Terapeutka

Albatros
2021-04-14
2021-04-14
Maria Gębicka-Frąc
literatura brytyjska terapeutka thriller psychologiczny osiedle londyn krąg trauma sąsiad sąsiadka morderstwo romans
Inne

Klimatyczny thriller w tajemniczym Kręgu

(Data przybliżona)
Przyjemne czytadełko, ale niestety, przewidywalne.

(Data przybliżona)
Przyjemne czytadełko, ale niestety, przewidywalne.

Na półkach: , , , , , , ,

Za sprawą "Terapeutki" po raz czwarty spotkałem się z twórczością B.A. Paris. Thriller nie przytłacza swą atmosferą tak bardzo, jak chociażby "Na skraju załamania" tejże autorki.
Napisany zwięźle, klarownie a nade wszystko z lekkością, jaką angielska pisarka osiągnęła dzięki doskonałemu warsztatowi.
Nie ma tu miejsca na niepotrzebne zdania, każde z nich służy rozwinięciu fabuły, przybliżeniu postaci itp.

Twórczyni dawkuje napięcie, które z każdą stroną stopniowo rośnie.
Nakreślone za pomocą zachowania i wyglądu postacie zdecydowanie przekonują do literackiej kreacji a wzajemne interakcje dopełniają tego wrażenia.
Ciekawie skonstruowany wątek kryminalny, czyni wrażenie wiarygodnego, uwierzytelniając całą historię.

Pisarka używa czasu teraźniejszego oraz osoby pierwszej liczby pojedynczej.
Narratorką jest 35 letnia Alice partnerka Leo.
Nie zdradzę szczegółów dotyczących akcji, niech będzie dla was niespodzianką.
W każdym razie książka pochłonęła mnie bez reszty.

Temu niespełna czterystu-stronicowemu thrillerowi stawiam 8/10.

Nie ma tu miejsca na niepotrzebne zdania, każde z nich służy rozwinięciu...

Książka rewelacyjna! Jestem nią oczarowana, jeśli można to tak nazwać, szkoda, że przeczytałam ją w dwa dni, bo chciałabym na dłużej zamieszkać w "Circle". Z drugiej strony pragnęłam jak najszybciej z Alice rozwikłać mroczną tajemnicę. Kolejny raz B.A. Paris nie zawiodła 🤗

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka wciąga od pierwszej do ostatniej strony, wraz z każdą kolejną przewracaną kartką atmosfera robi się coraz gęstsza od podejrzeń, następują kolejne zwroty akcji i kiedy już wydaje nam się, że wiemy, kto jest winny, okazuje się, że pomyliliśmy się po raz kolejny, tak samo jak główna bohaterka Alice. To kolejna dobra powieść B.A. Paris, godna polecenia.

Bardzo trzyma w napięciu

Bardzo trzyma w napięciu

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„Zbyt wielu ludzi kłamie i rozplątanie sieci kłamstw wydaje się prawie niemożliwe. A nawet jeśli nie kłamią, to coś zatajają.”

Alice Dawson i jej parner – Leo Curtis, kupili piękny dom na ekskluzywnym osiedlu w Londynie. Młoda kobieta czuje się tam bardzo samotna. Nikogo nie zna, więc wpada na pomysł, by zaprosić sąsiadów na parapetówkę. Wśród gości pojawia się mężczyzna, którego Alice bierze za sąsiada, jednak okazuje się, że jest to… prywatny detektyw. Skąd jego nagłe pojawienie się w życiu nowych mieszkańców osiedla? Dlaczego zasiał w sercu Alice ziarno niepokoju? Czy ten wymarzony dom był miejscem zbrodni? Co stało się z 38-letnią terapeutką – Niną Maxwell? Czy Leo wiedział o historii tej nieruchomości przed jej nabyciem i zataił przerażające fakty przed swoją partnerką? To dobry thriller, który trzyma czytelnika w napięciu do ostatnich stron.

"Terapeutka" to kolejny thriller psychologiczny na mojej liście książek, które warto polecić. Autorka opisuje tutaj temat zaufania i sekretów w sąsiedzkiej społeczności. Główna bohaterka, Alice, przeprowadza się do eleganckiego osiedla, gdzie szybko dowiaduje się o mrocznej historii ich nowego domu, związanej z poprzednia właścicielka, terapeutką Niną. Gdy Alice zaczyna grzebać w przeszłości, odkrywa niepokojące fakty, które zaczynają zagrażać jej poczuciu bezpieczeństwa jak i zdrowiu psychicznemu.
B.A. Paris umiejętnie buduje napięcie i atmosferę tajemnicy od pierwszych stron. Postacie są dobrze nakreślone a fabuła pełna zaskakujących zwrotów akcji. Polecam.

Ksiazki nie dałam rady przeczytać, odłożyłam po kilkunastu stronach, ale gdy przyszły upały natknelam się na audiobooka. Umilił mi sprzątanie, obieranie papryk, układanie ubrań w szafie - i chociaż częściej się uśmiechałam z tego jak infantylna jest narracja i sami bohaterowie (nie wspominając o finale),to jednak skłamałabym, gdybym nie napisała, że jako "słuchadełko" w tle spisała się dobrze. I stąd 4 gwiazdki.

Intrygująca, zawiłe niespodziewane zdarzenia, wciągająca. Ptawdziwy mega przemyślany thriller.
To jest jedna z tych książek kiedy nie można się odkleić bo z każdym rozdziałem myślisz: "o rany, co dalej, co dalej?..." Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka do samego końca ciekawa, zupełnie nie spodziewałam się zakończenia a miałam na prawdę dużo teorii. Dzięki tej książce wróciłam do częstszego czytania książek, szczególnie tej autorki.