AMisz

Agata Górska rozpoczyna prywatne śledztwo w tajemnicy przed przełożonymi, gdy okazuje się, że śmierć jej koleżanki, Leny, nie była przypadkowa. Jedynym tropem jest tajemnicza broszka w kształcie ważki, o której Lena wspomniała podczas ich ostatniego spotkania. Tymczasem partner Agaty, Sławek Tomczyk, prowadzi dochodzenie w sprawie zabójstwa wyrachowanego dziennikarza – jego zwłoki odnaleziono...

Tymczasem partner Agaty, Sławek Tomczyk, prowadzi dochodzenie w sprawie zabójstwa wyrachowanego dziennikarza – jego zwłoki odnaleziono w redakcji gazety internetowej. Zamordowany nie wahał się sięgać po niemoralne środki w pogoni za sensacją i wywlekał na wierzch brudy mieszkańców Warszawy, więc krąg podejrzanych nieustannie się rozszerza.

Czy sprawa zabójstwa Woźnickiego oraz śmierci Leny są ze sobą powiązane? Jaki sekret skrywa broszka w kształcie ważki?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Nowalijki książek: 365

Misterna robota

„Ważka” Małgorzaty Rogali to trzecie spotkanie z warszawskimi policjantami - starszą aspirant Agatą Górską oraz komisarzem Sławkiem Tomczykiem. W kolejnej odsłonie kryminalnego cyklu stołeczni stróże prawa prowadzą nowe śledztwo, ale i próbują ostatecznie rozwikłać zagadkę śmierci Leny Dobosz. Wprawdzie autorka nawiązuje tym samym do poprzedniego tomu serii, czyli do „Dobrej matki”, ale fabuła nowej książki jest tak skomponowana, aby czytelnik, który dopiero sięgnął po twórczość autorki, nie miał problemu ze śledzeniem wydarzeń. A te zachęcają do lektury już od pierwszych stron.

Agata dochodzi do siebie po wydarzeniach związanych ze śledztwem w sprawie morderstw „dobrych matek”. Wciąż nie może pogodzić się ze śmiercią Leny Dobosz i postanawia kontynuować dochodzenie. Jej jedynym tropem okazuje się być piękna broszka w kształcie ważki i pojawia się cień szansy na odnalezienie zabójcy dawnej przyjaciółki Agaty.

Komisarz Sławek Tomczyk zostaje wezwany na miejsce kolejnej zbrodni. W redakcji internetowej gazety zostaje znalezione ciało redaktora naczelnego portalu i jednocześnie jego współwłaściciela - Daniela Woźnickiego. Dziennikarz słynął z ostrych tekstów, w których nie dawał upatrzonej ofierze żadnych szans, dlatego jego tajemnicza śmierć wielu mieszkańcom stolicy była na rękę. Krąg podejrzanych powiększa się, a Tomczyk i Górska, która mu pomaga, stoją w miejscu. Do czasu...

Już od pierwszych stron „Ważki” czytelnik zostaje wciągnięty w sam środek misternie skonstruowanej, przemyślanej w najmniejszych szczegółach fabuły. Autorka wprowadza w powieści kilka wątków, które nie tylko skutecznie przyciągają uwagę czytelnika, ale jednocześnie utrudniają prawidłowe wytypowanie „kto zabił”. Jak w każdym dobrym kryminale, tak i tutaj wszyscy mogą być podejrzani, bowiem każdy zawsze ma coś do ukrycia. Nie inaczej jest w „Ważce”. Tylko z pozoru postaci z powieści dają się łatwo podzielić na dobrych i złych. W rzeczywistości jednak skrywają mroczne tajemnice i drobne grzeszki, ale tym samym zyskują motyw, aby się zemścić lub tylko wynagrodzić sobie krzywdy z przeszłości. Małgorzata Rogala ponownie stawia między wierszami tezę, że w każdym z nas tkwi pierwiastek zła i tylko kwestią czasu i okoliczności jest, czy zostanie on głęboko uśpiony, czy wpłynie destrukcyjnie na życie człowieka. Na przykładzie bohaterów „Ważki” widać, że droga od dobra do zła bywa bardzo krótka.

„Ważka” to nie tylko skomplikowana historia kryminalna, ale i powieść, w której autorka trzyma rękę na pulsie aktualnych problemów społecznych. Pokazuje, że bezpardonowe, nastawione na sensację dziennikarstwo, również internetowe, to zmora naszych czasów. To narzędzie, które w rękach nieodpowiednich ludzi staje się niebezpieczną bronią, przed którą nie sposób się obronić. Śmierć Daniela Woźnickiego ma więc znaczenie symboliczne, ponieważ okazuje się, że nie można bezkarnie szkalować innych, po nomen omen trupach dążyć do sławy w internecie.

Obok wielowątkowej fabuły „Ważki”, warto wspomnieć o skomplikowanych relacjach między bohaterami tej historii. W czasie lektury czytelnik odkrywa powiązania między nimi, dzięki czemu fabuła przypomina skomplikowaną układankę. Warto też docenić pomysł autorki na wątek „powieści w powieści”, dzięki czemu „Ważka” zaskakuje niekonwencjonalnym podejściem do gatunkowej literatury popularnej.

