Dziennik z Prus Wschodnich

Ostpreußisches Tagebuch. Aufzeichnungen eines Arztes aus den Jahren 1945–1947
Królewiec, Konigsberg
literatura faktu
Kaklucha

Zapiski lekarza z lat 1945-1947.

Apokalipsa w Prusach Wschodnich. Okrucieństwo wojny, śmierć, zniszczenie, nadciągający Sowieci i polskie początki na Warmii i Mazurach. Dziennik z Prus Wschodnich to niezwykłe świadectwo lekarza – niosącego pomoc każdemu bez względu na jego narodowość. Niemcom, Polakom, Sowietom... To opowieść o tym, jak pozostać człowiekiem w czasach schyłku i katastrofy.

źródło opisu: http://ksiegarnia.karta.org.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.karta.org.pl/

Książka to opis czasu końca II wojny światowej, i pierwsze lata po niej w Prusach Wschodnich.Autorem wspomnień jest lekarz chirurg, Hans von Lehndorff. Książka momentami jest przy nudnawa,chociaż opisuje bardzo "ciekawe" przeżycia ludności z Prus Wschodnich z tego okresu.Jednak przeczytać warto:)

Kaklucha | 2013-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2013

Trudna książka, czyta się dobrze, ale w chwili kiedy przychodzi refleksja, zaczynają się schody. Świadomość, tego co właściwie Lehndorff nam opisuje swoją spokojną narracją, poraża.
"Dziennik..." to wspomnienia cywilnego niemieckiego lekarza, mieszkającego na terenie Prus Wschodnich, obejmujące okres końcowych miesięcy II wojny światowej i kilkunastu miesięcy po jej zakończeniu. Co ważne, ostateczny tekst książki powstał wiele lat po wojnie.
Czytamy, wręcz analityczny, rozbiór wspomnień, jesteśmy świadkami wiwisekcji pamięci dokonywanej przez naukowca. Fakty łączą się z refleksjami bez epatowania okrucieństwem, bez nadmiernego podkreślania wojennych dramatów ludności cywilnej, ale też bez minimalizowania lub lekceważenia rzeczy strasznych. Mimo wszystkiego co przeżył, Lehndorff doszukuje się w losach świata Boskiego zamysłu.

Arkalion | 2018-10-02
Przeczytana: 02 października 2018

Przejmująca książka nie tylko dla interesująch się II wojną światową czy pasjonatów historii dziejów Prus wschodnich.Dziennik prowadzony przez Hansa von Lehndorffa jest czymś więcej niż tylko opisem końca tej prowincji niemieckiej,ktorej istnienie tak bardzo negatywnie odcisnęło się na dziejach Polski.Autor:lekarz,antfaszysta,człowiek głębkiej wiary w Boga w oszczędnych słowach opisał swoje dzieje z lat 1944-1947.Opis wejścia wojsk sowieickich do Królewca ,opis gwałtów na kobietach,bezsensownego dzieła zniszczenia całego materialnego dziedzictwa tamtego regionu ,pożary,dręczenie ludności cywilnej ,opisy rzeczywistości obozu NKWD,gdzie ludzie umierli tysiącami są naprawdę przejmujące.Autor nie skupia się tylko na suchym opisie tego co doświadczył.Starał się wejść w naturę ludzką ,określić jakieś granice i przyczyny zła tkwiącego w naturze ludzkiej,czym był sowiecki totalitarym.Wnikliwy opis ludzkiej psychiki,postaw w tej ekstemalnej sytuacji stanowią ogromny plus tej pozycji.To...

Mariusz Bujnowski | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

Unikalna relacja z drugiej wojny w Prusach Wschodnich i Zachodnich. Książka spisana w formie dziennika. Pierwsza połowa jest dość monotonna, bo opowiada o trudnej codzienności w Królewcu czyli de facto o śmierci, chorobach, trupach, zniszczeniu, ruinach, gwałtach i głodzie. Relacje są bardzo suche, tak, jakby te wszystkie potworne zjawiska już spowszedniały. Rosjanie ukazani są jako totalna dzicz, jako przybysze z głębin Azji, jako lud pierwotny pijący na umór i nie przystosowujący się do żadnych norm. W drugiej części robi się ciekawiej, gdyż główny bohater postanawia przedostać się do części Prus przekazanej już Polakom. Tutaj mamy okazję przemieszczać się po wielu byłych już Pruskich miasteczkach, w których wciąż rządy trzymają Rosjanie. Nazwy są podawane po niemiecku, co sprawiało ogromną trudność dla mnie pochodzącego z tej części Polski. Musiałem za każdym razem sięgać po telefon, by sprawdzić jak teraz nazywają się miejsca o których czytam. Rysowałem na mapie trasę ucieczki...

