Kura, co tyła na diecie

Okładka książki Kura, co tyła na diecie Pan Poeta
Okładka książki Kura, co tyła na diecie
Pan Poeta Wydawnictwo: Prószyński i S-ka wierszyki, piosenki
28 str. 28 min.
wierszyki, piosenki
Prószyński i S-ka
2017-05-16
2017-05-16
28 min.
Joanna Młynarczyk dzieci morał przywary wierszyki

Okładka książki Królik i Misia. Niesmaczne zwyczaje Królika Jim Field, Julian Gough
Królik i Misia... Jim Field, Julian G...
Okładka książki Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos
Z muchą świat ... Marta Galewska-Kust...
Okładka książki Kiedyś Alison McGhee, Peter H. Reynolds
Kiedyś Alison McGhee, Pete...
Okładka książki Sam i Dave kopią dół Mac Barnett, Jon Klassen
Sam i Dave kop... Mac Barnett, Jon Kl...

Ciekawa książka, która wzbogacona ilustracjami Moniki Lenarczyk uczy w prosty sposób dzieci o tolerancji.

Tytułowa kura lubiła się objadać. I mimo, że próbowała sportu i różnych diet, pozostała krąglutka. Jednak patrząc w lustro akceptowała siebie taką, jaką jest i czuła się piękna. Była szczęśliwa.
Książka lekka i dowcipna ale z pouczającym morałem.

Książka lekka i dowcipna ale z pouczającym morałem.

Ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha no jakbym widziała siebie :D Cudna!

Książka porusza tematykę związaną z odżywianiem, dietami i samoakceptacją. Nie jest to najlepsza książka z serii, ale jest ok. Zainteresowała też mojego dwulatka.

Niby bajka dla dzieci... ale jakby terapia dla wielu dorosłych. A dlaczego? Gdyż opowiada o pewnej kurce, która próbowała schudnąć, jednak nie potrafiła sobie odmówić przyjemności jedzenia ulubionych rzeczy. Cały czas wierzyła, że jest na diecie i treningu, no bo co to za wysiłek biegać wokół tortu, a od jednego ziarenka tu, drugiego tam przecież się od razu nie przytyje prawda? Och co to była za dieta cud, nasza kurka zupełnie wykończona, stwierdziła, że i tak się podoba kogucikowi, a jeśli nawet nie... to najważniejsze, że podoba się sobie.

Wspaniała, kolorowa i dynamiczna opowieść o samoakceptacji. W zabawny sposób przedstawia nas samych, czytając ją miałam nie mały rachunek sumienia... Czy my czasem nie oczekujemy zbyt wiele i nie dążymy do tego, by przypodobać się innym? Ta bajka, choć krótka, to w trafny sposób opowiada, jak zaakceptować siebie, innych oraz jak być szczęśliwym ceniąc to co mamy. Nie każdy jest taki sam i nigdy nie będziemy identyczni. Prawdziwe piękno to nasze wnętrze, to jacy jesteśmy dla innych, jak oceniamy samych siebie oraz jak postrzegamy świat.
Słodka opowieść, z dużymi literkami, idealnymi do czytania przez najmłodszych. Bardzo dynamiczna i rytmiczna. Gdy ją czytamy z córką, obracamy ją w każda stronę, gdyż tak się ją właśnie czyta, stwarza to fajną zabawę i wiele śmiechu. Naprawdę polubiłam tą kurkę, a Wy? Taż chcecie się z nią zaprzyjaźnić? Jestem przekonana, że tak... Polecam

Przyjemna lektura na 2 minuty w bibliotece czy księgarni. Piękne ilustracje, zabawna treść.

Pan Poeta przygotował dla najmłodszych czytelników serię książeczek, która w prześmiewczy sposób pokazuje kilka naszych wad i niedoskonałości. W Kurze co tyła na diecie do czynienia mamy z chęcią zrzucenia kilku kilogramów oraz walką z wiecznymi pokusami. Ale czy faktycznie warto się katować dietą, kiedy nie jest to konieczne i jesteśmy akceptowani przez innych, tylko nie przez siebie? Czy zatem warto się katować różnego rodzaju dietami, a zwłaszcza takimi, jak ta, na której była wspomniana kura – diecie cud „keks i miód”? Czy nie lepiej zaakceptować siebie, takim jakim się jest?

1964

Z pewnością niejedna z Was zadręczała się (lub zadręcza nadal?) różnorodnymi dietami, mając na celu zrzucenie zbędnych kilogramów. Od dawna panuje kult idealnego ciała, które oznacza szczupłą sylwetkę, bez jakichkolwiek fałdek. Jednak czy tylko tacy ludzie są piękni?

Tytułowa bohaterka postanawia przejść na dietę. Jednak nie jest to takie proste, kiedy wokół kuszą wspaniałe smakołyki - sery, szynki, lody, ciasta, pączki, cudne ziarenka i torciki. Wiedząc, iż najlepsze efekty daje sport - kura biega wokół tortu, poskubując go z każdej strony, przez co ciężko jest jej zmieścić się w drzwi. W końcu dochodzi do wniosku, że szkoda czasu na to, co nie przynosi radości, bo przecież jej figura jest całkiem niezła!