Małgorzata Rogala po raz kolejny pokazała, że ma sprawdzoną receptę na zajmującą powieść kryminalną. Skomplikowana fabuła, sympatyczna para głównych bohaterów i wyraziste, bliskie codzienności tło obyczajowe sprawiają, że od „Ważki” nie sposób się oderwać. I nie ma co kombinować z typowaniem zabójcy, ponieważ na końcu i tak okaże się, że autorka skutecznie wywiodła czytelnika w pole.

Seria powieści z Agatą Górską i Sławkiem Tomczykiem należy do moich ulubionych pozycji na coraz dłuższej półce z kryminałami i sensacją. Z tym większą niecierpliwością czekam na kolejny tom, bowiem wszystko wskazuje na to, że zarówno głównych bohaterów, jak i samą serię czeka nowe otwarcie. Furtka została lekko uchylona, więc...

Tomasz Radochoński

Piotr | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

Od dawna zastanawia mnie pewna zależność. Kobiety piszą kryminały, które przecież same w sobie zawierają przemoc, ale co najlepsze, wychodzi im to często lepiej od piszących mężczyzn w tym gatunku. Małgorzata Rogala jest mi znana z innych utworów. Kiedy sięgałem po książkę, spodziewałem się wysokiego poziomu lektury.
Moje odczucia?

Na początku, przez pierwsze kilkanaście stron nie potrafiłem się wdrożyć. Irytowały mnie postacie, miejsca. Zastanawiałem się dlaczego tak się dzieje. Zdecydowanie za dużo czytam książek pisanych przez zagranicznych pisarzy. Po kilku rozdziałach nastąpił przełom, było coraz lepiej, a kiedy zakończyłem lekturę, zrozumiałem o co naprawdę w tym chodzi. Fabuła. miejsce? To jest ważne, ale nie najważniejsze. Rogala uwiodła mnie tym, co kocham w literaturze. Doskonałe zarysy psychologiczne, napięcie, trzymanie czytelnika za czubek nosa i kolejne zwroty akcji.

Autorka pokazuje ciemne strony człowieka, skrywane tajemnice, brud wydobywający się z czynów...

Beata | 2018-05-10
Przeczytana: 10 maja 2018

Kolejny kryminał z Górską i Tomczykiem - rewelacyjny, z tomu na tom lepszy. Kryminał bez nadmiernej brutalności, wciągający, z dobrze rozbudowaną stroną obyczajową, nieco słodką - taki "kobiecy" styl. Gliniarze są normalnymi, myślącymi ludźmi, nie brutalnymi cyborgami. Bardzo mi się podobają powieści p. Rogali. Takie odprężające po przesadnej krwiożerczości niektórych książek.

Takie kryminały właśnie lubię, ze świetną i bardzo wciągającą intrygą kryminalną.
Nie ma tu brutalnych scen, nie ma przemocy ani morza krwi.
Są za to dwa morderstwa początkowo ze sobą powiązane tylko tym, że obie ofiary zostały utopione w wannie.
Na początku autorka myli tropy, wprowadza coraz większą ilość osób, które miały powód i okazję popełnić morderstwo.Ale tylko jedno.
Agata i Sławek którzy prowadzą śledztwo mają do przesłuchania mnóstwo osób. Po trochu eliminują podejrzanych, za to pojawiają się nowe wątki w sprawie, żeby wreszcie idealnie się dopasować.
Podobał mi się również wątek obyczajowy.Bohaterowie nie są bezosobowi.
Poznajemy ich życie, problemy, powiązania. Autorka robi to tak po prostu. Bez zbytniego rozwlekania akcji nad niepotrzebnymi sprawami. Tylko to co ważne dla prowadzonej sprawy.
Książka nie trzyma może w napięciu, ale napisana jest w tak ciekawy i interesujący sposób,ze trudno się od niej oderwać. Trzeba przewracać kolejne kartki, żeby się dowiedzieć co...

Nina | 2017-03-12
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 12 marca 2017

Trzecia już część z duetem Agata Górska i Sławek Tomczyk. Bardzo udane spotkanie :) Fajny, inteligentny kryminał, niezbyt brutalny, ale wciągający. Znowu się dzieje i w końcu zostaje wyjaśniona zagadka z części drugiej. Agata i Sławek radzą sobie świetnie, z dużą pomocą Chudego, który choć jest postacią drugoplanową, to odgrywa dużą rolę i nie da się go nie lubić :) Polecam

kajsa | 2017-09-04
Przeczytana: 04 września 2017

Trzecia część cyklu mnie zmęczyła.Fabuła dość przewidywalna,mniej więcej w połowie książki domyśliłam się,kto jest sprawcą trzech zbrodni.
Czułam się nieco rozczarowana,gdy poznałam powody pierwszego morderstwa,moja hipoteza zakładała o wiele bardziej dramatyczne okoliczności.

