Siostra

Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Wydawnictwo: Burda Książki
The Sister
giovanna

Wydawało jej się, że nie ma nic gorszego niż samotność. Grace, zrobiłam coś strasznego. Mam nadzieję, że mi wybaczysz. Grace nie potrafi się pogodzić ze śmiercią swojej najbliższej przyjaciółki Charlie. Nie może spać ani skupić się w pracy, a jej związek z Danem powoli się rozpada. Dręczą ją ostatnie słowa przyjaciółki. Szukając wskazówki, znajduje stare pudełko należące do Charlie. Gdy je...

Wydawało jej się, że nie ma nic gorszego niż samotność.

Grace, zrobiłam coś strasznego. Mam nadzieję, że mi wybaczysz.

Szukając wskazówki, znajduje stare pudełko należące do Charlie. Gdy je otwiera, staje się jasne, jak wielu rzeczy o niej nie wiedziała…

W jej życiu pojawia się Anna, która twierdzi, że jest siostrą Charlie. Grace czuje się tak, jakby odnalazła nową rodzinę. Wkrótce dziewczyna zadomawia się u Grace i jej chłopaka Dana.

Coś jednak zaczyna być nie w porządku. Z domu znikają przedmioty, Dan zachowuje się dziwnie, a Grace jest przekonana, że ktoś ją śledzi.

Czy to tylko złudzenia? Czy w miarę jak Grace zbliża się do odkrycia prawdy o Charlie i Annie, zaczyna grozić jej coraz większe niebezpieczeństwo?

Nie mogła nic zrobić, żeby uratować Charlie… Ale czy na pewno?

źródło opisu: http://www.burdaksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.burdaksiazki.pl/

Oficjalna recenzja
nan1989 książek: 459

A imię jej: Wyrzuty Sumienia

Myślę, że nie minę się zbytnio z prawdą, stwierdzając, że chyba każdy z nas marzył kiedyś o napisaniu własnej książki i zobaczeniu jej na księgarskich półkach. Jednak u większości pomysł ten umierał śmiercią naturalną. Nie inaczej było z Louise Jensen. Jednak w jej przypadku dziecięce marzenie o karierze pisarskiej powróciło, gdy po przeżyciu wypadku samochodowego w wieku trzydziestu lat postanowiła zmienić swoje życie. Jej debiutancka powieść „Siostra” niemal natychmiast stała się bestsellerem i utrzymywała się na pierwszym miejscu listy najlepiej sprzedających się książek w Wielkiej Brytanii przez 5 tygodni. Do tej pory sprzedano prawie pół miliona egzemplarzy, co zapewniło jej szóste miejsce na liście najlepiej sprzedających się powieści w 2016 roku. Wkrótce ma się ukazać kolejna powieść tej autorki, nosząca tytuł „The Gift”.

Nic nie działa tak niszcząco jak poczucie winy. Wyżera od środka. 25-letnia Grace Matthews wie o tym najlepiej, gdyż od lat zmaga się z ogromnymi wyrzutami sumienia. Co takiego zrobiła? I czy rzeczywiście jej poczucie winy jest uzasadnione? Czy faktycznie jest odpowiedzialna za zniknięcie i śmierć najlepszej przyjaciółki, jak uważa matka zmarłej? Chcąc odzyskać spokój ducha i wyjaśnić tajemnicę Charlie, Grace postanawia spełnić jej największe marzenie – odnaleźć nieznanego nikomu ojca przyjaciółki. Grzebiąc i drążąc, poznaje w końcu jej przyrodnią siostrę i czyni z niej stały element swojego życia. Jednak pojawienie się Anny zapoczątkowuje serię zdarzeń, z którymi zarówno Grace, jak i jej chłopak Dan, nie będą w stanie sobie poradzić.

Historia opowiedziana w „Siostrze” jest doskonałym przykładem do czego może doprowadzić ucieczka od rzeczywistości i życie przeszłością, a także jak łatwo jest obarczyć kogoś winą, widząc tylko to, co chce się widzieć.

