Pieśń królowej

Cykl: Eleonora Akwitańska (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Summer Queen
historyczna
Ag2S

Poznajcie królową tysiąclecia! Historia kobiety, która zmieniła bieg dziejów Europy. Eleonora Akwitańska, królowa Francji i Anglii, żyła ponad osiemset lat temu, lecz do dziś fascynuje współczesnych. Swoją niezłomną wolą doprowadziła do unieważnienia nieudanego małżeństwa, była kobietą ambitną, mądrą i wykształconą, potrafiła czerpać radość z miłości. Elizabeth Chadwick z życia...

Eleonora Akwitańska, królowa Francji i Anglii, żyła ponad osiemset lat temu, lecz do dziś fascynuje współczesnych. Swoją niezłomną wolą doprowadziła do unieważnienia nieudanego małżeństwa, była kobietą ambitną, mądrą i wykształconą, potrafiła czerpać radość z miłości. Elizabeth Chadwick z życia średniowiecznej królowej, matki Ryszarda Lwie Serce, uczyniła pasjonującą i pełną emocji opowieść, na wskroś wiarygodną, bo opartą na źródłach, które dotrwały do naszych czasów.

Alienor ma trzynaście lat. Przyszłość młodej i pięknej dziedziczki akwitańskiej wydaje się usłana różami, lecz gdy w 1137 roku umiera jej ukochany ojciec, dziewczyna zostaje zmuszona do ślubu z koregentem Francji Ludwikiem, zaledwie dwa lata starszym od niej. Wkrótce młodziutka para samodzielnie zasiądzie na francuskim tronie. Alienor stara się sprostać niełatwej roli królowej oraz roli znacznie trudniejszej: żony dewocyjnie pobożnego i niestabilnego psychicznie młodego mężczyzny, który pragnie od niej tylko jednego – dziedzica.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 1148

Inspirująca historia młodej władczyni

Bardzo cenię sobie książki, które potrafią mnie zainspirować i wpłynąć w pewnym stopniu na moje poglądy. Taką właśnie lekturą okazała się „Pieśń królowej”, która opowiada o losach Eleonory Akwitańskiej - kobiety niezwykle silnej, mądrej i wykształconej, która pozostawiła po sobie znaczący ślad na kartach historii. Jej postać budzi mnóstwo emocji i stanowi wzór dla wielu kobiet późniejszych epok - od teraz także i dla mnie.

Alienor poznajemy kiedy ma trzynaście lat - jest więc jeszcze dziewczynką, ale w bardzo niedalekiej przyszłości ma zostać królową. Jej ojciec w 1137 roku umiera, a ona zostaje zmuszona do poślubienia następnego króla Francji - Ludwika - chłopca zaledwie dwa lata starszego od niej. Alienor musi błyskawicznie dojrzeć do roli żony i władczyni, co okazuje się zadaniem tym trudniejszym, że jej mąż okazuje się być niezwykle podatnym na wpływy, lekko niezrównoważonym i dewocyjnie pobożnym mężczyzną. Jej najważniejszym zadaniem staje się urodzenie dziedzica. Nie pomaga jej w tym brak wsparcia ze strony małżonka i pobłażliwe spojrzenia dworzan po kolejnych nieudanych próbach. Alienor nie zapomina w tym wszystkim o własnych marzeniach i aspiracjach, a także nieustannie dba o dobro swojej ojczystej Akwitanii.

„Pieśń królowej” to obejmująca kilkanaście lat historia kobiety niezwykłej, obdarzonej wielkim hartem ducha, odwagą oraz niezwykłą determinacją i sprytem. Postać Eleonory przedstawiona przez Elizabeth Chadwick robi niemałe wrażenie na czytelniku, a jej losy poznaje się z rosnącą ciekawością. Autorka barwnie i obrazowo oddała ówczesną epokę, w efektowny sposób urozmaiciła historię wieloma wątkami, obfitującymi w dworskie flirty i intrygi. Przeszłość ciągle i niezmiennie fascynuje ludzi, a ukazana w taki sposób - ciekawie, z polotem, okraszona sekretami i zgłębiająca codzienność jednej z najbardziej wpływowych postaci swojej epoki - stanowi fantastyczne źródło wiedzy, a zarazem rozrywki. Elizabeth Chadwick pisze bardzo przyjemnym stylem, który łączy w sobie przystępność z niezwykłą płynnością i emocjonalnością. Autorka ma wielki dar opowiadania historii, przez co jest ona łatwa w odbiorze i jednocześnie znakomicie zachowuje klimat epoki.

