Umierający Europejczycy

Seria: Sulina
Wydawnictwo: Czarne
Die sterbenden Europäer
literatura faktu

Pasjonująca opowieść o nieznanych lub mało znanych europejskich mniejszościach kulturowych: o Aromunach, Arboreszach w Kalabrii, Niemcach koczewskich, sefardyjskich Żydach w Sarajewie, Łużyczanach. Pięć esejów poświęconych tym kulturowym mniejszościom odsłania przed nami nieznane zakamarki europejskiej mapy, a także trasy, jakimi przed wiekami przedstawiciele owych kultur, opuściwszy swoje ziemie rodzinne, wyruszyli w poszukiwaniu ratunku i ocalenia tysiące kilometrów dalej.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

gooner92 | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Muszę przyznać, że miałem wątpliwości co do tej książki. Po pierwsze okładka, w ogóle nie zachęca do lektury. Po drugie autor, Karl-Markus Gauß. Obawiałem się przesadnego Ordnungu. Jak się okazało, były to jedynie głupie uprzedzenia. Gauß pisze lekko, przyjemnie, logicznie. Nie zostajemy zasypani masą nieistotnych informacji. Dostajemy za to przemyślane refleksje, celne spostrzeżenia i zwięzłe opisy przygód. Książka prawie pozbawiona jest dialogów, jednak dzięki sposobowi narracji, nie są one potrzebne.

Europa jest mozaiką wielu narodów, mieszanką niezliczonej ilości kultur, tradycji, wierzeń, historii. Kraje jak Chorwacja, Bułgaria czy Hiszpania zna każdy, mało kto natomiast słyszał o Aromunach, Arboreszach, Łużyczanach, Sefardyjczykach czy Niemcach koczewskich. W tej książce głos należy do nich.
W krótkich reportażach poznajemy ich historie, obawy, nadzieje na przyszłość. Czytając o niektórych tradycjach, przekonaniach czy ideach można się jedynie uśmiechnąć, takie są inne od...

Magdalena | 2015-06-05
Na półkach: Nonfiction, Przeczytane
Przeczytana: 04 czerwca 2015
jeremiash | 2016-09-19

Książka niezwykła. Jak wszystkie pozycje tego autora napisana z pasją i zacięciem reporterskim. Porusza tematy ważne i odsłania fakty nieznane szerszej publiczności. Historie poszczególnych mniejszości ukazane są na tle politycznym, dziejowym i wreszcie obyczajowym, co pozwala na zrozumienie pewnych wydarzeń historycznych. Skłania do głębszej refleksji socjologicznej i filozoficznej. Obok bogactwa informacji, jest też lekturą ogromnie wciągającą, poruszającą. Trzeba i warto przeczytać, koniecznie.

Mateusz | 2012-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2012

Ciekawa, interesująca, odkrywcza książka.... - to i tak za mało by określić wiedzę i wartości jakie autor przekazuje w "Umierających Europejczykach" czytelnikowi:)

Niemcy w Słowenii, Łużyczanie w Niemczech, Aromuni na Bałkanach, Albańczycy we Włoszech, żyjący tam od 500 lat, Sefardyjczycy w Sarajewie...

Polecam:)

Tomasz Łukaszewicz | 2010-12-22
Na półkach: Reportaż, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Nie miałem pojęcia, że na południu Włoch mieszkają katoliccy potomkowie Albańczyków obrządku grecko-prawosławnego... Ze smutkiem czytałem o sytuacji Łużyczan, których jest coraz mniej. Znakomita książka, chyba najlepsza Gaussa!

zimt89 | 2016-03-17
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2016

Bardziej skondensowana i napakowana faktami, niż inne książki, ale ciągle dobra i wnikliwie napisana.

Marcin Lachowicz | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016