Autorka w sprawny sposób posługuje się retrospekcją. Podział powieści na „wtedy” i „teraz” pozwala spojrzeć na opisane wydarzenia z różnej perspektywy i lepiej poznać bohaterów. Nie żeby byli jakoś specjalnie interesujący, ale właśnie to mi się u Jensen spodobało, że potrafiła napisać książkę o zwykłych, szarych ludziach we wciągający sposób. Choć na początku miałam mieszane uczucia, gdyż Grace, z tą jej nadwagą, depresją i tendencją do zbyt częstego zaglądania do kieliszka, trochę za bardzo przypominała mi Rachel z „Dziewczyny z pociągu” Pauli Hawkins, a na pastisz nie miałam specjalnie ochoty. Jednak po około stu stronach moje obawy całkowicie się rozwiały i nie mogłam oderwać się od książki, a jeśli już musiałam, to stale próbowałam rozgryźć o co tam tak naprawdę chodzi. Fabuła „Siostry” jest bowiem dość pogmatwana. Jensen od początku do końca stara się zwodzić czytelnika i stale podrzuca mu fałszywe tropy. Wprawnie wprowadza nowe postacie, a niespodziewane zwroty akcji i skoki w czasie jeszcze potęgują atmosferę niepewności i utrzymują w lekkim napięciu. Muszę przyznać, że jak na swoją pierwszą powieść, autorka poradziła sobie zaskakująco dobrze, choć powinna jeszcze trochę popracować nad kreowaniem odpowiedniej atmosfery, bo tego ewidentnie brakuje jak na pozycję sklasyfikowaną jako thriller psychologiczny.

„Siostra” to bardzo dobry i obiecujący debiut. I choć nie trzyma w wielkim napięciu jak pełnowartościowy thriller, to z pewnością warto poświęcić jej uwagę. Mnie osobiście spodobała się na tyle, że w przyszłości chętnie sięgnę po kolejne pozycje tej autorki. Mam tylko nadzieję, że Louise Jensen nie spocznie na laurach i jej następne książki będą równie dobre albo nawet lepsze.

Natalia Neisser

Marago | 2017-05-13
Przeczytana: 13 maja 2017

Co tu dużo pisać. Poległam podczas lektury Książki Louise Jensen. "Siostra" męczyła mnie do sto siedemdziesiątej strony i powiedziałam dość. To trwało ponad tydzień i książka mnie pokonała.

Rzecz jest bardzo eklektyczna - w tym wypadku autorka czerpie pomysły z wielu pozycji książkowych, które znam. Brakuje w niej jakiejkolwiek dynamiki. Można pisać dla samej przyjemności pisania, ale niech będą to pomysły autorskie, a nie żałosne naśladowanie innych.

Czas poświęcony "Siostrze" uważam za stracony.

Mollinka_90 | 2017-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Debiutancka powieść Louise Jensen to klasyczny thriller z dobrze poprowadzoną fabułą i ciekawą akcją. Główną bohaterką jest Grace, która ma za sobą dość traumatyczne przejścia z dzieciństwa. Kiedy miała dziewięć lat z niewyjaśnionych na początku powodów, trafiła pod opiekę dziadków. W nowym miejscu zawarła szczerą przyjaźń z dziewczynką o imieniu Charlotte zwanej przez kolegów Charlie. Dzięki niej zyskała akceptację prawie wszystkich dzieci ze szkoły i dołączyła do paczki koleżanek nazywanej Fantastyczną Czwórką.

Akcja "Siostry" rozpoczyna się, kiedy Grace zamierza odkryć sekret Charlie. Ma jej to pomóc z uporaniem się z traumą po śmierci przyjaciółki. Jest zbyt wiele niedomówień, które nie pozwalają Grace żyć normalnie. Między innymi dziewczyna do dziś nie rozumie, dlaczego przed siedmioma laty Charlie nagle wyjechała, a przedtem przeprosiła Grace i prosiła ją o wybaczenie. Grace jest przedszkolanką, mieszka ze swoim chłopakiem, Danem. Z jej wspomnień pomału wyłania się obraz...

