Pirat stepowy

Seria: Sulina
Wydawnictwo: Czarne
Usul

Był chorowity i drobny, mówiono, że przypominał dziecko albo brzydką kobietę. Urodził się jako człowiek wolny, choć jeszcze jego ojciec zginał kark pod pańszczyźnianym jarzmem. Kiedy go chrzczono, od świecy zapaliła się szata popa. Mieszkańcy stepowego Hulajpola uznali, że na świat przyszedł antychryst. Wcześnie zadał się z anarchistami. Napadał bogaczy, kradł i zabijał w imieniu biednych...

Wcześnie zadał się z anarchistami. Napadał bogaczy, kradł i zabijał w imieniu biednych chłopów i wyzyskiwanych robotników. Trafił do więzienia, szczęśliwie uniknął szubienicy, wyszedł, gdy wybuchła rewolucja. Chłopi uwierzyli, że jest następcą kozackich atamanów, że przepędzi panów, daruje ziemię i wolność.
Nestor Machno, zwany "Bat’ką" (ojczulkiem), stworzył wielotysięczną armię, która nie uznawała niczyjej władzy i zażarcie broniła terytorium zamieszkanego przez dwa i pół miliona ludzi. "Bij czerwonych, aż zbieleją, bij białych, póki nie poczerwienieją", mawiał. Machnowcy na czarnych sztandarach mieli napisane: "Wolność albo śmierć".

źródło opisu: Czarne, 2012

źródło okładki: www.czarne.com.pl

Hipek | 2017-03-11
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: marzec 2017

Ukraina jako państwo jest bardzo młodym tworem. Naród ukraiński dążył do niepodległości od wieków, ale zawsze stawiał na niewłaściwych sojuszników. A do tego, co właśnie w bardzo interesujący sposób ukazuje autor Pirata stepowego, w narodzie tym nie było jednomyślności w dążeniu. Stanisław Lubieński przybliża nam historię Ukrainy XX wieku poprzez, w mojej ocenie, bardzo interesujące losy postaci Nestora Machno. Anarchisty, rewolucjonisty, patrioty. Osoby walczącej o samostanowienie Ukraińców. Autor mieszając styl reportażu i książki historycznej pokazuje nam losy bohatera z perspektywy okresu jego największej aktywności ale także poprzez spostrzeganie jego dokonań przez nam współczesnych jego rodaków. Lektura z pewnością zainteresuje czytelników interesujących się historią Ukrainy.

Gracjan Triglav | 2014-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Interesujący tekst, błyskotliwego, młodego autora. Wielka czytelnicza przygoda pośród bezkresnego stepu: w mrozie, kurzu i zieleni (zależnie od pory roku). Bardzo dobra literatura!
Czyta się to to trochę jak książeczki Terry’ego Deary (mimo iż targetem autora nie są dzieciaki); aż dziw bierze, że można tak lekko i zabawnie pisać o zasadniczo smutnym okresie krwawych, bratobójczych walk, mniej lub bardziej sensowych młócek rewolucyjnej zawieruchy początku ubiegłego wieku!
Na kartach książki sporo się dzieje, a cześć historii jest wręcz niewiarygodna (i nie ma powodów by nie sądzić iż została nieco podkoloryzowana przez samych uczestników).
Poznajemy historię Nestora Machny w wersji ekspresowej, sensacyjnej – książka nie skupia się na opisach cierpienia, nie daje nam odczuć ogromu udręki tamtejszej ludności; nie poczujemy ani potu, ani krwi, ani innych fizjologicznych wydzielin jakie lały się wtedy nadmiarze, nie doświadczymy za jej pośrednictwem głodu i mrozu, ale odnotujemy...

diskris | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Postać Nestora Machno jest na poły legendarna, dla niektórych kontrowersyjna, ale i to w zasadzie w wyniku owych legend właśnie. Legend - co trzeba podkreślić - podsycanych wrogą mu propagandą: zarówno bolszewicką, jak i liberalną. Pisząc o Machno łatwo więc ulec pokusie "obiektywności" i mieszać swobodnie różne "relacje", opinie, głosy, wspomnienia, dodawać "swoją ocenę", wreszcie - mieszać mniej lub bardziej swobodnie fakty i mity. Całość - zważywszy na charakter materiału - można "sprzedać" jako awanturniczy reportaż bez nadmiernych historiozoficznych ambicji czy wnyk w "ideologię in praxis". Taki jest właśnie przypadek "Pirata stepowego" Stanisława Łubieńskiego.