Sylwetki bohaterów są w całości stworzone na podstawie rzetelnych źródeł historycznych, dlatego zachowują swoją autentyczność. Autorka nie tylko realistycznie oddaje wygląd i charakter postaci, ale dodatkowo odsłania przed czytelnikiem mało znane fakty z ich życia. Z zainteresowaniem śledzimy losy młodej królowej, to, jak dojrzewa do swojej roli, jak radzi sobie z problemami małżeńskimi i jak stara się ze wszystkich sił spełnić swoje zadanie urodzenia dziedzica. Elizabeth Chadwick wprowadza czytelnika w świat surowej polityki, często niesprawiedliwych osądów i wyzutych z uczuć małżeństw. Pod wieloma względami nie jest to lektura łatwa, bo wielokrotnie czytelnik odczuwa wewnętrzny sprzeciw, dotyczący zasad i przekonań, panujących w tamtych czasach. Z drugiej jednak strony jest to też pozytywna powieść o niezwykłej kobiecej sile, determinacji i heroizmie.

„Pieśń królowej” to powieść, która z pewnością okaże się inspirującą lekturą dla wielu kobiet. Postać Eleonory Akwitańskiej okazała się być jeszcze ciekawszą dzięki kreacji stworzonej przez Elizabeth Chadwick i naprawdę warto zapoznać się z jej historią. Pozwólcie przenieść się autorce do dwunastego wieku i w niezwykle przyjemny sposób poznać kolejną kartę historii - nie zawiedziecie się.

Angelika Paterak

Izabela Pycio | 2017-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2017

"Uśmiech Alienor nie sięgnął oczu, bo "wszystko" jest mieczem obosiecznym. Mieć wszystko to mieć znacznie więcej do stracenia."

Dzięki takim właśnie książkom możemy spojrzeć w okno historii z ciekawej, barwnej i efektownej perspektywy. Fabularyzowanie faktów z przeszłości, nadawanie im różnych odcieni, wplatanie wielu wątków, odnoszenie do nietuzinkowych postaci i ich zachowań, staje się bardzo wciągającą i porywającą przygodą czytelniczą, a przy tym przyjemnym i cennym źródłem informacji. Interesujące zdarzenia, które znacząco wpłynęły na bieg historii, wyznaczyły mapę świata, ukształtowały współczesne czasy, pozostały w ludzkiej pamięci, przekazywane z ust do ust, ale i w formie pisanej, kronik, pamiętników, roczników czy żywotów monarchów. Inspirując się dostępną wiedzą o Eleonorze Akwitańskiej (Alienor), wzorując na bogatej bibliografii, wzbogacając ją własnymi wyobrażeniami i powabnymi interpretacjami, Elizabeth Chadwick stworzyła fascynujący portret angielskiej i francuskiej...

Jeżynka | 2017-05-23
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 23 maja 2017

Aż dziw bierze że mając koszmarną nauczycielkę historii w liceum, która uważała że ten przedmiot to wkuwane na blachę daty i wydarzenia, wiele lat później odkryłam w sobie ogromną pasją i chęć zgłębiania wiedzy z tej dziedziny. Współczesna literatura, szczególnie popularno-naukowa, pokazuje że o historii można mówić ciekawie i z pasją.
Od lat w mojej prywatnej biblioteczce mnóstwo jest książek historycznych a moim konikiem stały się biografie kobiet które na trwałe zapisały się w pamięci potomnych.
Średniowiecze, jako okres w dziejach, mało mnie fascynował jednak lektura "Pieśni królowej" Elizabeth Chadwick obudziła we mnie nowe zainteresowaniem.