Eli1605 | 2018-05-18
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 maja 2018

Naprawdę lubię książki Pani Małgorzaty. Niestandardowy pomysł na fabułę, kryminał z wątkiem romantycznym. Czyta się lekko, miło i przyjemnie. Trup nie ściele się tu gęsto, nie ma makabrycznych opisów a akcja i tak wciąga. Polubiłam też team: Górska - Tomczyk i będę im dalej kibicować, zarówno w pracy jak i prywatnie. Polecam.

Liliowy_bez | 2017-12-10
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 10 grudnia 2017

Kolejne niezwykle udane spotkanie z duetem Górska-Tomczyk i z zadowoleniem muszę stwierdzić, że autorka trzyma poziom a nawet z książki na książkę jest coraz lepiej.

Podobnie jak w poprzedniej części policjanci prowadzą kilka spraw równolegle a każda jest wyjątkowo zawikłana, zasupłana i poplątana. Cały zastęp podejrzanych z których każdy kluczy, zwodzi, kręci i kłamie jak najęty powoduje, że mamy więcej niewiadomych niż odpowiedzi co gwarantuje czytelnikowi odpowiednią dawkę niepewności, ciekawości ale i zabawy.
W książce mamy całą gamę różnorodnych bohaterów. Autorka dość dokładnie kreśli nam portret każdego z nich, co powoduje, że zarówno postacie pierwszo jak i drugoplanowe poznajemy dość dobrze. Bohaterowie są bardzo naturalni i prawdziwi, dobrzy czy źli, to ludzie jakich na co dzień spotykamy na ulicy.

Klarowny i swobodny styl autorki, świetnie poprowadzona intryga, odpowiednio stopniowane napięcie, wiarygodni bohaterowie, błyskotliwe i zabawne dialogi oraz niebanalne...

adawid | 2018-06-04

Kolejna bardzo dobra książka Małgorzaty Rogali. Czytało się z przyjemnością i z zapartym tchem. "Ważka" była jeszcze lepsza niż poprzednie części.
Skomplikowane dzieje Agaty Górskiej i Sławka Tomczyka wiążą się nie tylko z kolejnymi zabójstwami w mieście, które oscylują wokół krnąbrnego i zachłannego dziennikarza Daniela Woźniackiego, ale również wokół poszukiwań zabójcy przyjaciółki policjantki, Leny Dobosz, powrotem do zdrowia Agaty po postrzale, rodzącemu się uczuciu pomiędzy parterami (Agatą i Sławkiem) oraz śledzącym starszą aspirant Michale.
Śmierć dziennikarza o tyle jest dziwna, że nie wiadomo z czym się wiąże. Czy z jego publikacjami, które doprowadził do zniszczenia nie jedną osobę czy z wydaniem przez niego romantycznej powieść? Dwa oblicza, a jeden człowiek. Czy aby na pewno?
W niedługim czasie ginie kobieta. Zupełnie niepowiązana z dziennikarzem, ale z weterynarzem ("klientem" Heleny Dobosz). Policjanci badają rożne tropy, ale nie mogą trafić na ten najwłaściwszy. W...

smallangel | 2017-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2017

Ostatnia, trzecia część o parze policjantów stanowi dla mnie przyjemne zwieńczenie spotkania z nową dla mnie autorką. Widziałam w zapowiedziach jednej z księgarni, że lada moment pojawi się kolejna część cyklu i ja z całą pewnością mogę stwierdzić, że chętnie po nią sięgnę.
"Ważka" to lekka lektura na leniwe popołudnia. Nie jest to jednak książka, która nie wzbudza żadnych emocji. Może zbyt wiele tu moralizatorstwa, ale tak jak pisałam już w poprzedniej recenzji drugiego tomu, życie pokazuje, że wielu ludziom przydałby się przysłowiowy kubeł zimnej wody, ponieważ postępują oni nierozważnie epatując np. wrażliwymi danymi w Internecie, lub nadmiernie eksponując swoje pociechy na portalach społecznościowych. Po co to komu? Czy faktycznie trzeba leczyć swoje kompleksy i niespełnione marzenia za pomocą czerwonego paska na szkolnym świadectwie swojego potomstwa?
Niech każdy odpowie sobie sam, chociaż korci mnie, aby wysłać te książki kilku znanym z internetu, czy telewizji osobom.
Poziom...

Polubiłam twórczość autorki, każdy kolejny kryminał coraz bardziej mi się podoba. Ważka to rewelacyjny kryminał, z wciągającą fabułą, który czyta się jednym tchem. Do tego ciekawie skonstruowana intryga, liczni podejrzani, mylne tropy. Styl pisania lekki i przyjemny, bez zbędnych opisów. Dynamiczna akcja. Autorka pisze w sposób tak ciekawy, że ciężko się oderwać nim nie poznamy rozwiązania sprawy. Jak dla mnie świetna lektura na wieczór. Polecam serdecznie.