Pieśń królowej

Cykl: Eleonora Akwitańska (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Summer Queen
Ag2S

Poznajcie królową tysiąclecia! Historia kobiety, która zmieniła bieg dziejów Europy. Eleonora Akwitańska, królowa Francji i Anglii, żyła ponad osiemset lat temu, lecz do dziś fascynuje współczesnych. Swoją niezłomną wolą doprowadziła do unieważnienia nieudanego małżeństwa, była kobietą ambitną, mądrą i wykształconą, potrafiła czerpać radość z miłości. Elizabeth Chadwick z życia...

Eleonora Akwitańska, królowa Francji i Anglii, żyła ponad osiemset lat temu, lecz do dziś fascynuje współczesnych. Swoją niezłomną wolą doprowadziła do unieważnienia nieudanego małżeństwa, była kobietą ambitną, mądrą i wykształconą, potrafiła czerpać radość z miłości. Elizabeth Chadwick z życia średniowiecznej królowej, matki Ryszarda Lwie Serce, uczyniła pasjonującą i pełną emocji opowieść, na wskroś wiarygodną, bo opartą na źródłach, które dotrwały do naszych czasów.

Alienor ma trzynaście lat. Przyszłość młodej i pięknej dziedziczki akwitańskiej wydaje się usłana różami, lecz gdy w 1137 roku umiera jej ukochany ojciec, dziewczyna zostaje zmuszona do ślubu z koregentem Francji Ludwikiem, zaledwie dwa lata starszym od niej. Wkrótce młodziutka para samodzielnie zasiądzie na francuskim tronie. Alienor stara się sprostać niełatwej roli królowej oraz roli znacznie trudniejszej: żony dewocyjnie pobożnego i niestabilnego psychicznie młodego mężczyzny, który pragnie od niej tylko jednego – dziedzica.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 502

Inspirująca historia młodej władczyni

Bardzo cenię sobie książki, które potrafią mnie zainspirować i wpłynąć w pewnym stopniu na moje poglądy. Taką właśnie lekturą okazała się „Pieśń królowej”, która opowiada o losach Eleonory Akwitańskiej - kobiety niezwykle silnej, mądrej i wykształconej, która pozostawiła po sobie znaczący ślad na kartach historii. Jej postać budzi mnóstwo emocji i stanowi wzór dla wielu kobiet późniejszych epok - od teraz także i dla mnie.

Alienor poznajemy kiedy ma trzynaście lat - jest więc jeszcze dziewczynką, ale w bardzo niedalekiej przyszłości ma zostać królową. Jej ojciec w 1137 roku umiera, a ona zostaje zmuszona do poślubienia następnego króla Francji - Ludwika - chłopca zaledwie dwa lata starszego od niej. Alienor musi błyskawicznie dojrzeć do roli żony i władczyni, co okazuje się zadaniem tym trudniejszym, że jej mąż okazuje się być niezwykle podatnym na wpływy, lekko niezrównoważonym i dewocyjnie pobożnym mężczyzną. Jej najważniejszym zadaniem staje się urodzenie dziedzica. Nie pomaga jej w tym brak wsparcia ze strony małżonka i pobłażliwe spojrzenia dworzan po kolejnych nieudanych próbach. Alienor nie zapomina w tym wszystkim o własnych marzeniach i aspiracjach, a także nieustannie dba o dobro swojej ojczystej Akwitanii.

„Pieśń królowej” to obejmująca kilkanaście lat historia kobiety niezwykłej, obdarzonej wielkim hartem ducha, odwagą oraz niezwykłą determinacją i sprytem. Postać Eleonory przedstawiona przez Elizabeth Chadwick robi niemałe wrażenie na czytelniku, a jej losy poznaje się z rosnącą ciekawością. Autorka barwnie i obrazowo oddała ówczesną epokę, w efektowny sposób urozmaiciła historię wieloma wątkami, obfitującymi w dworskie flirty i intrygi. Przeszłość ciągle i niezmiennie fascynuje ludzi, a ukazana w taki sposób - ciekawie, z polotem, okraszona sekretami i zgłębiająca codzienność jednej z najbardziej wpływowych postaci swojej epoki - stanowi fantastyczne źródło wiedzy, a zarazem rozrywki. Elizabeth Chadwick pisze bardzo przyjemnym stylem, który łączy w sobie przystępność z niezwykłą płynnością i emocjonalnością. Autorka ma wielki dar opowiadania historii, przez co jest ona łatwa w odbiorze i jednocześnie znakomicie zachowuje klimat epoki.

