AMisz

Agata Górska rozpoczyna prywatne śledztwo w tajemnicy przed przełożonymi, gdy okazuje się, że śmierć jej koleżanki, Leny, nie była przypadkowa. Jedynym tropem jest tajemnicza broszka w kształcie ważki, o której Lena wspomniała podczas ich ostatniego spotkania. Tymczasem partner Agaty, Sławek Tomczyk, prowadzi dochodzenie w sprawie zabójstwa wyrachowanego dziennikarza – jego zwłoki odnaleziono...

Tymczasem partner Agaty, Sławek Tomczyk, prowadzi dochodzenie w sprawie zabójstwa wyrachowanego dziennikarza – jego zwłoki odnaleziono w redakcji gazety internetowej. Zamordowany nie wahał się sięgać po niemoralne środki w pogoni za sensacją i wywlekał na wierzch brudy mieszkańców Warszawy, więc krąg podejrzanych nieustannie się rozszerza.

Czy sprawa zabójstwa Woźnickiego oraz śmierci Leny są ze sobą powiązane? Jaki sekret skrywa broszka w kształcie ważki?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Nowalijki książek: 190

Misterna robota

„Ważka” Małgorzaty Rogali to trzecie spotkanie z warszawskimi policjantami - starszą aspirant Agatą Górską oraz komisarzem Sławkiem Tomczykiem. W kolejnej odsłonie kryminalnego cyklu stołeczni stróże prawa prowadzą nowe śledztwo, ale i próbują ostatecznie rozwikłać zagadkę śmierci Leny Dobosz. Wprawdzie autorka nawiązuje tym samym do poprzedniego tomu serii, czyli do „Dobrej matki”, ale fabuła nowej książki jest tak skomponowana, aby czytelnik, który dopiero sięgnął po twórczość autorki, nie miał problemu ze śledzeniem wydarzeń. A te zachęcają do lektury już od pierwszych stron.

Agata dochodzi do siebie po wydarzeniach związanych ze śledztwem w sprawie morderstw „dobrych matek”. Wciąż nie może pogodzić się ze śmiercią Leny Dobosz i postanawia kontynuować dochodzenie. Jej jedynym tropem okazuje się być piękna broszka w kształcie ważki i pojawia się cień szansy na odnalezienie zabójcy dawnej przyjaciółki Agaty.

Komisarz Sławek Tomczyk zostaje wezwany na miejsce kolejnej zbrodni. W redakcji internetowej gazety zostaje znalezione ciało redaktora naczelnego portalu i jednocześnie jego współwłaściciela - Daniela Woźnickiego. Dziennikarz słynął z ostrych tekstów, w których nie dawał upatrzonej ofierze żadnych szans, dlatego jego tajemnicza śmierć wielu mieszkańcom stolicy była na rękę. Krąg podejrzanych powiększa się, a Tomczyk i Górska, która mu pomaga, stoją w miejscu. Do czasu...

Już od pierwszych stron „Ważki” czytelnik zostaje wciągnięty w sam środek misternie skonstruowanej, przemyślanej w najmniejszych szczegółach fabuły. Autorka wprowadza w powieści kilka wątków, które nie tylko skutecznie przyciągają uwagę czytelnika, ale jednocześnie utrudniają prawidłowe wytypowanie „kto zabił”. Jak w każdym dobrym kryminale, tak i tutaj wszyscy mogą być podejrzani, bowiem każdy zawsze ma coś do ukrycia. Nie inaczej jest w „Ważce”. Tylko z pozoru postaci z powieści dają się łatwo podzielić na dobrych i złych. W rzeczywistości jednak skrywają mroczne tajemnice i drobne grzeszki, ale tym samym zyskują motyw, aby się zemścić lub tylko wynagrodzić sobie krzywdy z przeszłości. Małgorzata Rogala ponownie stawia między wierszami tezę, że w każdym z nas tkwi pierwiastek zła i tylko kwestią czasu i okoliczności jest, czy zostanie on głęboko uśpiony, czy wpłynie destrukcyjnie na życie człowieka. Na przykładzie bohaterów „Ważki” widać, że droga od dobra do zła bywa bardzo krótka.

