Zaczarowane życie

Tłumaczenie: Danuta Górska
Cykl: Światy Chrestomanciego (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
Charmed Life
Zaczarowane, Życie
farel

Wszyscy mówią, że Gwendolina Chant jest uzdolnioną czarownicą, obdarzoną niezwykłą mocą. Nic więc dziwnego, że zachwycona jest pomysłem zamieszkania w zamku Chrestomanciego. Jej brat Eryk (zwany Kotem) ma wątpliwości. On nie posiada żadnych magicznych talentów, jest zupełnie zwyczajny. Ale życie z wielkim czarodziejem i jego rodziną stawia przed rodzeństwem zupełnie inne wyzwania, niż się...

Ale życie z wielkim czarodziejem i jego rodziną stawia przed rodzeństwem zupełnie inne wyzwania, niż się spodziewali...

MountainTobacco | 2014-01-30

Dawno się tak dobrze nie bawiłam, jak przy tej książeczce. W niewielkiej formie została zamknięta pełna zabawnych przygód historia! Szczerze polecam tę książeczkę młodszym fanom Harrego Pottera, chociaż sama źle znoszę tego typu porównania... Z tego co pamiętam książeczka nie posiada wewnątrz ilustracji,ale bogata niezwykle treść nadrabia ów fakt tak, że już nie pamiętamy czy coś stworzyła nasza wyobraźnia, czy też widzieliśmy to na własne oczy. To była moja pierwsza książeczka Diany Wynne Jones, po niej po prostu musiałam sięgnąć po następne!!! Polecam osobom w każdym wieku, niezależnie od płci;)

Ylfka | 2015-02-08
Przeczytana: 05 lutego 2015

Kilkakrotnie zetknęłam się już z nazwiskiem Diany Wynne Jones, choć do tej pory nie znałam jej twórczości. Niewątpliwie moje dzieciństwo, choć bogate w przeróżną literaturę, zyskałoby, gdybym poznała jej książki wcześniej. Dziś... pozostaję z pewnym niedosytem. Ale od początku.

Nazwisko Wynne Jones pierwszy raz usłyszałam w kontekście autorki Harry'ego Pottera, JKR, jakoby popełniła ona plagiat, pisząc siedmioksiąg o Harrym Potterze; plagiat innej, znanej od lat przeszło dwudziestu, powieści dla dzieci i młodzieży o świecie Chrestomanciego i magii. Intrygująca wiadomość, prawda? Inna ciekawostka o pani Jones - jest autorką powieści, na podstawie której Hayao Miyazaki stworzył film anime pt. "Latający zamek Hauru". Anime w trakcie ostatniego roku znacząco podskoczyło w moich notowaniach, a zamek Hauru to jeden z moich ulubionych filmów w tym gatunku. Sumując dwa i dwa, po "Zaczarowane życie" trzeba było sięgnąć.

Autorka wrzuca nas w sam środek świata pełnego magii, gdzie zdolna...

Ariadna1288 | 2014-06-10
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 08 czerwca 2014

"Zaczarowany świat" na samym początku nie wywarł na mnie piorunującego wrażenia, jednak po paru rozdziałach nie mogłam się oderwać. Natrafiłam na nią przez przypadek nie zastanawiałam się o czym jest, po prostu wzięłam. Już parę razy przekonałam się, że książki wybierane na chybił trafił są najlepsze! Myślę, iż dla prawie każdego fana fantasy i Harry'ego Pottera ta powieść okaże się być strzałem w dziesiątkę!
(tak wiem, opinia beznadziejna i nie trzymająca się kupy, ale nie mam siły ;p)

grendella | 2013-11-13

Gdyby nie pewne wyzwanie czytelnicze, byłabym jedynie mgliście świadoma, że w literaturze dla dzieci i młodzieży istnieje i ma się całkiem nieźle magiczny świat zamieszkany przez czarowników i czarownice, nekromantów i dostawców tajemniczych ingrediencji, inny niż ten wykreowany blisko 20 lat później przez J.K. Rowling w serii o Harrym Potterze. Po przeczytaniu "Zaczarowanego życia", pierwszego tomu z cyklu Światy Chrestomanciego Diany Wynne Jones, wydanego w Polsce przez Wydawnictwo Amber na fali sukcesu HP właśnie, wiem już, że chcę ten świat poznać dokładniej. Bo trochę szkoda, że podczas gdy książki J.K. Rowling czytają miliony, o Dianie Wynne Jones słyszało o wiele mniej osób.

Pewne analogie do Harry’ego Pottera nasuwają się same. Mamy tu dwójkę osieroconych dzieciaków, uczących się magii w zaklętym zamku. Mamy potężnego czarodzieja, Chrestomanciego, którego imienia nie wolno wymawiać, choć bynajmniej nie jest on wcieleniem wszelkiego zła i ma zabawne upodobanie do...

| 2013-07-27
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

"Światy Chrestomanciego" to seria, którą bez wahania postawiłabym obok "Harry'ego Pottera". Przeszłam jak burza przez wszystkie pięć części: każda ma swój własny, niepowtarzalny klimat, a ekscentryczny czarodziej Chrestomanci wzbudza szacunek i sympatię, zupełnie jak Dumbledore. Wspaniały cykl fantasy zarówno dla zupełnie młodych, jak i nieco starszych czytelników.

Zawsze zastanawiałam się, ile szlafroków naprawdę ma Chrestomanci.

Gwathgor | 2014-05-31
Przeczytana: luty 2008

Pierwszy raz przeczytałam tę książkę jeszcze w podstawówce i się nią zachwyciłam. Teraz, sięgając po nią po sześciu z górą latach, byłam pełna obaw, czy przetrwa próbę czasu.
Jak widać po ocenie - przetrwała. Znowu tak samo zakochałam się w jej klimacie, kibicowałam Erykowi i fangirlowałam Chrestomanciego. Znowu pochłonęłam ją bardzo szybko i znów po skończeniu poczułam przeraźliwy niedosyt. Polecam, to naprawdę dobra książka - nie tylko dla dzieci.

Nettledai | 2012-09-08
Przeczytana: 23 sierpnia 2002

Pierwsza książka, która naprawdę mnie wciągnęła i przyćmiła szał po Harrym Potterze, a Chrestomanci stał się moim bohaterem dzieciństwa.

krasnylud | 2015-06-14

Najmniej mi się podobała z serii. Nie przypadła mi do gustu

Kinga H | 2011-10-08
Przeczytana: 2006 rok

Czytałam ją bardzo dawno i pamiętam ją przez mgłę ale jednak wspomnienia związane z tą książką są raczej przyjemne ;D . Podobała mi się i pamiętam, że szukałam nawet innych części jednak nie wiem, czy je znalazłam czy nie ... Jeśli lubiesz książki o czarownicach to dobrze trafiłeś. ;D

W podstawówce uwielbiałam takie "fantasy dla małolatów", a jednak D. W. J. nigdy mnie do siebie nie przekonała. Niby ciekawe, niby wciągające, ale postaci po prostu nie mają ikry, żadnego pazura, są zbyt bezpłciowe... Coś mnie po prostu drażni w stylu pisarki.