Wbrew pozornej wymowie powyższych słów, nie jest to książka słaba. Wręcz przeciwnie. W przeciwieństwie do samego Machny, który pisarzem był niezbyt porywających, Łubieński potrafi zaciekawić tematem i jego "Pirat stepowy" najzwyczajniej w świecie wciąga. Ani się obejrzymy, a już przeczytaliśmy kilkadziesiąt stron....

Lukas | 2014-12-24
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Niewielka objętościowo, ale niezwykle interesująca książka, której bohaterem jest anarchista rodem z ukraińskich stepów – Nestor Machno. O ile w środowisku wolnościowym jest to postać dobrze znana i ceniona (szczególnie za odwagę i pryncypialność w walce o wolność zarówno z białymi, jak i czerwonymi okupantami ziem ukraińskich na początku XX wieku), o tyle dla przeciętnego czytalnika będzie to fascynujące spotkanie z rewolucjonistą i buntownikiem, który mimo iż nieco zapomniany na Ukrainie, wywarł wielki wpływ na historię tej ziemi.
Autor podróżuje po zapuszczonych miasteczkach i wioskach związanych z życiem i walką Machny, odwiedza jego rodzinne Hulajpole i stara się uratować od zapomnienia strzępy relacji dotyczących chłopskiej walki o wolność bez państwa i władzy – zarówno władzy kapitału jak i dyktatury bolszewickiej.

Zeratul | 2013-09-01
Przeczytana: 01 września 2013

Ukraina między I a II wojną światową. Wszyscy walczą ze wszystkimi a sojusze zmieniają się z dnia na dzień, zależnie od potrzeb taktycznych. Czasy opisane też przez Bułhakowa w "Białej gwardii" czy Babla w "Dzienniku wojny 1920"
Bat'ko Machno - anarchista i zdolny dowódca bez formalnego przygotowania, pod czarnym sztandarem, siłą i podstępem walczy o swoją ziemię - trochę jak kusturicowski dowódca partyzancki z zakończenia "Undergroundu".
Epos rycerski z szarym i smutnym końcem.
Pokazuje, że za swoją Ukrainę walczyli nie tylko narodowcy Bandery.
Dobrze napisana książka - moim zdaniem warta lektury.

Gibon | 2018-07-19
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam

Ciekawa historia niezwykle barwnej, choć mało popularnej w naszym kraju postaci Nestora Machno, przedstawiciela rewolucyjnego ruchu anarchistycznego zza naszej wschodniej granicy. Rewolucja Październikowa oczami mieszkańców ukraińskich stepów i ich walka o wolność.

Piotr | 2012-11-18
Przeczytana: 10 listopada 2012

Ciekawostka dotycząca okresu rewolucji sowieckiej na Ukrainie i udziału w niej anarchistów (czy raczej chłopskiego powstania). Nie wiem czy warta aż tak obszernego eseju książkowego. Mam mieszane wrażenia z lektury Pirata. Losy Nestora Machno pokazane są chyba trochę zbyt powierzchownie, ograniczając się do relacji gdzie kto pojechał, jakie bitwy przegrał lub kogo złupił. Właściwie niewiele dowiadujemy się o samym bohaterze. Paradoksalnie najciekawsze są współczesne refleksje i spostrzeżenia autora co do tego co zostało w ludzkiej pamięci po ruchu machnowskim i jak został on zmielony przez sowiecką rzeczywistość. Mimo wszystko warto przeczytać, tym bardziej, że czyta się gładko i lektura wciąga.

Adam | 2015-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2015

Książka napisana ładnym literackim językiem. Po jej lekturze trochę łatwiej pojąć współczesne podziały i konflikty na Ukrainie. Akcja "Pirata..." rozgrywa się na ternach, które objęte są dziś agresją rosyjskich separatystów (Mariupol, Ługańsk, także Krym). Dzięki zebranym przez Łubieńskiego faktom zrozumiałem jak niejednorodny był sam ruch kozacki, po ilu stronach barykady walczyli i jak różne wizje przyszłej wolnej Ukrainy nimi kierowały. Plusem książki jest też zaskakująca współczesna puenta na zakończenie :)

Mateusz | 2012-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2012

"Pirat stepowy" to pozycja moim zdaniem na dobrym poziomie, ale z nóg nie powala. Momentami ma się dość czytania wątków w stylu "czarni się wycofali, biali zajęli wioskę X, Petlura zajął wioskę Y", styl w tych fragmentach przypominał mi Daviesa.

Za to z nóg powala przepiękna polszczyzna... o jaką ostatnimi czasy trudno.

krzzz | 2013-01-15

obowiązkowa lektura dla tych, którzy interesują się historią anarchizmu lub Ukrainy.