Zbiegli naziści. Jak hitlerowscy zbrodniarze uciekli przed sprawiedliwością

Tłumaczenie: Maciej Antosiewicz
Seria: Historia [Czarne]
Wydawnictwo: Czarne
Nazis on the Run: How Hitler's Henchmen Fled Justice
literatura faktu
Jaga

Po zakończeniu drugiej wojny światowej wielu wysoko postawionych funkcjonariuszy SS uniknęło kary. Opuścili Europę zaskakująco łatwo – to od lat skłaniało do mnożenia teorii spiskowych. Poważni historycy jednak dotąd nie zajmowali się tym tematem. Praca Geralda Steinachera uzupełnia tę lukę. Autor wnikliwie bada okoliczności, w jakich dochodziło do ucieczek, i trasy, którymi zbiegowie...

Praca Geralda Steinachera uzupełnia tę lukę. Autor wnikliwie bada okoliczności, w jakich dochodziło do ucieczek, i trasy, którymi zbiegowie podążali. Odpowiada również na pytanie, kto udzielał pomocy zbrodniarzom wojennym. Dowodzi ostatecznie, że Międzynarodowy Czerwony Krzyż organizował dokumenty i ułatwiał zmianę tożsamości. Opisuje także rolę Watykanu i wewnątrzkościelny konflikt pomiędzy moralnością a Realpolitik. Nie pomija również roli aliantów, zwłaszcza amerykańskich służb wywiadowczych, które na początku zimnej wojny werbowały byłych agentów SS.

Fakty opisane przez Steinachera są nie mniej zajmujące niż wytwory wyobraźni Fredericka Forsytha.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Tomasz | 2016-05-21
Przeczytana: 17 maja 2016

Tematyka poruszona w książce bardzo ważna i interesująca. Opisuje jak łatwo było uciec tysiącom zbrodniarzy wojennych nie tyle z Europy, co od odpowiedzialności za swoje czyny. Pozwala wyrobić sobie nieco zdanie dlaczego tak często spotykamy się obecnie z przekłamaniem historii i próbą przerzucenia odpowiedzialności za zbrodnie II WŚ na Polaków.
Natomiast samą książkę czyta się ciężko, napisana przez profesora jako praca naukowa. Miałem wrażenie, że w kółko czytam tą samą stronę. Ale tak czy inaczej warto się zapoznać.

bractworozy | 2015-09-07
Przeczytana: 07 września 2015

Książka historyczna oparta na wieloletnich badaniach autora.
To co uderzyło mnie w tej książce to obojętne podejście Kościoła katolickiego, Watykanu i Czerwonego Krzyża do byłych zbrodniarzy wojennych. Oczywiście po II wojnie światowej nadeszła zimna wojna i walka z ZSRR, ale nie może przeważać nad doprowadzeniem tych katów do odpowiedzialności.

Polecam dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej i inaczej spojrzeć na świat.

agataczytaksiazki | 2017-03-29
Na półkach: Przeczytane, 2017

Ciekawa i solidna pozycja dla wszystkich zainteresowanych tematem. Autor wykonał naprawdę ogromną badawczą robotę. Szkoda, że zabrakło rozwinięcia niektórych wątków.

precel | 2018-05-26
Przeczytana: 10 listopada 2017