W tym idealnym świecie coś jednak nie gra...

Dlaczego Grace nigdzie nie wychodzi bez męża? Dlaczego jej uśmiech jest wystudiowany? Dlaczego nie ma możliwości pobyć z nikim sam na sam, wywołując w czytelniku wręcz klaustrofobię? Dlaczego nie ma swojej komórki ani dokumentów? Dlaczego nie posiada nawet kartki ani długopisu, żeby poprosić kogoś o pomoc? I wreszcie... Dlaczego w oknach jej sypialni są kraty?

B.A Paris wspaniale zbudowała napięcie, a przerażenie, które czuje Grace jest wręcz namacalne. Doskonale...

"Nie masz żadnych praw."

Chyba żadna z nas nie chciałaby usłyszeć takich słów od swojego świeżo poślubionego męża. A właśnie to usłyszała od ukochanego Jacka zszokowana i zdezorientowana Grace... Gdzie podział się ten cudowny, idealny (zbyt idealny, by to mogło być prawdziwe) mężczyzna, którego tak szybko pokochała? Grace nie spodziewa się, jaki koszmar i piekło zwiastują te bezlitosne, okrutne słowa.

Ta powieść to dla mnie thriller doskonały, przesycony dusznym klimatem i niepokojem tak bardzo, że ten niepokój przenika nas na wskroś. Historia pozornie idealnego, kochającego się małżeństwa udowadnia, że nigdy nie wiemy, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami czyjegoś domu... To, co doskonałe, w rzeczywistości może być niewyobrażalną męką. Możemy się też przekonać, że każdy poznany przez nas człowiek, niezależnie od tego, jak bardzo dobroduszny i wspaniały się wydaje, tak naprawdę może być potworem bez duszy i sumienia.

To, co przeżywa Grace, jest chyba nawet gorsze, niż przemoc...