Do lektury podeszłam z dużym dystansem gdyż wolę opracowania naukowe niż beletrystykę jeśli chodzi o historię. Obawiałam się taniego romansidła osadzonego w zamierzchłych czasach i choć autorka malowniczo opisuje życie miłosno-erotyczne Eleonory Akwitańskiej to nie jest ono osią powieści a sylwetka tej władczyni odmalowana jest...

Marta Ginter | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Wspaniała i intrygująca była Eleonora, dziedziczka Akwitanii, za sprawą małżeństw królowa Francji, a następnie księżna Normandii i królowa Anglii. Z niecierpliwością czekam, aż w moje ręce trafią jej kolejne losy. Książka jest bardzo dobra, czyta się z przyjemnością.

Bursikowa | 2017-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2017

Decydując się na kupno Pieśni Królowej spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Ale nie mogę powiedzieć, że się zawiodłam. Raczej niesamowicie zaskoczyłam. Popłynęłam już od pierwszych stron. Alienor owładnęła me myśli 😊

Ogromny ukłon w stronę autorki, że w tak piękny i wciągający sposób umie pokazać historię. Wiadomo, że jest to dosmakowane kwestiami, których na kartach historii nie znajdziemy, ale tym wspanialej się to czyta i wsiąka w tę powieść.

Polecam z czystym sumieniem a sama ostrzę już sobie pazurki na drugą część 😊

Iwona | 2017-03-25
Przeczytana: 25 marca 2017

Napisana bardzo przystępnym językiem, „Pieśń królowej” przybliża postać niezwykłej księżnej Akwitanii, królowej Francji za sprawą Ludwika VII, a potem królowej Anglii, którą uczynił ją jej drugi mąż, Henryk II Plantagenet. Eleonora Akwitańska, bo o niej mowa, niejednokrotnie stanowiła pożywkę dla wyobraźni artystów, którzy czynili ją bohaterką swoich filmów czy książek.

Bo też Eleonora, tutaj zwana Alienor, była nietuzinkową, wyjątkową kobietą. Odznaczająca się silną wolą, zdecydowaniem, posiadająca instynkt przynależny wielkim władcom, wiele razy wykazuje lepsze wyczucie polityczne niż jej młody mąż Ludwik, słaby, podatny na wpływy król, popadający w coraz większą dewocję i ascezę. Alienor niechętnie spełnia wolę swojego zmarłego ojca i w wieku około 13 lat zostaje żoną Ludwika. I chociaż początkowo, mimo wcześniejszej niechęci Alienor, Ludwik jest dla niej jakąś nadzieją, dość szybko przekonuje się jednak, że jej obawy potwierdza smutna rzeczywistość.

Powieść obejmuje okres...

Isadora | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Często o ludziach wybitnych, nieprzeciętnych, niezapomnianych mówi się, że wyprzedzili swoją epokę. Niejednokrotnie słyszałam te słowa w odniesieniu do Eleonory Akwitańskiej, jednak trudno jest mi się z nimi zgodzić. Ta francuska i angielska średniowieczna monarchini, która w osiemset lat po śmierci nadal budzi fascynację, była nieodrodną córą swej epoki. Perfekcyjnie i brawurowo wykorzystywała swój status, pozycję, wpływy, przymioty umysłu, ciała i ducha oraz wszelkie środki dostępne wówczas damom z jej sfery, wyrastając na jedną z najbardziej barwnych, a z pewnością najbardziej wpływową i możną kobietę Europy średniowiecza - jedyną, którą koronowano i na królową Francji, i na królową Anglii, która nie ulękła się cesarza, zagroziła papieżowi i rządziła swoimi dwoma królestwami wykazując niezwykłą zręczność, dalekowzroczność, zmysł dyplomatyczny oraz talent polityczny.
Nic dziwnego, że sława kobiety o tak niezwykłej osobowości, wpływach i osiągnięciach przetrwała stulecia, a ona...

Liza | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

„Pieśń królowej” rozpoczyna trylogię o Eleonorze Akwitańskiej, królowej, żonie, matce. To barwna powieść historyczna.