„Ważka” to nie tylko skomplikowana historia kryminalna, ale i powieść, w której autorka trzyma rękę na pulsie aktualnych problemów społecznych. Pokazuje, że bezpardonowe, nastawione na sensację dziennikarstwo, również internetowe, to zmora naszych czasów. To narzędzie, które w rękach nieodpowiednich ludzi staje się niebezpieczną bronią, przed którą nie sposób się obronić. Śmierć Daniela Woźnickiego ma więc znaczenie symboliczne, ponieważ okazuje się, że nie można bezkarnie szkalować innych, po nomen omen trupach dążyć do sławy w internecie.

Obok wielowątkowej fabuły „Ważki”, warto wspomnieć o skomplikowanych relacjach między bohaterami tej historii. W czasie lektury czytelnik odkrywa powiązania między nimi, dzięki czemu fabuła przypomina skomplikowaną układankę. Warto też docenić pomysł autorki na wątek „powieści w powieści”, dzięki czemu „Ważka” zaskakuje niekonwencjonalnym podejściem do gatunkowej literatury popularnej.

Małgorzata Rogala po raz kolejny pokazała, że ma sprawdzoną receptę na zajmującą powieść kryminalną. Skomplikowana fabuła, sympatyczna para głównych bohaterów i wyraziste, bliskie codzienności tło obyczajowe sprawiają, że od „Ważki” nie sposób się oderwać. I nie ma co kombinować z typowaniem zabójcy, ponieważ na końcu i tak okaże się, że autorka skutecznie wywiodła czytelnika w pole.

Seria powieści z Agatą Górską i Sławkiem Tomczykiem należy do moich ulubionych pozycji na coraz dłuższej półce z kryminałami i sensacją. Z tym większą niecierpliwością czekam na kolejny tom, bowiem wszystko wskazuje na to, że zarówno głównych bohaterów, jak i samą serię czeka nowe otwarcie. Furtka została lekko uchylona, więc...

Tomasz Radochoński

Piotr | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

Od dawna zastanawia mnie pewna zależność. Kobiety piszą kryminały, które przecież same w sobie zawierają przemoc, ale co najlepsze, wychodzi im to często lepiej od piszących mężczyzn w tym gatunku. Małgorzata Rogala jest mi znana z innych utworów. Kiedy sięgałem po książkę, spodziewałem się wysokiego poziomu lektury.
Moje odczucia?

Na początku, przez pierwsze kilkanaście stron nie potrafiłem się wdrożyć. Irytowały mnie postacie, miejsca. Zastanawiałem się dlaczego tak się dzieje. Zdecydowanie za dużo czytam książek pisanych przez zagranicznych pisarzy. Po kilku rozdziałach nastąpił przełom, było coraz lepiej, a kiedy zakończyłem lekturę, zrozumiałem o co naprawdę w tym chodzi. Fabuła. miejsce? To jest ważne, ale nie najważniejsze. Rogala uwiodła mnie tym, co kocham w literaturze. Doskonałe zarysy psychologiczne, napięcie, trzymanie czytelnika za czubek nosa i kolejne zwroty akcji.

Autorka pokazuje ciemne strony człowieka, skrywane tajemnice, brud wydobywający się z czynów...

Takie kryminały właśnie lubię, ze świetną i bardzo wciągającą intrygą kryminalną.
Nie ma tu brutalnych scen, nie ma przemocy ani morza krwi.
Są za to dwa morderstwa początkowo ze sobą powiązane tylko tym, że obie ofiary zostały utopione w wannie.
Na początku autorka myli tropy, wprowadza coraz większą ilość osób, które miały powód i okazję popełnić morderstwo.Ale tylko jedno.
Agata i Sławek którzy prowadzą śledztwo mają do przesłuchania mnóstwo osób. Po trochu eliminują podejrzanych, za to pojawiają się nowe wątki w sprawie, żeby wreszcie idealnie się dopasować.
Podobał mi się również wątek obyczajowy.Bohaterowie nie są bezosobowi.
Poznajemy ich życie, problemy, powiązania. Autorka robi to tak po prostu. Bez zbytniego rozwlekania akcji nad niepotrzebnymi sprawami. Tylko to co ważne dla prowadzonej sprawy.
Książka nie trzyma może w napięciu, ale napisana jest w tak ciekawy i interesujący sposób,ze trudno się od niej oderwać. Trzeba przewracać kolejne kartki, żeby się dowiedzieć co...

