Clockwork

Philip Pullman Wydawnictwo: Scholastic literatura piękna
Scholastic

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Zupełnie już nie pamiętam o czym, ale pamiętam, że czytałam ją jako dziecko i wydawała mi się wtedy świetna.

W tej książeczce jest coś bardzo niepokojącego. Dlaczego znalazła się w bibliotece dla dzieci? Nigdy nie dałabym jej przeczytać swojemu dziecku. Morał banalny i nie warty straszenia najmłodszych. Książka mi się podobała, treść jest oryginalna i do połknięcia na raz. Bardzo dobra opowiastka, ale zdecydowanie nie dla dzieci.

Momentami nużąca, ale dało się ją przeczytać.

Momentami nużąca, ale dało się ją przeczytać.

niby taka historia, ktora kazdy z nas zna
niby sie przypuszcza jak sie zakonczy
ale jednak jest w niej cos co moze sie spodobac

niby taka historia, ktora kazdy z nas zna
niby sie przypuszcza jak sie zakonczy
ale jednak jest w niej cos co moze sie spodobac

Książkę czytałam jako dziecko i wydała mi się fenomenalna, dlatego pozostawiam 10 gwiazdek, jakie kiedyś bym jej dała :)

Książka Zegar czyli nakręcona opowieść wpadła mi w ręce i postanowiłem przeczytać. Chociaż skierowana do młodego czytelnika byłem ciekawy co dostanę od znanemu autora jakim jest Philip Pullman. Zapowiadała się dobrze i miałem nadzieje na fantastyczne przygody nawet z lekkim dreszczykiem podane.

Książka Zegar czyli nakręcona opowieść jest historią młodego adepta zegarmistrzostwa, który szykuje się do swojego egzaminu i wobec niego są wielkie oczekiwania. W tym wszystkim nie brakuje historii o upiornych wydarzeniach, które wypadają niepokojąco. Autor świetnie daje radę stworzyć wciągającą opowieść dziejącą się w niedługim czasie o mistrzu i jego uczniu. Za sprawa zdarzenia wszystko może odmienić się na lepsze jednak konsekwencje mogą być poważne. Skierowana do młodego czytelnika książka z jednej strony może wywoływać dreszczyk w czasie czytania i podskórny niepokój. Wykorzystanie motywów mechanizmów zegara, starszego mistrza zegarmistrza, ucznia, pewnych obaw dotyczących egzaminu i opowieści pisarza budują niepowtarzalny klimat, w który wpadamy i nie można się niego oderwać. Nie spodziewałem się miksu powieści dla dzieci, grozy z romantycznym wydźwiękiem. Właśnie Zegar czyli nakręcona opowieść jest taką pozycją jaka może spodobać się nie tylko młodym czytelnikom, ale również starszym. Napisana barwnym językiem, obrazowo i w sposób klimatyczny daje radę wzbudzić niepokój, posiada przygodowy charakter i pewną dozę przestrzegania przed wyborami jakich dokonuje bohater. Jednakże autor potrafił stworzyć ciekawą i wciągającą pozycje dla młodego czytelnika, przy której czas spędziłem dobrze i bawiłem się świetnie w czasie czytania. Za sprawą klimatu jaki posiada i niezwykłej historii jaką dostałem. Bohaterowie spotykani na kartach powieści zostali dobrze nakreśleni przez autora i można z nimi się utożsamić. Dlatego postacie wypadły świetnie i posiadały nie tylko swoją głębie, lecz zachowanie i cechy charakteru sprawiające, że można było polubić lub nie występujące tutaj bohaterów w zależności od ich wyborów jakich dokonują. Relacje między nimi były dobrze przedstawione, a same dialogi nie pozbawione lekkości i wciągnęły mnie od samego początku. Finał książki spodobał mi się, bo zamiast krótkiego zakończenia dostałem bardzo dobre zwieńczenie historii.

Książka Zegar czyli nakręcona opowieść jest opowieścią o przyjaźni, wyborach jakich dokonują bohaterowie i jego konsekwencji. Autor poprowadził akcje w szybkim tempie. Bez zbędnych opisów i męczących scen. Dlatego wiele dzieje się podczas czytania i wciąga od samego początku. Wydarzenia toczą się w szybkim tempie i nie sposób nudzić się w czasie czytania. Fabuła posiada klimat i tematyka zegarków jest w tym przypadku jest ukazana pasjonująco. Nie brakuje jednak atmosfery niepokoju i pewnych przygód mających trochę mroczniejszy odcień. Z drugiej strony klimat jaki występuje i sama opowieść ma w sobie subtelności i zwrotów akcji jakie pojawiają się niespodziewanie potrafiących zaskoczyć w czasie czytania. Książka choć krótka to jednak ciekawa i zajmująca. Nie spodziewałem się dostać tak dobrej historii od autora i cieszę się, ze przeczytałem. Mimo skierowania jej do młodego czytelnika to nawet starszy tutaj będzie się bawił dobrze. Zegar czyli nakręcona opowieść jest pozycją jaka mnie zaskoczyła w pozytywnym tego słowa znaczeniu i bawiłem się w czasie lektury świetnie. Nie brakowało momentów mroczniejszych i takiego klimatu w czasie czytania. Jednakże mimo tego autor bazuje na stopniowaniu atmosfery niepokoju i przygodowej opowieści jaką dostajemy. Przyjemna i nieco zaskakująca powieść autora, którą czyta się świetnie i miło można przy niej spędzić czas. Ciekawie wypadają rysunki dodając jej uroku i oczywiście pewne wyjaśnienia w ramkach opisujących wydarzenia. Dlatego wspominać będę miło czas spędzony z Zegarem czyli nakręconą opowieścią i chętnie sięgnę po inne pozycje książkowe przy okazji jak będę miał taką możliwość.

Książka Zegar czyli nakręcona opowieść jest historią młodego adepta...

• Literatura brytyjska
  • Literatura angielska