Wyzwanie czytelnicze LC

Uratowane z Potopu

Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu
LubimyCzytać

Miecz koronacyjny polskiego króla leży na strychu zamku w Szwecji. Rękopisy Mikołaja Kopernika stoją na półkach w bibliotece w Uppsali. Jak do tego doszło, że w Sztokholmie są królewskie zbroje z polski, a w kościołach na szwedzkiej prowincji są polskie dzwony, ołtarze, chrzcielnice, ambony? Historia „Uratowanych z potopu” osnuta jest wokół trwającej cztery lata wyprawy na poszukiwanie...

Miecz koronacyjny polskiego króla leży na strychu zamku w Szwecji.
Rękopisy Mikołaja Kopernika stoją na półkach w bibliotece w Uppsali.

Historia „Uratowanych z potopu” osnuta jest wokół trwającej cztery lata wyprawy na poszukiwanie skarbów. Zabytków, które szwedzcy żołnierze w XVII wieku zabrali z warszawskich rezydencji polskiego króla, włożyli na barki rzeczne i próbowali wywieźć do Szwecji. Jednak błędnie nawigowane jednostki wpadły na rzeczne głazy i zatonęły, a pamięć o wiezionych skarbach przybrała postać miejskiej legendy. Nikt nie wiedział nigdzie bezcennego ładunku marmurów.

Autorzy książki – archeolog i historyk w osobie Huberta Kowalskiego oraz nurek i dziennikarz naukowy Marcin Jamkowski – rozpoczynają więc śledztwo. Ruszają do archiwów i pytają badaczy. Przeglądają listy króla Jana Kazimierza, księcia Radziwiłła i szwedzkiego feldmarszałka Wrangla. Pływają po rzece i sondują dno. Dostają nieoczekiwane podpowiedzi od stalinowskich biurokratów, zawodowych hydroakustyków i wiślanych nurków. Na końcu tej wyprawy, w której weźmie udział setka entuzjastów i wolontariuszy, z mętnego nurtu Wisły wyłaniają się zachwycające zabytki. Przy okazji pokazywania historii ich odnalezienia, autorzy opowiadają o mało znanych rozdziałach historii Europy.

Publikacji książki towarzyszy film dokumentalny „Uratowane z Potopu” w reżyserii Marcina Jamkowskiego i Konstantego Kulika.

źródło opisu: wydawnictwo Agora 2018

źródło okładki: wydawnictwo Agora 2018

lukaska | 2018-11-25
Na półkach: 2018, Przeczytane, Historia
Przeczytana: 23 listopada 2018

Niewielka książeczka, bardzo ładnie wydana, z dołączonym filmem na płycie.
Historia w niej opisana jest na prawdę fascynująca i myślę, że jednak niewiele osób ma świadomość, czym był dla Polski Potop szwedzki. Autorzy bardzo ciekawie zaczynają właśnie od tego, po czym opowiadają o swojej niesamowitej pasji i determinacji w poszukiwaniu skarbów z Potopu, które, jak się okazuje, są jedną z niewielu pamiątek po XVII - wiecznej Warszawie. Ponieważ jest to owoc wieloletnich poszukiwań w archiwach, w zasobach muzealnych z wielu stron świata, to czuć tu pewną skrótowość, co jednak inspiruje do pogłębiania wiedzy na ten temat i otwiera oczy na wiele ciekawych faktów i miejsc, gdzie znajdują się polonica - niekiedy zupełnie nieznane i odkryte przez ten właśnie projekt. Film uzupełnia książkę wizualnie, a całość pozwala wybrać się na pasjonującą wyprawę z historią i archeologią w tle - polecam, na prawdę warto.

Jacoa1 | 2018-11-02
Na półkach: Przeczytane, Ciekawe