Nina | 2017-03-12
Na półkach: 2017, Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 12 marca 2017

Trzecia już część z duetem Agata Górska i Sławek Tomczyk. Bardzo udane spotkanie :) Fajny, inteligentny kryminał, niezbyt brutalny, ale wciągający. Znowu się dzieje i w końcu zostaje wyjaśniona zagadka z części drugiej. Agata i Sławek radzą sobie świetnie, z dużą pomocą Chudego, który choć jest postacią drugoplanową, to odgrywa dużą rolę i nie da się go nie lubić :) Polecam

żurawie_origami | 2017-02-23
Na półkach: 2017, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2017

Wreszcie coś dobrego :)
"Ważka" to trzecia książka o starszej aspirant Agacie Górskiej w roli głównej. Akcja powieści toczy się wokół dwóch spraw: zabójstwa dziennikarza i wyjaśnienia śmierci Leny Dobosz z poprzedniej części. Pani Małgorzata Rogala potrafi w ciekawy sposób połączyć wątki kryminalne z elementami powieści obyczajowej. Chciałabym dodać, że w książkach autorki nie ma zbędnego "lania wody", wszystko jest po coś. Czyta się szybko, trudno się oderwać, akcja jest wartka i wciągająca. Do tego ładny język i ciekawe wątki obyczajowe. Bardzo polecam książki Małgorzaty Rogali. A zakończenie "Ważki" daje nadzieję na dalsze części, prawda droga Autorko??!! :)

Cyrysia | 2017-02-20

To znakomity, inteligentny kryminał, od którego nie sposób się oderwać. Ze społecznym i psychologicznym zacięciem opowiada o perfidnej sztuce manipulacji, demonach przeszłości, które budzą się z uśpienia i niszczycielskiej sile zemsty, pochłaniającej coraz więcej ofiar. Polecam. Satysfakcja gwarantowana.

elenkaa | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2017/02/213-wazka-magorzata-rogala.html

Twórczość Małgorzaty Rogali poznałam za sprawą powieści "Dobra matka". Pamiętam, że bardzo mi się podobała cała książka, ale przede wszystkim w pamięci utkwił mi motyw mordercy. Był naprawdę oryginalny, a po tak wielu poznanych przeze mnie kryminałach, nie łatwo już mnie zaskoczyć motywem zbrodni. "Ważki" po prostu nie mogłam sobie odpuścić, zwłaszcza, że stęskniłam się już za dwójką głównych bohaterów.

Agata Górska dochodzi do siebie po napadzie, który miał miejsce w poprzedniej części. Ciągle ma w pamięci nierozwikłane zabójstwo koleżanki, Leny Dobosz, które nie daje jej spokoju. Za wszelką cenę stara się rozwiązać zagadkę, mimo że powinna odpoczywać. W jej ręce wpada przepiękna broszka przypominająca ważkę, którą stworzyła Lena, specjalizująca się w wyrobie biżuterii. Czy to odkrycie będzie przełomowe w sprawie? W tym samym czasie policja, na czele z...

eR_ | 2017-03-16
Na półkach: Współpraca, Przeczytane
Przeczytana: 16 marca 2017

Kryminały pisane przez naszych rodzimych pisarzy, lubię i cenię. Przede wszystkim dla przedstawionych realiów życia, oraz dla spraw, które raczej nie są wydumane, jak w niektórych powieściach. Znanych nazwisk jest trochę, wśród których wybija się na sam szczyt nieodżałowana Chmielewska, z młodszych Mróz, czy z pań Bonda. Małgorzata Rogala, to dla mnie nie znana wcześniej pisarka, dla tego z pewnym ociąganiem sięgnąłem po jej powieść. Tym większym, że jak się dowiedziałem to trzeci tom cyklu. Jednak cykl łączą jedynie główne postaci dramatu.