Sylwetki bohaterów są w całości stworzone na podstawie rzetelnych źródeł historycznych, dlatego zachowują swoją autentyczność. Autorka nie tylko realistycznie oddaje wygląd i charakter postaci, ale dodatkowo odsłania przed czytelnikiem mało znane fakty z ich życia. Z zainteresowaniem śledzimy losy młodej królowej, to, jak dojrzewa do swojej roli, jak radzi sobie z problemami małżeńskimi i jak stara się ze wszystkich sił spełnić swoje zadanie urodzenia dziedzica. Elizabeth Chadwick wprowadza czytelnika w świat surowej polityki, często niesprawiedliwych osądów i wyzutych z uczuć małżeństw. Pod wieloma względami nie jest to lektura łatwa, bo wielokrotnie czytelnik odczuwa wewnętrzny sprzeciw, dotyczący zasad i przekonań, panujących w tamtych czasach. Z drugiej jednak strony jest to też pozytywna powieść o niezwykłej kobiecej sile, determinacji i heroizmie.

„Pieśń królowej” to powieść, która z pewnością okaże się inspirującą lekturą dla wielu kobiet. Postać Eleonory Akwitańskiej okazała się być jeszcze ciekawszą dzięki kreacji stworzonej przez Elizabeth Chadwick i naprawdę warto zapoznać się z jej historią. Pozwólcie przenieść się autorce do dwunastego wieku i w niezwykle przyjemny sposób poznać kolejną kartę historii - nie zawiedziecie się.

Angelika Paterak

glos_z_ogrodu | 2019-08-16
Przeczytana: 08 sierpnia 2019

Po co sięgać po fantasy. Aby oderwać się od rzeczywistości i zagłębić w odległym świecie wystarczy doskonała powieść historyczna. Postać Eleonory Akwitańskiej, królowej Francji i Anglii, od zawsze fascynowała pisarzy. Silna, ambitna i niezależna, w czasach zdominowanych przez mężczyzn , władców państw i dostojników kościelnych, stała się symbolem. Spod pióra Elizabeth Chadwick wychodzi postać jak żywa. Pełna uczuć, wrażliwa, czasem niepewna, ale zdeterminowana by osiągać swoje cele i walczyć o swoje miejsce. A to wszystko w trudnych, mrocznych czasach średniowiecza. Czytało mi się wspaniale.

Justyna_78 | 2019-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2019

Bardzo lubię czytać powieści historyczne.
Bohaterką tej powieści historycznej jest Eleonora Akwitańska, jedna z najsłynniejszych królowych w historii. "Osiemset lat po śmierci wciąż budzi fascynację" - nie tylko zdaniem autorki.
Duża zasługa pisarzy takich jak Elizabeth Chadwick, że abstrahując od jakości i wykonania tego rodzaju literatury, przybliżają nam - czytelnikom - wiele postaci historycznych i pozwalają wczuć się w klimat minionych epok.
Ale oprócz niewątpliwej wartości dodanej jaką jest możliwość poznania postaci historycznej, podczas lektury "Pieśń królowej" denerwowały mnie niektóre dialogi, uwspółcześnione bardzo, i przez to nie mogłam wczuć się w klimat tamtych minionych czasów i za mało poparte jakimiś wcześniejszymi zachowaniami czy opisem charakteru postaci takie a nie inne zachowania bohaterów powieści. Za mało moim zdaniem autorka poświęciła miejsca na tzw tło historyczne i stworzenie takich pełnokrwistych postaci, a za dużo jest tutaj niepotrzebnych dialogów,...

Małgorzata | 2019-06-06
Na półkach: 2019, Przeczytane

Polecam, wszystkim lubiącym powiesci historyczne i czasy średniowiecza. Po ukonczeniu pierwszego tomu poczulam taki żal że zaczelam ksiazke czytac od poczatku rozkoszujac sie szczegółami, jako że drugi tom dopiero szedł pocztą. Nie chciałam wychodzić z tego świata jaki stworzyła autorka. Mocna strona ksiazki jest jej autentyzm, mozna uwierzyc ze tak wlasnie wygladala opisywana historia w rzeczywistosci. Wciaga i wciaz chce sue wiecej. Coś wspaniałego.

Tyśka | 2019-05-29

Ze wstydem przyznaję, że postać żyjącej w XII wieku królowej Eleonory Akwitańskiej była mi wcześniej praktycznie nieznana, ukryta w cieniu znanych imion Henryka II czy Ryszarda Lwie Serce. Tymczasem królowa była kobietą wyjątkową jak na czasy, w których przyszło jej żyć, o wielkiej sile charakteru ukształtowanej wieloma doświadczeniami z jakimi zmuszona była się zmierzyć.

Powieść przedstawia losy Eleonory (Autorka, zgodnie z zapisami zawartymi w kronikach, nazywa ją Alienor), księżniczki akwitańskiej, która w wieku 13 lat poślubia przyszłego króla Francji, stając się jedną z najbardziej znaczących kobiet średniowiecznej Europy. Los przyszłej królowej nie szczędzi jej rozczarowań i trudnych wyborów. Autorka tworzy postać z krwi i kości, pokazując przemianę młodej dziewczyny w dojrzałą kobietę, żonę i matkę, kobietę zdolną do wielkiej miłości i wielkich poświęceń, a także kobietę dążącą do władzy. Całość dopełnia tło historyczno-społeczne, ukazując walki o wpływy, ówczesną...

