Łowca Nazistów

Chasseur de Nazis
978-83-245-8935-7
literatura faktu
Ag2S

Upływający czas jest jego wrogiem. Efraim Zuroff - ostatni łowca nazistów - musi okazać się szybszy od śmierci, która zabiera kolejnych nieosądzonych zbrodniarzy nazistowskich. Sądy państw, które dały schronienie oprawcom, nie są mu pomocne. Wręcz przeciwnie, wydają się sprzyjać zbrodniarzom. W 2002 roku rozpoczął on kampanię poszukiwawczą pod nazwą Operacja Ostatniej Szansy. Cel - znaleźć...

W 2002 roku rozpoczął on kampanię poszukiwawczą pod nazwą Operacja Ostatniej Szansy. Cel - znaleźć i osądzić nazistów, ukrywających swoją przestępczą przeszłość. Miejsce akcji - pięć kontynentów. Efekt - wytropienie prawie 3000 podejrzanych o nazizm lub współudział w zbrodniach. Są wśród nich: obozowy komendant, który skazał tysiące więźniów na śmierć, Diablica z Majdanka, Mengele - lekarz z Auschwitz zwany Aniołem Śmierci. Wyścig z czasem trwa. Ilu oprawców uda się jeszcze znaleźć i osądzić? Ilu odejdzie z tego świata bezkarnie? Efraim Zuroff nie ustaje w tropieniu zbrodniarzy, by zadośćuczynić ofiarom.

edit3008 | 2012-12-25
Przeczytana: 21 grudnia 2012

Czyta się bardzo dobrze i szybko.Przyznam, że na początku autor mnie trochę zirytował, bo myślałam, że napisał ją by "oddać sobie hołd". Zupełnie zbędne są opisy jego życia i kariery w tym takich szczegółów jak urządzenia gabinetu ( gdzie i jakie fotografie wiszą lub stoją). Ale później już było lepiej. Autor opisuje jak bezsilny był wobec władz w niektórych państwach ( w tym także Europejskich) będących "Rajem" dla nazistów, gdy po "namierzeniu" zbrodniarza wojennego spotykał się z oporem władz, by postawić go przed sądem lub dokonać ekstradycji do kraju gdzie popełnił zbrodnie. Nie do uwierzenia jest, że zbrodnie wojenne czy zbrodnie przeciwko ludzkości, które powinny być ukarane ( gdyż w zasadzie się nie przedawniają) nie interesują już władz krajów gdzie ci zbrodniarze mieszkają i prowadzą spokoje życie. Operacja "ostatniej szansy" jest taka rzeczywiście nie tylko ze względu na fakt, że Ci zbrodniarze maja już ok.90 lat, ale odchodzą także świadkowie tych zbrodni. Bo trzeba...

jarr74 | 2013-07-03
Przeczytana: 2013 rok

Ta książka to niezwykle interesujący, choć miejscami przepełniony goryczą i smutkiem, biograficzny rys Efraima Zuroffa zwanego „ostatnim łowca nazistów”, izraelskiego historyka i dyrektora Centrum Szymona Wiesenthala. To bardzo osobista opowieść o człowieku ( jego motywach i racjach które nu przyświecają) który za cel swojego życia wybrał tropienie i stawianie przed wymiarem sprawiedliwości żyjących jeszcze i nadal ukrywających w rożnych miejscach naszego globu hitlerowskich zbrodniarzy. „Robiłem to, co należało zrobić, najlepiej jak mogłem. Wierny Wiesenthalowi, nie zapomniałem o ofiarach Zagłady. Ścigałem ich oprawców z których wielu mogło, powinno zakończyć życie w wiezieniu, gdyby władze polityczne i sądowe zadały sobie trud”. To opis żmudnej, tytanicznej pracy ( zarówno archiwalnej jak i bezpośredniej w stosunku do żyjących jeszcze świadków) w docieraniu do skrywanej przez lata prawdy o dokonanych zbrodniach i samych oprawcach. Zmagań z gwałtownie uciekającym czasem i...

rozoowa | 2013-11-08
Przeczytana: 06 listopada 2013

Jedyne czego mi zabrakło w książce to Polski... mimo wspomnienia o tym, że wizyta do Naszego kraju się odbyła, na tym skończyłoby się podsumowanie Polski, a szkoda.. czekałam na więcej.
Książkę polecam, szczególnie tym, którzy lubią tematykę związaną z II wojną światową, innych może nie porwać, ponieważ przytaczane jest bardzo dużo nazwisk.
Osobiście jestem zadowolona i może jeszcze kiedyś do tego wrócę. :)

AWARO | 2014-08-05

moze to sie wyda dziwne albo smieszne ale czytajacm ksiazkę Zuroffa czekałem az kolejnego zbrodniarza dorwie i wzdychałem :o jak dobrze .
Ksiazka ciekawa troche za duzo o sobie pisał ,chyba ma rozbudowane ego ,natomiast mało pisal zarowno o przestepcach działających na terenach polskich,malo o pomocy udzielonej Zydom przez POLAKOW i ogólnie o POLSCE .Szczerze liczyłem na więcej takich wątków .Własciwie ta ksiazka winna miec podtytuł:'Wyscig z czasem"bo faktycznie wielu zbrodniarzy zmarło śmiercią naturalną jako bezkarne bydlaki a nie powinno się do tego dopuścić

FisherKing | 2012-02-20
Przeczytana: 23 lutego 2012