"Kura, co tyła na diecie" to książeczka, która rozbawi dzieci w każdym wieku, a do tego niejednego dorosłego. Ta lektura w dowcipny sposób przedstawia sytuację, w jakiej znajduje się wielu dorosłych - dieta i dużo sportu nie pomoże, kiedy człowiek podjada na każdym kroku. Jednak czy nie najważniejsze, abyśmy kochali siebie takimi, jakimi jesteśmy, nawet z kilkoma kilogramami tu i ówdzie?

Niektórzy mogą odebrać tę historię jako pochwałę dla otyłości, jednak ja myślę, że losy kury uświadamiają, iż najistotniejsze jest podobanie się samemu sobie. Jeżeli człowiek akceptuje siebie takim, jakim jest, a do tego podoba się to najbliższym, to po co zamęczać się głodówkami czy niezbyt lubianym sportem? Rzecz jasna, sądzę, że czasami wręcz trzeba zmienić swoje złe nawyki, zwłaszcza jeśli nadwaga sieje spustoszenie w organizmie, doprowadzając do różnych chorób. Jednakże parę nadprogramowych kilogramów nie zniszczy życia, kiedy człowiek dobrze się z nimi czuje.

Ta krótka lektura ukazuje, iż warto akceptować siebie oraz innych - każdy z nas ma pewne niedoskonałości, ale nie powinno się ich nikomu wytykać. Jedni ważą więcej, inni mniej - najistotniejsze jest dbanie o swoje zdrowie, a także posiadanie własnego zdania, nawet jeśli nie idziemy za tłumem.

Bardzo podoba mi się wydanie książki - twarda oprawa, matowe strony z małą ilością tekstu oraz pięknymi i zabawnymi ilustracjami autorstwa Joanny Młynarczyk to coś, co mali oraz duzi lubią najbardziej. Już same rysunki rozbawiają czytelników, a książeczka nadaje się do samodzielnego czytania. Nie mogę doczekać się kolejnych tomów tego cyklu. Na pewno zagoszczą w naszej biblioteczce.

Tytułowa bohaterka postanawia...

Każdy z nas ma jakieś wady. Różnimy się, i dobrze, bo gdybyśmy wszyscy byli jednakowi, życie byłoby po prostu nudne, a świat byle jaki. Wydawnictwo Prószyński i S-ka książeczką pt. "Kura, co tyła na diecie" autorstwa tajemniczego Pana Poety zapoczątkowało cykl bajek (w formie wierzy),które będą się odnosić do ludzkich przywar. Moim zdaniem to bardzo ciekawy projekt, który może przynieść młodym czytelnikom – już od trzeciego roku życia – oraz ich rodzicom wiele dobrego. W rolę naszych "przewodników po niedoskonałości", którzy będą uczyć akceptacji, tolerancji i niezależnego myślenia, wcielą się ptaki: Kura, Wróbel, Kruk... Czego się od nich nauczymy albo czego powinniśmy się wystrzegać?

Na pierwszy ogień idzie Kura, która chciała zrzucić kilka zbędnych kilogramów, co jednak okazało się trudnym wyzwaniem, bowiem była prawdziwą łakomczuszką. Słowo si jednak rzekło, czas na działanie. Kura w ferworze walki o piękną sylwetkę, uzbroiła się w plany diety, dzienniczek odchudzania i fikuśne sportowe wdzianko. Jak coś robić, to z rozmachem! Kura wyciskając z siebie siódme poty – robiąc okrążenia wokół tortu – podskubuje, czegoś w międzyczasie próbuje i mimo ogromnych wysiłków, wciąż tyje. Zawiedziona, zdumiona, wściekła dochodzi do wniosku, że w sumie wygląda całkiem nieźle, a Kogucik kocha ją nad życie, nawet z tym dodatkowy balastem.

Książkę najlepiej ugryź z dwóch stron. Po pierwsze uczyć dziecko akceptacji swojej osoby i to niekoniecznie w odniesieniu do wagi, bo przecież różne kompleksy się nas imają. Po drugie zwrócić uwagę na błędy, które popełniła Kura. Kompleksowe podejście do tej historii pozwoli poruszyć takie tematy jak: ślepe podążanie za modą, pochopne rzucanie się na głęboką wodę, bez koła ratunkowego oraz szeroko pojętą tolerancję. Książeczka może być doskonałym wstępem do rozmowy o zasadach zdrowego odżywiania, zachętą do uprawiania sportu (w nieco bardziej przemyślany sposób, bo nie oszukujmy się – obok pysznego tortu nie sposób przejść obojętnie, szczególnie gdy na diecie pokusy atakują zewsząd) oraz o otyłości, która niestety dotyka coraz większą liczbę coraz młodszych dzieci. Nie zapominajmy też o wymówkach ;)

Ważne sprawy na wesoło!

