Nasi. Podróżując z wrogiem

Journey with an Enemy
Krzysztof Mazurek
literatura faktu
Ag2S

Autorzy, Efraim Juroff i Rūta Vanagaitė, opisują swoją podróż po Litwie w poszukiwaniu żyjących świadków masowych egzekucji na ludności żydowskiej w latach 1941–1944. W żadnym innym kraju zbrodnie nazistowskie nie były dokonywane na taką skalę. Zamordowano ponad 90 procent z przeszło 200 tysięcy litewskich Żydów. Niemcom aktywnego wsparcia udzielali kolaboranci ze specjalnej litewskiej formacji wojskowej, kierowanej przez Hauptscharfuehrera SS Martina Weissa.
„Nasi” byli tymi, którzy zabijali, i tymi, których zabijano. Te świadectwa mną wstrząsnęły, to w ogóle było szokujące doświadczenie. Pomyślałam, że mieszkańcy Litwy muszą o tym wiedzieć. Muszą wiedzieć, dlaczego Litwini zabijali, wiedzieć, że zabójcami byli całkowicie normalni, zwykli ludzie. Jedni i drudzy byli „nasi”. Ofiary, i oprawcy. Nie możemy wyrzec się ani jednych, ani drugich – tłumaczy tytuł swej książki autorka. – To historia o zabójcach i zabitych. O Litwinach i Żydach. O tym, co się stało przed 75 laty na naszej litewskiej ziemi, na której wciąż jest bardzo dużo antysemityzmu. Chociaż Żydów praktycznie już nie ma, nienawiść pozostała. Nawet motywy zostały te same: że Żydzi to komuniści i wrogowie. Do dziś padają te same argumenty.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/literatura_faktu/nasi,p235798530

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/literatura_faktu/nasi,p235798530

anetapzn | 2017-03-20
Przeczytana: 20 marca 2017

Nasi to nie tylko relacja czy zestawienie okrutnych zbrodni. To także swoisty dwugłos, jedno z autorów uważa- nie ma żadnego wytłumaczenia, to zbrodnia, wszyscy powinni ponieść karę; drugie - zgadza się z większością argumentów pierwszego autora, ale próbuje znaleźć choćby niewielkie wytłumaczenie takich, a nie innych zachowań Litwinów. Wiadomo, Litwinka nie dopuszcza do siebie świadomości, że jej rodacy mogli zrobić coś takiego. Dzięki skrajnej postawie Zuroffa i próbie znalezienia choć drobnego usprawiedliwienia przez Vanagaite, książka jest jeszcze ciekawsza, choć absolutnie nie jest mniej bolesna czy trudna.
Nic dziwnego, że książka ta ukazująca tragiczną i trudną do zaakceptowania prawdę odbiła się na Litwie takim echem, jak u nas w Polsce opublikowanie prawdy o Jedwabnem.
Jak twierdzi Vanagaite: Ta książka jest jak uderzenie pięścią w brzuch.
Litwini przez lata uważali siebie za ofiary systemu sowieckiego. Przed 25 laty stali się bohaterami, którzy zapoczątkowali rozpad...

Izolda Wysiecka | 2017-02-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 lutego 2017

Prawda o Jedwabnem była dla Polaków szokiem tak wielkim, że do dziś część z nas nie uwierzyła w polską winę. Jakim więc szokiem dla Litwinów musi być książka "Nasi"? Oni mieli około 200 Jedwabnych... Nic dziwnego, że książka musiała mieć kilka dodruków.
Zderzenie racji Efraima Zuroffa (morderstwa muszą być ukarane, a przynajmniej wyraźnie napiętnowane, ofiary muszą być upamiętnione) z racjami Ruty Vanagaite (ciężko uwierzyć w tak wielką skalę zbrodni popełnionych przez Litwinów na ich żydowskich sąsiadach, naturalny odruch ochrony dobrego imienia własnej rodziny) zaowocowało unikalną książką - relacją z podróży tych dwojga do miejsc egzekucji litewskich Żydów. Czyta się momentami bardzo ciężko ze względu na opisy zbrodni, ale też na współczesną obojętność wielu Litwinów wobec losów ich współobywateli.
Analogie do "Sąsiadów" J.T.Grossa całkowicie uzasadnione.

Emina | 2018-03-17
Dariusz | 2018-02-18