Szczęśliwe dzieciństwo Alienor kończy się wraz ze śmiercią ojca. Wkrótce dochodzi do zaaranżowanego ślubu z Ludwikiem, królem Francji. Bezskutecznie będą się oni starali o dziecko, Alienor ma ponadto przeciwko sobie zawistną i niechętną teściową. Jej mąż to asceta, zbyt pobożny, lękliwy, obarczający winą innych za swoje błędy, a pozycja Alienor zależy od jego aprobaty, musi być cały czas czujna. Królową czeka wiele cierpienia, chwil samotności, musiała zostawić córkę, by wyruszyć z królem za pielgrzymkę- drogę wręcz do piekła.

Elenora Akwitańska to silna i zdeterminowana postać kobieca, obdarzona hartem ducha, która nie zapomina o swoich aspiracjach, a także cały czas dba o dobro swojego rodzinnego kraju. Kochała i była kochana, odważyła się na zmianę, na zakazane uczucia. Pisarka barwnie przedstawia koleje jej losu, wprowadza czytelnika w tamtejsze realia:...

witcherrie | 2017-05-07
Przeczytana: 06 maja 2017

,,Pieśń królowej'' przybliża nam postać Eleonory Akwitańskiej. Poznajemy ją jako młodą, przyszłą księżnę Akwitanii, która jest zmuszona wyjść za kilkunastoletniego księcia Francji- Ludwika VII. Szybko zostają oni miłościwie panującymi i na Alienor ciąży obowiązek spłodzenia dziedzica.
Razem z królową widzimy bolesną dla niej przemianę Ludwika, narodziny dzieci, wyruszamy na kilkuletnią pielgrzymkę do Jerozolimy, ocieramy się o skandale i razem z nią pragniemy rozwodu. Biografia czyni tę kobietę namacalną, uświadamia, jak trudne wybory i decyzje (często nie jej własne) wpływały na jej życie.
Dzięki ,,Pieśni królowej'' nie ukrywam- dowiedziałam się o istnieniu Eleonory i o tym, jak silną kobietą była na swoje czasy. Książka jest napisana w prosty sposób i jak, wyjaśnione w zakończeniu- zgodnie z wyobrażeniami autorki.
Polecam

Wilma | 2017-09-01
Przeczytana: 01 września 2017

Zabrałam na wakacje i czytałam z przerwami. Interesujący temat, ale podany za bardzo w fikcyjnej otoczce. Nie chodzi o to, że to powieść, ale że chwilami trudno uwierzyć w opisywane wydarzenia, dylematy, emocje. Autorce nie udało się wniknąć w umysł kobiety i władczyni sprzed 800 lat. Czasu nie uważam za stracony, ale gdyby nie to, że były akurat wakacje, to bym chyba jednak tej książki nie doczytała do końca.

AnnaSikorska | 2017-02-24

Elizabeth Chadwick znana jest z cenionych powieści historycznych, w których wykorzystuje swoją wiedzę zdobytą w czasie pracy naukowej. Jej kolejne powieści odsłaniają część nieznanej nam historii, a wyobraźnia pozwala wypełnić luki. Tym razem zabiera nas w świat niezwykłej bohaterki, silnej i inteligentnej kobiety, która doskonale wykorzystywała dostępne jej narzędzia do budowania własnej pozycji. Eleonora Akwitańska, dzięki staraniom ojca pragnącego przygotować córki do rządzenia równie dobrze jak przygotowywano chłopców, znała łacinę, geografię, muzykę i literaturę. Potrafiła jeździć konno i nie stroniła od udziału w polowaniach. Towarzyska, ciepła i jednocześnie bardzo stanowcza księżniczka bardzo wcześnie straciła matkę, a później ojca. Wczesny ślub z Ludwikiem, następcą korony francuskiej otworzył jej drzwi do stania się królową obcego dla niej kraju.
Pozornie niewinna i delikatna dziewczynka poślubiona dwa lata starszemu chłopcu okazuje się twardą kobietą gotową na wyzwania,...