Nie zapominajmy w tym wszystkim, że Kura, co tyła na diecie to książeczka dla dzieci, o czym przekonacie się od razu, już po pierwszym rzucie okiem na okładkę. Historia podana jest na wesoło – bawi nas tekst, cieszą uzupełniające tę opowieść ilustracje – na każdej stronie znajdziecie barwne obrazki, które są świetnie zgrane z treścią utworu. Ciepłe, proste, pastelowe, a nade wszystko zabawne rysunki dodają tej książeczce uroku. Wierszyk nie jest długi, a mimo tego autorowi udało się w tej zwięzłej formie przedstawić problem, zawiązać akcję i doprowadzić do szczęśliwego, choć nieoczekiwanego finału. Uwierzycie, że to wszystko zdarzyło się na zaledwie dwudziestu stronach?

Pan Poeta bawi się językiem, dobierając słowa tak, byśmy i my mieli całkiem niezły ubaw. Wierszyk wpada w ucho, więc pociecha może szybko podłapać tę czy inną złotą radę. Uwaga: potem możecie usłyszeć porównanie, bo przecież Kura jadła ziarenka tak, jak nam zdarzy się pochłonąć ciasteczko, dwa lub paczkę – z rozpędu.

Macie ochotę na zabawną, z życia wziętą opowieść na czasie, z przyjemnym morałem ? "Kura, co tyła na diecie" to ciekawa propozycja dla najmłodszych, ale tę łakomczuszkę polubi cała rodzina.

Z niecierpliwością wypatrujemy kolejnych ptasich opowieści :) Następny w kolejne jest "Wróbel, co oćwierkał sąsiadów", a jakiś czas potem poznamy "Kruka, co krakał pokrakanie". Na książeczki warto zapolować, ponieważ poza ciekawą treścią, są starannie dopracowane, pięknie ilustrowane i oprawione tak, jak lubię – szyte strony, twarda okładka i porządny grubiutki papier, z pewnością pozwolą cieszyć się nimi długooo i... intensywnie :)

Ile z nas słyszało lub użyło argumentu: „Nie chudnę, bo taka moja uroda” lub „Tyję, bo już tak mam”? Każdy ma na swoim sumieniu jakieś grzeszki. Jedni nie mogą przytyć, inni schudnąć, a jeszcze inni każdego dnia kontrolują swoją wagę. Zrzucanie wagi, dbanie o linię, zdrowy tryb życia to zawsze trudny temat. Dzisiejsza lektura dla przedszkolaków porusza poważny problem nadwagi i profilaktyki otyłości. Od lat dostrzegamy, że coraz więcej dzieci jest otyłych, coraz więcej uczniów z tego powodu ma poważne choroby. Jak przekonać przedszkolaków do większej ilości ruchu i mniejszej ilości słodyczy? Może przeczytać im odpowiednią książkę?
Pan Poeta (rewelacyjny pseudonim) przedstawia nam kurę. Nie jest to jednak zwykła kura, ale „Kura co tyła na diecie”. Jak to możliwe, żeby tyć na diecie? Pewnie niejednej osobie się to zdarza, więc kura wcale nie jest w tym osamotniona. Kura jak na damę przystało postanowiła zadbać o linię. Nie jadła dużych porcji, ponieważ to szkodzi, ale jadła wiele, ponieważ nie odmawiała sobie różnych smakołyków. Wszystko skubała, próbowała, po ziarenku zjadała, później kolejnym i jeszcze jednym. Niby niewiele, ale jednak w rezultacie bardzo dużo, a kiedy chciała biegać to tylko wokół tortu, aby sport był przyjemny. Podziobywanie sprawiło, że bohaterka zamiast chudnąć przybierała, a brzuch jej rósł zamiast maleć, a po ćwiczeniach nie mieściła się w drzwiach domu. Zjawisko to tłumaczyła „Widać taka ma uroda!” i dochodzi do wniosku, że dieta jej nie pomaga, a ona bez zmian w żywieniu wygląda cudnie i podoba się sobie oraz kogutkowi.
Zabawny tekst uzupełniają doskonale wkomponowane ilustracje Joanny Młynarczyk. Prosta kreska, przerysowane postaci, zabawni bohaterowie, ciepłe kolory. Na każdej stronie znajdziemy zwariowaną kurę przyciągającą wzrok dzieci. Niewielka ilość tekstu połączona z zabawną historią sprawiają, że młodzi czytelnicy chętnie sięgają po książkę. Dużym plusem jest też solidna oprawa, doskonale zszyte strony.
Przygoda kury będzie doskonałym wstępem do rozmów o tym, co zabawna bohaterka robiła źle i dlaczego dieta nie działała. Dzieci także będą mogły samodzielnie ocenić czy postawa kury jest odpowiednia.

• Dla dzieci
  • Książki dla dzieci
  • 2017
  • 2017

Dodaj cytat z książki Kura, co tyła na diecie