FannyBrawne | 2019-01-13

Wszyscy znamy postać króla Anglii Ryszarda Lwie Serce, jednego z najsłynniejszych władców Anglii. Warto jednak pamiętać, że miał on równie intrygującą i słynną matkę, Eleonorę Akwitańską, nazywaną królową tysiąclecia, jedyną kobietą, która była zarówno królową Anglii, jak i Francji. O tej kobiecie opowiada powieść Elizabeth Chadwick.

Eleonorę(Alienor) poznajemy jako trzynastolatkę, gdy jej śmiertelnie chory ojciec wyrusza na ostatnią pielgrzymkę. Nie wraca z niej, ale przed śmiercią zdołał zabezpieczyć przyszłość córek – Alienor zostaje wydana za następcą tronu Francji, Ludwika, i wkrótce zostaje królową. Jednak jej nadzieje na udane małżeństwo szybko okazują się płonne. Fanatycznie pobożny Ludwik zaczyna widzieć w młodej żonie źródło wszelkiego grzechu, a fakt, że nie Alienor nie udaje się urodzić syna, utwierdza go tylko w tym mniemaniu. Mimo to, młoda królowa nie poddaje się i stara się zdobyć wpływy na losy królestwa i udowodnić, że jest dobrą partnerką polityczną.

,,Pieśń...

Aga_love_books | 2018-10-23
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2018
Przeczytana: 23 października 2018

Wiecie nie należę do grona osób czytających powieści historyczne. Ale jestem typem ciekawskiej osoby i nie ograniczam się tylko do swoich ulubionych gatunków. "Pieśń królowej" jest tak świetnie napisana, że nie odczuwa się tak bardzo całego przekazu historycznego. Mimo, iż zawarte jest dużo informacji, autorka ubrała je w piękne słowa i przyswaja się je z przyjemnością. Wielką przyjemnością. Alienor to odważna, twarda i niesamowicie inteligentna młoda kobieta, która musi poradzić sobie w tak bezwzględnym świcie mężczyzn. Tylko dzięki swojemu intelektowi i sprytowi może cokolwiek osiągać. Baaaardzo polubiłam jej postać i jestem ogromnie ciekawa dalszych części cyklu. Jak dla mnie godna uwagi i poświęconego czasu. Polecam. :)

CzarnaRosa | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2018

Na wstępie muszę się przyznać do tego, iż ową powieść zakupiłam w Biedronce tylko i wyłącznie dlatego, że miałam ochotę wzbogacić moją biblioteczkę nowym nabytkiem, a kosztowała mnie ona jedynie 10 zł - tak, wiem, miałam bardzo, ale to bardzo płytkie podejście, jednakże każdy w swoim życiu posiada tzw. 'chwile słabości' - najważniejsze w każdym razie jest to, iż ABSOLUTNIE NIE ŻAŁUJĘ tego zakupu :)
O czym opowiada ta książka? Jest ona czymś w rodzaju biografii ('czymś w rodzaju', ponieważ zawiera także zmyślone fragmenty) królowej Francji oraz Anglii - Eleonory Akwitańskiej [Alienor]. Powieść rozpoczyna się, gdy nasza Władczyni miała lat około 13, natomiast kończy się, gdy była Ona koło 30 - opowiada ona właśnie o zdarzeniach z tego przedziału czasowego. Mimo nielicznych elementów fantastyki literackiej (które zaznaczone są na końcu) jesteśmy w stanie ogromnie dużo się z tej książki dowiedzieć, a co za tym idzie, w przyszłości zabłysnąć na lekcji historii ;3
Jeżeli chodzi o sam...

zbiginv | 2018-10-11
Przeczytana: 11 października 2018

Jak ktoś lubi lamenty i narzekanie na swój los biednej królowej to może się podobać . mnie nie ujęła ta książka.

Ewa | 2018-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 27 września 2018

Lubię sięgać po tego typu powieści. Są równie wciągające jak współczesne, a do tego pomagają poznać obyczaje i dzieje z dawnych czasów. Tak było z tą powieścią, z tym że, zadziwiająco długo czytałam tą powieść, mimo że nie jest zbyt obszerna. Nie wciągnęła mnie aż tak bardzo, trochę drażniła mieszanina współczesnego i ówczesnego języka (i różne powiedzenia, co do których miałam pewność, że w XII-XIII wieku nie były używane). Mimo to doceniam wysiłek autorki w wykreowaniu postaci Alienor, co do której nie ma zbyt obszernych i jasnych informacji historycznych, a wiele z nich jest raczej domysłem niż udokumentowanym faktem.
Raczej sięgnę po kontynuację.

Sansenoi | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

Jedna z lepszych książek jakie dane mi było przeczytać. Losy królowej Alienor porwały mnie. Sposób opisywania jej życia bardzo przypadł mi do gustu. Do tego masa różnorodnych postaci, które nie są płaskie, które nie są dobre, nie są złe, są po prostu ludźmi ze swoimi wadami i zaletami. Bardzo miła rozrywka!