Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary

Okładka książki Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary Jennifer Berne
Okładka książki Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary
2017-01-12
2017-01-12
Janusz Kokoszewski, Dorota Koman
Janusz Kokoszewski Dorota Koman

Dzisiaj mam dla Was książkę dla dzieci, która nauczy naszą pociechę akceptacji, która w zabawny i ciekawy sposób uświadomi naszemu dziecku, że nie ładnie śmiać się z innych, że bez względu na to jak ktoś wygląda, co ubiera lub co robi nie wolno go wyśmiewać. Z tego co kojarzę noszenie okularów przez dziecko zdecydowanie może stać się tematem drwin ze strony innych dzieci. Z pewnością nie zawsze i nie każdy ma takie podejście, ale wiem, że czasem osoby noszące okulary są przezywane.

Nie tak dawno mój syn opowiadał mi jak to chłopaki ze starszej klasy zaczepiali młodszego chłopca z powodu śmiesznych okularów. Syn znajomej na przykład stracił okulary kiedy dzieciaki w ramach zabawy zrzuciły mu je na ziemię... Wiem, że to nie jest regułą i takie rzeczy nie dzieją się codziennie, ale okulary do tanich rzeczy zdecydowanie nie należą, a bywają niestety dzieci, które nic sobie z tego nie robią. Niestety potrafią sprawić komuś wielką przykrość, a przecież człowiek nie ma wpływu na to czy ma wadę wzroku i czy musi nosić okulary...

Wstęp znowu składający się z moich wywodów, ale niewiele rzeczy denerwuje mnie tak jak wyśmiewanie innych przez dzieci. Moim zdaniem to rodzić powinien zaszczepić w dziecku od malutkiego to, że takie zachowanie jest nieodpowiednie, niegrzeczne. Choć wiadomo, że dzieci mają swój umysł, swoje zdanie i wiadomo, że często właśnie umyślnie chcą kogoś obrazić, szczególnie zaobserwowałam to u starszych chłopaków. Niestety mój syn wielokrotnie został ofiarą takiego nieprzyjemnego zaczepiania i przezywania, w jego przypadku z powodu długich włosów...

Ale dość już tego mojego gadania, czas w końcu powiedzieć Wam o książce. Jak łatwo się domyślić jest ona o okularach. A dokładniej o małym szpaku o imieniu Kajtek. Nasz bohater nie widzi zbyt ostro. Na przykład w bibliotece ma problem, aby znaleźć interesujące go książki. Pani bibliotekarka podpowiada mu, że prawdopodobnie ma on dalekozwroczność czyli nadzwroczność. Ptaszek wybrał się więc do okulisty, tam zbadał sobie wzrok i okazało się, że to prawda. Kajtek musi nosić okulary.

Niestety kiedy wrócił do swojego stada jego kuzynostwo strasznie się z niego śmiało. Pospadali aż z drzew i kulali się ze śmiechu. Kajtkowi było bardzo przykro, ale przypomniał sobie, że nawet wielcy i znani ludzie nosili okulary. Na przykład Benjamin Franklin, Mahatma Gandhi czy John Lennon. Od razu zrobiło mu się lepiej. Tym bardziej, że teraz widział wszystko tak bardzo wyraźnie. Bardzo mu się to podobało, tak bardzo, ze zapatrzył się idąc przez las i wpakował się w kłopoty... I wiecie co pomogło mu wezwać pomoc? Właśnie jego nowe okulary! Ta przygoda sprawiła, że szpakowe kuzynostwo zaczęła zazdrościć Kajtkowi jego świetnych okularów ;)

Jak widzicie nawet powód kpin może stać się powodem do zazdrości. Będzie to zdecydowanie pocieszającą informacją dla dzieci noszących okularki ;) Jest to krótka historyjka, tekstu jest tutaj zdecydowanie niewiele, a jednak jest on taki ciekawy i jednocześnie pouczający, że nie byłabym sobą gdybym nie poleciła Wam tej książeczki. Jest to naprawdę fajna, zabawna i ładna książka, która bez wątpienia spodoba się młodym czytelnikom.