Agata Górska, to starsza aspirantka, która w tajemnicy przed przełożonymi prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczego zgonu swojej przyjaciółki. W między czasie jej partner, zajmuje się sprawą morderstwa pewnego dziennikarza. Dziennikarz ów był najgorszego sortu hieną, który nie wahał się przed niczym aby dotrzeć, do co bardziej smakowitych brudów tego, czy owego prominenta. Z uwagi na to podejrzane jest praktycznie całe miasto, co nie ułatwia...

brakpomysłu | 2017-03-01

Agata Górska powoli dochodzi do siebie po rewelacjach jakie spotkały ją przy ściganiu mordercy "dobrych matek". Postanawia kontynuować śledztwo w sprawie morderstwa jej koleżanki. Jedyna poszlaka to broszka w kształcie ważki. Tymczasem jej policyjny partner, Sławek Tomczyk zostaje wezwany do morderstwa. Ofiarą jest nieprzebierający w słowach dziennikarz. Jego artykuły dotknęły wiele osób, dlatego ciężko wytypować jedną, która mogłaby pozbawić Woźnickiego życia. Śledztwo wydaje się dłużyć, jednak tylko do czasu...

Pokochałam Rogale za poprzednią część tej serii. Już wtedy podkreślałam jak bardzo cieszy mnie fakt konstrukcji "Dobrej matki". Choć nie znałam pierwszego tomu, drugi był dla mnie zupełnie zrozumiałą, niezwykłą zagadką. Ogromnie mnie cieszy, że zostało to zachowane. Choć nawiązania po poprzedniczki są, nie zdradzają o niej zbyt wiele, a sama "Ważka" jest bardzo przyjemną lekturą.

Bardzo lubię bohaterów jakich tworzy autorka. Ci pierwszoplanowi są sympatyczni choć...

Gerreth | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

Z niecierpliwością wyczekiwałam na kolejne spotkanie z Agatą i Sławkiem, gdyż po przeczytaniu „Zapłaty” i „Dobrej matki” było to jak czekanie na wizytę przyjaciół. I mogę powiedzieć jedno – było warto!
Małgorzata Rogala utkała tak misterną intrygę kryminalną, że może ona zadowolić najwybredniejszego konesera tego gatunku literackiego. Wszystko tu zazębia się wręcz idealnie, nie ma niedokładności czy nawet drobnych niejasności, nic nie jest pozostawione przypadkowi.
Jako „kryminalistka” mogę powiedzieć, że jest to bardzo „piękna zbrodnia”, idealnie rozpisana na doskonale wykreowane role.

Cała opinia tutaj: https://ksiazkolubna.blogspot.com/2017/02/wazka-magorzata-rogala.html

CzytAśka | 2017-03-05
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 04 marca 2017

Wreszcie wszystkie wątki się wyjaśniły. Wreszcie wątek prywatny Agaty i Sławka dotarł do oczekiwanego stanu.

A generalny wniosek: zdewociałe babki nie powinny dostawać pod opiekę sierot po swoich córkach. Psychopatów i potwory niezdolne do empatii, za to ukierunkowane na mszczenie się za wyimaginowane krzywdy, tworzy wychowanie przez katolickie dewotki. Wrrrrrr....

Kolejna świetnie poplątana sprawa, wielu podejrzanych, mnóstwo motywów i poszlak.

Mam nadzieję, że cykl będzie miał ciąg dalszy.... to złe spojrzenie Michała budzi takie nadzieje....

PS. Dzięki tym książkom poznałam Emmę Chapplin! Genialna muzyka! Muszę kupić płytę🎶🎶🎶

Patronaty tygodnia

W ten poniedziałek polecamy siedem nowości wydawniczych, które ukazały się pod patronatem lubimyczytać.pl. Co znajdziecie wśród nich? Jak zwykle sporo powieści – niektóre z nich urywają łeb, w niektórych pojawia się pies, a w jeszcze innych – ożywa pewna nieprzeciętna Polka, której zdarzało się iść za głosem serca wbrew konwenansom. Sprawdźcie!