Praktyczny pan

Wydawnictwo: Bajka
swita77

Bycie praktycznym panem nie jest łatwe. Nie wolno tarzać się w trawie, przytulać do drzewa, śmiać na cały głos ani robić min przed lustrem. Ale wiecie, co jest najgorsze? To, że praktyczny pan wcale nie chce tarzać się w trawie. Dlaczego? Bo praktyczny pan robi tylko te rzeczy, które są ważne i pożyteczne. Innych nigdy nawet nie spróbował. Dlaczego? Bo uważa je za stratę czasu, podobnie jak marzenia. Dlatego zamiast marzeń praktyczny pan ma plany. No i dobrze, powie ktoś, plany są fajne, a nam nic do tego. I to by była racja, gdyby praktyczny pan był szczęśliwy. Ale czy jest?

Ta opowieść to pochwała spontaniczności i radości życia. Pochwała drobnych, pozornie błahych spraw, dzięki którym możemy usłyszeć, jak mruczy szczęśliwy kot. Ten, którego każdy z nas ma w sobie, chociaż nie zawsze o tym pamięta.

źródło opisu: https://bajkizbajki.pl/ksiazki/Praktyczny-pan

źródło okładki: https://bajkizbajki.pl/ksiazki/Praktyczny-pan

ilo99 | 2018-09-14
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 14 września 2018

Zacznę może trochę nietypowo, bo od ilustracji. Niestety, nie przypadły mi do gustu. Lecz jeśli kogoś nie zrażą rysunki, to zapewniam, że treść nie jest odstręczająca. Jest jak sam tytuł sugeruje, Praktyczny Pan, który nie robi nic, co nie jest istotne i konieczne. Czyli nie traci czasu na bzdury, takie jak śmiech, tarzanie się w trawie, spacery po parku dla przyjemności. Pewnego dnia dowiaduje się, że posiadanie kota jest korzystne. Dlaczego? I czy rzeczywiście to prawda? Praktyczny Pan postanawia to sprawdzić. Co z tego wyniknie dowiecie się czytając.

Rydzynianka | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Praktyczny Pan pokazuje jak zacząć żyć, jak odnaleźć sens życia i radości. Fajna mądra pozycja nawet dla rodziców 😊

Evik | 2016-12-12
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Książka mówi o korzyściach z posiadania kota.
I o tym, że czasami warto jest być niepraktycznym ;)

Anta | 2017-02-14

W schludnym mieszkaniu z widokiem na Pałac Kultury są proste funkcjonalne meble, na regale stoją równo ułożone segregatory, na ścianach wiszą obrazy z geometrycznymi wzorami. W fotelu siedzi łysiejący pan w sile wieku, w okularach, białej, zapiętej na ostatni guzik koszuli i w krawacie. Jest smutny, a może skupiony, w każdym razie bez cienia uśmiechu na twarzy. Na kolanach trzyma laptopa – tak praktycznego pana widzi ilustrator Adam Pękalski.

A jak opisuje go autorka Roksana Jędrzejewska-Wróbel? Praktyczny pan zajmuje się tylko tym, co istotne i konieczne, żadnych nieprzemyślanych ani spontanicznych działań, o wygłupach nie wspominając. Skrupulatnie planuje nawet najdrobniejsze codzienne czynności: najpierw poranna gimnastyka, niesmaczne, ale zdrowe śniadanie, a potem nudna, lecz ważna praca. Żadnych niespodzianek, bo przecież niespodzianki bywają różne – dobre i złe. Życie bez nich jest wprawdzie monotonne, ale za to bezpieczne. A że nie ma w nim radości? Może praktycznemu panu...

Bilbo | 2017-01-02
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Przyznaję, że kupiłam tę książkę ze względu na tytuł. Sama nie wiem, dlaczego urzekł mnie ten prosty tytuł "Praktyczny pan". Ale tak się stało i książka trafiła w moje ręce. Jestem oczarowana. Piękna historia, opowiedziana tak, że człowiek się wzrusza. Do tego niezwykłe rysunki. Polecam każdemu dorosłemu, bo to mądra opowiastka.

gloria81 | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Książeczka wpadła nam dziś w ręce w bibliotece, zaintrygowała tytułem i zachwyciła ilustracjami. Rzut oka na tekst i już zabieramy ją ze sobą, wielka szkoda, że tylko na chwilę.
Przeurocza i zabawna historyjka. Tytułowy bohater przekonuje się jak miło czasem być niepraktycznym i zrobić coś, co nie zostało wcześniej skrzętnie zaplanowane. Jego nowy przyjaciel wprost nas zauroczył!
Z całą pewnością będziemy tej pozycji szukać w bibliotece za jakiś czas.

Katia81 | 2017-04-29

Fantastyczna historia :) I świetna oprawa graficzna - dopracowana w każdym detalu.

Justyna Chylak | 2019-03-24
Agnieszka | 2018-11-24
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci
Przeczytana: 2018 rok
ksiazeczkidladzieci | 2018-11-14
Przeczytana: 19 listopada 2018

Nominacje do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego

Znamy nominacje do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016. Kapituła Konkursu w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech, Małgorzata Węgrzecka oraz rada programowa Festiwalu Literatury dla Dzieci, czyli Łukasz Dębski, Agnieszka Karp-Szymańska i Szymon Kloska, nominowali 13 polskich książek dla dzieci w wieku 5-12 lat.

I Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka

Pięćdziesięciu wystawców prezentujących najlepszą literaturę dziecięcą i design, blisko dwudziestu gości specjalnych, spotkania autorskie, cztery strefy bezpłatnych warsztatów przez cały weekend, projekcje filmowe oraz występy teatralne. Wszystko to w ramach I edycji Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka już 8 i 9 kwietnia.