Ma spory, kwadratowy format, sztywną okładkę, na której widnieje podobizna głównego bohatera czyli Kajtka w jego ślicznych okularach. Spójrzcie sami, zdecydowanie przyciąga ona wzrok prawda ;) ? Mi osobiście spodobała się od pierwszego wejrzenia, zaciekawiła mnie i koniecznie chciałam dowiedzieć się co znajdę wewnątrz. Tym bardziej, że na stronie wydawnictwa przeczytałam, że jest to bardzo znana i bardzo lubiana książka w Stanach Zjednoczonych, a także w wielu innych krajach. Dzieciaki w Polsce także pokochają Kajtka, jestem tego pewna! Z niecierpliwością czekam na kolejne książki z tego cyklu. Polecam!

1903

"Kajtek, uważaj!" to historia, która może stanowić punkt wyjścia do rozmowy - z jednej strony o akceptacji, z drugiej o wierności swoim ideałom, a przy tym pokazuje, że zawsze można znaleźć wyjście nawet z najbardziej dramatycznej sytuacji oraz że czasem niewiele trzeba, by zdobyć przyjaciół, pozostając sobą. Mały czytelnik, nawet jeśli nie nosi okularów, od razu polubi głównego bohatera, a wiadomo - kiedy czuje się do kogoś sympatię, historia budzi większe emocje, szczególnie gdy coś jest nie tak.

Opowieść o szpaku napisana jest bardzo prostym, przemawiającym do dziecka językiem. Warto też zaznaczyć, że to krótka, ale treściwa bajka. Taka w sam raz na raz. W treści, poza wątkiem głównym, maluchy znajdą też kilka ciekawostek, m.in. dowiedzą się, jacy sławni ludzie nosili okulary.

Książka jest atrakcyjnie wydana. Przygoda Kajtka ubrana została w barwne, dynamiczne i sympatyczne obrazy. Ogromną zaletą tych ilustracji jest fakt, że historia toczy się nie tylko w warstwie słownej, zatem dziecko (nawet nieczytające) może na bieżąco śledzić przygody szpaka. Poza tym twarda oprawa, grube i szyte strony gwarantują, że książka nie rozleci się w małych dłoniach po pierwszym, piątym czy dziesiątym czytaniu. Porządne wydanie ma ogromne znaczenie w dziecięcych publikacjach i naprawdę wiem, co mówię, bo kilka książeczek (które bardzo lubimy) niestety dogorywa. Na szczęście tu nie ma i nie będzie tego problemu.

Czy polecam? Mam nadzieję, że moje dziecko zechce kiedyś samodzielnie pisać o książkach, które (już wtedy) samo przeczyta. Na razie musicie zdać się na mnie, zatem: obserwując Ewkę, słuchając jej wypowiedzi i "badając" poziom zaangażowania w historię, stwierdzam, że książka pt. Kajtek, uważaj! jest warta przeczytania.

Lubię i bardzo sobie cenię (jako rodzic) mądre, wartościowe i proste w odbiorze historie, które czegoś uczą i zostawiają po sobie jakiś ślad. Taka jest ta książka, więc polecam.

"- Oj, czytam o fokach, a nie o smokach - zdziwił się.
- Czemu to wszystko jest jakieś takie... niewyraźne?"

Sympatyczna i ciepła książka uświadamiająca dziecku konieczność noszenia okularów przy wadze wzroku. Z uśmiechem oswaja z wizytą u okulisty, badaniem wzroku, radosnym przymierzaniem oprawek. Mądrze pokazuje, że nie ma czego obawiać i wstydzić się, a wręcz odwrotnie, można czuć się dumnym i stać się dobrym przykładem dla innych. Rezolutnie tłumaczy, dlaczego warto nosić okulary, dostrzegać świat w każdym szczególe, cieszyć się jego wyrazistością i pięknem. Podpowiada, jak sobie radzić, kiedy ktoś bezrefleksyjnie kpi z okularów, bo pozornie śmiesznie się z nimi wygląda. A przecież, także wiele sławnych osób zaprzyjaźniło się z drugą parą oczu, która bardzo im pomaga i nie przynosi ujmy.