Louise Jensen to brytyjska autorka thrillerów psychologicznych. Jej debiutancka powieść Siostra w trzy tygodnie trafiła na szczyty list  sprzedaży  brytyjskiego i  amerykańskiego Amazona. Książka znalazła się również na liście bestsellerów "USA Today". Autorka przyznaje, że pomysł stworzenia Siostry  zrodził się w jej głowie podczas spotkania grupy  pisarskiej. Ta historia długo kiełkowała w jej głowie. Efekt końcowy jej przemyśleń przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Jensen o pisarstwie marzyła od dziecka. Po odłożeniu książki na półkę czułam lekki niedosyt. Dlaczego ta historia już się skończyła? Jestem ciekawa, czy następna książka autorki podzieli los jej debiutanckiej powieści.

"Jeżeli Anna będzie tu ze mną, kiedy Dan wyjdzie do pracy, przestanę się bać. Będę bezpieczna- nieprawdaż? (...)"

Główną bohaterką Siostry  jest  Grace. Poznajemy ją  w momencie, gdy próbuje pozbierać się po niespodziewanej śmierci swojej  najlepszej  przyjaciółki Charlie. Grace na co dzień pracuje...

joaśka | 2017-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2017

Czy ja wiem.... Pomysł na fabułę dobry, ale wiadomo, że to zaledwie połowa sukcesu. Może autorka powinna komuś innemu zlecić samo napisanie książki? ;) Wlokło się to jakoś niemiłosiernie: bez energii i napięcia. Jestem pewna, że gdyby materiał ten dostał w swoje ręce sprawny literat byłby przebój.

Kate1404 | 2017-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Dobrze się czytało, akcja podzielona jest na kiedyś i teraz, książka ogólnie dobra ale raczej nie zapisze się w mojej pamięci na dłużej.

Matylda Saresta | 2017-04-14

BARDZO DOBRY thriller - klimatem przypominający słynna Sublokatorkę z Fondą. Historia podzielona jest na 2 części - Wtedy i Potem, co bardzo lubię:)
Polecam, świetna lektura:)

Pokrecona | 2017-04-26
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

" Siostra " to debiutancka powieść pełna tajemnic i zagadek, która została podzielona na dwie płaszczyzny czasowe — Wtedy i Teraz.
Książka zaczyna się od momentu, gdy jedna z przyjaciółek, 25-letnia Grace, stara się odkopać schowany wcześniej kuferek ze skarbami, który włożyły wraz z Charlie. Jest to tak zwany pudełkowy bank pamięci. Cały dzień obie przyjaciółki zbierały swoje skarby, by kiedyś, po kilku latach, mogły zobaczyć, o czym marzyły i czy te marzenia się spełniły. Gdy już zakopywały pudełko, Charlie położyła jeszcze na wierzch różową kopertę, a w niej tajemnicę, która miała być wyjaśniona po latach.

Gdy Grace odkopuje wspólny kuferek, nie ma przy niej Charlie.
Kobieta nie potrafi pogodzić się ze śmiercią przyjaciółki, a na dodatek dręczą ją ostatnie słowa przez nią wypowiedziane. Zaczyna swoje małe dochodzenie, przy okazji rujnując swój związek z chłopakiem.
Nagle niespodziewanie w jej życie wkracza Anna, siostra Charlie. Przeprowadza się do mieszkania Grace i jej...