Henry Rackham | 2019-05-19
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 17 maja 2019

Na tle innych tego typu książek wspomnienia pana doktora wypadają blado. Czytając inne pozycję o ucieczce Niemców z ziem odzyskanych, to nawet im współczułem, potrafiłem pozbyć się uczucia, że sami są sobie winni, bo wywołali wojnę, że byli bezwzględnymi oprawcami itd i itp. W tej książce jest także mnóstwo cierpienia, niesprawiedliwości, głupoty nowego okupanta, ale, co mnie najbardziej denerwowało we wspomnieniach to, to, że pan doktor widzi ogrom winy sowietów, pomija, jakby nie wiedział, o okrucieństwie własnych rodaków. W tej książce pojawiają się Francuzi, Polacy, także Rosjanie ( nie żołnierze ) i inne nacje i słowem nie wspomina skąd oni się tu na tej pruskiej ziemi wzięli. Wygląda na to, że przyjechali na saksy i zastała ich wojna więc zostali w tej krainie miodem i mlekiem płynącej

KotGacek | 2014-08-08
Na półkach: Przeczytane, Genocide, Borussia
Mariusz | 2015-09-09
Na półkach: Komunizm, Przeczytane
Przeczytana: 08 września 2015

To co najbardziej da się zauważyć czytając tę książkę to pewne pogodzenie się z losem, pokora z jaką autor przyjmuje tragiczne wydarzenia, które rozgrywają się wokół niego. Traktuje je jako konsekwencje wywołania wojny przez Niemcy. Momentami można odnieść wrażenie, że pisze o rzeczach, które obserwował z zewnątrz. Nie epatuje okrucieństwem, nie skarży się na własny los.
Dziennik to także opis zderzających się kultur: europejskiej i azjatyckiej. Rosjanie to „…ludzie bez Boga…” wobec których autor „…przyjmuje postawę pogromcy dzikich zwierząt…”. Niszczą wszystko co napotkają na swojej drodze, nie myślą o jutrze. Dla nich liczy się tylko teraźniejszość. Lehndorff zastanawia się „skąd się jednak bierze takie lekceważenie porządku, taka arogancja wobec istnienia?”
Książka trudna w odbiorze ponieważ opowiada o okrutnych czasach. Jednak natchnęła mnie do bliższego poznania historii Prus Wschodnich i samego Königsberga. Na YT można znaleźć kilka filmów o tym mieście w czasie przed i...

koemata | 2018-04-04
Na półkach: 2018, Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

przykuwająca relacja zaczynająca się w momencie zbliżania się frontu do Pomorza w lutym 1945, - pisana przez uważnego obserwatora cierpliwie znoszącego przerażające zdarzenia

Novik | 2014-02-01
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Zaskakująco miejscami ciekawa literacko relacja uduchowionego i dość pryncypialnego Niemca z zalanych sowiecką zarazą okolic Królewca a później Mazur. Obrazki jak z apokalipsy w krzywym zwierciadle: jak choćby ten z bocianem ostrzelanym (skutecznie) przez krasnoarmiejców, czy też nieprzytomną, ranną w głowę, Niemką, która i tak nie uniknęła karesów wyzwolicieli. Nieco brakuje wprawdzie u rezolutnego doktorka rozważań o niemieckim wkładzie w historię ludobójstwa i wyraźnie czuć w powietrzu narodziny teorii nazistów jako wrzodu na niemieckim, zdrowym, mieszczańskim ciele, ale mimo to warto. Choćby dla uświadomienia sobie po raz kolejny, że wojna to nie 4 pancerni.

monika | 2014-03-20
Przeczytana: 03 marca 2014

ciekawa opowieść z punkty spojrzenia osób , którzy tracą swoje ziemie, prusacy,zawsze nas krzywdzili , upokarzali,dostali za swoje od sowietów, owszem przykre te gwałty , ale germańcy się tego załużyli,
próbują się, jak zwyle wybielać i , ich cierpiętnictwo,
ból, utrata ziem ,
pal ich diabli ,
takie same skurwysyny jak sowieci