Przyjemnie czyta się tę opowieść o młodym szpaku Kajtku, zafascynowanym czytaniem książek. Pewnego dnia zaczynają mylić się mu literki, niedokładnie odróżnia kształty, potyka się o meble, a pewnie zaraz zacznie rozbijać się o drzewa, tak jak jego wujek. Podążając za radą ulubionej bibliotekarki, w obawie, że coś stało się z jego oczami, udaje się do doktora Sokoli Wzrok przyjmującego w Leśnym Miasteczku. Oswaja się z trudnymi słowami, jak dalekowzroczność, nadwzroczność i hyperopia. A przede wszystkim dowiaduje się, że nie dopadła go żadna straszna choroba, a na zaistniałe problemy bardzo łatwo da się zaradzić.

Kajtek to niezwykle sprytny i pomysłowy bohater opowieści. Kiedy wpada w tarapaty potrafi powiadomić kuzynów o grożącym mu niebezpieczeństwie, tak aby przyleciały mu na ratunek i wspólnie uwolniły z opresji. Wiedza, którą wyniósł z czytanych książek, chęć zdobywania nowych i przydatnych informacji, a także nowiutkie okulary, staną się jego sprzymierzeńcami. I ci, którzy wcześniej się z niego podśmiewali, że nosi okulary, teraz sami zapragnęli je mieć. Przekonali się, jaka drzemie w nich siła i moc. Jak wielu z nas przydałaby się dodatkowa para oczu?

Warto poznać tę pięknie ilustrowaną i ciekawie opisaną historię o szpaku, okularach, książkach, przygodach, jedności w grupie, tolerancji, sile autorytetu. Wiele mądrych przesłań ją wypełnia. Wywołuje uśmiech użytym dobrym humorem, zdejmuje ciężar obaw przed nieznanym. Napisana we wciągającym stylu, używająca prostych i zrównoważonych słów, ale barwnie oddziałująca na wyobraźnię najmłodszego czytelnika. Dobrym pomysłem jest wyróżnienie niektórych wyrazów w tekście drukowanymi literami i kolorem, takie wesołe wprowadzenie do nauki literek. Co ciekawe, mimo, że rodzina szpaków jest bardzo liczna, to na obrazkach nie znajdziecie dwóch takich samych ptaków. :)

bookendorfina.pl

"- Oj, czytam o fokach, a nie o smokach - zdziwił się.
- Czemu to wszystko jest jakieś takie... niewyraźne?"

1974

Każdy z nas jest inny i różni się od większości pod konkretnymi względami. Warto od najmłodszych lat uświadamiać dzieci, że należy szanować oraz tolerować osoby, które wyglądają inaczej. Nie wolno wyśmiewać nikogo z powodu jego wyglądu, a także poddawać się, gdy większość ludzi wytyka nasze mankamenty. Sztuką jest zaakceptować siebie, przekuwając wady w zalety - tak, aby inni zaczęli nam ich zazdrościć.

Szpak Kajtek uwielbia książki za to, że dzięki nim może poszerzać swoją wiedzę oraz rozwijać wyobraźnię. Okazuje się, iż czasami książki mogą nawet uratować życie! Dowiaduje się o tym zaraz po rozpoczęciu przygody z noszeniem okularów - Kajtek zostaje wyśmiewany i przezywany przez inne szpaki. Kiedy główny bohater wpada w pułapkę, wiedza nabyta z wcześniej przeczytanych książek, a także okulary pomagają szpakowi wyjść cało z opresji.

Ta niepozorna książeczka poprzez prostą i przystępną historię przekazuje wiele wartościowych treści. W klarowny sposób uświadamia, że noszenie okularów jest czymś normalnym, a niekiedy nawet przydatnym - na pewno warto dbać o swoje zdrowie i badać wzrok, aby w porę zaopatrzyć się w binokle. Dzięki okularom człowiek może dostrzec rzeczy, których wcześniej nie widział, chociaż przygody Kajtka uświadamiają, że czasami warto postawić na rozwagę, bo nadmierna koncentracja na szczegółach może niekiedy przysporzyć sporych kłopotów. Ponadto historia Kajtka pokazuje, że w kupie siła, a prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Jak tytuł wskazuje, niemal z każdej strony tej książki wylewa się przeogromna miłość do literatury, czyli coś, co lubimy najbardziej. Wiedza, jaką Kajtek nabył z wcześniej poznanych lektur, przydaje się na każdym kroku, co utwierdza w przekonaniu, że warto czytać. Do tego w "Kajtek, uważaj!" dzieci mogą pokrótce dowiedzieć się, kim jest Benjamin Franklin, Gandhi czy John Lennon, a także nabyć kilka informacji o nadwzroczności, lustrze Archimedesa bądź alfabecie Morse'a.