Olalena | 2017-06-09
Przeczytana: 20 maja 2017

Spodziewałam się o wiele, wiele więcej. Niestety po kilku pierwszych rozdziałach historia zniechęciła mnie na tyle, że przeskoczyłam do zakończenia i.... więcej do tej pozycji nie wrócę.
Historia zaczyna się dobrze, jest ciekawie zarysowana bohaterka główna z którą czytelnik może nawiązać więź, jest dobrze skonstruowane ponure tło historii dające nadzieję na przyzwoitą lekturę. Niestety ta nadzieja dość szybko ginie. Przede wszystkim pojawienie się Anny sprawia, że po prostu już wiesz co to za historia i w żadnym wypadku nie chcesz czytać jej dalej. Nie bez znaczenia jest fakt, że nagle główna bohaterka (nie wiedzieć czemu????) staje się naiwną, głupią i i rytującą kluską, poddającą się "przypadkowi losu". Retrospekcje również mnie nie wciągnęły. Nie mogłam czytać o teraźniejszości bohaterów - zwyczajnie mnie irytowali. Natomiast ich przeszłość zupełnie mnie nie zaciekawiła. Koniec końców, nie polecam tym którzy czytają dużo kryminałów. Może dla kogoś kto dopiero zaczyna przygodę z...

rudarecenzuje | 2017-05-30
Przeczytana: 30 maja 2017

Charlie wróciła do rodzinnej miejscowości po kilkuletniej nieobecności, a zaraz potem zmarła. Niedługo po pogrzebie w życiu przyjaciół dziewczyny pojawia się jej siostra. Pozornie przyjacielska, dobroduszna i sentymentalna Anna nie jest jednak osobą, za którąś wszyscy ją uważali. Czemu zawdzięczają jej obecność? Jaki cel ma kobieta? Czy wciąż mogą czuć się bezpiecznie?

Napis na okładce obiecuje nam „bestsellerowy brytyjski thriller”. Zazwyczaj do takich zachęcających haseł podchodzę z dystansem, zwłaszcza, kiedy dotyczą one debiutantów. Tym razem jednak okazało się, że powieść faktycznie zasługuje na pozytywne opinie, które ukazały się na jej temat, a każdy, kto ją przeczyta spojrzy na pewne sprawy w inny, nowy sposób.

Swoją opowieść Jensen snuje dwutorowo, z jednej strony wprowadzając nas w teraźniejsze wydarzenia, z drugiej pokazując czytelnikom, jakie decyzje bohaterów do nich doprowadziły. Taki sposób poznawania historii zdecydowanie odpowiada mi najbardziej, zwłaszcza w...

monweg | 2017-06-28

Grace , zrobiłam coś strasznego. Mam nadzieję, że mi wybaczysz.

Ostatnie słowa Charlie od lat prześladują Grace. Co miała na
myśli jej przyjaciółka? Co tak strasznego się wydarzyło, żezmusiło młodą dziewczynę do porzucenia dotychczasowego życia i wyprowadzenia się? A Grace tęskniła za najlepszą przyjaciółką i cały czas bardzo jej brakowało.

Grace i Charlie, dwie najlepsze koleżanki od dziecka, przyjaciółki na dobre i na złe. Zawsze mogły na sobie polegać, bratnie dusze. Razem się cieszyły z sukcesów i razem płakały, gdy przydarzały się niepowodzenia. Zawsze nierozłączne… do czasu. Szukając odpowiedzi Grace postanawia odkopać pudełko zakopane przed laty. W pojemniku znajdują się „marzenia” dwóch dziewcząt. Charlie przed zakopaniem „skarbów” położyła na wierzchu różową kopertę i to ona stała się powodem tego, że Grace zapragnęła dobrać się do znaleziska. Może teraz, po śmierci przyjaciółki, znajdzie w niej odpowiedzi na dręczące ją pytania.

Tymczasem w życiu Grace pojawia się...

Znak kryminał 300x500
Patronaty tygodnia

Nowe powieści Iana McEwana i Stefana Hertmansa, reportaż Kamila Bułaka „Wszystkie dzieci Louisa”, kolejne książki Niny Majewskiej-Brown i Liliany Fabisińskiej oraz płomienny, nieprawdopodobny i jeden z najbardziej skandalizujących romansów XX wieku – to tylko niektóre z nowości wydawniczych, które w najbliższych dniach trafią na księgarskie półki. Sprawdźcie, co warto przeczytać!