Jeżeli szukacie przyjemnej opowieści, która daje mnóstwo radości, a do tego przekazuje parę istotnych wartości, to zdecydowanie polecam historię Kajtka. Ta lektura uczy szacunku, akceptacji i zrozumienia dla inności, a do tego uświadamia istotę twórczego myślenia oraz wspólnego działania. Gdyby tego było mało - ukazuje miłość do książek, które bywają lekiem na całe zło.

Urocze i porywające ilustracje, mówią same za siebie, niekiedy nie potrzebują tekstu, który ten z kolei dodaje im jeszcze większej wyrazistości. Starannie dobrane słowa idealnie pasują do niebanalnych obrazków, które mnie całkowicie zachwyciły. Całość wydaje się ambitna i porywająca. Przekaz jaki niesie ta książka dla czterolatków jak najbardziej na czasie. Poruszanie problemów empatii i tolerancji przejawia się w wielu pozycjach książkowych, które to zachęcają nas, rodziców, by nie zapominać wpajać tych ważnych wartości naszym dzieciom już od lat najmłodszych. Książeczka Kajtek, uważaj to właśnie jedna z takich propozycji dla najmłodszych czytelników.

Dzieci ucząc się zachowań, najbardziej przyswajają wiedzę poprzez przykłady. Kajtek, który potrzebuje okularów, jest tego świetnym przykładem. Jako jedyny zaczyna nosić okulary, jednak nie jako jedyny ich potrzebuje. Dzięki okularom, został ocalony. Wtedy też Kajtek przestaje się ich wstydzić, w końcu uratowały go, dzięki okularom mógł nadać sygnał SOS gdy był w opałach. Od tej chwili jest podziwiany wśród wszystkich w około. Inni zaczynają mu zazdrościć, szybko się jednak okazuje, że oni też zaczynają nosić okulary, a ci którzy mają dobry wzrok, noszą okulary przeciwsłoneczne. Kajtek, szczęśliwy wzór odwagi do naśladowania, jest dumny z siebie, swoich okularów oraz swych kuzynów, którzy przestali się z niego naśmiewać idąc w jego ślady.
Nie wytykajmy więc inności innym, gdyż sami możemy znaleźć się w podobnej sytuacji, a wtedy nie będzie nam wesoło.

wiecej na http://iczerwoneszpilki.blogspot.com/2017/01/kajtek-uwazaj.html

Historia Kajtka to zabawna i ciekawa opowieść dla naszych kilkulatków.
Jest dobrym połączeniem mądrej historii i ilustracji, które zachwycą zarówno dziecko jak i dorosłego.

Radosna i pouczająca historia, napisana bez nadmiaru treści. Idealna dla kilkulatków, którzy nie potrafią się jeszcze długo skupić na dłuższej opowieści. Dodatkowo opowieść rozbudza w dziecku ciekawość do książek i wiedzy, przy okazji ucząc, że inność, tu w postaci okularów, jest miła, sympatyczna…i przydatna.

więcej na: domowaksiegarnia.blogspot.com

Historia Kajtka to zabawna i ciekawa opowieść dla naszych kilkulatków.

Kajtek to mały mól książkowy: uwielbia czytać, przesiadywać w bibliotece. Inne szpaki w tym czasie się bawią, a on sięga po kolejne lektury. Najbardziej lubi książki o smokach. Spędza wśród nich wiele godzin. Pewnego dnia zauważa, że zamiast o ulubionych stworach czyta o smokach. Do tego ilustracje były bardzo niewyraźne. Biblioteka okazała się całkiem obcym miejscem, w którym dzieją się dziwne rzeczy, a książki szybko zmieniają treść. Bibliotekarka zwraca mu uwagę, że może ma problem ze wzrokiem. W książce sprawdził czym jest dalekowzroczność, wyciągnął wnioski i odwiedził okulistę.
Doktor Sokoli Wzrok zbadał oczy Kajtka, dopasował okulary. Nasz mały bohater dumny ze swojego rozsądku i odwagi do domu wróciła w nowych binoklach. Tam przywitała go spora gromadka kuzynów i kuzynek wyśmiewających jego okulary. Kajtkowi było przykro, ale przypomniał sobie, że okulary nosił Ben Franklin, Ghandi, John Lennon. Świadomość tego sprawiła, że poczuł się lepiej i pewniej.
Wędrując podziwiał rzeczy, których wcześniej nie dostrzegał i jednocześnie nie zwracał uwagi na rzeczy, które znał. Wędrował w las i doszedł do wielkiego kamienia znajdującego się na omszałych gałęziach. Chwila nieuwagi sprawiła, że szpak trafił do pułapki. Zamiast rozpaczać zaczął wykorzystywać znane mu sposoby wołania o pomoc: użył soczewek okularów.
Krewni dostrzegający dziwne wezwanie na horyzoncie ruszyli, aby sprawdzić kto potrzebuje pomocy. Dzięki wskazówkom Kajtka mogli go uwolnić. Mały szpak w okularach został ich bohaterem, ponieważ odkryli, że okulary są niezwykle przydatne. Następnego dnia wszystkie szpaki poleciały do okulisty. Każdy z nich chciał okulary. Szpaki ze zdrowymi oczami dostały okulary przeciwsłoneczne, a mające nadwzroczność z dumą mogły nosić okulary.
Wielkim plusem tej opowieści są niezwykłe ilustracje, na których bardzo dużo się dzieje. Szpaki są ruchliwe, mają własne upodobania, zainteresowania, a do tego bywają jak dzieci: sporo w nich bezmyślnej zbiorowej złośliwości. Keith Bendis doskonale połączyła ptaszy i dziecięcy świat, dzięki czemu młodzi czytelnicy mogą utożsamić się ze szpakiem badającym wzrok oraz noszącym okulary. Proste ilustracje bogate w szczegóły sprawiają, że młody czytelnik nie nudzi się w czasie lektury. Wielość szpaków, książek, różnorodnych gabinetów pozwala dziecku na wdrożenie się w liczenie. Po otwarciu książki zobaczymy pola i siedzące na drucie ptaki. Każdy robi coś innego. Na końcu książki te same szpaki są już w okularach. Poza tym nadal mają wiele energii na zabawę. Kolejny plus to przemyślane rozmieszczenie tekstu oraz wyróżnienie niektórych wyrazów w tekście. Dzięki temu możemy zrobić mały krok w nauce czytania i rozumienia nowych słów. Całość oprawiono w solidną, śliską oprawę i bardzo dobrze zszyto. Dzięki temu książka jest nie tylko estetyczna, ale i trwała.
Opowieść jest bardzo pouczająca dla małego czytelnika. Pozwala mu na oswojenie się z nową sytuacją, pokazuje, że niektórzy mogą nie być świadomi tego, że okulary są bardzo potrzebne i mogą ułatwić życie. W opowieści Jennifer Berne potraktowała je wręcz jak gadżet ratujący życie. Okulary na nosie okazują się skuteczniejszym narzędziem niż scyzoryk, ponieważ dzięki nim można bawić się promieniami światła, wzywać pomoc. Ponad to nosili je także sławni ludzie.
W książce bardzo ważna jest prostota opisu. Janusz Kokoszewski i Dorota Koman doskonale poradzili sobie z przekładem, dzięki czemu język jest prosty, akcja interesująca, a zdania pozwalają na przykucie dziecięcej uwagi.
Książka jest idealna dla wszystkich przedszkolaków. Myślę, że mogą po nią sięgnąć także ci, którzy stawiają pierwsze kroki w nauce czytania. Sympatyczny i mądry Kajtek stanie się dla dzieci wzorem do naśladowania. W naszym domu książka dołączyła do kolekcji ulubionych lektur. Zdecydowanie polecam.

Świetne ilustracje, ciekawy pomysł na książkę. Polecam wszystkim miłośnikom książek.

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca
  • Biblioteka
  • Literatura dla dzieci i młodzieży
  • E2) Podstawówka 1-3

Dodaj cytat z książki Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary